Αποστολέας Θέμα: F/A-22A Hase 1/48 ... "50 Shades of grey...and silver"  (Αναγνώστηκε 5307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: F/A-22A Hase 1/48 ... "50 Shades of grey...and silver"
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 21, 2019, 06:26:20 μμ »
Συν ένα respect  κι απο μένα, ωραίο αποτέλεσμα. Αυτό με τις ρόδες και την απογείωση το έχω σκεφτεί και γω και.. ναι το έχω σκεφτεί να το κάνω..κάποτε  :mrgreen: πως; θέλει άντερα, μεγάλη κλίμακα, ποιότητα κομματιών και φαντασία!

Στη βαφή σου στο κομμάτι Νο.4 τις εικόνας, μπορείς ακόμα να το κάνεις λίγο πιο ανοιχτό. Πέρνα του ένα επίπεδο,με πολύ αραιωμένο γκρι, να δέσει με το υπόλλοιπο. Ή με κανένα βερνίκι wash vallejo grey αντίστοιχο.

Θα είναι πιο κυριλέ, αποψή μου πάντα. Υπέπεσες στο ίδιο "σφάλμα",ας μου επιτραπεί να πω, με μένα σε ένα F-35 72αρι. Το έκανα έχοντας στο νου μια στανταρ εικόνα της βαφής. Πιστεύω, φωτογραφίζοντας,βλέποντας και συγκρίνοντας το μοντέλο με  φωτογραφίες από το ίντερνετ, είναι το κλειδί.  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: F/A-22A Hase 1/48 ... "50 Shades of grey...and silver"
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 21, 2019, 07:08:44 μμ »
Και εγώ γουστάρω Παναγιώτη το έργο σου,ενώ μου αρέσει πολύ το στήσιμο με το διάφανες τμήμα
να το στηρίζει, πολύ έξυπνη σύλληψη γενικά! ::thumbleft:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Μια καλύτερη φωτογράφηση και εγώ θα την ήθελα. ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: F/A-22A Hase 1/48 ... "50 Shades of grey...and silver"
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 21, 2019, 07:28:05 μμ »
...ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...θα βγάλω καλύτερες φωτο σταντ μπαι...Φιλε Scrat καταλαβαίνω απόλυτα τις παρατηρήσεις σου...άπλα εμένα μου αρέσει αυτό που βλέπω...εχω φτιάξει τρια 22, στο πρωτο Ακαντεμι ακολούθησα τη μοντελιστικη λογική ακολουθώντας κατά γραμμα τις οδηγειες και...δεν ηταν και άσχημο... ...αλλά...κααατι με "χάλαγε"...στο "δεύτερο" Χαζεγκαβα" το "πλησίασα" με μια αλλη λογική με αποτέλεσμα ακρως ικανοποιητικο (...για μένα) ...αλλά και πάλι ήθελα κααατι άλλο...το κατι άλλο είναι αυτο που βλέπεις τωρα και με ικανοποίησε ποιο πολυ απ όλα...αααααυτααααααα!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: F/A-22A Hase 1/48 ... "50 Shades of grey...and silver"
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 21, 2019, 09:31:11 μμ »
Ωραία δουλειά στο σύνολο της Τάκη και ωραίο βάψιμο!Επίσης φοβερή η εκτέλεση της ιδέας σου σε φάση απογείωσης!
Οπωσδήποτε καλύτερες φωτό γιατί έτσι χάνεται στο δάσος-εργαστήριο σου! :mrgreen: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: F/A-22A Hase 1/48 ... "50 Shades of grey...and silver"
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 22, 2019, 09:44:51 πμ »
Να ρωτήσω κατι σπειροντας "καινά δαιμονια?"
 ::sofos11::
Τα σκέλη όταν ανασυρονται έχουν τερματίσειοι ανοιχτες οι αναρτήσεις τους  εφ όσον δεν συμπιεζονται από το βάρος του αεροπλάνου. Έχει πειράξει  (μακρύνει) τα αντίστοιχα κομμάτια?
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: F/A-22A Hase 1/48 ... "50 Shades of grey...and silver"
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 22, 2019, 10:40:20 πμ »
Άριστη παρατήρηση...Μπράβο!!!...Λοιπόν...έχοντας μελετήσει πολλές φώτο του 22, και καθώς η στιγμή που έχω "αποθανατίσει" το "μάζεμα" των σκελών, δε θα φαίνεται η διαφορά αυτη στις συμπιέσεις των αναρτήσεων (...ειναι και μικρή στο 22) αποφάσισα να τα αφήσω οπως μου δίνονταν στο κιτ.
Ομως...σε πολλές περιπτώσεις οι διαφορές ειναι μεγάλες...πχ το Φαντομ και ιδιαίτερα στο ρηναιο σκέλος αλλά και σε ιδιαίτερες περιπτώσεις οπως "βαριές" προσγειώσεις σε αεροπλανοφορα...εκει τα πείραξα και εγώ...ελπίζω να φαίνονται στις φώτο...



:wink:

Tags: