Αποστολέας Θέμα: Διάβαση τραίνου  (Αναγνώστηκε 1351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1262
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Διάβαση τραίνου
« στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 10:16:57 πμ »
Καλημέρα παιδιά.  Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα ότι είναι καιρός να φτιάξω το πρώτο μου διοραμα στην 1/72 . Καθώς δεν έχω καθόλου πείρα θα φτιάξω ένα απλό αρματικό διοραμα με όσο πιο απλά υλικά γίνεται για να κρατήσω χαμηλό το κόστος κατασκευής.  Αυτό που έχω κατά  νου να φτιάξω είναι μια σιδηροδρομική διάβαση  με την μπάρα , ένα απλό τμήμα κτηρίου δίπλα στην διάβαση . Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο , ως πρώτο βήμα θα φτιάξω την σιδηροδρομική γραμμή , βρήκα την απόσταση ανάμεσα στις δύο ράγες που είναι 1435 mm . Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω είναι η διάσταση της ραγας που είναι σε σχήμα Η . Παρακαλώ τα φώτα σας αν γνωρίζεται!!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8209
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Διάβαση τραίνου
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 02:12:28 μμ »
Δε βλέπω το λόγο για τον οποίο θέλεις να σκρατσάρεις τη γραμμή όταν υπάρχουν μια χαρά έτοιμες? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια έτοιμη (πχ Hobbyboss) για την ίδια τη γραμμή και να αφήσεις το, συνήθως, άθλιο πλαστικό έτοιμο σκύρωμα που δίνει μαζί στην άκρη και να τη σκυρώσεις με σκύρο για μακέτες τραίνων. Πάρε μια ιδέα από κάτι αντίστοιχο δικό μου:





Υπάρχουν έτοιμες 72άρες και με τη γραμμή ήδη ξεχωριστά από τα σκύρα, για να μην χρειαστεί να κόβεις.

Καλύτερα πάρε τη γραμμή έτοιμη για να ρίξεις το βάρος σου στο να το σκηνοθετήσεις, να δημιουργήσεις το έδαφος, ίσως το κτίσμα (κι εκεί υπάρχουν μια χαρά έτοιμα :twisted:), τη βλάστηση και τις φιγούρες κι όχι να πέσεις στο χαμαλίκι να κόβεις τραβέρσες και ράγες :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Διάβαση τραίνου
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 02:19:27 μμ »
Καλησπέρα.
Όντως είναι παίδεμα να τη σκρατσάρεις αφού
δεν διαθέτεις έτοιμες.Εξαρτάται τι περιοχή αναπαριστάς,
τι βάρος τραίνου περνάει κλπ. Βάσει με το σχέδιο
σε αυτή τη σελίδα http://www.railway-fasteners.com/rail-track.html,
το συνολικό ύψος στην 1/72 πρέπει να είναι 1.94,
πάτωμα 1.58, πάνω τμήμα 0.97 και στέλεχος
0.98.
Καλό κουράγιο. :mrgreen:


Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1262
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Διάβαση τραίνου
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 07:50:28 μμ »
Παιδιά ( Blitz-x,  Κώστας) σας  Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας και για τις πληροφορίες σας . Τα υλικά για την κατασκευή μετά από έλεγχο τα έχω όποτε δεν πιστεύω να με  δυσκολέψει ιδιαίτερα ή κατασκευή της γραμμής.  Μέσα στην εβδομάδα θα αρχίσω την κατασκευή θέλω να πιστεύω!! Πιστεύω με την βοήθεια σας να βγει ένα αποδεκτό τελικό αποτέλεσμα. Και πάλι σας Ευχαριστώ για το χρόνο σας   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: