Αποστολέας Θέμα: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48  (Αναγνώστηκε 2878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« στις: Φεβρουάριος 01, 2019, 07:03:11 μμ »
Το κιτ της azur .....ας μην ηταν το θεμα ωραιο κ θα σου ελεγα εγω,απο μετατροπες μονο στην κοιλια που ανοιξα τις θυριδες των βομβων κ προσαρμωσα τις 500αρες, Ελληνικης κατασκευης παρακαλω,πατεντιαριδες καθως ηταν οι δικοι μας εβγαλαν τις θυριδες περασαν τσερκια κ εδεσαν τις βομβες που ειχαν, τι να κανουν κ αυτοι,ετσι για να μας παιδευουν τους νεοτερους.
Ελπιζω να σας αρεσει








Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2019, 09:11:51 μμ »
Η προσωπική μου αδυναμία,το θεωρώ ίσως το πιο όμορφο αεροσκάφος που πέταξε ποτέ με τα χρώματα της Αεροπορίας μας.Κρίμα που δεν τα παραλάβαμε όλα...  :(

Καθαρή κατασκευή και πολύ όμορφο βάψιμο,μπράβο Τάσο!  ::thumbleft:: Το κιτ της Azur δεν έχει και τη καλύτερη φήμη...σε δυσκόλεψε;  :?
Απορίες:α)Τι παίχτηκε με τις βόμβες;Γιατί τις τροποποιούσαμε;
            β)Η παραλλαγή ήταν όντως τετράχρωμη σε κάποια αεροσκάφη; (3 πάνω+1κάτω);  :roll:
 
::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2019, 11:59:56 μμ »
Αν και τις γνώσεις για τα Ελληνικά θέματα, της συγκεκριμένης τουλάχιστον περιόδου, δεν τις έχω, κατασκευαστικά το μοντέλο σου Τάσο είναι εξαιρετικό. Και όπως είπε και ο Κώστας παραπάνω, το συγκεκριμένο αεροσκάφος το θεωρώ κι εγώ ένα από τα ωραιότερα δικινητήρια της εποχής. Χίλια Μπράβο :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 12:46:29 πμ »
Κώστα το κιτ της Azur θέλει μια σχετική εμπειρία κ πολλά μήκη πλαστικού για να κλείσουν τα κενά, το σύστημα προσγείωσης θέλει φαντασία και εμπειρία για να φτιαχτεί σωστά. Οι βόμβες σε αυτά από τη μάνα τους έμπαιναν κάθετα στην άτρακτο σε θήκες όπως στα Γερμανικά και Ιταλικά αεροπλάνα, οι δικοί μας έκαναν μετατροπή βγάζοντας τις πόρτες για να μπορέσουν να κρεμάσουν δύο μεγαλύτερες βόμβες εξωτερικά, απ'ότι διάβασα μάλιστα ήταν κ Ελληνικής κατασκευής. Όσο για την παραλλαγη υπαρχουν πολλές απόψεις από τετραχρωμη γαλλική ως δίχρωμη ελληνική με ότι μπορεί να υπάρχει από το να φτάσει κάνεις από τη μια στην άλλη, διαλέγεις και παίρνεις, φωτογραφικό υλικό εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βρω κάτι παραπάνω από τις ασπρόμαυρες λίγες που κυκλοφορούν

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 11:54:16 πμ »
΄Ομορφη κατασκευή για ένα όμορφο α/φος.
Οι βόμβες κατεσκευάζοντο στην ΕΕΠΚ του Μποδοσάκη. Στο ΑΣΕΑ ( ΚΥΣΕΑ εποχής) την 13η Ιουνίου 1940 αναφέρεται ότι έχουν παραληφθή 20.000 περίπου από τις 50.000 βόμβες των 30 λιβρών ( 13,6 κιλά ), όλες ( 4000 ) των 100 λιβρών ( 45,3 κιλά ) και όλες  ( 1200 ) των 500 λιβρών ( 226,7 κιλά ). Εκκρεμεί η παράδοση 3000 βομβών των 300 λιβρών ( 136 κιλά) και οι υπόλοιπες των 30 λιβρών. ΄Αγνωστο αν συνεχίσθηκε η παραγωγή κατά την διάρκεια του πολέμου και αν υπήρξαν νέες παραγγελίες από την πλευρά της αεροπορίας.

Στην γνωστή αυτή φώτο φαίνεται η φόρτωση 2 βομβών των 500 λιβρών, κατά την διάρκεια ασκήσεων το καλοκαίρι του 1940. ΄Ολες οι μικρότερες βόμβες χωρούσαν, με διάφορες ελληνικές πατέντες, στον εσωτερικό χώρο βομβών του α/φους (ΑΘΚ ). Οι των 500 όμως μόνον εκτός. ΄Ολες οι βόμβες ήταν αμερικανικής σχεδιάσεως . Τα κελύφη των 500 λιβρών έφταναν στην Ελλάδα σε 2 μισά και οξυγονοκολλούντο στην ΕΕΠΚ.

ΑΘΚ=αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 01:13:51 μμ »
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,πολυ χρησιμες,ειχα ακουσει καποια σκορπια κ στο περιπου,καμια σχεση με ολα αυτα που μας ανέφερες,σε ευχαριστουμε πολυ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 03:13:54 μμ »
Να'σαι καλά. Καλές συνέχειες!

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 04:45:53 μμ »
Πολύ όμορφο. Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:09:02 μμ »
Πολύ όμορφο, συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 12:52:14 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα και πολύ καλή κατασκευή!

Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 11:00:07 πμ »
Εξαιρετική κατασκευή και καθαρό όμορφο βάψιμο,αν και σήκωνε παραπάνω φθορές.Συγχαρητήρια Τάσο.
Ερώτηση... τι χρησιμοποίησες για βόμβες και τα stencils τους;Aπό Ρ-51;
Επίσης η θέση του πολυβολητή πίσω είχε το Βελγικό FN .303 και όχι το Γαλλικό που δίνει το κίτ.

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 11:29:21 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια, πράγματι θα μπορούσε να φθαρεί περισσότερο, το σταμάτησα όμως εκεί μάλλον το λυπήθηκα χαχαχα, οι βόμβες κ στα προειδοποιητικα τους είναι από τα περισσεύματα μου δεν θυμαμε από πιο κιτ προέρχονται, όσο για το όπλο δυστυχώς δεν είχα άλλο να βάλω, έτσι χρησιμοποίησα αυτό του κιτ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 01:33:02 μμ »
Τα α/φη ήλθαν χωρίς οπλισμό. Δεν είχαν τα ΜAC 1934 A των 7,5Χ54. Εδώ τοποθετήθηκαν τα Browning FN 32 των 7,9Χ57. Αν αφαιρεθή ο στρογγυλός γεμιστήρας θα θυμίζει αρκετά το FN 32.

Kαι χωρίς καμμία αλλαγή πάντως είναι πανέμορφο.

Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 02:02:50 πμ »
Εδώ μια δική μου προσπάθεια αναπαράστασης του FN,μετατροπή από browning και κάνη aber αν θυμάμαι καλά για το 48άρι Do-22kg

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 08:35:15 πμ »
Αν κ πινκ πανθερ, φοβερό το αεροπορικό πολυβόλο σου, κ τα σχέδια παραπάνω πραγματικά χρήσιμα, αν δεν είχε μπει βιτρίνα και δεν είχα ένα σπιτφαιρ στον πάγκο θα με βάζατε στο τρυπακι για μετστροπες

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 06:19:56 μμ »
Πολύ ωραίο Τάσο, μπράβο.  ::salut:: Έχω μεγάλο ενδιαφέρον για τα αεροπλάνα της ΕΒΑ του '40 και πάντα μου αρέσουν οι σχετικές κατασκευές, πόσο μάλλον όταν είναι και καλές όπως η δική σου. Δεν είναι και το ευκολότερο μοντέλο. Το έχω ξεκινήσει και εγώ προ πολλού αλλά κάπου εκεί στα στοκο-τριψίματα μπήκε στο "ψυγείο" και δεν το βλέπω να βγαίνει άμεσα.

Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος Avro Anson

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2021, 12:14:30 μμ »
Γειά σου Τάσο!
Θερμά συγχαρητήρια και από εμένα! Καταπληκτικό μοντέλο για ένα από τα ιστορικότερα αεροπλάνα της ένδοξης αεροπορίας μας το 1940! Τάσο θα ήθελα να σε ρωτήσω για το "γαιώδες / καφέ" της παραλλαγής ποιό χρώμα χρησιμοποίησες; Κατά την προσωπική μου άποψη για την αποία, εκτός από τη μοντελισιτκή μου διαίσθηση και το μοντελιστικό μου ένστικτο βλέποντας και εγώ τις λιγοστές υπάρχουσες ασπρόμαυρες φωτογραφίες από Ελληνικά Potez, πιστεύω λοιπόν ότι έχεις αποδώσει καταπληκτικά το "γαιώδες / καφέ" της παραλλαγής. Πολλές φορές αυτό αναφέρεται ως "light earth" και βεβαίως έχω δει πολλές παραπλήσιες αποχρώσεις σε μοντέλα της ΕΒΑ. Φυσικά όλες είναι σωστές διότι η ακριβής απόχρωση δεν είναι μέχρι σήμερα γνωστή (και αμφιβάλλω αν θα τη μάθουμε ποτέ....). Επίσης, προσωπικά πιστεύω ότι στις ιδιαίτερες και πολύ δύσκολες συνθήκες της περιόδου 1939-1940 όπου κυριολεκτικά οι άνθρωποι πάλευαν με ότι είχαν, πιστεύω λοιπόν ότι ενδεχομένως να υπήρχε διαφορετική απόχρωση του "light earth" σε κάθε τύπο αεροσκάφους. Και ίσως να διέφερε και από μοίρα σε μοίρα. Δηλαδή, π.χ. διαφορετική απόχρωση "light earth" είχαν τα Potez από τα PZL. Και ενδεχομένως το "light earth" να διέφερε και ανάμεσα στις μοίρες των PZL. Οι συνθήκες της περιόδου ήταν τόσο ιδιαίτερες που κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα για τις ακριβείς αποχρώσεις. Εκτός από τα Βρετανικά αεροσκάφη Μπλενχάϊμ, Μπάτλ και Άνσον που σε αυτά τουλάχιστον υπάρχει η βεβαιότητα ότι παραδόθηκαν με την στάνταρ Βρετανική παραλλαγή "Dark Green / Dark Earth" για τις άνω επιφάνειες ενώ στις κάτω επιφάνειες τα Άνσον και Μπάτλ ήταν βαμμένα με μαύρο, και τα ΜπλενχάΪμ με το κλασσικό Βρετανικό sky). Πάντως, προσωπικά πιστεύω ότι έχεις αποδώσει το "light earth" στο Potez καταπληκτικά!! Αν μπορείς, γράψε ποιό χρώμα είναι, ή την αναλογία χρωμάτων αν είναι μίξη χρωμάτων. Ευχαριστώ Τάσο. Καλή συνέχεια, καλές κατασκευές και πάντα πανέμορφες όπως το Potez!! 

Υ.Γ.: Και το πράσινο της παραλλαγής στο Potez πιστεύω ότι έχει αποδοθεί καταπληκτικά! Δεν το ανέφερα διότι στο πράσινο χρώμα της παραλλαγής των αεροσκαφών της ΕΒΑ, τα πράγματα είναι σχετικά πιο εύκολα στην επιλογή ή στη μίξη των χρωμάτων. Αν θέλεις, γράψε και για το πράσινο ποιό ή ποιά χρώματα χρησιμοποίησες. Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: POTEZ 633 RHAF AZUR 1/48
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2021, 12:39:02 μμ »
Ευχαριστω πολυ φιλε,το καφε ειναι το dark earth της  gunze αλλα του εχω προσθεσει 20% περιπου κιτρινο κ 10 με 15% λευκο
το πρασινο ειναι το εγγλεζικο πρασινο wwii αλλα κ αυτο με λιγο λευκο

Tags: