Αποστολέας Θέμα: North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama  (Αναγνώστηκε 1378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NikShipping

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama
« στις: Απρίλιος 24, 2019, 04:04:11 μμ »
Γεια σε ολους. Ασχολούμαι με το αθλημα 1-2 μηνες περιπου.
Αυτο ειναι το δευτερο μοντελο (πλοίο) που εχω φτιαξει (το πρωτο ειναι ηταν μια ντροπη) και η πρωτη μου απόπειρα για διόραμα.

Η θάλασσα ειναι ατλακόλ ανακατεμένη με χρώμα και για το βραχο η βαση ειναι ενα κομμενο σφουγγαρι με κολλημενες πετρες.
Κατω απο τη θαλασσα φελιζόλ.
Ο ντόκος ειναι ξυλοκατασκευή. Οι κολώνες του ντόκου βυθίστηκαν σε τρυπες στο φελιζολ.

κριτικές και συμβουλές δεκτες.  :D






Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2019, 04:48:49 μμ »
 ::salut:: Μια χαρα ειναι φιλε μου. Κι εγω για πρωτη φορα εκανα ενα διοραμα με θαλασσα και βγηκε σχετικα καλη. Σιγα σιγα θα αποκτησεις εμπειρια με τα χρωματα καθως και καποιες συμβουλες πιο εμπειρων εδω στο κλαμπ που εχουν γραψει σχετικα με το θεμα. Ολο το θεμα σου ειναι σε καλο δρομο Προχωρα. Αλλωστε χρησιμοποιωντας τη ρηση ενος μελους του κλαμπ μην ξεχνας οτι η "Η μίμηση ειναι εξάλλου η υψηλότερη μορφή κολακείας" ::salut::



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος NikShipping

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 24, 2019, 04:54:21 μμ »
 ::salut:: Καλα τα λες. Η αληθεια ειναι οτι πριν ξεκινήσω διαβασα αρκετα για το πως θα το κανω εδω μεσα... Διαλεξα τελικα μαλλον την φτηνότερη λυση αλλα και την πιο ευκολη γιατι σαν πρωταρης δεν ειχα και εργαλεία , υλικά κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 24, 2019, 05:05:06 μμ »
Καλα το σκεφθηκες. Κι εγω ετσι εκανα, ξεκινωντας απο απλα υλικα. Εγω ειμαι της παλιας σχολης δηλαδη για να φτιαξεις μια φασολαδα παιρνεις τα βασικα υλικα και προσπαθεις να την κανεις καλυτερη οσο μπορεις. Οι επιπλεον προσθηκες αλλων υλικων απλα καλυπτουν αδυναμιες και τελικα δεν ειναι αυτο που θα κανεις φασολαδα. Χρησιμοποιησα παραδειγμα απο τη μαγειρικη.



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2019, 06:56:05 μμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα Νίκο. ::hi::

Για αρχάριος πολύ φιλόδοξο  Project,  βούτηξες κατευθείαν στα βαθιά.
Εντάξει σε γενικές γραμμές το διόραμα δεν είναι κακό άλλα για αυτό θα σου απαντήσουν και οι ειδικότεροι.
Το πλοίο όμως εμφανώς ήθελε κάτι παραπάνω όπως έχτρα φορτίο και εξοπλισμό άλλα και όλο
μαζί μια φθορά μια παλαίωση κάτι που θα το ζωντάνευε τέλος πάντων.

Σου εύχομαι πάντως να τολμάς έτσι, και σίγουρα σε κάθε προσπάθεια θα βελτιώνεσαι περισσότερο. ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος NikShipping

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2019, 09:29:17 μμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα Νίκο. ::hi::

Για αρχάριος πολύ φιλόδοξο  Project,  βούτηξες κατευθείαν στα βαθιά.
Εντάξει σε γενικές γραμμές το διόραμα δεν είναι κακό άλλα για αυτό θα σου απαντήσουν και οι ειδικότεροι.
Το πλοίο όμως εμφανώς ήθελε κάτι παραπάνω όπως έχτρα φορτίο και εξοπλισμό άλλα και όλο
μαζί μια φθορά μια παλαίωση κάτι που θα το ζωντάνευε τέλος πάντων.

Σου εύχομαι πάντως να τολμάς έτσι, και σίγουρα σε κάθε προσπάθεια θα βελτιώνεσαι περισσότερο. ::salut:: ::salut:: ::salut::


Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.
Για την παλαιωση το σκέφτηκα και εγώ αλλα φοβήθηκα μη το χαλασω και πάει χαμενη η προσπάθεια και το αφησα ετσι...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: North Sea Trawler Revell 1:142 - Diorama
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2019, 12:13:57 πμ »
Καλώς ήρθες. Για πρώτη προσπάθεια είναι μια χαρά. Προχωρώντας σε επόμενες κατασκευές θα έχεις την ευκαιρία να κάνεις τα παραπάνω βήματα που να δώσουν ένα λίγο καλύτερο αποτέλεσμα κάθε φορά καθώς και να προσθέτεις νέες τεχνικές εφόσον το επιθυμείς.

Tags: ships diorama