Αποστολέας Θέμα: M4 Sherman (Heller 1/72)  (Αναγνώστηκε 2299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
M4 Sherman (Heller 1/72)
« στις: Μάρτιος 19, 2019, 10:34:18 πμ »
Μια ομάδα στο Facebook στην οποία είμαι μέλος, ξεκίνησε ένα Group Build (ή όπως το ονομάζουν Campaign) σχετικά με το Σέρμαν. Φυσικά, δεν θα μπορούσα να μην συμμετέχω, οπότε ιδού το 46ο Σέρμαν μου...

Το μοντέλο είναι το εξαιρετικό (αλλά δυσεύρετο) Μ4 της Heller. Μαζί με το Μ4Α2, της ίδιας εταιρίας, ίσως είναι τα καλύτερα Σέρμαν στη σωστή κλίμακα (σε ορισμένα σημεία είναι καλύτερα, ακόμα και από τα επίσης εξαιρετικά της Dragon). Η παρακάτω φωτό, ήταν η έμπνευση:


Η επιλογή έγινε επειδή δεν είχα κανένα Σέρμαν με την παραλλαγή της διαταγής FM5-20-B, που προέβλεπε Olive Drab και Earth Red, με τα χαμηλά μέρη του άρματος και το κάτω μέρος της κάννης άσπρα.....

Πρακτικά, έγινε ΟΟΒ, αν και χρειάστηκε να αλλάξω τις ερπύστριες, με ρητινένιες, καθώς το κιτ έδινε τις T 51 (rubber block), ενώ το άρμα της φωτογραφίας "φοράει" τις T 48 (rubber V). Πρόσθεσα φορτώματα της MR Modelbau. Ο αρχηγός είναι της Orion και ο οδηγός με τον ασυρματιστή είναι από το USAF Personnel της Airfix, σφαγμένοι καταλλήλως για να μοιάζουν (κάπως) με αυτούς της φωτογραφίας.

Το μοντέλο βάφτηκε με Olive Drab της Gunze και φωτίστηκε με το Faded Olive Drab της Modelmaster. Η παραλλαγή έγινε με το Earth Red της Modelmaster επίσης.

Ελπίζω να σας αρέσει..... Σχόλια και σχολιανά, καλοδεχούμενα!!!!!! ::salut::


ΔΚ



Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2019, 11:09:33 πμ »
Πανέμορφο το έκανες Δημήτρη !!!! Άντε να φτάσεις και τα 50 τώρα να γίνει στρογγυλό το νούμερο !!! Τίς ρητινένιες ερπύστριες από που της αγόρασες .....  Σε σχέση με τα dragon τα Heller  υπερέχουν στην σχέση τιμής - ποιότητας αν και τα Dragon υπερέχουν σε λεπτομέρεια κατά την αποψή μου .  Το έχω φτιάξει το κιτ  , έχω στο στοκ και το Α2 ( που παρέχει δύο σέτ ερπύστριες )  και είναι όντως πολύ καλό  . Από ότι θυμάμαι είχα αλλάξει μόνο την κάννη γιατί ήταν σε μήκος  1mm πιό κοντή απο οτί θα έπρεπε ...  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2019, 06:23:11 μμ »
Πανέμορφο το έκανες Δημήτρη !!!! Άντε να φτάσεις και τα 50 τώρα να γίνει στρογγυλό το νούμερο !!! Τίς ρητινένιες ερπύστριες από που της αγόρασες .....  Σε σχέση με τα dragon τα Heller  υπερέχουν στην σχέση τιμής - ποιότητας αν και τα Dragon υπερέχουν σε λεπτομέρεια κατά την αποψή μου ....

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!!!!

Σιγά -σιγά, θα την φτάσω την πενηντάρα!!!!
Οι ερπύστριες είναι της MR Modelbau: τον καιρό που έφτιαχνα πλακωμένος Σέρμανς, είχα αγοράσει ότι έβγαζε και τις έκανα αντίγραφα!!!
Σεβαστή (και ορθή) η άποψή σου, αλλά με τα Hellerάκια, μπορείς να φτιάξεις οποιονδήποτε υποτύπο θέλεις (τρία διαφορετικά transmission covers, τρια είδη θυρίδων πήγματος, δύο είδη εδαφικοί και τρία κινητήριοι, κλπ) και να σου περισσέψουν και κομμάτια για αργότερα), ενώ σε λεπτομέρεια δεν υστερούν τόσο ώστε να δικαιολογείται η σχεδόν 3πλάσια τιμή των Dragon!!!!! Άσε του το Μ4, δίνει και εξαιρετικά wading stacks!!!!!! Όσο με αφορά, για Μ4 και Μ4Α2, Heller και πάλι Heller.... ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2019, 07:21:01 μμ »
Δεν διαφωνω με τα γραφόμενα σου Δημήτρη το αντίθετο ........ συμφωνώ και επαυξάνω!!!!  Η σχέση τιμής ποιότητας είναι ξεκάθαρα υπέρ της Heller και με διάφορα!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 19, 2019, 07:21:37 μμ »
Δεν διαφωνω με τα γραφόμενα σου Δημήτρη το αντίθετο ........ συμφωνώ και επαυξάνω!!!!  Η σχέση τιμής ποιότητας είναι ξεκάθαρα υπέρ της Heller και με μεγάλη διάφορα!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2019, 10:07:59 μμ »
Μπιζουδάκι. Πολύ με αρέσει :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2019, 11:11:26 μμ »
Σωστή ξεσωστή κλίμακα είναι ωραίο! ::thumbleft:: Αντε και στα πενήντα, και ελπίζω το πεντηκοστό σου να μας
παρουσιάσεις εδώ ώστε να το γιορτάσουμε ως επετειακό. :)
Και να κάνουμε και μια ερώτηση για να μαθαίνουμε και εμείς. Αυτό είναι Α4? :roll:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2019, 11:49:55 μμ »
Σωστή ξεσωστή κλίμακα είναι ωραίο! ::thumbleft:: Αντε και στα πενήντα, και ελπίζω το πεντηκοστό σου να μας
παρουσιάσεις εδώ ώστε να το γιορτάσουμε ως επετειακό. :)
Και να κάνουμε και μια ερώτηση για να μαθαίνουμε και εμείς. Αυτό είναι Α4? :roll:
Φίλε montelakias αυτό είναι ένα M4 σκέτο και ο πιο εύκολος τρόπος για να το αναγνωρίσεις είναι από το ντεκ του κινητήρα!!! Το M4A4 ήταν το μακρύτερο  σε μήκος Sherman λόγω της επιμήκυνσης του σκάφους για να δεχτεί το νέο συγκρότημα του κινητήρα που έφερε , βέβαια αυτή δεν ήταν η μόνη διαφορά σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις του Sherman  .  Αυτά τα λίγα για αρχή καθώς  ο Dimitris 72 είναι από τους πλέον ειδικούς για παραπάνω ανάλυση!!!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2019, 01:32:16 πμ »
 ::arrowred::ΜΦΧ: Merci bien, mon ami!!!!!!!
 ::arrowred::Μοντελάκια (Χάρης???): Όντως είναι Μ4 (ή κατά τους Άγγλους Sherman Mk I), όπως είπε και ο Περικλής.  Όσο για τα προηγούμενα Σέρμανς, τα περισσότερα από αυτά τα είχα φτιάξει στην προ Modelclub εποχή (μεταξύ 2000 και 2005). Δυστυχώς τότε δεν είχα ούτε ψηφιακή κάμερα και έτσι δεν υπάρχουν και φωτογραφίες από την κατασκευή τους (αν και να είχα, με τις φωτογραφίες που βγάζω..... :roll: :roll: :roll: :roll:). Όσα έφτιαξα μετά το 2008 (καμμιά 10αριά δηλαδή), που γράφτηκα στο MC, υπάρχουν στα παλιότερα ποστς. Εννοείται πως όποιο φτιάχνω θα το ποστάρω εδώ, αφού ::lovemodel::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2019, 03:03:11 μμ »
Παρα πολυ ωραιο,και τα φορτωματα μου αρεσουν πολυ.
Εγω ευχομαι το πεντηκοστο να ειναι στην 1/35 :mrgreen:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:37:10 μμ »
Παρα πολυ ωραιο,και τα φορτωματα μου αρεσουν πολυ.
Εγω ευχομαι το πεντηκοστο να ειναι στην 1/35 :mrgreen:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ευχαριστώ πολύ!!!!! Είναι πάντως η πρώτη φορά που ξέρω από την αρχή πως μια ευχή, δεν υπάρχει περίπτωση να πραγματοποιηθεί!!!!!! ::glossa:: :mrgreen: ::glossa:: :mrgreen: ::glossa:: :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2019, 10:40:47 πμ »
Ούτε που θα μου πήγαινε το μυαλό οτι η Heller ήταν ικανή να βγάλει τόσο αξιόλογο κιτ.  :shock: Πολύ όμορφο,μπράβο Μήτσε!  ::thumbleft::

Απορία: Στην Ιταλία οι Αμερικάνοι έβαφαν πολλές τα Μ4 με ένα συνδυασμό Olive Drab+κάποιο ανοιχτό sand.Aυτό προβλεπόταν από διαταγή; Κι αν ναι,τι χρώμα όριζε;  :roll:

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2019, 11:32:28 πμ »
Οι Αμερικανοί με τον κανονισμό US Army Specification 3-1 του 1920 καθορίζουν 12 χρώματα για την βαφή των οχημάτων τους ( η αεροπορία δεν ήταν ανεξάρτητη ). Βασικό χρώμα είναι το Νο 22 olive drab. Το 1942 το Σώμα Μηχανικού ( US Army Corps of Enginers ) με 2 διαταγές καθορίζει τα χρώματα με βάση τα νέα δεδομένα. FM 5-20  και FM 5-21. Βασικό χρώμα από το 1943 είναι το No 9 Olive drab satin ( !! ) και στην Μεσόγειο επάνω απ' το olive drab βάφονται τα No 6 earth yellow και No 8 earth red. Επάνω στο Olive drab βάφονται και τα δύο άλλα χρώματα ή μόνο το ένα. Στην Β.Αφρική τα αμερικανικά άρματα χρησιμοποίησαν βρεττανικά χρώματα για πρόχειρη παραλλαγή. Πριν από την απόβαση στην Σικελία ήταν βαμμένα με τα "δικά" τους.
Νο 9 Olive Drab FS 33070
No 6 Earth yellow FS 30257
No 8 Earth Red FS 30117.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2019, 07:00:53 μμ »

Απορία: Στην Ιταλία οι Αμερικάνοι έβαφαν πολλές τα Μ4 με ένα συνδυασμό Olive Drab+κάποιο ανοιχτό sand.Aυτό προβλεπόταν από διαταγή; Κι αν ναι,τι χρώμα όριζε;  :roll:

Ο αγαπητός 1st GTB ::salut:: απάντησε ήδη (αν και έχω μια μικρή αμφιβολία για το No 9 satin OD, οπότε πρέπει να κοιτάξω τα κιτάπια μου) :roll:. Το χρώμα που λες είναι το Earth Yellow FS 30257!!!!  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2019, 08:46:35 μμ »
Απ' ό,τι είδα το απόγευμα το site "Τhe trackhead - ερευνώντας" έχει ένα πολύ ωραίο άρθρο για τα αμερικανικά χρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: M4 Sherman (Heller 1/72)
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2019, 10:33:53 μμ »

No 6 Earth yellow FS 30257


Nαί,αυτό εννοούσα!  :wink:

 ::thanks_smilie:: ::thanks_smilie:: ::thanks_smilie::

Το χρώμα που λες είναι το Earth Yellow FS 30257!!!!  ::salut::

ΔΚ

Να ένα ωραίο βαψιματάκι για κάποιο Μ4Α1 με "καμπύλες"...  ::love7::

Tags: