Αποστολέας Θέμα: Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.  (Αναγνώστηκε 1518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.
« στις: Απρίλιος 11, 2019, 11:10:04 μμ »
Νόμιζα ότι δεν με ενδιέφερε καθόλου το θέμα "φιγούρες" μέχρι που γνώρισα τον Μιχάλη Κοντράρο στο AthensCon 2018 και με την καθοδήγησή του κατασκεύασα την πρώτη μου φιγούρα περίπου από το μηδέν (στο εσωτερικό υπάρχει έτοιμο ρητινένιο κρανίο, αυτή που δουλεύω τώρα ξεκινάει από το απόλυτο μηδέν).

Μη ρωτάτε πολλά για το θέμα, είναι πονεμένη ιστορία 8) 8) 8) . Απλώς περιοριστείτε στο "Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι." Η κλίμακα υπολογίζω πολύ χονδρικά ότι είναι περίπου 1:8 ή 1:7,5.. Το ύψος από το χαμηλότερο σημείο του μπούστου μέχρι το ψηλότερο του καπέλου είναι 5,7 εκατοστά.


           

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2019, 10:03:12 πμ »
Χωρίς να είμαι ειδικός ( καμία σχέση με φιγούρες ) μπορώ να πω ότι μου αρέσει ειδικά για πρώτη προσπάθεια . Λίγο τα ζυγωματικά μου φαίνονται πολύ έντονα αλλά όπως είπα για πρώτη προσπάθεια μου φαίνεται τέλειο !!!! Καλή συνέχεια στο νέο εγχείρημα  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2019, 10:16:47 πμ »
Χωρίς να είμαι ειδικός ( καμία σχέση με φιγούρες ) μπορώ να πω ότι μου αρέσει ειδικά για πρώτη προσπάθεια . Λίγο τα ζυγωματικά μου φαίνονται πολύ έντονα αλλά όπως είπα για πρώτη προσπάθεια που φαίνεται τέλειο !!!! Καλή συνέχεια στο νέο εγχείρημα  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2019, 10:36:42 πμ »
Όντως είναι πολύ καλή προσπάθεια.
Για τα ζυγωματικά θα συμφωνήσω,
ταιριάζουν σε πιο αδύνατο χαρακτήρα,
κάτι που δεν φαίνεται να είναι ο τύπος.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2019, 10:43:56 πμ »
Ευχαριστώ πολύ επίσης για τα σχόλια!Τα ζυγωματικά είναι όντως υπερβολικά έντονα αλλά  εν μέρει χρειάζονται και για το scale effect. Λάβετε υπόψη ότι όταν το βλέπεις από κοντά είναι αρκετά μικρότερο από ό,τι στις φωτογραφίες που έβαλα. Αν κάποια πράγματα δεν τα κάνεις υπερβολικά έντονα, δεν φαίνονται καθόλου στην κλίμακα. Πάντως, πράγματι, θα ήθελαν ένα ή δύο τσικ λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Απ: Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 20, 2019, 01:43:50 μμ »
Κωστή, κατ'αρχάς μπράβο που τόλμησες να κάνεις κάτι καινούργιο και ασυνήθιστο για σένα. Η ενασχόληση με τη φιγούρα, πιστεύω πως όντως θα σε μαγέψει. Το σκάλισμα, είναι επίσης εντυπωσιακό και με τη βοήθεια του Μιχάλη, θα φθάσεις όπου εσύ βάλεις τον πήχη.

Αναφορικά με τα ζυγωματικά του μπούστου, δε θεωρώ πως πρόκειται για λάθος, ούτε καν για υπερβολή. Θα μπορούσε να είναι το αποτέλεσμα μίας στιγμιαίας γκριμάτσας του ναυτικού. Το όποιο μέγεθός τους, κατά τη γνώμη μου δεν συνιστά "δομικό" λάθος, αλλά έχει να κάνει με την "ομορφιά" του προσώπου.
Καλή συνέχεια στην ολοκλήρωση και βάψιμό του.
** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Βρετανός ναυτικός τέλος 19ου-αρχές 20ου αι.
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 20, 2019, 06:26:26 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τα χρήσιμα σχόλια.Το σκάλισμα είναι πολύ δημιουργική διαδικασία και έχω βρει μεγάλο ενδιαφέρον! Συνεχίζω πάντα και τους πειραματισμούς στα διοράματα.

Tags: