Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με Alclad II  (Αναγνώστηκε 1822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cpt_cornflakes

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • modelclub.gr
Πρόβλημα με Alclad II
« στις: Μάρτιος 01, 2019, 05:42:26 μμ »
Χαίρετε σε όλους,

Γράφω για να ρωτήσω συμβουλές σχετικά με Alclad II. Άρχισα πριν από μερικούς μήνες να χρησιμοποιώ Alclad II (κυρίως Aluminium κ' Polished Aluminium) και παρότι ακολουθώ τις στάνταρτ οδηγίες για Alclad (δηλαδή ψεκασμό στα 12-15psi, στις 2-3 ίντσες, με αραιές στρώσεις, χωρίς αράιωση) πάντα έχω πρόβλημα με την κάλυψη του χρώματος. Δεν πιάνει καλά μετά το 1ο χέρι.

Η πρώτή στρώση πάει καλά, περιμένω ~5 λεπτά να στεγνώσει και μετά 2ο χέρι, αλλά το 2ο χέρι απλά δεν πιάνει, είναι σχεδόν σαν να μην ψεκάζω χρώμα. Το αφήνω πάλι λίγα λεπτά, ξαναδοκιμάζω αραιή στρώση, αλλά τίποτα. Μοιάζει όπως το 1ο χέρι περίπου. Αν ψεκάσω παραπάνω χρώμα από ότι πρέπει, τότε αρχίζει και φεύγει και το 1ο χέρι λίγο.

Ψεκάζω με αερογράφο Paasche Talon με το μπεκ των 0,6mm, και για αστάρωμα πριν το Alclad βάζω gloss black lacquer της Tamiya (LP-1).
Μήπως με το μπεκ των 0,6mm δεν είναι καλό το atomisation του χρώματος; Φταίει κάτι άλλο;

Θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2019, 06:54:56 μμ »
Έχω ψεκάσει αλουμίνιο και άλλα χρώματα με 0.6χιλ χωρίς πρόβλημα με τις προδιαγραφές που αναφέρεις (πίεση, απόσταση) αλλά με το αστάρι (μελανό) της Alclad.Το δοκίμασες;Επίσης θέλουν πολύ καλό ανακάτεμα πάντα!
 ::salut::



Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2019, 07:36:06 μμ »

Η πρώτή στρώση πάει καλά, περιμένω ~5 λεπτά να στεγνώσει και μετά 2ο χέρι, αλλά το 2ο χέρι απλά δεν πιάνει, είναι σχεδόν σαν να μην ψεκάζω χρώμα. Το αφήνω πάλι λίγα λεπτά, ξαναδοκιμάζω αραιή στρώση, αλλά τίποτα. Μοιάζει όπως το 1ο χέρι περίπου. Αν ψεκάσω παραπάνω χρώμα από ότι πρέπει, τότε αρχίζει και φεύγει και το 1ο χέρι λίγο.

είσαι σίγουρος ότι κουνάς καλά το μπουκαλάκι πριν βάλεις το χρώμα στον αερογράφο ; γιατί έτσι όπως τα γράφεις μάλλον ψεκάζεις το διαλύτη από το μπουκαλάκι στο δεύτερο χέρι που περνάς

Αποσυνδεδεμένος cpt_cornflakes

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2019, 08:03:28 μμ »
είσαι σίγουρος ότι κουνάς καλά το μπουκαλάκι πριν βάλεις το χρώμα στον αερογράφο ; γιατί έτσι όπως τα γράφεις μάλλον ψεκάζεις το διαλύτη από το μπουκαλάκι στο δεύτερο χέρι που περνάς

Ναι, πάντα ανακατεύω πολύ καλά. Εκτός αν ξεχωρίζει το χρώμα από τον διαλύτη εντός του αερογράφου, αν και δεν το νομίζω, δεν θα προλάβαινε να ξεχωρίσει.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2019, 08:08:08 μμ »
Προσοχή, έχουν μεγάλη ταχύτητα καθίζησης, παίζει να συμβαίνει στον αερογράφο, γι'αυτό έγραψα καλό ανακάτεμα πάντα.
Επιπλέον, το LP-1 ίσως να μην είναι το καταλληλότερο για υπόστρωμα...
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2019, 11:01:39 μμ »
Περίεργο, γιατί τα Alclad πέρα από την σωστή προετοιμασία που θέλουν, είναι τα πιο εύκολα χρώματα στο ψέκασμα.
Πίεση δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν την κοιτάζω ποτέ, αλλά μετά από ένα καλό ανακάτεμα και όντας σίγουρος πως το χρώμα δεν έχει κόψει, τα ψεκάζω μια χαρά με τον Iwata HBS που έχω.

Αποσυνδεδεμένος cpt_cornflakes

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 02, 2019, 11:16:30 πμ »
Περίεργο, γιατί τα Alclad πέρα από την σωστή προετοιμασία που θέλουν, είναι τα πιο εύκολα χρώματα στο ψέκασμα.
Πίεση δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν την κοιτάζω ποτέ, αλλά μετά από ένα καλό ανακάτεμα και όντας σίγουρος πως το χρώμα δεν έχει κόψει, τα ψεκάζω μια χαρά με τον Iwata HBS που έχω.

Δεν ξέρω τι να πω. Το μόνο που μπορώ να εικάσω είναι οτι ο αερογράφος μου, με το μπεκ των 0,6mm, δεν έχει κατάλληλο atomisation για Alclad.
Σε αντίθεση με τα Alclad, με τον ίδιο αερογράφο, τα Model Master Metalizer μου στρώνουν πολύ καλά. Συνήθως με ένα χέρι είμαι έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2019, 12:06:47 μμ »
Πάντως εγώ που τα δουλεύω αρκετά συχνά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, το μόνο που έχω αντιμετωπίσει είναι με μπουκαλάκι που ήταν στα τελειώματα και κατά τον ψεκασμό του δημιουργούνταν το φαινόμενο της αράχνης.
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 02, 2019, 06:42:52 μμ »
Πάντως εγώ που τα δουλεύω αρκετά συχνά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, το μόνο που έχω αντιμετωπίσει είναι με μπουκαλάκι που ήταν στα τελειώματα και κατά τον ψεκασμό του δημιουργούνταν το φαινόμενο της αράχνης.
Αλέξανδρε τι βάζεις για υπόστρωμα. :?:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 02, 2019, 08:01:27 μμ »
Humbrol gloss black Χάρη χρησιμοποιώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2019, 08:23:57 μμ »
Τότε πιθανόν να φταίει το υπόστρωμα που χρησιμοποιεί ο φίλος @cpt_cornflakes.
Και σίγουρα το Humbrol που βάζεις Αλέξανδρε θα συμφέρει καλύτερα από το υπόστρωμα της Alclad. :!:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 02, 2019, 09:51:24 μμ »
Τότε πιθανόν να φταίει το υπόστρωμα που χρησιμοποιεί ο φίλος @cpt_cornflakes.
Και σίγουρα το Humbrol που βάζεις Αλέξανδρε θα συμφέρει καλύτερα από το υπόστρωμα της Alclad. :!:
Αυτό νομίζω κι εγώ, Χάρη.

Τα μόρια είναι περίεργα πολλές φορές.
Μπορούν να "γυρνάνε την πλάτη" στα όμοιά τους και να μην προσκολλάται το ένα στο άλλο αν το υπόστρωμα ευνοεί κάτι τέτοιο...
Αυτό μπορεί να είναι και χρήσιμο ενίοτε αλλά όχι στην περίπτωσή μας.

Για τα συνιστώμενα υποστρώματα εδώ.

Ό,τι δεν έχει δοκιμαστεί (και το LP-1 δεν βλέπω να είναι στα συνιστώμενα) θέλει δοκιμή αλλά όχι κατευθείαν στο μοντέλο φυσικά.

Γενικά, "ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζουμε"...
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος cpt_cornflakes

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα με Alclad II
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 13, 2019, 10:40:46 πμ »
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. For the record (μήπως βοηθήσει κάποιον στο μέλλον με παρόμοιο πρόβλημα), το πρόβλημα που είχα με τον ψεκασμό Alclad οφείλοταν σε κακό μπεκ αερογράφου. Με τον καιρό είχε ανοίξει η οπή το μπέκ (δεν το είχα πάρει χαμπάρι), με αποτέλεσμα ο αερογράφος να έχει κακό atomization. Μετά την αλλαγή μπεκ, το Alclad στρώνει μια χαρά.

Tags: