Αποστολέας Θέμα: Α-7Η Corsair II στην 1/72  (Αναγνώστηκε 6866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Α-7Η Corsair II στην 1/72
« στις: Μάρτιος 24, 2019, 12:37:54 μμ »
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
Εδώ και αρκετό καιρό, σχεδόν 3 χρόνια με αρκετά κενά διαστήματα, δουλεύω πάνω σε αυτό το μοντέλο με σκοπό να το δωρίσω σε έναν πολύ αγαπημένο φίλο που μάλιστα πέταξε με τον συγκεκριμένο τύπο. Το μοντέλο προέρχεται από reset του γνωστού κιτ της Fujimi στην 1/72.
Το κόκπιτ αντικαταστάθηκε με αυτό της Aires όπως και το κάθισμα. Και τα δύο είναι αντίγραφα που έφτιαξα από ρητίνη (προσπαθώ να κρατάω μητρες από σιλικόνη για τα περισσότερα βελτιωτικά ρητίνης ειδικά για δημοφιλή κιτ όπως το Α-7, το F-4 ή το F-16). Ταίριαξε σχετικά έυκολα αφού άλλωστε προωρίζεται για το συγκεκριμένο κιτ. Αφού μπήκαν κάποιες μικρολεπτομέρειες που χάθηκαν στην αντιγραφή, βάφτηκε και κλείστηκε στην άτρακτο.


Έγινε μια μικρή προσπάθεια να γίνουν λίγο καλύτερες οι ραβδώσεις της ουράς στο σημειο της εξαγωγής αλλά μάλλον μου βγήκαν λίγο χοντρές :roll: Χρησιμοποίησα μήκη πλαστικού κάπως στρογγυλεμένα και τα κόλλησα εσωτερικά. Ο αρισθμός τους είναι σωστός αλλά μου φαίνεται ότι τελικά βγήκα εκτός κλίμακας ως προς το πάχος τους. Βάφτηκαν με interior green ενυσχιμένο με αρκετό κίτρινο.


Η μπροστινή φωλιά του ρηνιαίου σκέλους αντικαταστάθηκε πλήρως με νέα από φύλλο πλαστικού και χαλκού. Προσπάθησα να δώσω όση περισσότερη λεπτομέρεια μπορούσα συμβουλευόμενος το διαθέσιμο φωτογραφικό υλικό. Μικροπροσθήκες γίνανε και στο σκέλος ενώ κάποιοι βραχίονες και άλλα εξαρτήματα του σκέλους γίνανε επίσης από κομματάκια πλαστικού.



Χρειάστηκε κάμποσος στόκος και πλαστικό για να μη φαίνεται και τόσο το κενο μεταξύ του αεραγωγού και της ατράκτου.
Έγινε λίγη δουλίτσα και στις πίσω φωλεές και βάφτηκαν λευκές.



Η συνέχεια σε λγο...

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2019, 12:46:48 μμ »
 ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: Σε λάθος μέρος το ανέβασα!!!

Για τα Υπο Κατασκευή το πήγαινα... Συγνώμη από τη διαχείριση  :oops:

Αν μπορεί κάποιος ας το μετακινήσει.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2019, 11:06:17 μμ »
Το παλιό κάλο κιτ της Fujimi! ::glossa:: Μια χαρά το πας Παναγιώτη. ::thumbleft::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2019, 12:58:04 πμ »
Αγαπητέ δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά έχεις ανέβει κλάση!!!  ::101::

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2019, 04:44:52 μμ »
Το παλιό κάλο κιτ της Fujimi! ::glossa:: Μια χαρά το πας Παναγιώτη. ::thumbleft::

Χάρη ευχαριστώ πολύ!

Αγαπητέ δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά έχεις ανέβει κλάση!!!  ::101::

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει κάποια κιλά τελευταία...  ::glossa::
 ::thanks_smilie:: για τα καλά σου λόγια!!!

Δεν ποστάρω ακόμη τη συνέχεια, περιμένω από τη διαχείριση τη μεταφορά του θεματος στα Υπό Κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2019, 05:07:55 μμ »
A-7 Fujimi 1:72... από τα πλέον αγαπημένα μου! Κάνεις καταπληκτική δουλειά...θα είναι το reference μου για αυτά που έχω να φτιάξω. Συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2019, 06:31:43 μμ »
A-7 Fujimi 1:72... από τα πλέον αγαπημένα μου! Κάνεις καταπληκτική δουλειά...θα είναι το reference μου για αυτά που έχω να φτιάξω. Συγχαρητήρια!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Λέω τελικά να προχωρήσω λίγο στο ποστάρισμα με την ελπίδα να μην επιβαρύνω πολύ τη μεταφορά του θέματος όταν αυτή γίνει.

Οι τροχοί που δίνει το κιτ είναι λάθος για την έκδοση -Η. Για καλή μου τύχη είχα σωστούς τροχούς από παλιό κιτ της ESCI για την έκδοση -D. Επειδή όμως είναι κι άλλα ελληνικά Α-7 στην ουρά, έκανα καλούπι και έβγαλα αντίγραφα σε ρητίνη.


Στη φώτο αυτή φαίνεται και μια προσπάθεια να αναπαραστήσω τα "σχαράκια" για τα τσαφόφλερα. Δεν είμαι σίγουρος ακόμη αν θα τα βάλω ή θα κάνω κάτι άλλο.

Οι πτέρυγες κολλήθηκαν και στοκαρίστηκαν, έπεσε ένα grey primer της ΜΜ για αστάρι και ψέκασα μαύρο σε κάποιες γραμμώσεις σε μια προσπάθεια pre shading.



Πάμε στα δύσκολα τώρα...


Όπως βλέπετε στη φώτο το αλεξηνέμιο έσπασε στην προσπάθεια να το τρίψω και δεν μπορώ να βρω καλύπτρα με τίποτα. ::eusa_wall::
Το κυρίως τμήμα είναι απολύτως εντάξει αλλά από αλεξηνέμιο έχω σοβαρό θέμα. Μια λύση που δουλεύω αλλά με αμφίβολα αποτελέσματα είναι να κάνω αντίγραφο με vac. Έτσι λοιπόν πήγα σε ένα μαγαζί με 3D εκτυπώσεις και δίνοντας το αλεξηνέμιο ζήτησα ένα αντίγραφο σε συμπαγή ρητίνη. Μου κάνανε 2, ένα λίγο μικρότερο και ένα στο μέγεθος περίπου της καλύπτρας, αλλά από σχήμα θέλανε λίγη δουλειά ακόμη. Το δεύτερο κομμάτι θα κάνει τη δουλειά πιστεύω. Θα αναβάσω φώτο με την πρώτη ευκαιρία. Επίσης έχω παραγγείλει κουτί για να κάνω vacumform κομμάτια σε φίλο ξυλουργό και αναμένεται.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν βρίσκω καλή διαφανή στερίνη για να κάνω το αντίγραφο και γενικά αρχίζω και έχω αμφιβολίες για το εγχείρημα.  :roll:
Καμιά ιδέα για:
α) αν υπάρχει aftermarket ή spare καλύπτρα;
β) πού θα βρώ διαφανή στερίνη;
Κάθε βοήθεια και πρόταση πολύτιμη και ευπρόσδεκτη ::helpsos::

Αυτά για την ώρα.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2019, 12:40:29 μμ »
Παναγιώτη εξαιρετική δουλειά στο Corsair!! Καλή συνέχεια εύχομαι!!

-Για spare καλύπτρα βάλε μια αγγελία στο marketplace, όλο και κάποιος θα βρεθεί που θα έχει καποια από παλιό μοντέλο. (Πιθανόν και από Ιταλέρι να ταιριάζει απόλυτα)
-Διάφανο πλαστικό έχει η evergreen σε διάφορα πάχη-ελπίζω να θυμάμαι καλά (νομίζω 2-3 διαφορετικά πάχη). Είναι ολόκληρο κομμάτι και κόβεις όσο θες. Είχα πάρει πριν χρόνια για vac καλύπτρες και μου είχαν βγει καλές, αν και λίγο πιο λεπτές απ'ότι περίμενα.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2019, 12:45:18 μμ »
 Έχει συμβεί και σε μένα... έσπασε το αλεξηνέμιο την ώρα που προσπαθούσα να το μασκάρω. Σε αναζήτηση λύσης μέσα στο Modelclub, φίλος μοντελιστής μου έστειλε την καλύπτρα-αλεξηνέμιο από Α-7 της Italeri (Esci?) το οποίο έκατσε μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2019, 06:15:45 μμ »
Παναγιώτη εξαιρετική δουλειά στο Corsair!! Καλή συνέχεια εύχομαι!!

-Για spare καλύπτρα βάλε μια αγγελία στο marketplace, όλο και κάποιος θα βρεθεί που θα έχει καποια από παλιό μοντέλο. (Πιθανόν και από Ιταλέρι να ταιριάζει απόλυτα)
-Διάφανο πλαστικό έχει η evergreen σε διάφορα πάχη-ελπίζω να θυμάμαι καλά (νομίζω 2-3 διαφορετικά πάχη). Είναι ολόκληρο κομμάτι και κόβεις όσο θες. Είχα πάρει πριν χρόνια για vac καλύπτρες και μου είχαν βγει καλές, αν και λίγο πιο λεπτές απ'ότι περίμενα.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Έκανα μια επαφή με την Italeri για να μου στείλουν καινούργιο αλεξηνέμιο και περιμένω απάντηση. Παράλληλα θα βάλω και μια αγγελία και βλέπουμε... :roll:
Αυτά ως προς τις έτοιμες λύσεις!
Δυστυχώς ο Βόλος στα μοντελιστικά είναι κάτι σαν την έρημο για το νερό...  :evil: Επομένως μόνο από Αθήνα μπορεί να γίνει κάτι. Από Δευτέρα θα κάνω ένα τηλέφωνο στα μοντελάδικα (Καλφάκη, Plastimontellismo, κλπ) να δω τι παίζει από διαθεσιμότητες και τιμές (νομίζω είναι περίπου στα 5Ευρώ).
Ανεξάρτητα πάντως με το αν θα βρώ έτοιμη spare καλύπτρα, την προσπάθεια με το vac αντίγραφο θα τη συνεχίσω γιατί με ενδιαφέρει σα τεχνική για άλλες περιπτώσεις που ίσως χρειαστεί στο μέλλον.

Έχει συμβεί και σε μένα... έσπασε το αλεξηνέμιο την ώρα που προσπαθούσα να το μασκάρω. Σε αναζήτηση λύσης μέσα στο Modelclub, φίλος μοντελιστής μου έστειλε την καλύπτρα-αλεξηνέμιο από Α-7 της Italeri (Esci?) το οποίο έκατσε μια χαρά!

Παρακινημένος από το δικό σου tip για τη συμβατότητα της Italeri έκανα επαφή με την εταιρεία για αποστολή spare!

Ειδού και οι φώτο που σας χρωστούσα για το ρητινένιο αντίγραφο του αλεξηνεμίου που θα χρησιμοποιήσω.


Έκανα μια πρώτη προσπάθεια με διαφανές πλαστικό (από διάφορες συσκευασίες που είχα κρατημένες) το οποίο ζέστανα με αναπτήρα και πίεσα πάνω στη "μήτρα". Όπως βλέπετε το υλικό αυτό κάνει κύματα και γενικά δεν βολεύει για τη δουλειά που θέλω να κάνω. Πιστεύω το διαφανές της Evergreen να είναι πολύ καλύτερο... :roll:

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2019, 06:56:36 μμ »
Ένα από τα κόλπα που έμαθα από εδώ για να μην σπάει η καλύπτρα όταν κάνουμε εργασίες επάνω της είναι να τη γεμίζεις με κάτι συμπαγές από κάτω, όπως με ένα μεγάλο κομμάτι uhu patafix.
Έτσι δε θα παραμορφώνεται πολύ με την πίεση που μπορεί να της ασκούμε άθελά μας.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 31, 2019, 09:01:26 μμ »
μπορείς να αφαιρέσεις προσεκτικά το ραγισμένο κομμάτι και να βάλεις διαφανές φύλλο.είναι επίπεδο σε εκείνο το σημείο .επίσης διαφανή πολυστερίνη έχει ο Καλφάκης  σίγουρα.δες και σε άλλα μαγαζιά.
και ναι είναι πολύ καλύτερη η συμπεριφορά της σε σχέση με το απλό διαφανές από συσκευασίες.δεν θαμπώνει τόσο εύκολα αν θερμανθεί.έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2019, 12:27:53 πμ »
Παίζει ρόλο και ο τρόπος που θερμαίνεις, ο
αναπτήρας δεν ενδύκνειται. Ούτε και το μάτι
της κουζίνας είναι αξιόπιστο από προσωπική
εμπειρία. Καλύτερα πλαίσιο και στο φούρνο.
Εάν θυμάμαι καλά η Evergreen βγάζει μόνο ένα
πάχος διάφανο πλαστικό και είναι νομίζω στα
0.26mm. με 4 φύλλα Α4 στη συσκευασία.

*Θέλω πληροφορίες για το vacuum form box,
μέγεθος, τιμή κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2019, 06:28:31 πμ »
υπάρχει και 0,13 mm παχος διαφανούς φύλλου.αυτό έχω και δουλεύεται πιο εύκολα

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2019, 05:24:06 μμ »
Μόλις παραγγέλθηκε ανταλλακτική καλύπτρα από την Italeri σαν spare part. Προσεχώς θα παραγγείλω και φύλλα διαφανούς πλαστικού της Evergreen μάλλον από Καλφάκη και συνεχίζουμε...


*Θέλω πληροφορίες για το vacuum form box,
μέγεθος, τιμή κλπ.

Μόλις το παραλάβω θα το παρουσιάσω με φώτο, κλπ.  :wink:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας και τη συμβολή σας στη συνέχιση της κατασκευής! ::salut::

Προσεχώς φώτο από το βαφείο...

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 01, 2019, 09:17:21 μμ »
Καλή συνέχεια!!!
Περιμένουμε φωτό από την πορεία των εργασιών.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 01, 2019, 09:18:26 μμ »
Πάντως Παναγιώτη σε περίπτωση που την ξαναπάθεις δες τη κάνω εγώ σε τέτοιες ατυχείς καταστάσεις. 8)





Η ζελατίνα είναι από συσκευασία παιχνιδιών. ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 01, 2019, 10:37:19 μμ »
Καλησπέρα,
Μια σχετικά γρήγορη λύση είναι και το διαφανές θερμοσυστελλόμενο από PVC, συνήθως το πάχος είναι 0.13χιλ.
Χρησιμοποιείται κυρίως για συσκευασίες συσσωρευτών λιθίου-πολυμερούς (LiPo).
Με σωστό μάστερ δεν χρειάζεται vacuform box.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 02, 2019, 06:36:40 μμ »
Χάρη κάτι αντίστοιχο έκανα κι εγώ αλλά μάλλον θέλει άλλη μέθοδο ζεστάματος. Στην επόμενη προσπάθεια θα επιχειρήσω να το ζεστάνω με λάμπα αλογόνου (όπως στα φουρνάκια) πιάνοντάς το με κάποιο πλαίσιο.

Καλησπέρα,
Μια σχετικά γρήγορη λύση είναι και το διαφανές θερμοσυστελλόμενο από PVC, συνήθως το πάχος είναι 0.13χιλ.
Χρησιμοποιείται κυρίως για συσκευασίες συσσωρευτών λιθίου-πολυμερούς (LiPo).
Με σωστό μάστερ δεν χρειάζεται vacuform box.
 ::salut::

Δεν είναι κακή ιδέα αλλά μάλλον θα θέλει θερμοπίστολο ή κάτι τέτοιο για να συρρικνωθεί.

Καλή συνέχεια!!!
Περιμένουμε φωτό από την πορεία των εργασιών.
 ::salut::

Σ' ευχαριστώ πολύ Φάνη!!! Υπάρχει το φωτογραφικό υλικό αλλά θέλει οργάνωση...  ::pc024::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 02, 2019, 10:10:54 μμ »
Χάρη κάτι αντίστοιχο έκανα κι εγώ αλλά μάλλον θέλει άλλη μέθοδο ζεστάματος. Στην επόμενη προσπάθεια θα επιχειρήσω να το ζεστάνω με λάμπα αλογόνου (όπως στα φουρνάκια) πιάνοντάς το με κάποιο πλαίσιο.

Δεν είναι κακή ιδέα αλλά μάλλον θα θέλει θερμοπίστολο ή κάτι τέτοιο για να συρρικνωθεί.

Παίζει ρόλο και ο τρόπος που θερμαίνεις, ο
αναπτήρας δεν ενδύκνειται. Ούτε και το μάτι
της κουζίνας είναι αξιόπιστο από προσωπική
εμπειρία. Καλύτερα πλαίσιο και στο φούρνο.

https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,33807.msg674908.html#msg674908

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 02, 2019, 10:48:51 μμ »
Εν αναμονή εξελήξεων με την υπόθεση "καλύπτρα" προχωράω με την κατασκευή. Επόμενο βήμα με το βάψημο του μοντέλου με enamel χρώματα της Humbrol για την SEA παραλλαγή.




Ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα με το 118 (το καφέ της παραλλαγής) αφού ανεξαρτήτως διάλυσης έκανε συμπυκνώματα και βούλωνε τον αερογράφο. Τελικά μάλλον έφταιγε το συγκεκριμένο κουτάκι αν και φαινόταν οκ. Άνοιξα καινούργιο και η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά.
Όλα τα χρώματα των πάνω επιφανειών (116, 117 και 118) αναμείχθηκαν με το 129 σε μια προσπάθεια να αποδοθεί το ξεθώριασμα.



Απανωτά ψεκάσματα με αυξομείωση του γκρι και λίγο black grey στο τέλος έφεραν την εικόνα που έχει αυτή τη στιγμή.




Παράλληλα έγιναν και διάφορα άλλα τμήματα του μοντέλου και κάποια εκτός μοντέλου που σκέφτομαι να πλαισιώσουν το τελειωμένο κιτ όταν αυτό γίνει με το καλό!




Αυτά για την ώρα!
Καλό βράδυ σε όλους ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 02, 2019, 11:29:15 μμ »
Παναγιωτη μου αρεσουν οι φθορες ειναι αυτες που πρεπει να ειναι για εναν μαχιμο
haf κουρσαρο με μια μονο μικρη πααατηρηση σχετικα με το κοψιμο της παραλαγης
με τις κατω επιφανειες στο σημειο μπροστα απο τις φωλεες των κυριων  τροχων που
πρεπει να ειναι ευθεια (δες φωτο).
Αναμενω με ενδιαφερων την συνεχεια ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:05:04 πμ »
...μια μονο μικρη πααατηρηση σχετικα με το κοψιμο της παραλαγης
με τις κατω επιφανειες στο σημειο μπροστα απο τις φωλεες των κυριων  τροχων που
πρεπει να ειναι ευθεια ...

Δίκιο έχεις Ευάγγελε!! Άμα κολλήσει το μυαλό όμως... :roll:

Ευτυχώς διορθώνεται εύκολα! Σ' ευχαριστώ για την επισήμανση. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2019, 11:22:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Έγινε η διόρθωση στο όριο της παραλλαγής και βάφτηκαν τα μαυρα στοιχεία (ρύγχος, κορυφή κάθετου σταθερού και κάποια σημεία στην εισαγωγή).



Έγιναν κάποιες μικροδιορθώσεις με πινελάκι σε διάφορα σημεία που ξέφυγε λίγο το χρώμα, και γενικά βρίσκομαι στο στάδιο των μικρομερεμετιών αφού η βασικές εργασίες βαφείου έκλεισαν. Μένει βέβαια αρκετή δουλίτσα στις κάτω επιφάνεις με ένα smoke σε πρώτη φάση και αργότερα λαδάκια.

Όπως είπα και στο προηγούμενο post, παράλληλα με το μοντέλο γίνονται και κάποιες άλλες κατασκευές που ίσως χρησιμοποιήσω στη βάση του μοντέλου που θα είναι ένα τμήμα της πίστας. Έκανα κάποια βαρέλια και έναν τροχήλατο πυροσβεστήρα.

Εδώ φαίνεται ο πυροσβεστήρας. Δεν είχα διαστάσεις οπότε έγινε με το μάτι.


Στα πρώτα βαρέλια που έκανα δυστυχώς δεν πρόσεξα και έκανα μία γραμμή ενώ πρέπει να έχουν δύο. Εδώ φαίνονται δίπλα σε ένα τελειωμένο παλιό μοντέλο στην 1/72 για να τσεκάρω την κλίμακα. Ο πυροσβεστήρας μου φαίνεται οκ αλλά θα μου πείτε κι εσείς.


Έτσι λοιπόν τα πρώτα βαρέλια αποσύρθηκαν και έκανα νέα τα οποία φαίνονται στην παρακάτω φώτο (είναι αναποδα για να βαφτούνε) και δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη.


Στο κόκκινο πρόσθεσα και λίγο γκρί για να το σπάσω γιατί υπέθεσα ότι με ήλιο, βροχή κλπ το χρώμα χάνει αρκετά.

Αυτά για την ώρα!!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Α-7Η Corsair II στην 1/72
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 05, 2019, 08:35:47 μμ »
Παναγιωτη νομιζω οτι ειναι οκ προχωρα.

Tags: