Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων Lacquer Hataka  (Αναγνώστηκε 3614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων Lacquer Hataka
« στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 07:18:02 μμ »
  Τον Δεκέμβριο αγόρασα το σετ της Hataka για την ΠΑ στην πορτοκαλί σειρά (lacquer). Αυτό που διαπίστωσα μόλις άνοιξα το κουτί που περιέχει τα μπουκαλάκια ήταν η μυρωδιά των χρωμάτων. Όλα τα μπουκαλάκια ήταν σφιχτά κλεισμένα αλλά απ' οτι φαίνεται "χάνουν". Τύλιξα το καπάκι τους με σελοτέιπ και τα έβαλα σε κουτί που κλείνει αεροστεγώς και μετά από μέρες που το άνοιξα η μυρωδιά ήταν έντονη που σημαίνει ότι χάνουν παρά το "σφράγισμα" με σελοτέιπ.Τα μπουκαλάκια αυτά είναι τα κλασικά που έχουν και άλλες εταιρίες valleho κλπ. για τα ακρυλικά τους όμως.

  Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με τα lacquer της Hataka ; μήπως τα μπουκαλάκια αυτά δεν είναι κατάλληλα για lacquer που είναι και πιο ισχυρά χρώματα σε σχέση με τα ακρυλικά ;
 επίσης έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι άλλο σε μπουκαλάκι που να κλείνει καλά για να τα αλλάξω ; γιατί άμα τα αφήσω έτσι στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα, πέρα από το θέμα υγείας με τη μυρωδιά.
 

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 07:53:05 μμ »
Όπως το έγραψες: Τα πλαστικά μπουκαλάκια αυτού του είδους
είναι κατάλληλα μόνο γι ακρυλικά νερού. Προσπαθώντας πριν 2
χρόνια να επεκτείνω το χρόνο ζωής των enamel που είχα, βάζοντάς
τα σε τέτοια μπουκαλάκια κατάφερα 3 πράγματα,
1. Να στεροποιηθούν γρηγορότερα και να πετρώσουν μαζί με τις
    μπίλιες ρουλερμάν που είχα βάλει για το ανακάτεμα..
2. Να μην μου μείνει enamel για enamel ( Revell, Humbrol,
    Modelmaster κλπ )
3. Να μυρίζει εντονότατα το κουτί που τα είχα διαλυτικό.

Πιστεύω ότι οι κλασικές τσίγκινες συσκευασίες είναι μακράν ανώτερες
σ' αυτό τον τομέα και ίσως και τα γυάλινα των Gunze Tamiya ( με
επιφύλαξη εάν είναι μικρή ποσότητα χρώματος ) καθώς και Modelmaster
μου έχουν στερεοποιηθεί στο μπουκαλάκι τους.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2019, 09:43:33 μμ »
 
 Πάντως Humbrol, Modelmaster, Gunze, Tamiya ακόμη και Molak που έχω για 15-20 χρόνια δεν έχουν ξεραθεί, μάλιστα το κουτί στο οποίο τα έχω μαζεμένα δεν μυρίζει που σημαίνει ότι τα κουτάκια δεν χάνουν πρακτικά καθόλου. Άρα να υποθέσω ότι η Hataka υποβαθμίζει το προϊόν της χρησιμοποιώντας αυτά τα μπουκαλάκια αντί να βάλει παρόμοια πχ. με της Gunze όπως έκανε και η ΑΚ.

 έχεις καμιά ιδέα πως να τα σφραγίσω προσωρινά μέχρι να βρω μπουκαλάκια να τα μεταγγίσω ;

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 01:57:20 πμ »
Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Θα εξατμίζονται
μέσα από το πλαστικό. Απλώς ανακάτευέ τα τακτικά
και πρόσθετε διαλυτικό μέχρι την αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 11:37:48 πμ »
Χωρίς να είμαι σίγουρος, πιθανολογώ πως "χάνουν" απο την κακή εφαρμογη του καπακιού στο στόμιο και όχι απο την ένωση του ιδιου του στομίου με το μπουκαλάκι. Θα δοκίμαζα πρώτα με καποιο δισκάκι στο στόμιο απο ελαστικό ή αφρώδες υλικό όπως έχουν τα καπάκια των γυάλινων μπουκαλιών (π.χ. modelmaster και οι διάφορες κόλλες) και αν δεν δουλέψει, maskol στο σπείρωμα του μπουκαλιού με το καπάκι (όχι παρα πολύ!) ωστε να σφραγίσει αλλα και να μπορεί να ανοιχτεί οταν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 04:11:47 μμ »
Επειδή έχω και εγώ το συγκεκριμένο σετ αλλά και ακόμα δύο, σύνολο δηλαδή καμιά εικοσαριά χρώματα, άνοιξα τις συσκευασίες να ελέγξω καθότι τα έχω χρησιμοποιήσει μία φορά μόνο και μάλιστα πριν από κανά χρόνο περίπου. Δεν παρατήρησα κάτι να μυρίζει πέρα από το χαρτί εκτύπωσης της συσκευασίας, το σίγουρο είναι ότι μιας και είναι λάκερ χρώματα το πλαστικό μπουκαλάκι δεν είναι και ότι  καλύτερο, αλλά μήπως έτυχες σε ελαττωματικά μπουκαλάκια ή μάλλον καλύτερα σε ελαττωματικά καπάκια που δεν σφραγίζουν καλά;
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 05:51:58 μμ »
  αυτό με το μασκόλ μπορεί να το δοκιμάσω μέχρι να βρω μόνιμη λύση, το κακό είναι ότι πριν κανα χρόνο έκανα την μ....κια και πέταξα τα άδεια Gunze/Tamiya που είχα.

  Αλέξη λίγο δύσκολο και τα 8 καπάκια ή/και μπουκαλάκια να έτυχαν ελατωματικά. Αν τα έχεις χύμα στο εργαστήριό σου μπορεί να μην το αντιλαμβάνεσαι. Αν θες να τεστάρεις τα δικά σου αν χάνουν βάλτα σε ένα ταπεράκι που κλείνει καλά και άνοιξέ τα μετά από μερικές μέρες. Τα δικά μου τα έχω βάλει σε ταπεράκι από χαλβα που όσο απλό και αν είναι κουμπώνει πολύ καλά, απ' έξω δεν μυρίζει τίποτα, μόλις τώρα το άνοιξα μετά 2 εβδομάδες κλεισμένο και είναι σα να έχω ανοίξει το μπουκαλάκι του lacquer διαλυτικού.....

να προσθέσω επίσης ότι η στάθμη σε όλα φαίνεται να είναι η ίδια οπότε μάλλον δεν χάνει μόνο ένα

 

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 06:46:33 μμ »
Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Θα εξατμίζονται
μέσα από το πλαστικό. Απλώς ανακάτευέ τα τακτικά
και πρόσθετε διαλυτικό μέχρι την αλλαγή.

 :wink:

Αποσυνδεδεμένος StavreasGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 10:01:11 μμ »
Απαντώ ως κάτοχος και χρήστης χρωμάτων ΟΛΩΝ των σειρών της Hataka
(κόκκινη, μπλε, πορτοκαλί).
Αυτά που έχω, εφαρμόζουν ΤΕΛΕΙΑ και δεν χανουν καθόλου ούτε μυρίζουν (αναφερομαι στα ΠΙΘΑΝΟΝ "προβληματικά" πορτοκαλί)
Για την ΠΙΘΑΝΗ κακή εφαρμογή, προτείνω να δοκιμάσετε ΤΕΦΛΟΝ (να τυλίξετε λιγο στο σπείρωμα)
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 12:27:44 πμ »
Κώστα εννοείς ότι το ίδιο το πλαστικό του μπουκαλιού "χάνει" και όχι από το καπάκι;
 
Απαντώ ως κάτοχος και χρήστης χρωμάτων ΟΛΩΝ των σειρών της Hataka
(κόκκινη, μπλε, πορτοκαλί).
Αυτά που έχω, εφαρμόζουν ΤΕΛΕΙΑ και δεν χανουν καθόλου ούτε μυρίζουν (αναφερομαι στα ΠΙΘΑΝΟΝ "προβληματικά" πορτοκαλί)
Για την ΠΙΘΑΝΗ κακή εφαρμογή, προτείνω να δοκιμάσετε ΤΕΦΛΟΝ (να τυλίξετε λιγο στο σπείρωμα)
 ::salut::
Σ.Σ.

φίλε όπως έγραψα και στον Αλέξη που αναφέρει ότι δεν έχει πρόβλημα θεωρείς πιθανό να αγόρασα μία συσκευασία που περιέχει 8 τυχαία μπουκαλάκια από τη γραμμή παραγωγής και τα 8 ελατωματικά ; Τελός πάντων αύριο θα σημειώσω τη στάθμη στο καθένα, θα βάλω τεφλόν από πάνω μασκόλ, θα τα κλείσω στο ταπεράκι και θα επανέλθω με το αποτέλεσμα σε μία εβδομάδα, ίσως τα φέρω και στο καφέ .

Αποσυνδεδεμένος StavreasGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 12:33:17 πμ »
Κώστα εννοείς ότι το ίδιο το πλαστικό του μπουκαλιού "χάνει" και όχι από το καπάκι;
 
φίλε όπως έγραψα και στον Αλέξη που αναφέρει ότι δεν έχει πρόβλημα θεωρείς πιθανό να αγόρασα μία συσκευασία που περιέχει 8 τυχαία μπουκαλάκια από τη γραμμή παραγωγής και τα 8 ελατωματικά ; Τελός πάντων αύριο θα σημειώσω τη στάθμη στο καθένα, θα βάλω τεφλόν από πάνω μασκόλ, θα τα κλείσω στο ταπεράκι και θα επανέλθω με το αποτέλεσμα σε μία εβδομάδα, ίσως τα φέρω και στο καφέ .

φίλε, έγραψα με πολύ προσεκτικό τρόπο, την προσωπική μου εμπειρία και την επαναδιατυπώνω.
τα χρώματα Hataka που έχω στην κατοχή μου (5 συλλογές των 6-8 χρωμάτων και 4 μεμονωμένα) ΔΕΝ έχουν πρόβλημα διαρροής ή έστω μυρωδιάς από το περιεχόμενο.
ΔΕΝ αναφέρθηκα σε χρώματα που έχει άλλος στην κατοχή του.
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 04:16:57 μμ »
  αυτό με το μασκόλ μπορεί να το δοκιμάσω μέχρι να βρω μόνιμη λύση, το κακό είναι ότι πριν κανα χρόνο έκανα την μ....κια και πέταξα τα άδεια Gunze/Tamiya που είχα.

  Αλέξη λίγο δύσκολο και τα 8 καπάκια ή/και μπουκαλάκια να έτυχαν ελαττωματικά. Αν τα έχεις χύμα στο εργαστήριό σου μπορεί να μην το αντιλαμβάνεσαι.
 
Γι'αυτό κρατάμε τα μπουκαλάκια από τα χρώματα που αδειάζουν γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάπου θα χρειαστούν :wink: Βέβαια μπορείς να βρεις άδεια και στο εμπόριο ή στο ebay .
Τα δικά μου δεν τα έχω χύμα στο εργαστήριο αλλά μέσα στην συσκευασία που τα αγόρασα γιαυτό και είπα ότι μυρίζει χαρτί εκτύπωσης.
Τώρα τί να πώ ::dontknow:: ::dontknow:: Να είσαι τόσο γκαντέμης και να είναι όλα ελαττωματικά και να μην το πήραν χαμπάρι στον ποιοτικό έλεγχο;;
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 05:01:19 μμ »
    Τι να σου πω, σήμερα  τα πέρασα όλα με λίγο τεφλόν στο σπείρωμα και βλέπουμε. Θα τα βάλω και το καθένα χωριστά σε σφραγισμένο σακουλάκι για να δω μήπως υπάρχει κάποιο μεμονωμένο που χάνει.Κάθε μπουκαλάκι έχει δύο γραμμές καλουπιού που το διατρέχουν κατακόρυφα και περνάνε φυσικά και από το σπείρωμα. Στα δικά μου τουλάχιστον μπουκαλάκια αυτή η γραμμή εξέχει λίγο, δεν ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημα εφόσον οδηγεί σε ελλιπή επαφή καπακιού-σπειρώματος. Μου φαίνεται περίεργο πάντως να είναι έτσι μόνο τα συγκεκριμένα που πήρα.
   Επίσης στα μπουκαλάκια αυτού του τύπου αν σφίξεις πολύ το καπάκι τότε οι βόλτες "τερματίζουν" και ξανανοίγει. Όμως τα τσέκαρα και δεν υπήρχε τέτοιο θέμα, μάλιστα όταν τα παρέλαβα δεν ήταν τέρμα σφιχτά το καπάκι αλλά είχε ένα ελάχιστο περιθώριο ακόμη. Η μυρωδιά υπάρχει πάντως είτε τα έσφιγγα τέρμα είτε άφηνα λίγο περιθώριο.

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 07:30:43 μμ »
   ...Κάθε μπουκαλάκι έχει δύο γραμμές καλουπιού που το διατρέχουν κατακόρυφα και περνάνε φυσικά και από το σπείρωμα. Στα δικά μου τουλάχιστον μπουκαλάκια αυτή η γραμμή εξέχει λίγο, δεν ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημα εφόσον οδηγεί σε ελλιπή επαφή καπακιού-σπειρώματος...

Βασίλη μην το ψάχνεις από εκεί. Φυσικά πολύ καλά έκανες και έβαλες τεφλόν, αλλά κανένα μπουκάλι  μεγάλο ή μικρό δεν στεγανοποιεί με το καπάκι του στο σπείρωμα. Ολα τα καπάκι έχουν από μέσα στο βάθος τους ένα "σκάλισμα" που το λέμε "φούστα στεγανότητας".
Στα μπουκαλάκια που συζητάμε, η στεγάνωση γίνεται από την επαφή του βάθους του μπουκαλιού με την κορυφή του δοσομετρητή. Εκεί αν μπορείς να βάλεις κάτι ελαστικό, ίσως κάνεις καλύτερη δουλειά.

Μου κάνει εντύπωση πάντως... αυτά τα μπουκάλια είναι τα πιό εύκολα στην στεγάνωση. Σκέψου οτι βάζω σε τέτοια μπουκάλια διαλύτες, όπως διχλωρομεθάνιο, νιτρομεθάνιο ή οξικό αιθυλεστέρα, δηλαδή πολύ πτητικά υγρά και δεν έχουν πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 07:56:01 μμ »
Βασίλη μην το ψάχνεις από εκεί. Φυσικά πολύ καλά έκανες και έβαλες τεφλόν, αλλά κανένα μπουκάλι  μεγάλο ή μικρό δεν στεγανοποιεί με το καπάκι του στο σπείρωμα. Ολα τα καπάκι έχουν από μέσα στο βάθος τους ένα "σκάλισμα" που το λέμε "φούστα στεγανότητας".
Στα μπουκαλάκια που συζητάμε, η στεγάνωση γίνεται από την επαφή του βάθους του μπουκαλιού με την κορυφή του δοσομετρητή. Εκεί αν μπορείς να βάλεις κάτι ελαστικό, ίσως κάνεις καλύτερη δουλειά.

Μου κάνει εντύπωση πάντως... αυτά τα μπουκάλια είναι τα πιό εύκολα στην στεγάνωση. Σκέψου οτι βάζω σε τέτοια μπουκάλια διαλύτες, όπως διχλωρομεθάνιο, νιτρομεθάνιο ή οξικό αιθυλεστέρα, δηλαδή πολύ πτητικά υγρά και δεν έχουν πρόβλημα.

ευχαριστώ για την επισήμανση, παρέλειψα να γράψω ότι και εκεί έβαλα, έκοψα μικρά κομματάκια τεφλόν να παρεμβάλονται ανάμεσα στο στόμιο και τη φούσκα που λες, στο καπάκι των συγκεκριμένων είναι σαν ανάποδος κώνος που κλείνει το στόμιο καθώς βιδώνεις το καπάκι.

τα μπουκαλάκια που χρησιμοποιείς εσύ είναι ακριβώς τα ίδια ή παρόμοια ; και που τα βρίσκεις ;

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 08:10:22 μμ »
Λόγω ασθένειας της συζύγου στα μάτια, έχω μπουκάλια από οφθαλμικές σταγόνες.


Πάντως υπάρχει τρόπος να ελέγξεις την καλή ή όχι στεγάνωση. Αν μπορείς να βρεις κάποιον με "κατσαρόλα" κενού, από αυτές που χρησιμοποιούμε για την χύτευση ρητινών, βάζεις το μπουκαλάκι μέσα και σηκώνεις σιγά σιγά πίεση. Τα ελατωματικά θα "τρέξουν" αμέσως.


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 08:18:08 μμ »
Τα μπουκαλάκια από σταγόνες έχουν πολύ πιο
σκληρό ή ανθεκτικό πλαστικό.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 08:22:21 μμ »
Τα μπουκαλάκια από σταγόνες έχουν πολύ πιο
σκληρό ή ανθεκτικό πλαστικό.

αυτό θα έλεγα και γω, λογικά τα ιατρικά είδη έχουν καλύτερη ποιότητα.

όπως και ν'α 'χει θα επανέλθω με το αποτέλεσμα του εγκλεισμού τους σε σακουλάκια σε 3-4 μέρες

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 08:24:32 μμ »
Τα μπουκαλάκια από σταγόνες έχουν πολύ πιο
σκληρό ή ανθεκτικό πλαστικό.

Σχεδιαστής προτυποποιός ήμουν για 25 χρόνια. Εχω σχεδιάσει και κατασκευάσει δεκάδες καλούπια για μπουκάλια. Επέτρεψτε μου να ξέρω καλύτερα τις τεχνικές λεπτομέρειες.

Η μόνη διαφορά που υπάρχει, είναι οτι για τα ιατρικά μπουκαλάκια, είναι υποχρεωτική η παραγωγή τους σε στείρο περιβάλλον.






Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 11:21:12 μμ »
Νίκο άλλο τα καλούπια άλλο το υλικό χύτευσης. Και εν πάσει περιπτώσει,
έχοντας δοκιμάσει "Ιατρικά" και μπουκάλια από το Ebay έχω διαπιστώσει
το φαινόμενο. Εκτός κι αν τα "Κινέζικα" που πήρα δεν είναι τα ίδια με αυτά
των εταιρειών - λέμε τώρα - και ο φίλος έπεσε στην περίπτωση με την παρτίδα
αυτή της Hataka.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 11:28:37 πμ »
Καλημέρα,
Ποιός είναι ο κωδικός του πλαστικού στον πάτο της φιάλης (αναλυτικός πίνακας εδώ);
Ίσως βγάλουμε άκρη από το υλικό που είναι φτιαγμένη.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 03:45:06 μμ »
Νίκο άλλο τα καλούπια άλλο το υλικό χύτευσης.
+1

Καλημέρα,
Ποιός είναι ο κωδικός του πλαστικού στον πάτο της φιάλης (αναλυτικός πίνακας εδώ);
Ίσως βγάλουμε άκρη από το υλικό που είναι φτιαγμένη.

 ::salut::

δεν ξέρω πόσο ελπιδοφόρο είναι αυτό αλλά τουλάχιστον στα μπουκαλάκια που έχω εγώ δεν υπάρχει καμία ένδειξη στον πάτο. Ούτε στο πλάι φαίνεται κάτι να υπάρχει κάτω από την ετικετα που καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του φιαλίδιου. Αν το έχουν γράψει κάπου με γράμματα σε επίπεδο νανοκλίμακας τι να πω ::dontknow:: .

 επίσης σήμερα άνοιξα το ταπεράκι μετά από 24 ώρες που έβαλα τεφλόν στα σπειρώματα και η μυρωδιά είναι το ίδιο ισχυρή σα να μυρίζεις κατευθείαν το μπουκαλάκι του διαλυτικού. επόμενη δοκιμασία το βράδυ καθένα σε δικό του σακουλάκι σφραγισμένο και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 05:38:29 μμ »
Πολύ θα ήθελα να δω ένα τέτοιο μπουκαλάκι Βασίλη. Αλλά τα Σάββατα δεν βρισκόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 07:47:53 μμ »
Πολύ θα ήθελα να δω ένα τέτοιο μπουκαλάκι Βασίλη. Αλλά τα Σάββατα δεν βρισκόμαστε.

Νίκο αν κατέβω το Σάββατο στο τρίγωνο είχα σκοπό να τα έφερνα ούτως ή άλλως. Άμα είσαι εκεί τους ρίχνεις μια ματιά και συ. Θέλω να τα συγκρίινω και με αυτά που έχει ο Plastimodelismo μήπως τελικά υπάρχουν διάφορες φουρνιές με διαφορά ποιότητας  μεταξύ τους στα μπουκαλάκια. Το ότι δεν φαίνεται κάποια σήμανση πάνω τους (ελπίζω να μην είμαι τόσο τραγικά στραβός που να μην την έχω δει) πως το ερμηνεύεις ;

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: πρόβλημα με συσκευασία xρωμάτων lacquer Hataka
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 08:23:20 μμ »
Νίκο αν κατέβω το Σάββατο στο τρίγωνο είχα σκοπό να τα έφερνα ούτως ή άλλως. Άμα είσαι εκεί τους ρίχνεις μια ματιά και συ. Θέλω να τα συγκρίινω και με αυτά που έχει ο Plastimodelismo μήπως τελικά υπάρχουν διάφορες φουρνιές με διαφορά ποιότητας  μεταξύ τους στα μπουκαλάκια. Το ότι δεν φαίνεται κάποια σήμανση πάνω τους (ελπίζω να μην είμαι τόσο τραγικά στραβός που να μην την έχω δει) πως το ερμηνεύεις ;

Θεωρητικά θα έπρεπε να έχει σήμανση ανακύκλωσης, όπου θα αναφέρεται και το είδος πλαστικού. Αν δεν έχει αυτό είναι κακό δείγμα για την ποιότητα των μπουκαλιών. Βέβαια δύο πιθανότητες υπάρχουν. Είτε είναι πολυαιθυλένιο, είτε πολυπροπυλένιο. Πιθανολογώ το πρώτο για το μπουκάλι και το δεύτερο για το καπάκι. Τώρα τι πυκνότητας ή ποιότητας, αυτό ο μπουκαλάς μόνο το ξέρει.
 Δεν έχεις καταλήξει αν είναι σε όλα το πρόβλημα ή μόνο σε κάποια από το σετ; Εχεις δοκιμάσει να τα θερμάνεις ελαφρά σε bain-marie μετά γυρίζοντας ανάποδα να τα πιέσεις για να δεις αν τρέχει κάποιο;
Μπορεί το πρόβλημα τελικά να είναι σε δύο τρία και τότε δικαιολογείται ελατωματική παρτίδα μπουκαλιών ή καπακιών.

Tags: