Αποστολέας Θέμα: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35  (Αναγνώστηκε 3936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2020, 01:23:40 μμ »
Πολυ ωραια βγηκανε,θα ηθελα να σου πω δυο πραγματακια που θα βοηθησουν σε μελοντικες κατασκευες,αν και δεν προφτασα
σχετικα με τις μασκες των ερπυστριων,παρε ενα κοφτη κυκλικο

δεν ειναι ακριβοι,απο 3 μεχρι 10 ευρω,παρε μια χαρτοταινια φαρδεια,κολλα την στο παγκο σου,κοψε τους αντιστοιχους κυκλους για τη μια πλευρα,βαψε,περνα τους ιδιους στην αλλη πλευρα και βαψε παλι,ετσι εχεις ενα εργαλειο καταλληλο για ολα τα αρματα και πολλα αλλα
Τωρα για το βαψιμο οσο πιστα χρωματα και αν βρεις ,αν κανεις weathering και ειδικα βαρειας μορφης,κατι  wash,κατι λαδια κατι τσιπινγκ κατι σκονισματα ,παστελ,σκονες κλπ πανε τα χρωματα και τα ral γινονυαι αγνωριστα
εκτος βεβαια αν θελεις ενα αρμα μουσειακου τυπου η συλλεκτικο η σαν καινουριο .....οποτε μην αγχωνεσαι ειδικα αν κανεις και  βαση η βινιετουλα
Βεβαια αυτο ισχυει για τα αρματα ww2 που ασχολουμαι και τα κανω ερειπια,για τα συγχρονα και ειδικα αν δεν ειναι και τοσο η καθολου μαχιμα τοτε δεν ξερω,αλλα θα σου πουν τα αλλα παιδια
καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 19, 2020, 03:16:30 μμ »
παρε ενα κοφτη κυκλικο

παρε μια χαρτοταινια φαρδεια,κολλα την στο παγκο σου,κοψε τους αντιστοιχους κυκλους για τη μια πλευρα,βαψε,περνα τους ιδιους στην αλλη πλευρα και βαψε παλι,ετσι εχεις ενα εργαλειο καταλληλο για ολα τα αρματα και πολλα αλλα
χρήσιμο εργαλείο..δεν το γνώριζα.
Στα υπ'όψιν για αγορά μετα τη καραντίνα.
Για τος φθορες εδω θα μαστε να τα πουμε..
ξεκινάνε σε λιγο για το πιο ενδιαφέρον μέρος της κατασκευής.  ::salut::


Και φτάσαμε εδω μεχρι στιγμής..

Η παραλλαγή ειναι λιγο Ο,ΤΙ ΝΑ ' ΝΑΙ , ενω θέλει και τις διορθωσεις της σε πολλα σημεία με πινελακι (δύσκολο μου φαινεται αυτο..)

Θα ακολουθήσει  ενα γυαλιστερό βερνίκι πριν απο τα σήματα και τις φθορές.. 



ΥΓ) Οι ερπύστριες δεν έφταναν με τίποτα να κλεισουν..μισό  εκατοστό απόσταση τουλάχιστον ..

Τις επιασα με συρματάκι και....δεν το λεμε πουθενα...
  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 21, 2020, 01:58:39 μμ »
Πολυ ωραια βγηκανε,θα ηθελα να σου πω δυο πραγματακια που θα βοηθησουν σε μελοντικες κατασκευες,αν και δεν προφτασα
σχετικα με τις μασκες των ερπυστριων,παρε ενα κοφτη κυκλικο

δεν ειναι ακριβοι,απο 3 μεχρι 10 ευρω,παρε μια χαρτοταινια φαρδεια,κολλα την στο παγκο σου,κοψε τους αντιστοιχους κυκλους για τη μια πλευρα,βαψε,περνα τους ιδιους στην αλλη πλευρα και βαψε παλι,ετσι εχεις ενα εργαλειο καταλληλο για ολα τα αρματα και πολλα αλλα

Ωραίο εργαλείο!
Που το βρίσκουμε αυτό σε eshop?? ::salut::


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 21, 2020, 04:51:25 μμ »
θα γίνει παραγγελία μόνο και μόνο για το μασκαρισμα τροχών και εδαφιαιων.

Ευχαριστώ! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 06, 2020, 04:19:22 μμ »
Το αρμα περαστηκε με gloss βερνικι gunze H30 για να ακολουθήσει το wash με το υγρο του Φλορυ..

Μετα ροσπάθησα  να κανω φθορες με λαδια και η προσπαθεια  στεφτηκε με πλήρη  αποτυχία  οπως ισως ειδατε και στο θεμα που ανοιξα στις μοντελιστικες τεχνικες..
 Το υπιστρωμα ηταν πολυ γυαλιστερο  και οπως με συμβουλεψατε
ενα ματ φινίρισμα θα με διευκόλυνε..

Το πέρασα λοιπον με το ματ της Humbrol και ξεκίνησα  χτες το βραδυ τις πρώτες δειλές προσπάθειες για φθορες με λάδι στην προστατευτική επιφανεια της δεξιάς ερπύστριας.

Τα αποτελέσματα τα κρίνω εντυπωσιακά (για τα δικά μου δεδομένα) και το κυριότερο το ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ.

Αναμένω καποια ακομα λαδια που αγόρασα  για να συνεχίσω ..

   
 
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Vorlon

  • AEK for ever
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 457
  • Age: 55
  • Τόπος: Πειραιάς
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 06, 2020, 05:55:50 μμ »
Σημασία έχει η προτελευταία πρόταση σου. Εγω έχω κάνει κίτ που έχουν βγει τρισάθλια άλλα ευχαριστήθηκα την όλη διαδικασία
Χάρης

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 06, 2020, 08:39:05 μμ »
Ωραία,προχώρα χωρίς βιασύνες σε όλο το άρμα τμηματικά(απ οτι κατάλαβα έκανες blending στην ποδιά του άρματος(για να σε εισάγω λίγο στην αρματικη ορολογία μιας που θα γίνεις αρματας :mrgreen:)
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 16, 2020, 11:55:55 πμ »
Ωραία,προχώρα χωρίς βιασύνες σε όλο το άρμα τμηματικά(απ οτι κατάλαβα έκανες blending στην ποδιά του άρματος(για να σε εισάγω λίγο στην αρματικη ορολογία μιας που θα γίνεις αρματας :mrgreen:)
 ::salut::

Ακολούθησα ευλαβκά τις οδηγίες σου όσον αφορά στο "χωρίς βιασύνες" που είπες.

Καλά τα πήγα, μέχρι που συνέβη το εξής:
Το white spirit που (έστω κι ελάχιστο) εβαζα στο πινέλο για να μετριάσει το εφε του λαδιού, άρχισε μετά απο λίγο και σήκωνε το υποκέιμενο ματ βερνίκι (hunbrol mat που είχε αραιωθεί κι αυτό με white spirit) με αποτελεσμα να έρχεται στην επιφάνεια πάλι το γυαλιστερό βερνίκι που είχα αρχικά βάλει..
Αρα πάλι έχω το πρόβλημα που είχαμε συζητησει πιο πάνω, να μην μπορώ να κάνω σωστά αυτο το blendng στη ποδιά (έγινα και αρματάς..  :mrgreen:)  γιατί ειναι πολύ γιαλιστερό το υπόστρωμα..

Με  βλέπω να ξαναπερνάω ένα ματ κατά τόπους και συνεχίζω...

Αναμένονται και φωτός για του λόγου το αληθές.

Καλή Ανάσταση σε όλους.  ::salut::



Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 16, 2020, 12:55:20 μμ »
Φιλε μου μη χρησιμοποιεις βερνικια,παρα μονο στο τελος( αν και το γυαλιστερο βοηθαει στο να κυλησει το  μπανακι στις εσοχες),εγω βαφω ακρυλικα και μετα απ ευθειας λαδια και ποτε δεν εχει σηκωσει χρωμα ...τωρα το blending απ οτι καταλαβα προσπαθησες να σβησεις καποια σημεια και αφου ειχες χρησιμοποιησει βερνικι με ws("εναμελ"") φυσιολογικα το σηκωσε ,γενικα λοιπον παντα αντιθετα το βερνικι με το wash , ενταξει το αρματακι μια χαρα βγηκε,μικρες ατυχιες συμβαινουν αλλα στο επομενο ξερεις πλεον ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 20, 2020, 04:00:42 μμ »
ενταξει το αρματακι μια χαρα βγηκε,μικρες ατυχιες συμβαινουν αλλα στο επομενο ξερεις πλεον
Ελπίζω φίλε μου, το επόμενο να είναι καλύτερο !

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

Λοιπόοοοοον, φτάνοντας στις φθορές των τροχών προσπάθησα να μην κάνω το λαθος του κάθε πρωτάρη.. να ΜΗΝ υπερβάλλω δηλαδή.. αλλά νομίζω δεν τα κατάφερα..
Αυτό ήτα το 1ο λάθος.. :oops:

Το 2ο ήταν ότι από τις 3 σκόνες που είχα προμηθευτεί, διάλεξα αυτην που βλέπετε αριστερα (AK Vietna Earth) με απτέλεσμα όταν τελειώσα το πρώτο πέρασμα να διαπιστώσω ότι ΔΕΝ ταιριάζει η φθορά με αυτή που έκανα πχ στις ποδιές.


Οι άλλες δυο σκόνες που έχω ειναι οι παρακάτω:


Έπρεπε να έκανα καμμιά μίξη ;;  Εχει καποιο νόημα τώρα να κάνω καμιά διόρθωση;;

Ακολουθούν φωτός


... και παρακαλώ βαράτε αλύπητα γιατί τα άρματα είναι πολύ ενδιαφέροντα και άκρως χαλαρωτικά (δεν ξέρω γιατί) θέματα και θα επιθυμούσα να ασχοληθώ με μερικά ακόμα.
Οπότε η βελτίωση είναι μονόδρομος..     ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 20, 2020, 05:02:50 μμ »
Απο τις 3 σκόνες που βλέπω θεωρητικά το άσπρο κουτί έχει περίπου την απόχρωση που χρειάζεσαι(κάτι σε desert sand).
Η σκούρα που βλέπω είναι για καπνιές κτλ όχι για φθορές.
Τι ακριβώς έκανες με την AK Vietna Earth?Πως την εφάρμοσες?
Βάψε τα εμπρόσθια φωτά του άρματος και τον σωλήνα της εξάτμισης πίσω.
Τα πρώτα δικά μου ήταν πολύ χειρότερα,μια χαρά κατασκευή έχεις κάνει
Πήρες το σωστό δρόμο :mrgreen:!!

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 20, 2020, 05:51:43 μμ »
Τι ακριβώς έκανες με την AK Vietna Earth?Πως την εφάρμοσες?
Εβαλα ενα πινέλο πλατύ στο κουτί με τη σκόνη και μετά το ακουμπούσα στους τροχούς.. Σιγά σιγά πήγαινα όλη τη σκόνη στη περιφέρεια και στο εσωτερικό του τροχού, σα να ζωγράφιζα απαλά με το πινέλο..
Στο τέλος εριξα και σταγόνες fixer... :oops: Μήως τη πάτησα με το φιξερ και τωρα δεν παίρνει διόρθωση ;

Βάψε τα εμπρόσθια φωτά του άρματος και τον σωλήνα της εξάτμισης πίσω.
Τι χρωμα να βάχω την εξάτμιση που λες ; Κάποιο μεταλικό σκούρο ;
Για τα φώτα,  κάποιο silver ταιριαζει ;

Τα πρώτα δικά μου ήταν πολύ χειρότερα,μια χαρά κατασκευή έχεις κάνει
Πήρες το σωστό δρόμο :mrgreen:!!
Σε ευχαριστώ για την ενθάρυνση και τα καλά λόγια. Θα τελειώσω ένα ιστιοφόρο, μετά πιάνω κάποιο HAF και αμέσως μετά θα ζητησω συμβουλές για την επιλογή του επόμενου άρματος...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 20, 2020, 09:58:42 μμ »
δες τα φώτα εμπρός.


εγώ χρησιμοποιώ silver της humbrol αλλα δεν νομίζω να εχει διαφορά..

η εξάτμιση αναλόγως πόσο πολύ φθορά θες να της κάνεις,εδώ ενα παράδειγμα του πραγματικού


μπορείς να την βάψεις ενα βασικό χρώμα και μετα να παίξεις με σκουριές και κάπνα στο εσωτερικό.
Για τις σκόνες και εγώ δεν χρησιμοποιώ fixer είχα το ίδιο πρόβλημα,απο την υφή σκόνης με το fixer γινόταν ενα ζουμι το οποίο μου δημιουργούσε πρόβλημα
Εδώ  ο φίλος Χρήστος με καλύπτει απόλυτα για την χρήση των pigments, ετσι τα χρησιμοποιώ και εγώ ::salut::
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,35190.msg682915.html#msg682915

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 20, 2020, 11:40:01 μμ »
Κάνε ένα wash με κάποιο earth tone για να σπάσεις
το εφφέ του pigment.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 23, 2020, 12:03:15 μμ »
Σας ευχαρστώ για τις απαντήσεις !

Θα  πράξω τα δέοντα και επιστρέφω με φωτός.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 21, 2020, 04:18:13 μμ »
Aυτο το τανκ, αισιθάνομαι ότι το εφτιαξε το MC κατα 50% και το υπόλοιπο εγώ.
Kαι εξηγούμαι

Κάνε ένα wash με κάποιο earth tone για να σπάσεις
το εφφέ του pigment.

Η αλήθεια είναι οτι ήταν καταλυτική η οδηγία του Κώστα γιατί είχα σκαλώσει/εκνευριστεί πολύ με τη προηγούμενη εικόνα στις ρόδες/ζάντες που οι φθορές τους δεν ταίριαζαν με το υπόλοιπο άρμα... Δεν ξέρω αν τα κατάφερα καλά,  αλλά η διαφορά από το πριν και μετά είναι εμφανής !



Επίσης η υποστήριξη του Στάθη-Sluff και η βοήθεια με τις σκόνες αλλά και με το βάψιμο σε εξαγωγες φώτα που τα είχα αγνοήσει, με ώθησε να σώσουμε τη κατάσταση και να  φτιαχτεί ένα- για τα δικά μου δεδομένα-  αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Μέχρι και κεραίες έφτιαξα με ΖΤΠ.

Ομοίως χάρη στο DIM57 , που σε κάποιο σημείο εγραψε "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΒΑΣΗ "- έμπλεξα με κατσσκευή βάσης ..
Ετσι η βάση που θα δείτε, είναι αποτέλεσμα μιας ημερας δοκιμών, με χώμα από γλάστρες/ δέντρα στο πεζοδρόμιο και άμμο από τη θάλασσα, κοσκινισμένο σε τούλι, περασμένο με νερωμενη ατλακόλ και σε κάποια σημεία πρασινάδα...Σε κάποια σημεία το έβαψα με αερογράφο με κάποιο καφέ ακρυλικό..
Να πω την αλήθεια, ενα χωμα εφτιαξα και δεινοπάθησα.. Αντιλαμβάνομαι τι πρέπει να κάνει κάποιος και τι ταλέντο και υπομονη και γνωσεις πρέπει να έχει για να φτιάξει διόραμα !!

Επίσης χάρη στους φίλους Blitz-X και Ernst Barkman κατόρθωσα και ξεσκάλωσα από κάποια σημεία της κατασκευής.




Αντε και στα επόμενα !!
 ::lovemodel::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 21, 2020, 05:40:18 μμ »
Ωραιότατο ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 21, 2020, 08:02:30 μμ »

Ομοίως χάρη στο DIM57 , που σε κάποιο σημείο εγραψε "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΒΑΣΗ "- έμπλεξα με κατσσκευή βάσης ..



Xαχα την πάτησες κι εσύ!! :mrgreen:
Άστο,καλώς ήρθες στον κόσμο των αρμάτων -οχημάτων,είσαι άξιο τέκνον!!!

Σοβαρά τώρα,πολύ καλή κατασκευή σε ένα κλασικό,χωρίς πολλά -πολλά κιτ,το οποίο το ανέδειξες πολύ όμορφα.Και η βάση μια χαρά.
Θα βελτίωνα μόνο το συρματόσχοινο,να φαίνεται πιο ρεαλιστικό.Στο επόμενο! ::good_job_smilie::

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 22, 2020, 10:49:31 πμ »
Βγηκε παρα πολυ ομορφο,με δυσκολο αλλα χρησιμο ταξιδι ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 22, 2020, 02:43:02 μμ »
Χαίρομαι που βλέπεται το άρμα !


Θα βελτίωνα μόνο το συρματόσχοινο,να φαίνεται πιο ρεαλιστικό.Στο επόμενο! ::good_job_smilie::

Για πες μου λίγα παραπάνω να ξέρω για τα επόμενα !.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 22, 2020, 05:23:54 μμ »
Τίποτα,η αγοράζεις ένα έτοιμο σαν αυτό(δεν το προτείνω λόγω κόστους)
https://www.fcmodeltrend.com/35681-chieftain--challenger-towing-cables-135-scale-p-1-51-776/
https://www.modelhobbies.co.uk/karaya-135-british-chieftainconqueror-tanks-tow-cable--tcr3514-258429-p.asp

                                                      η
το φτιάχνεις μόνος σου κρατώντας τους 2 ακριανούς γάντζους μόνο.




Γενικά πάτα στο youtube, how to make towing cable in 1/35
Θα βρεις αρκετά βίντεο με περίπου ίδια τεχνική και αληθοφανή αποτελέσματα ::salut::

Βεβαιώς σε αρκετά νέα κιτ τα συρματόσχοινα είναι αρκετά καλά και δεν χρειάζονται τίποτα σχεδόν ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 22, 2020, 05:58:36 μμ »
Καλησπέρα,
Σε ένα τεύχος του Modelling (δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιο) είχαν παρουσιάσει μια ωραία τεχνική όπου χρησιμοποιούσαν οδηγό για τα σύρματα (φύλλο πλαστικού με 6 οπές για δίκλωνα μέχρι 6-κλωνα συρματόσκοινα). Τον οδηγό τον μετακινεί κανείς με το χέρι με κατεύθυνση από το τρυπάνι προς την μέγγενη (αλλιώς χρειάζεσαι 3 χέρια  :mrgreen: ) καθώς περιστρέφεται το τρυπάνι. Το συρματόσκοινο βγαίνει πιο ομοιόμορφο και χωρίς τυχόν κόμπους στο ενδιάμεσο.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Chieftain Mk5 Tamiya 1/35
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 22, 2020, 06:24:25 μμ »
Το θυμάμαι αυτό το κολπάκι,αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τεύχος..

Tags: