Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση/Βοήθεια  (Αναγνώστηκε 1466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Belisarius

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Age: 49
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Ερώτηση/Βοήθεια
« στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 12:15:49 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

Έχω ένα κατασκευαστικό πρόβλημα το οποίο δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να αντιμετωπίσω. Συγκεκριμένα, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, η καλύπτρα δεν κάθεται καλά και αφήνει μεγάλα κενά. Και μπρος/πίσω και κάτω και από τις δύο μεριές.
Για το μπρος/πίσω νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να βάλω στόκο στο μπροστινό μέρος και να ευθυγραμμίσω το πίσω (εκεί που η καλύπτρα βρίσκει την άτρακτο, μπροστά από τον ρότορα).
Για το κενό από κάτω, τι επιλογές έχω; Σκέφτομαι ότι είναι πολύ δύσκολο να στοκάρω και να τρίψω. Ίσως είναι πιο πρακτικό να χρησιμοποιήσω ακρυλικό στόκο (πήρα πρόσφατα αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα) ή Mr. Surface 500, ώστε να αφαιρέσω το πλεόνασμα με μπατονέτα.

Ποιος νομίζετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!







Συνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Ερώτηση/Βοήθεια
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 12:58:43 μμ »
Μιας κι έχεις ήδη βάψει και έβαλες και σήματα, μάλλον ο ακρυλικός στόκος είναι η πιο εύκολη επιλογή.
Θέλει παραπάνω από δυο περάσματα, αφού τον αφήσεις να στεγνώσει πρώτα καλά, γιατί έχει την την τάση τα "μαζεύει" όσο στεγνώνει.
Αν έχεις ήδη χρησιμοποίήσει ακρυλικά χρώματα για το βάψιμο, καλό θα είναι να περάσεις πρώτα ένα χέρι έναμελ γιατί καμμιά φορά ο ακρυλικός στόκος δεν τα πάει καλά με τους διαλύτες των ακρυλικών χρωμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ερώτηση/Βοήθεια
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 01:39:48 μμ »
Εποξικός δύο συστατικών (πχ Milliput). Φτιάχνεις πάρα πολύ λεπτό μακαρόνι, το εφαρμόζεις στις σχισμές και τον ομαλοποιείς με βρεγμένο δάχτυλο. Έχει το πλεονέκτμα ότι δεν μαζεύει καθόλου. Μετά τον βάφεις τοπικά. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και μαύρος.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Belisarius

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Age: 49
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Ερώτηση/Βοήθεια
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 03:02:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Milliput δεν έχω δουλέψει ποτέ, φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Ερώτηση/Βοήθεια
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 03:52:11 μμ »
Τον μεταχειρίζονται και για κλεισίματα σε τρύπες
από υδραυλικά. Σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Ερώτηση/Βοήθεια
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 03:52:37 μμ »
Μία ακόμη πιο εύκολη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις microsol crystal clear μιας και έχεις βάψει και δεν θέλεις να λερώσεις το μοντέλο όπως επίσης και να τρίβεις...θα την βάλεις στη σχισμή και μετά με βατονετα νοτισμένη με νερό μαζεύεις τα περισσεύματα και αφού στεγνώσεις βάφεις με μαύρο :wink:
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Belisarius

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Age: 49
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Ερώτηση/Βοήθεια
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 04:27:17 μμ »
Μία ακόμη πιο εύκολη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις microsol crystal clear μιας και έχεις βάψει και δεν θέλεις να λερώσεις το μοντέλο όπως επίσης και να τρίβεις...θα την βάλεις στη σχισμή και μετά με βατονετα νοτισμένη με νερό μαζεύεις τα περισσεύματα και αφού στεγνώσεις βάφεις με μαύρο :wink:

Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη καθώς επίσης πρόσφατα προμηθευτικά το Krystal Klear (δεν ξέρω γιατί το γράφουν με "Κ") και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Έχω διαβάσει ότι κλείνει και τρύπες αλλά μου φάνηκε μεγάλο το κενό μου. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω!

Αποσυνδεδεμένος Belisarius

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Age: 49
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Ερώτηση/Βοήθεια
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 12:47:09 μμ »
Καλά πήγε, έκλεισε το κενό. Θα το βάψω λίγο να δω πως θα βγει και αν είναι πολύ χάλια ίσως βάλω λίγο Kristal Klear ακόμα ή στόκο να γεμίσω το αυλάκι ανάμεσα στο παράθυρο και την άτρακτο.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Το επόμενο θα βγει σίγουρα καλύτερο!



Tags: