Αποστολέας Θέμα: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk  (Αναγνώστηκε 3710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« στις: Ιούνιος 23, 2019, 11:24:52 μμ »
 Μετά από μία στροφή στα στρατιωτικά οχήματα, είπα να επιστρέψω στα συνήθη για μένα λημέρια :mrgreen: :mrgreen:
Έτσι λοιπόν έπιασα από το στοκ το κιτ της Kittyhawk, το οποίο δίνει αρκετές επιλογές αλλά πάντα ήθελα να προσθέσω στην βιτρίνα μου ένα Huey εποχής Βιετναμ, οπότε προς αυτή την κατεύθυνση θα κινηθώ. :wink:



Σαφώς ανώτερο κιτ σε θέμα λεπτομέρειας και ποιότητας από το αντίστοιχο της Ιταλερι (Monogram) που κυκλοφορεί εδώ και δεκαετίες, με κάποια θεματάκια βέβαια εφαρμογής (τι πρωτότυπο για kittyhawk θα μου πεις :mrgreen:) και ασάφειας στις οδηγίες!
Ευτυχώς τα θέματα εφαρμογής δεν είναι τόσο σοβαρά όσο στα πρώτα μοντέλα της εταιρίας και λύνονται εύκολα με σωστό dry-fit και αποκοπή των πύρων ευθυγράμμισης σε αρκετά κομμάτια!Αυτό που φοβόμουν για τα δύο μισά της ατράκτου ευτυχώς δεν ισχύει και φαίνεται ότι εκεί η εταιρία δεν έκανε λάθος!
 Οι οδηγίες θέλουν αρκετή προσοχή και μελέτη για να αποφευχθεί κάποιο λάθος. Πολλά κομμάτια στις οδηγίες φαίνεται να έχουν λεπτομέρειες που στο πλαστικό όμως δεν έχουν αποδοθεί.
Επίσης κάτι πολύ βασικό είναι ότι η Kittyhawk ενώ στο boxart αναφέρει UH-1D, μέσα παρέχονται κομμάτια και για την -Η έκδοση (βασική διαφορά είναι οτι ο σωλήνας pitot σε αυτή την έκδοση είναι στην οροφή ενώ στα -D είναι στο  ρύγχος-nose section) τα οποία στις οδηγίες τα δίνει να τοποθετούνται και αυτά, οπότε αν κάποιος ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχει ένα νέο Ηuey που δεν έχει υπάρξει ποτέ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.
 ::arrowred::Επομένως πολύ καλή μελέτη σε φωτογραφίες-βιβλιογραφία για να μην γίνει κάποιο λάθος.
Για όποιον επιλέξει να φτιάξει ένα γιαπωνέζικο Huey του οποίου η παραλλαγή είναι ιδιαίτερα ελκυστική καθότι είναι τρίχρωμη, θα χρειαστεί μετατροπή στο ουραίο στροφείο καθότι η εταιρία το δίνει στην αριστερή πλευρά ενώ στα γιαπωνέζικα είναι από δεξιά.
Προσωπικά αν και θα μου άρεσε η παραλλαγή αυτή θα προτιμήσω όπως ανέφερα παραπάνω να κάνω ένα ''βαρβάτο'' αμερικάνικο UH-1H (και όχι UH-1D που αναφέρεται στις οδηγίες) της 174 AHC δηλαδή αυτό εδώ:


 Έχουν γίνει εκτεταμένες εργασίες σχεδόν σε όλα τα στάδια κατασκευής ωστόσο μόνο το κόκπιτ έχω καταφέρει να ολοκληρώσω μέχρι στιγμής.
Προστέθηκαν καλωδιώσεις πίσω από τον πίνακα οργάνων και από φύλλο πλαστικού έφτιαξα την υποστύλωση (προσοχή στις μετρήσεις για να μην τοποθετηθούν αρκετά χαμηλά και μετά το ΚΣ δεν έχει το σωστό ύψος από την άτρακτο) για το δάπεδο στο οποίο εδράζει το κύριο στροφείο καθότι δεν υπήρχαν πίροι ευθυγράμμισης. Πρόσθεσα επίσης τις ζώνες στα καθίσματα κυβερνήτη-συγκυβερνήτη γιατί το κιτ έδινε μόνο το πάνω μέρος.




Προχώρησα σε ένα dry fit ολόκληρη την άτρακτο για να τεστάρω θέματα εφαρμογής αλλά όλα βαίνουν καλώς όπως φαίνεται!



 Ο πίνακας οργάνων έχει ωραία ανάγλυφη λεπτομέρεια που θα ήταν κρίμα να τοποθετηθεί η χαλκομανία που δίνει το κιτ άσχετα βέβαια με το γεγονός ότι η χαλκομανία δίνει το instument panel σε μαύρο χρώμα ενώ στη συγκεκριμένη έκδοση μόνο τα όργανα ήταν μαύρα και το υπόλοιπο γκρι. Αφού αστάρωσα, έκανα preshade με μαύρο και καφέ και στη συνέχεια έβαψα με dark gull gray gunze No317 (FS36231). Στη συνέχεια wash με λάδι raw umber και dark brown και τέλος χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τα μολύβια της ΑΚ για φωτίσματα στα καθίσματα και τοποθέτηση βρωμιάς στο πάτωμα.




Αυτά για την ώρα, ελπίζω να έχω σύντομα πρόοδο με κλείσιμο της ατράκτου! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2019, 12:01:57 πμ »
Για καποιον οχι και τοσο περιεργο λογο, οταν κανει πολυ ζέστη το μοντελιστικο μου μυαλο παει προς USN και Ναμ...

Ζορικο θεμα. Να πω την αληθεια τα τσοππερς παντα μου φαίνονταν ζορικα μοντελιστικα θέματα!
Να περιμενουμε ταλαιπωρη εξωτερικη εμφανιση?

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2019, 12:05:53 πμ »
Ζορικο θεμα. Να πω την αληθεια τα τσοππερς παντα μου φαίνονταν ζορικα μοντελιστικα θέματα!
Να περιμενουμε ταλαιπωρη εξωτερικη εμφανιση?
Γιάννη τα ελικόπτερα σαν κιτ είναι απαιτητικά ακόμα και στην 1/72 γι'αυτό και δεν έχουν πολλούς ''θαυμαστές''!
Σαφώς και θα ταλαιπωρήσω αρκετά το olive drab του και ελπίζω να έχω καλό αποτέλεσμα μιας και θέλω να είναι ένα από τα μοντέλα μου που θα κατέβουν στην έκθεση! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2019, 08:57:14 πμ »
Ωραία δουλειά!!
Θα αποτελέσει και οδηγό για εμένα που έχω σκοπό να φτιάξω ένα φτωχό italeri που έχω στα χέρια μου κάποια στιγμή ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2019, 10:32:16 πμ »
Στάθη σε ευχαριστώ!
Τίμιο και το Ιταλέρι για τα λεφτά του :wink:
Το έχω και εγώ στο στοκ, σκοπεύω να το πάω για ελληνικό SAR κάποια στιγμή! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2019, 01:31:26 μμ »
Ωραίο θέμα και πολύ ωραία η κατασκευή μέχρι εδώ. Μ' αρέσει πολύ!

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2019, 02:47:17 μμ »
Θεματάρα Αλέξανδρε!!
Πολύ όμορφα βαμμένο το εσωτερικό!!
Πάντα το βιετνάμ είναι ενδιαφέρον με ότι θέμα και αν ασχοληθείς!!
Έτος 1969? Τις πόρτες καμπίνας θα τις τοποθετήσεις?

Δες κι εδώ αν δεν το έχεις δει ήδη
 ::arrowred:: http://vietnam-hueys.tripod.com/index.htm 

Καλή συνέχεια εύχομαι!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 25, 2019, 03:02:01 μμ »
Σάκη  ::thanx::
Νώντα ακριβώς, 1969!
Για τις πόρτες λέω να τις βάλω κανονικά αλλά ανοικτές και τις δύο! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2019, 03:38:44 μμ »
Να ρωτησω,οι ζωνες συμπεριλαμβανονται στο κιτ η ειναι extra?Ωραιες δειχνουν.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2019, 03:50:43 μμ »
Στάθη οι ζώνες είναι pe  που τα δίνει το κιτ, λείπουν όμως 4 τμχ., οι ζώνες κυβερνήτη συγκυβερνητη είναι τεσσάρων σημείων και η kitty hawk δίνει μόνο το πάνω μέρος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2019, 05:47:56 μμ »
ok,ευχαριστώ!
Είδα το φόρτωσες και 2 κιβώτια,θα πρότεινα και κάνα Μ-16Α1 εκεί στα καθίσματα,έχεις χρόνο γι αυτά φυσικά μετά :wink:

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 26, 2019, 08:59:36 μμ »
Καλή αρχή Αλέξανδρε με τον βετεράνο. ::salut:: ::salut:: ::salut::
Να ρωτήσω και εγώ μπας και κρέμαγες κανά οπλάκι πχ κανά M60 machine gun. ::glossa::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 26, 2019, 09:55:05 μμ »
Κούκλα έγινε το εσωτερικό ::eusa_clap::
Δές μόνο μήπως θέλουν λίγο ματάρισμα παραπάνω, για να γίνουν dead mat, οι ζώνες και οι μουσαμάδες στα καθίσματα :wink:
Καλή συνέχεια (να μας εμπνέεις, μπάς και προκόψω και πιάσω το 24άρι της Monogram :twisted:) :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2019, 06:44:31 μμ »
Σα/κο και έχουμε πρόοδο εβδομάδας!
 ::arrowred:: Από οπλισμό μην ανησυχείτε, θα βάλω 2 Μ60 που δίνει το κιτ!
 ::arrowred:: Συνέχισα με τον κινητήρα, ο οποίος διαθέτει καλή λεπτομέρεια ωστόσο προχώρησα σε κάποιες βελτιώσεις που ήταν απαραίτητες μιας και λέω να αφήσω ανοικτά τα καπάκια,τα οποία βελτίωσα και αυτά (ομολογώ ότι μου βγήκαν τα μάτια αλλά το αποτέλεσμα μου άρεσε)
 ::arrowred:: Σειρά για βελτίωση πήρε ο άνω πίνακας οργάνων όπου πρόσθεσα τα utility lights χρησιμοποιώντας χαλκόσυρμα και ζτπ αλλά και το φρένο του κύριου στροφείου.Το περίεργο είναι ότι η kittyhawk δίνει την υποδοχή για το φρένο αλλά όχι το κομμάτι.




 ::arrowred:: Συνέχισα τοποθετώντας κοκπιτ καμπίνα και κινητήρα στο ένα μισό της ατράκτου.Εκεί θα χρειαστεί αρκετή προσοχή και κάποια μικρή επέμβαση ειδικά στο πίσω μέρος του πατώματος της καμπίνας προκειμένου να καθήσει σωστά.Για τον κινητήρα δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα αλλά θέλει γερή κόλληση.
 ::arrowred:: Εκεί που υπήρξε σοβαρό πρόβλημα ήταν με την εξαγωγή, όπου οι τρύπες που θηλυκώνουν στην άτρακτο είναι αρκετά μικρές ενώ εγώ τελικά αναγκάστηκα να φάω την μία αλλά και το αντίστοιχο αυτάκι της εξαγωγής γιατί όπως θα δείτε και στις φωτό η άτρακτος στο πάνω μέρος έβρισκε στην εξαγωγή και δεν έκλεινε!
Μετά από όλα αυτά τα ψιλοπροβληματάκια προστέθηκε το ουραίο τμήμα το οποίο ήταν το μόνο που εφάρμοσε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα! :mrgreen:



Πλέον το Huey πήρε σχήμα και μέσα στην εβδομάδα θα προχωρήσω με κλείσιμο της ατράκτου και αφού αφαιρέσω κάτι σημάδια του καλουπιού στην κάτω επιφάνεια το μοντέλο θα μπει στο βαφείο για να πέσει το Helo Drab Molel master. :wink: :wink:
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 18, 2019, 09:39:21 πμ »
Πολύ δυνατό το εσωτερικό. Φαντάζομαι θα έχουμε να περιμένουμε ένα εντυπωσιακό βάψιμο. Καλή συνέχεια!
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 08:00:57 μμ »
 Καθυστερημένο update λόγω έλλειψης χρόνου! :? :? :?
Πολλά πισογυρίσματα βέβαια και λίγο έλειψε να το πετάξω από το παράθυρο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Το μοντέλο ασταρώθηκε και βάφτηκε με ΜΜ helo drab.Έπειτα έγιναν αρκετά ξανοίγματα και διάφορα φωτίσματα με διαφορετικούς τόνους του βασικού χρώματος και τέλος όλο το μοντέλο περάστηκε με gloss βερνίκι για να δεχτεί τα σήματα.
 Εδώ είχα τα πρώτα προβλήματα καθώς η ποιότητα των decals είναι αδικαιολόγητη για την τιμή του κιτ.Τα μεγάλα σήματα όπως οι λωρίδες και το nose art είναι σαν ''χαλιά'' και χρειάστηκαν αρκετά χέρια βελτιωτικού για να στρώσουν καλά.Τελικώς από τις λωρίδες -οι οποίες και σαν μήκος ήταν αρκετά μεγάλες- δεν χρησιμοποιήθηκε καμία και τις έβαψα με μασκάρισμα ενώ για nose art κατάφερα να το στρώσω με αρκετά χέρια DACO strong.
 Έπειτα το μοντέλο περάστηκε ξανά με βερνίκι γκλος και ακολούθησε wash με σκούρο καφέ και weathering με λάδια ενώ για τις καπνιές στο ουραίο κομμάτι από την εξαγωγή χρησιμοποιήθηκε smoke της ταμιγια με μία σταγόνα tire black + αρκετό διαλυτικό.Το σοκ ήρθε όταν το μοντέλο περάστηκε με ματ βερνίκι UV.Οι χαλκομανίες εμφάνισαν silvering ενώ κάτι δεν πήγε καλά με το βερνίκι (την μέρα που ψέκασα είχε πάρα πολλή ζέστη και υγρασία μαζί) και δημιούργησε κάτι σαν χνούδι άσπρο στις επάνω επιφάνειες.Με καθαρό μυαλό, την επόμενη μέρα έκατσα και έτριψα το χνούδι με 2000 βαθμών ντουκόχαρτο ενώ τρύπησα με βελόνα όλες τις χαλκομανίες και έβαλα βελτιωτικό για να περάσει από μέσα.Τέλος άλλαξα το βερνίκι για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου και ψέκασα με ΜΜ laqcuer αυτή την φορά το οποίο τελικώς με βοήθησε γιατί σχεδόν εξαφάνισε το φιλμ των χαλκομανιών.
Συναρμολογήθηκαν και τα στροφεία χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και τοποθετήθηκαν για δοκιμή.
Λίγα πράγματα έχουν μείνει, οπλισμός και κάποιες μικρολεπτομέρειες σε φθορές κυρίως στα skid και το μοντέλο οδεύει προς το τέλος!



Αυτά για την ώρα και πρόσω ολοταχώς για την έκθεση :mrgreen: :wink: :wink: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 09:27:16 μμ »
Χαρά στο κουράγιο σου!!! Πάντως μέχρι τώρα είναι πολύ ωραίο!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 10:16:30 μμ »
Πολύ καλό, η απόχρωση του "λαδιού" είναι ιδιαίτερα πετυχημένη μαζί με τις φωτοσκιάσεις.
Δύο ερωτήσεις/σχόλια:
Η καπνίες από το downwash ίσως πρέπει να γίνουν λίγο και στα οριζόντια πτερύγια στις επάνω επιφάνειες, νομίζω δείχνουν υπερβολικά καθαρές.Oι λαβές των φύλλων του κυρίως στροφείου δείχνουν περίεργα, σαν να έχουν πάρει αμφότερες την ανηφόρα, ίσως να φταίει και η προοπτική της φωτογραφίας, δεν είμαι σίγουρος.Όταν σε προδίδουν τα υλικά είναι πολύ σπαστικό και εκεί θέλει υπομονή.
Αυτό που έπαθες με το βερνίκι θα ήταν showstopper για πολλούς μοντελιστές... η αυξημένη υγρασία μάλλον έφταιγε (ίσως τα σταγονίδια από τον αερογράφο να προσκολλούνται στην υγρασία του αέρα και όταν προσγείωνονται στο μοντέλο... πάπαλα - υποθέτοντας ότι ο συμπιεστής σου έχει παγίδα υγρασίας).

Συγχαρητήρια, αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 11:34:00 μμ »
Η καπνίες από το downwash ίσως πρέπει να γίνουν λίγο και στα οριζόντια πτερύγια στις επάνω επιφάνειες, νομίζω δείχνουν υπερβολικά καθαρές.Oι λαβές των φύλλων του κυρίως στροφείου δείχνουν περίεργα, σαν να έχουν πάρει αμφότερες την ανηφόρα, ίσως να φταίει και η προοπτική της φωτογραφίας, δεν είμαι σίγουρος.Όταν σε προδίδουν τα υλικά είναι πολύ σπαστικό και εκεί θέλει υπομονή.
Ευχαριστώ για τα σχόλια και τους δυο σας!
 ::arrowred::οι καπνιές στο stabilator έχουν προστεθεί ήδη (όταν τραβούσα τις φωτό συνειδητοποίησα ότι ξέχασα τις επιφάνειες αυτές).
 ::arrowred::Οι λαβές των φύλλων όντως είναι με κλίση προς τα πάνω (βέβαια ίσως φαίνεται περισσότερο και πιο έντονο στις φωτό λόγω ευρυγώνιου φακού του κινητού μου) και εμένα μου έκανε εντύπωση και στην αρχή σκέφτηκα ότι μάλλον κάνω εγώ κάτι λάθος και αδύνατον η εταιρία να έχει πέσει τόσο έξω......αλλά και να ήθελα το κομμάτι δεν μπαίνει διαφορετικά.Ευτυχώς το στροφείο δεν το έχω κολλήσει οπότε θα δοκιμάσω αύριο να ζεστάνω τις λαβές με πιστολάκι και να τις ''κατεβάσω λίγο'' . :( :(
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 09:15:54 πμ »
Αλέξανδρε πολύ όμορφα φθαρμένο Huey!! Πολύ μου αρέσει!!
Καλά τελειώματα εύχομαι. Ανυπομονώ να το δω στην έκθεση!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 09:28:32 πμ »
Καταπληκτικό εξωτερικό, αντάξιο του... εσωτερικού!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 10:33:52 πμ »
Πολύ όμορφη δουλειά! Ηθελα να επισημάνω το θέμα με την κλίση των πτερύγων στο στροφείο αλλά με πρόλαβαν. Περιμένουμε φυσικά το αποτέλεσμα της προσπάθειας με το πιστολάκι και τις τελικές φωτογραφίες.
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 11:29:05 πμ »
Πολύ ωραία η εξέλιξή του παρόλα τα προβλήματα, μ' αρέσει πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 02:48:07 μμ »
Ωραίος :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UH-1H (Vietnam) 1/48 Kittyhawk
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 03:40:23 μμ »
Ε όχι και από το παράθυρο!!
Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά για να το εκσφενδονίσεις :mrgreen:
Μου αρέσει πολύ η διαφορετική τονικότητα στο βασικό χρώμα ::salut::

Tags: