Αποστολέας Θέμα: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι  (Αναγνώστηκε 1287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsigalkos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Τόπος: Ξανθη
  • modelclub.gr
βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« στις: Ιούνιος 03, 2019, 08:41:41 μμ »
δοκιμάζοντας για πρώτη φορά  το βελτιωτικό  της  microscale micro set  για χαλκομανίες πάνω σε gloss cote της humbrol
παρατήρησα να ψιλοξεθωριάζει το χρώμα (σε κάποιο σημείο έφυγε εντελώς, δεν φαίνεται όμως γιατί εβαλα την χαλκομανια απο πάνω)


στην επόμενη χαλκομανία άλλαξα πινέλο και ήμουν πιο προσχεκτικός,  δεν είχα κάποιο έντονο πρόβλημα αν και μου φαινόταν να μην αντιδρά καλά

τι μπορεί να έφταιξε; μήπως χρειάζονται παραπάνω χέρια με βερνίκι;πριν που χρησιμοποιούσα παρκετίνη 1-2 χέρια δεν είχα τέτοια προβλήματα
ή ίσως να φταιγε το πινέλο που χρησιμοποήσα για να περάσω το βελτιωτικό;



Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2019, 12:35:44 μμ »
Νομίζω ότι το πινέλο έφταιγε και ότι το βερνίκι ήταν λεπτό λόγω αεργράφου.  Είναι και μερικά βοηθητικά που είναι ισχυρά και μπορεί να θέλουν και λίγο αραίωμα αν σου κάνουν τερτίπια. Μάλλον δοκιμή σε χαλασμένο πρώτα και βλέπεις τι επιλέγεις.
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος tsigalkos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Τόπος: Ξανθη
  • modelclub.gr
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2019, 12:41:08 μμ »
Δεν έχω δυστυχώς αερογράφο, όλα τα κανω με πινέλο. Με τι μπορω να αραίωσω το βελτιωτικό;  Όταν το χρησιμοποίησα και σε άλλα σημεία πάλι μου αφαίρεσε το χρώμα

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:42:29 μμ »
Είναι σαφές ότι το βελτιωτικό και το gloss cote της humbrol δεν είναι συμβατά μεταξύ τους.
Αν και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά από τις περιγραφές σου καταλαβαίνω ότι το
βελτιωτικό λειτουργεί σαν διαλύτης πάνω στο βερνίκι, και αυτό συμβαίνει γιατί κατά πάσα
πιθανότητα το έχουν φτιάξει για να εφαρμόζεται πάνω σε ακριλικά προϊόντα για αυτό και
δεν επηρεάζει την παρκετίνη.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::



Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:56:23 μμ »
To cote από ότι έχω καταλάβει είναι ακρυλικό στη βάση του. Ρίξε μια ματιά στο topic https://www.rmweb.co.uk/community/index.php?/topic/128397-humbrol-gloss-varnish-vs-gloss-cote/
γιατί εκεί θα βρείς προβλήματα που συνάντησα και εγώ ειδικά με τα ματ της Humbrol (ασπρισματα κ.λπ.) και το πρόβλημα σου ακόμα το έχω πάθει. Δυστυχώς δύσκολα θα βρείς απάντηση στο τι είναι συμβατό με τι. Για αυτό το λόγο τουλάχιστον εγώ χρησιμοποιώ ακρυλικά για το καμουφλάζ κ.λπ. αλλά μετά (decals) βερνίκια gloss ΜΟΝΟ νεφτιού/enamel κ.λπ. Για το τέλος και το ματ φινίρισμα έχω βρεί ένα Parajita νερού που δεν το αλλάζω με τίποτα και όταν λέμε το κάνει ματ, το κάνει ματ. Για αυτό και έχω μαζέψει ένα κάρο διαφανή Gloss και matt και δεν ξέρω αν ποτέ θα τα χρησιμοποιήσω (πλερώνεις για να τεστάρεις συμβατότητα δυστυχώς)!!!!

Τελική συμβουλή: (α) άλλαξε και τα δύο προϊόντα και (β) την λύση μπορεί να τη βρείς εκεί που δεν την περιμένεις (και μάλιστα εκτός των hobby shops!!!)
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 05, 2019, 12:25:40 πμ »
Περίεργο μου φαίνεται για το συγκεκριμένο προϊόν γιατί δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό κιόλας συγκρίνοντας το με το αντίστοιχο της gunze.Την έχω πατήσει και εγώ με αυτό της gunze και μάλιστα είχα σφραγίσει με παρκετίνη πρώτα.
Εγώ πλέον δεν χρησιμοποιώ καθόλου setter, με απλό νεράκι του Θεού και μετά softer και δεν είχα κανένα θέμα από τότε.
Την επόμενη φορά δοκίμασε να σφραγίσεις καλά το μοντέλο με gloss βερνίκι και μετά νεράκι.Το γεγονός ότι χρησιμοποιείς πινέλο για να βάλεις βερνίκι παίζει ρόλο να ξέρεις(ίσως αφήνει σημεία με λιγότερο βερνίκι), χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσεις αερογράφο. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 05, 2019, 11:10:08 πμ »
Ολα τα βελτιωτικά χαλκομανιών είναι/περιέχουν μίξεις διαφόρων διαλυτών, καθαριστικών και οξέων που σκοπό έχουν να μαλακώσουν τόσο το βερνίκι που εγκλωβίζει το μελάνι της χαλκομανίας όσο και της υποκείμενης επιφανειας όπου θα εφαρμοστεί ωστε να "δέσουν" όλα μαζί. Ειδικότερα το Micro Set θα έχεις παρατηρήσει την έντονη μυρωδιά ξυδιού που έχει.

Το πρόβλημα στη προκειμένη περίπτωση πιθανολογώ πως είναι το πιο παχύ στρώμα του Gloss Cote σε σχέση με την παρκετίνη που χρησιμοποιούσες ως τώρα και ο επακόλουθα μεγαλύτερος χρόνος στεγνώματος που έχει σε σχέση με την παρκετίνη. Πιθανότατα και εντελώς στεγνό, το Humbrol θα είναι πιο ευάλωτο στο βελτιωτικό απο την παρκετίνη (αφού είναι μοντελιστικό προϊόν, φτιαγμένο να δουλεύει με βελτιωτικά, αντίθετα απο την παρκετίνη). Θα πρότεινα την επόμενη φορά να αφήσεις περισσότερο χρόνο στεγνώματος στο Humbrol και να χρησιμοποιήσεις μικρότερη ποσότητα βελτιωτικού.

Αποσυνδεδεμένος tsigalkos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Τόπος: Ξανθη
  • modelclub.gr
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 05, 2019, 10:47:31 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, τελικά χρησιμοποίησα το το Mr Mark  softer apo Μr hobby για τις υπολοιπες χαλκομανίες
χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ίσως είχα βάλει αρκετή ποσότητα βέλτιωτικού και μου χάλασε το χρώμα.
Θα ξαναδοκιμάσω την επόμενη φόρα με περισσότερα χέρια βερνίκι και λιγότερη ποσότητα βελτιωτικού
 
για να κάνω στην συνέχεια wash να περάσω ένα ακόνα χέρι gloss βερνίκι;
πριν περνούσα 1-2 χέρια παρκετίνη, εκανα το wash με λάδια (τώρα θα δοκιμάσω το panel line accent color της Tamiya) και στο τέλος matt Βερνίκι

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: βελτιωτικό πάνω σε gloss βερνίκι
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 05, 2019, 10:58:04 μμ »
Μετά τις χαλκομανίες πάντα βερνίκι για να τις σφραγίσεις και μετά κάνεις όλα τα υπόλοιπα προκειμένου να μην έχεις απρόοπτα!
Το panel liner tamiya είναι enamel wash να έχεις υπόψη :wink: :wink: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Tags: