Αποστολέας Θέμα: ATHENS STREET MODELLING  (Αναγνώστηκε 3275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Απ: 11ο ATHENS STREET MODELLING - Χριστούγεννα 2017
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 01:37:29 μμ »
Και σου επαναλαμβάνω:

Τώρα αν θές να το συζητήσουμε εκτενέστερα, μπορούμε να το κάνουμε δια ζώσης σε κάποιο από τα προσεχή Σάββατα στο καφέ.

Πάντως η λέξη "ξεπεσμένο", η οποία δεν είναι δικιά μου (και δεν την υιοθετώ βεβαίως), είναι η λέξη που κυκλοφορεί στην πιάτσα από γνώστες και μή. Τώρα όσο για τη συγκεκριμένη διοργάνωση του περιοδικού, απλά ήταν μια έξτρα αφορμή να στεναχωρηθούμε κάποιοι για αυτά που δεν κάνει το φόρουμ που αγαπάμε :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

επέτρεψε με μου να αξιολογήσω την βαρύτητα κάποιου χαρακτηρισμού από το ποιος το λέει. 

Τώρα σχετικά με την συγκεκριμένη οργάνωση, την οποία θα την κάνανε έτσι και αλλιώς, είχε γίνει δεν είχε γίνει το street-event, το γεγονός ότι έχει το MC στους συνεργάτες είναι μια αναγνώριση.

Πίτα δυστυχώς δεν θα κόψουμε

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Απ: 11ο ATHENS STREET MODELLING - Χριστούγεννα 2017
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 02:03:58 μμ »
@Blitz-X @Ernst Barkman

Το Σάββατο στο κοπί τι πίτα, θα μου φέρετε γραμμένο (με το αριστερό) από 100 φορές "Καλή καρδιά και ζουμί από λάχανο".  ::sprechende_015:: ::sprechende_015:: ::sprechende_015::

 ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Με το να θίγουμε "οἰκεῖα κακά" δεν σημαίνει α)Ότι κάνουμε κάτι τρομερής και συγκλονιστικής σημασίας που χρήζει της προσοχής όλων σαν να ανεβάζουμε το "Μιλήτου άλωσις".Απλά εκφράζουμε στο M.C. ό,τι λέγεται και γράφεται πολλές φορές για το Μ.C. τόσο από τα μέλη του όσο κι απο τους (αυτόκλητους) κατήγορους του.Επίσης εκφράζουμε και τα παράπονα μας σαν ενεργά μέλη.Απλά δεν στρουθοκαμηλίζουμε.
β) Δεν είμαστε "Φρύνιχοι" για να μας εκλάβει η Πολιτεία των Αθηναίων (εν προκειμένω η σεβαστή διαχείριση) σαν "ενοχλητικούς" και να μας αντιμετωπίσει εχθρικά ή να μας "καταδικάσει" αλλά να συζητήσουμε όλοι μαζί τα όποια "προβλήματα" και πως μπορούν αυτά να αντιμετωπιστούν.Αυτά μπορούν να γίνουν με πολλή καλή διάθεση και στο καφέ.  :wink:

Προσωπικά εξέλαβα αρχικά το πόστερ σαν συνδιοργάνωση του M.C. με τους άλλους φορείς και ιδιώτες.Μετά κατάλαβα οτι πρόκειται για τοποθέτηση προϊόντος κι ο Κώστας απλά το επιβεβαίωσε.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Απ: 11ο ATHENS STREET MODELLING - Χριστούγεννα 2017
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 02:16:49 μμ »
...
Με το να θίγουμε "οἰκεῖα κακά" δεν σημαίνει α)Ότι κάνουμε κάτι τρομερής και συγκλονιστικής σημασίας που χρήζει της προσοχής όλων σαν να ανεβάζουμε το "Μιλήτου άλωσις".Απλά εκφράζουμε στο M.C. ό,τι λέγεται και γράφεται πολλές φορές για το Μ.C. τόσο από τα μέλη του όσο κι απο τους (αυτόκλητους) κατήγορους του.Επίσης εκφράζουμε και τα παράπονα μας σαν ενεργά μέλη.Απλά δεν στρουθοκαμηλίζουμε.
β) Δεν είμαστε "Φρύνιχοι" για να μας εκλάβει η Πολιτεία των Αθηναίων (εν προκειμένω η σεβαστή διαχείριση) σαν "ενοχλητικούς" και να μας αντιμετωπίσει εχθρικά ή να μας "καταδικάσει" αλλά να συζητήσουμε όλοι μαζί τα όποια "προβλήματα" και πως μπορούν αυτά να αντιμετωπιστούν.Αυτά μπορούν να γίνουν με πολλή καλή διάθεση και στο καφέ.  :wink:
...
x10

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Απ: 11ο ATHENS STREET MODELLING - Χριστούγεννα 2017
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 02:30:49 μμ »
δεν υπάρχει αρνητική διάθεση η αντιμετώπιση προς κανέναν,
απλά το να βγάζουμε κάποια συμπεράσματα βεβιασμένα χωρίς πλήρη στοιχεια και να τα εντάσσουμε σε ένα γενικότερο πλαίσιο το μόνο που δημιουργεί είναι μια λάθος εικόνα

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Απ: 11ο ATHENS STREET MODELLING - Χριστούγεννα 2017
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 02:57:17 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα..

Ξεπεσμένο δεν θα το θεωρήσω προσωπικά το MC.
Δεν είναι λέξη που ταιριάζει και δίνει άσχημο χαρακτηρισμό.
Θα πω καλύτερα όπως και πολλές φορές το λέμε μαζί όλοι ότι έχει κάνει μεγάλη κοιλιά κυρίως εξαιτίας της αμεσοτητας από μέσα Κοινωνικής δικτύωσης.

Το θέμα όμως παιδιά ειναι όπως το λέτε και εσείς...
Οι 'παλια' φρουρά που  που ξέρουμε ότι φτιάχνει που ξέρουμε ότι βλέπει .. δεν συμμετέχει ενεργά εδώ και αρκετό καιρό.

Αυτό πρέπει να αναρωτηθούμε και κλείνω εδώ την παρένθεση γιατί είναι άσχετο με το θέμα

Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Απ: 11ο ATHENS STREET MODELLING - Χριστούγεννα 2017
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 03:18:25 μμ »
...
Ξεπεσμένο δεν θα το θεωρήσω προσωπικά το MC.
Δεν είναι λέξη που ταιριάζει και δίνει άσχημο χαρακτηρισμό.
Θα πω καλύτερα όπως και πολλές φορές το λέμε μαζί όλοι ότι έχει κάνει μεγάλη κοιλιά κυρίως εξαιτίας της αμεσοτητας από μέσα Κοινωνικής δικτύωσης.
...
Συμφωνώ και επαυξάνω :!:


...
Οι 'παλια' φρουρά που  που ξέρουμε ότι φτιάχνει που ξέρουμε ότι βλέπει .. δεν συμμετέχει ενεργά εδώ και αρκετό καιρό.
...
:roll: :( :evil:


...και κλείνω εδώ την παρένθεση γιατί είναι άσχετο με το θέμα
Μήπως θα έπρεπε τα συγκεκριμένα πόστ (με τους προβληματισμούς μας) να γίνουν ένα ξεχωριστό καινούριο thread, ώστε χωρίς να σπαμάρουμε το παλιό θέμα του street modelling του '17, να μπορούν τα μέλη (αυτοί είναι άλλωστε το MC), να εκφράσουν την άποψη τους :?: :roll:


 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 04:15:45 μμ »
Δεν νομίζω οτι έχουμε πατεντάρει την ιδέα του streetmodelling.
Οι δε διοργανωτές του ΑΚ-event αφενός είχαν την αξιοπρέπεια να παραλλάξουν τον τίτλο σε stand-up modeling (με ένα λάμδα το τονίζω  ::glossa::) και αφετέρου να βαλουν το σήμα μας στην αφίσα. Τουλάχιστον θα προβληθούμε κάπως.
Και αν ήθελα θα μπορούσα να είχα τρολλάρει και το "stand-up" ποικιλοτρόπως.
Αλλά το θέμα μου δεν είναι η ΑΚ.

Το θέμα μου είναι οτι δεν έγινε φέτος streetmodelling..και όχι επειδή ξεψυχά το forum, αλλά επειδή όλοι εσείς που γκρινιάζετε εδώ, βαριόσασταν να το στήσετε.
Τα τελευταία χρόνια, η εκδηλωση ετοιμαζόταν βασικά από 5 άτομα.
Δυο διαχειριστές (Αρκάδιος + gtdeath), δύο μέλη (ramfighter + hartmann7) και ο Σουλής (διαλέξτε nickname γιαυτόν).
Η εκδήλωση μπορεί να στηθεί και από 2-3 άτομα μόνο..Φέτος δεν μπορούσε/ήθελε κανένας από τους 5.

Δεν βρέθηκε κανένας σας να πεί "βρε παιδιά θα ξυπνήσω από τις 7 το πρωί του Σαββατου, να πάρουμε με το αμάξι μου 3 σπαστά τραπέζια και τα πλαστικά σκαμνιά (τα οποία τραπέζια και σκαμνιά δοκιμασμένα χωράνε στο VW polo του hartmann7) να τα στήσουμε 8 η ώρα το πρωί (γιατί πρέπει να είμαστε στην Ιπποκράτους από νωρίς) και να κρεμάσουμε και το πανώ μας.

Εργαλεία - χρώματα - μοντέλα - φαγητά και υπήρχαν και βρίσκονταν και άλλα όπως κάθε χρόνο - δεν ήταν αυτά το πρόβλημα.

Ειναι εύκολο να εμφανίζεσαι στις 10:30 και να τα βρίσκεις όλα έτοιμα. Το δύσκολο είναι όταν έρχεται η σειρά σου να το κάνεις.
Να δώ λοιπόν τον Δεκέμβριο του 2019 ποιοί από εσάς θα προθυμοποιηθείτε. Γιατί εγώ έχω ήδη δεσμευθεί για να το κάνω

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 04:23:34 μμ »
Δεν θα σχολιάσω τα όσα ήδη έχουν γραφεί γιατί και συμφωνώ αλλά και μου αρέσει το πνεύμα του διαλόγου, ο οποίος διεξάγεται.

Απλά ένα σχόλιο για το δρώμενο aka event, που λεν και στο χωριό μου:

Πρόκειται όντως για χορηγούμενη/προωθητική πρωτοβουλία, την οποία έχουν αναλάβει άνθρωποι μέλη του φόρουμ οι οποίοι ταυτόχρονα προβάλουν τον Ελληνικό μοντελισμό παραέξω μέσω του περιοδικού. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά αν ήμουν και αποφάσιζα για το MC, θα ήθελα να βοηθήσω την πρωτοβουλία γιατί καλό είναι να εκμεταλλευόμαστε οποιαδήποτε ευκαιρία προβολής του χόμπι μας στον υπόλοιπο κόσμο. Εξάλλου το χρονικό διάστημα αλλά και το δρώμενο αυτό καθ' αυτό δεν σχετίζονται τόσο με το street modelling όσο αρχικά φαίνεται.

 

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 04:33:35 μμ »
Γιάννο, για κανένα λόγο δεν κατηγορήσαμε το event, ούτε προσάψαμε στους διοργανωτές (οι οποίοι τυχαίνει να είναι και φίλοι μας) την οποιαδήποτε κατηγορία για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων. Απλά τονίσαμε την απουσία του MC από τέτοιου είδους διοργανώσεις (σαν διοργανωτής), μιας που είναι ο πρώτος διδάξας (τουλάχιστον για τη χώρα μας).

Όσο για το αν υπήρξαν κάποια μέλη που θα μπορούσαν να το τρέξουν και να το στήσουν, θεωρώ πως δεν έγινε ιδιαίτερη προσπάθεια να βρεθούν εθελοντές, πέραν από τους 5-6 κλασσικούς και λογικά πλέον κουρασμένους οι οποίοι φέτος δεν μπορούσαν ή δεν ήθελαν να βοηθήσουν.

Τέλος θεωρώ πως μπορώ να έχω άποψη επ΄αυτού, μιας και έχω συμμετάσχει ως διοργανωτής σε δύο Street modeling και σε άλλα τρία απλά ως επισκέπτης/μοντελιστής.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

edit: Κι εγώ, καλώς εχόντων των πραγμάτων, δεσμεύομαι για τον Δεκέμβρη ότι θα συμμετάσχω στο στήσιμο, εάν και εφόσον υπάρξει MC Street Modelling 2019 :!:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 04:36:32 μμ »
...
αλλά και μου αρέσει το πνεύμα του διαλόγου, ο οποίος διεξάγεται.
...
Ακριβώς γι'αυτόν το λόγο Αγαπούλα, πρότεινα πιο πάνω να χωριστούν αυτά τα post από το παρόν νήμα σε κάποιο νέο/ξεχωριστό :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 08:08:36 μμ »
Spoiler (hover to show)
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 10:38:23 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ βρε παιδιά είναι πρώτον γιατί δεν ανακοινώθηκε η εκδήλωση εδώ στο φόρουμ αφού έτσι και αλλιώς φέρει τα "χρώματα μας".  :?:
Και κατά δεύτερον εμείς επίσημα συμμετέχουμε οι γενικώς το σνομπάρουμε! :roll:
Πάντως όπως και να έχει για το 2019 με το καλό να είμαστε καλά αν αποφασίσετε να το διοργανώσετε εγώ θα ήθελα να
συμμετέχω στην διοργάνωση σε στήσιμο, κουβάλημα και ότι χρειαστεί άπλα θυμηθείτε να ενημερώσετε ώστε να οργανωθούμε. 8)


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος StavreasGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 12:23:03 πμ »
Δηλώνω παρών, ως συμμετέχων (είναι ωραίο να μοντελάρεις στο δρόμο με θεατές πάνω απο το κεφάλι σου και να βοηθάς "πρωτάρηδες" στο χόμπι)
και ως "υποστηρικτής" (εκπροσωπόντας την IPMS μαζί με άλλα μέλη μας)
Και τα πολλά λόγια είναι φτώχεια !
Οσοι γουστάρουν το Streetmodelling, είτε υπό την αιγίδα του MC, είτε της ΑηΠηΕμ, είτε του όποιου Σπόνσορα, ευκαιρία να το αποδείξουν στην πράξη.
Το ραντεβού, το παράλλο Σάββατο στην Ιπποκράτους και φαντάζομαι οι διοργανωτές που όπως προείπαμε είναι φίλοι και γνωστοί μας δεν πρόκειται να αρνηθούν την όποια βοήθεια.
 ::salut::
Σ.Σ.

ΥΓ. θα παραφράσω τον αείμνηστο Μπάμπη Δρίζο, που είχε παραφράσει τον JFK και θα πω "μην σκέφτεστε τι έχει προσφέρει το MC σε εσάς αλλά τι έχετε προσφέρει εσείς στο MC"
και ερμηνεύστε το όπως γουστάρει ο καθένας.

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 01:11:55 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ βρε παιδιά είναι πρώτον γιατί δεν ανακοινώθηκε η εκδήλωση εδώ στο φόρουμ αφού έτσι και αλλιώς φέρει τα "χρώματα μας".  :?:
Και κατά δεύτερον εμείς επίσημα συμμετέχουμε οι γενικώς το σνομπάρουμε! :roll:
...

βλέπω εαν γενικό χαμό (χωρις λογο για μενα) για το ποιος θα το ανακοινώσει.. που θα το ανακοινώσει , πως θα το ανακοινώσει κλπ κλπ..

η ΑΚ και το περιοδικό DAMAGE οργανώνει μια εκδήλωση. το ΜC ειναι ανάμεσα στους συνεργάτες/υποστηρικτές. Οπως εγινε χτες η ανακοίνωση στην σελίδα του ΦΒ του περιοδικού DAMAGE, θα ακολουθήσει και η αντίστοιχη ανάρτηση στο φόρουμ από τους διοργανωτές.

το ΜC Ουτε επίσημα, ούτε ανεπίσημα, ποτε  δεν έχει σνομπάρει την οποιαδήποτε εκδήλωση, διοργάνωση και θα προσφέρει οτιδήποτε μπορεί να προσφέρει παντου και παντα.



Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 14, 2019, 11:58:24 πμ »
Φέτος θα γίνει Athens Street Modelling? Απλή ερώτηση κάνω, παρακαλώ να μην ανάψουν τα αίματα.
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ATHENS STREET MODELLING
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 14, 2019, 01:28:03 μμ »
Φέτος θα γίνει Athens Street Modelling? Απλή ερώτηση κάνω, παρακαλώ να μην ανάψουν τα αίματα.
Spoiler (hover to show)
Αν ήταν να γίνει θα είχε ήδη ανακοινωθεί, πολύ νωρίτερα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: