Αποστολέας Θέμα: SU 122 MiniArt 1:35  (Αναγνώστηκε 1207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
SU 122 MiniArt 1:35
« στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 08:34:25 μμ »
Το τέταρτο κατά σειρά άρμα μου.
Θα έπρεπε να είναι καλύτερο απ`τα προηγούμενα αλλά έκανα σημαντικά λάθη στην κατασκευή που δεν δικαιολογούνται ούτε σε άπειρο,με αποτέλεσμα να "χαραμίσω" ένα τόσο ωραίο κιτ.Δεύτερη (εμφανής) πατάτα είναι οι φθορές..Πάλι υπερέβαλα και ενώ το κατάλαβα,στο σημείο που ήμουν δεν μπορούσα να τις διορθώσω (ή τουλάχιστον δεν ήξερα πως).
Ωστόσο θα ανεβάσω μερικές (κακές ως συνήθως!) φωτογραφίες για να μου επισημάνετε τα λάθη που δεν βλέπω εγώ.


(Πρακαλώ σφάξτε με το γάντι,ακόμη κι αν είναι γάντι του μποξ  :) )

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: SU 122 MiniArt 1:35
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 06:40:44 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά από τις φωτογραφίες αλλά πέραν των μοντελιστικών τεχνικών,ίσως σε κάποιες λεπτομέρειες π.χ. πάτημα ερπυστριών,διαρροές λαδιών-καυσίμου κλπ θα σε βοήθαγε η μελέτη φωτογραφιών εποχής άλλωστε εν πολλοίς αντιγράφουμε τη πραγματικότητα.  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: SU 122 MiniArt 1:35
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 06:44:11 μμ »
Συμφωνώ με τον Κώστα, ότι οι φωτογραφίες σου είναι υποφωτισμένες, οπότε δε βοηθάνε ιδιαίτερα :roll:
Αν μπορείς βγάλε κάποιες άλλες με φυσικό φωτισμό, για να σου πούμε την άποψη μας :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: SU 122 MiniArt 1:35
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 08:19:35 μμ »
Από κατασκευαστικής άποψης θα πω ότι λόγω κλίμακας  πρώτον θα έπρεπε να υπάρχουν οι χειρολαβές στις δεξαμενές καυσίμου , δεύτερον στην δεξιά πλευρά ( πρώτη φωτογραφία ) η  ερπυστρια έχει μεγάλη απόσταση δεν πατάει με τον ρυθμιστικό τροχό.  Κατά τα άλλα συμφωνώ με τα όσα σου είπαν τα παιδιά!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: SU 122 MiniArt 1:35
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 06:00:54 μμ »
Οι φωτο σιγουρα δεν βοηθανε,δεν μπορω να διακρινω λεπτομερειες,παντως σιγουρα δεν βλεπω κατι τραγικο και ασχημο που να μου χτυπαει στο ματι.
Αν θες βγαλε πιο φωτεινες φωτο με φυσικο φωτισμο για να δουμε καλυτερα :wink:
Οποιος δουλευει(μοντελαρει) κανει και λαθη,οποιος καθεται στον καναπε και κοιταει τα κιτ στο ραφι ειναι αλανθαστος!! :mrgreen:Μην μασας ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: SU 122 MiniArt 1:35
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 10:42:37 μμ »
Εγώ νομίζω ότι είσαι πολύ αυστηρώς με τον εαυτό σου πάντως. Εμένα οι φθορές μου αρέσουν όπως είναι. 8)


Χάρης

Tags: