Αποστολέας Θέμα: P-47D BubbleTop Revell 1/72  (Αναγνώστηκε 7005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
P-47D BubbleTop Revell 1/72
« στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:51:57 πμ »
Αυτό λοιπόν το είχα πολύ ανάγκη: ένα κιτ τόσο καλό που να θέλω να το φτιάξω αλλά όχι και τόσο καλό που να πάθω το σύνδρομο TamiyAverageModeler (ξέρετε, αυτό το περίεργο συναίσθημα του " είμαι εγώ για τόσο καλά κιτ;  ::dontknow:: :roll: " )

Τα έφερε έτσι η συζήτηση με τον nick2  ::salut:: που τελικά ήρθε λοιπόν η ώρα του: Revell. Ό,τι πρέπει.

Να και ένα review από το εξαιρετικό site του Doogs:
https://doogsmodels.com/2012/07/25/review-172-revell-of-germany-p-47d-30-thunderbolt/

Και ωραίο κόκπιτ και... ωπ, τα πλαϊνά έχουν κάποια ανάγλυφη λεπτομέρεια αλλά καλύτερα να την φτιάξω από την αρχή, πάνω σε δικά μου πλαϊνά (ώστε να βγει πιο έξω και τελικά να φαίνεται κάτι όταν κλείσει το κόκπιτ).


Στο κάθισμα μπήκε μία οριζόντια μεταλλική μπάρα στο πάνω μέρος καθώς και οι προβλεπόμενες ζώνες, τύπου-nescafe. Όχι ό,τι σωστότερο αλλά σε 1/72 νομίζω κάνουν τη δουλειά με σχετική αξιοπρέπεια.
Στο πάτωμα άλλαξαν τα πράγματα δραστικά αφού τα "κουτιά" έγιναν μέρος των πλαϊνών scratchbuilt κατασκευών.

Click to see the original size.  Click to see the original size.

και μετά βάψιμο και κάποια στεγνά πινέλα και wash με λάδι. Τελικά το κόκπιτ συρτάρωσε τέλεια στους χώρους που επίτηδες είχα αφήσει όταν μέτραγα τα πλαϊνά.



Αυτά προς το παρόν, σε επόμενο επεισόδιο θα μιλήσουμε για συναρμολόγηση και χρώματα (USAF μεταλλικό με κίτρινη ουρά).

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 01:01:31 μμ »
ωραιο  θεμα αλλα μαλλον μπηκε σε λαθος κατηγορια

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 01:21:20 μμ »
Σωστά, η δύναμη της συνήθειας του τζετά!
Παρακαλώ την Διαχείριση για μεταφορά του παρόντος σε κατηγορία prop.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 04:42:10 μμ »

1) Επιτέλους μοντελάρεις !

2) Θα ήθελα να με ενημερώσεις πώς φτιάχνεις αυτές  τις πόρπες στις ζώνες.

3) θα βάλεις άλλα σήματα από αυτά που έχει το κιτ ;

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 05:00:14 μμ »
Δεν πάει ο νους σου πως βρήκα χρόνο....  :mrgreen:

Οι ζώνες έγιναν με δύο κομμάτια, ένα μεγάλο που έρχεται από την πλάτη και ένα μικρότερο που στο πάνω μέρος διπλώνει δημιουργώντας κάαααατι σαν πόρπη ή τέλος πάντων κάτι που να δώσει λίγο ενδιαφέρον.
Η παρακάτω φωτό ίσως βοηθάει στην περιγραφή.
Click to see the original size.

Στην ιδανική θέλω να φτιάξω αυτό (αλλά δεν έχω τα σωστά decals, θα δούμε ως τότε).
Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:30:01 μμ »
To κιτ της Ρεβελλ είναι πάρα πολύ καλό το έχω φτιάξει ήδη μία φορά και έχω άλλα δύο στο στοκ.Το μόνο που θέλει αλλαγή θεωρώ ότι είναι τα πυροβόλα (αντικατάσταση με βελόνα από σύριγγα).
Ωραία παραλλαγή διάλεξες, άλλωστε το θέμα προσφέρει πάρα πολλές επιλογές και κάποιες σπάνιες κιόλας για εδώ μέσα!
Καλή συνέχεια Γιάννη! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 11:19:25 μμ »
Ωραίο Come back με φονικό θέμα που με τα οχτώ του πενηνταριά δημιουργούσε μπροστά του μια κόλαση πυρός. :twisted:
Συμφωνώ λοιπόν με τον Αλέξανδρο για σύριγγες στα πολυβόλα. ::glossa::

Για ρίξε μια ματιά και σε αυτό. είναι πρόκληση αυτό το σκάκι στο κάλυμμα. :wink:
Click to see the original size.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::



Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:08:05 πμ »
Αυτό με τις βελόνες το σκέφτηκα αλλά μετά κοιμήθηκα και μου πέρασε  :mrgreen:
Ίσως όμως να δω το όνειρο στο razorback που κάποια στιγμή θα πιάσω για να τα κάνω ζευγάρι με το bubbletop.

Η σκακιέρα είναι φοβερή αλλά δεν είμαστε για τέτοιες ασκήσεις. Το μοντέλο έχει ήδη βαμμένο κίτρινο το cowling και την ουρά - και χρωστάω φωτό.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 12:00:24 μμ »
Γιάννη, το ότι καταφέρνεις και βρίσκεις χρόνο και μοντελάρεις, είναι τελικά η μισή ευτυχία στο μοντελισμό. Η υπόλοιπη ευτυχία έρχεται όταν το ολοκληρώσεις το μοντέλο!!

Πολύ όμορφες οι προσθήκες σου στο κόκπιτ. Είναι και πολύ καλό κιτ!! Περιμένω την συνέχεια καθώς με ενδιαφέρει κι εμένα.
(Είναι καλή περίπτωση ένα τέτοιο εξαιρετικό προπελάτο κιτ αν θες να φτιάξεις και να τελειώσεις μοντέλο σχετικά γρήγορα).

Καλή συνέχεια εύχομαι!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 12:24:41 μμ »
Συναρμολόγηση, βασικό βάψιμο, παρκετίνη.
Επόμενο βήμα τα πράσινα antiglare και μαύρες προσθήκες στα κίτρινα μέρη.





Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:30:01 μμ »
Το ασημί πάνω έχει άλλες τονικότητες σε 2 πάνελς ή μου φαίνεται ;
Επίσης με τι ασταρώνεις ;

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:38:13 μμ »
Όντως έχει μία διαφορά η οποία φαίνεται υπό συγκεκριμένες γωνίες, δηλαδή και-έχει-και-δεν-έχει. Δεν ήθελα ουτε να το αφήσω μονόχρωμο ούτε να κάνω σκληρή αντίθεση.
Για αστάρι χρησιμοποίησα την... υπομονή μου μιας και το αλουμινί ήθελε τρία χέρια για να δείξει. Το κίτρινο όμως πήρε όντως από κάτω ως αστάρι ένα πολύ ανοικτό γκρι ματτ της Μolak (και μετά τρία χέρια κίτρινο).
Να πω ότι το περίεργο μεταλλικό γκρι των sprues δεν ήταν και ό,τι καλύτερο για να πιάσει το χρώμα.

Τώρα το βάψιμο με μαύρο (επόμενο βήμα στην κατασκευή) φαντάζει παιχνιδάκι  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 06:57:49 μμ »
Πολύ όμορφο βγαίνει!!! ::glossa:: Τώρα το πως καταφέρνεις και βγάζεις τέτοιες επιφάνειες σε ασημή με το πινέλο με ξεπερνάει.
Και το πας και γρήγορα, μπας και σε χτύπησε καμιά μετάλλαξη τύπου @labros87. :mrgreen:

 


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 11:09:56 μμ »
Συναρμολόγηση, βασικό βάψιμο, παρκετίνη.
Επόμενο βήμα τα πράσινα antiglare και μαύρες προσθήκες στα κίτρινα μέρη.

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

Ως Jet72 ακόμη και προπέλα, δικαιούσαι να την βάλεις στην κατηγορία των Jet. Πρώτον γιατί ήταν jet το P-47D και δεύτερον γιατί το πας jet!

Πολύ όμορφο το ασημί, τύφλα να έχουν οι προσπάθειές μου με αερογράφο. Ωραίες και οι μικρές διαφορές στα panel. Το κίτρινο έστρωσε καλά και είναι γνωστό για τις ιδιοτροπίες του. Σκεφτόμουν να βάλεις το μαύρο με χαλκομανίες ειδικά στην ουρά αλλά μετά κατάλαβα ότι αυτό δεν γίνεται στο cowling.

Οι προσθήκες στο πιλοτήριο τέλειες και το βάψιμο το ανέδειξε πλήρως. Μπράβο Γιάννη!

Ομορφιές!!!


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 10:54:23 πμ »
Γιάννη μου αρέσει πάρα πολύ η δουλειά στο κόκπιτ!

Και για το βάψιμο τι να πω. Κίτρινο και ασημί είναι πιστεύω δύο από τα δυσκολότερα χρώματα στο στρώσιμο και φαίνονται τόσο φίνα και με ομοιόμορφο φινίρισμα!
Αν βάλεις συρματόσχοινα (δεν ξέρω αν είχαν τα Ρ-47) προσοχή στο τέντωμα (έχω καεί 2 φορές)!

Αναμένουμε τη συνέχεια ::thumbleft::


Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 09:13:32 μμ »
Οπως παντα τελειο βαψιμο αναμενω και εγω την συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 09:33:16 πμ »
Καλά, το βάψιμο σίγουρα δεν είναι τέλειο, απλά το καλύπτουν οι μέτριες φωτογραφίες (τα έχουμε πει αυτά, είναι τα μυστικά του πινέλου  :mrgreen: )

Δύο χέρια μαύρο και τρία χέρια olive drab της model master (το οποίο δεν στρώνει με τίποτα και μάλλον θα μπει στα "συλλεκτικά", ήτοι θα αντικατασταθεί με κάποιο molak σε επόμενο μοντέλο).





 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 09:52:44 πμ »
Γιάννη πολύ όμορφο το πινελάτο μεταλλικό βάψιμο!! Το έχεις τρίψει κιόλας να γυαλίσει?
Και να τονίσω την εξαιρετική δουλειά με το μασκάρισμα γιατί τα όρια των χρωμάτων φαίνονται ολόισια και αλφαδιασμένα, χωρίς να έχει περάσει ίχνος χρώματος κάτω από την ταινία, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει κανείς βάφοντας με πινέλο και όχι με αερογράφο!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:34:50 μμ »
Γιάννη πολύ όμορφο το πινελάτο μεταλλικό βάψιμο!! Το έχεις τρίψει κιόλας να γυαλίσει?
Και να τονίσω την εξαιρετική δουλειά με το μασκάρισμα γιατί τα όρια των χρωμάτων φαίνονται ολόισια και αλφαδιασμένα, χωρίς να έχει περάσει ίχνος χρώματος κάτω από την ταινία, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει κανείς βάφοντας με πινέλο και όχι με αερογράφο!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Όχι, ούτως ή άλλως δεν νομίζω ότι τρίβεται, είναι ακρυλικό. Ό,τι βλέπεις είναι το βάψιμο του Citadel συν η παρκετίνη.

Ναι, το καλό μασκάρισμα βοηθάει πάρα πολύ τα πινελάτα. Το μάτι βλέπει πρώτα αν τα κοψίματα είναι σωστά και μετά ψάχνεται με το στρώσιμο της μπογιάς. Συνήθως το path είναι:
__Αρχάριος ΑΡΑ Πινελάτο (και πιθανώς μέτριο αποτέλεσμα)
και ταυτόχρονα
__Αρχάριος ΑΡΑ μέτριο masking ΑΡΑ μέτρια όρια ΑΡΑ (σίγουρα) μέτριο αποτέλεσμα
και τελικά το μέτριο αποτέλεσμα οφείλεται βασικά στο μέτριο masking και κατόπιν στο μέτριο βάψιμο.

Αυτό που λέω σε πινελάτους φίλους είναι πρώτα να βελτιώσουν τις δύο βασικές αδυναμίες στο φινίρισμα των μοντέλων (poor masking, decals silvering) και μετά όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 09:02:36 μμ »
Και να τονίσω την εξαιρετική δουλειά με το μασκάρισμα γιατί τα όρια των χρωμάτων φαίνονται ολόισια και αλφαδιασμένα, χωρίς να έχει περάσει ίχνος χρώματος κάτω από την ταινία, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει κανείς βάφοντας με πινέλο και όχι με αερογράφο!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ναι, το καλό μασκάρισμα βοηθάει πάρα πολύ τα πινελάτα. Το μάτι βλέπει πρώτα αν τα κοψίματα είναι σωστά και μετά ψάχνεται με το στρώσιμο της μπογιάς.
Αυτό που λέω σε πινελάτους φίλους είναι πρώτα να βελτιώσουν τις δύο βασικές αδυναμίες στο φινίρισμα των μοντέλων (poor masking, decals silvering) και μετά όλα τα άλλα.

Εγώ θέλω να σταθώ λίγο περισσότερο στην αναφορά του Νώντα ώστε να φωτιστεί λίγο καλύτερα το poor masking,
(εδώ ζητείτε και μετάφραση παρακαλώ. :roll: :mrgreen:) Αυτό που θέλουμε να μας εξηγήσεις φίλε Γιάννη
είναι πως δεν σου χτίζει το ρημάδι το χρώμα στην άκρη της ταινίας με τρία και τέσσερα πινελάτα χέρια.
Εδώ με αερογράφο και αν ξεχαστούμε λίγο όχι πολύ το χτίσιμο είναι για πλάκα, και από όσο μπορώ να
θυμηθώ τα πινελάτα μου από τα λίγα που έχω κάνει πάντα στην άκρη της ταινίας κάπου θα λίμνιαζαι το χρώμα
με αποτέλεσμα να χτίσει.





Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 03:15:29 μμ »
Poor masking = φτωχό (ποιοτικά) μασκάρισμα = όχι αυτό που θα θέλαμε!

Η παρακάτω φωτό δείχνει την αλήθεια, ιδού: όχι καλό στρώσιμο του χρώματος, οι γραμμώσεις έχουν μπουκώσει, το μαύρο έχει χτίσει κλπ κλπ.   :wink: Ό,τι μπορούμε κάνουμε  ::salut:: :wink:

Click to see the original size.

Δεν το πειράζω γιατί φοβάμαι τα χειρότερα  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 10:08:47 μμ »
Καλά άμα σου κάνω και σε ένα δικό μου εγώ 200% μεγέθυνση τα ίδια θα βλέπεις. ::agree:: Αυτό για πινέλο το βρίσκω
άψογο. Κανείς δεν μπορεί να το το κάνει καλύτερο. Απλά μου επιβεβαίωσες ότι το χτίσιμο δεν μπορεί να αποφευχθεί. 8)
Χαλκομανίες βρήκες? :?:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 03:37:33 μμ »
το χτίσιμο δεν μπορεί να αποφευχθεί
Μπορεί βέβαια να διορθωθεί. Χαϊδεύεις κοντρα το σκαλί με πολύ λεπτό ντουκόχαρτο και διορθώνεις το όριο με πινέλο πολλών μηδενικών, μεγάλη υπομονή και κάμποσο ρίσκο. Αν και ακούγεται "κάπως", κάποιες φορές αξίζει τον κόπο.

Χαλκομανίες βρήκες? :?:
Έτοιμες δεν υπάρχουν. Θα γίνουν πειράματα, θα πάρω και την βοήθεια του κοινού  :mrgreen: και βλέπουμε εν καιρώ.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 08:52:27 μμ »
Έτοιμες δεν υπάρχουν. Θα γίνουν πειράματα, θα πάρω και την βοήθεια του κοινού  :mrgreen: και βλέπουμε εν καιρώ.
Για κάνε παιχνίδι μπορεί να βοηθήσουμε σε τίποτα. :wink:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: P-47D BubbleTop Revell 1/72
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 03:03:32 μμ »
Βλέπουμε, θαυμάζουμε και θυμόμαστε :shock:!
Ο Γιάννης ο “Retro” :D, πάλι μας εντυπωσιάζει με τις όμορφες και νοσταλγικές τεχνικές βαψίματος με πινέλο, με τις όποιες δυσκολίες της τεχνικής αυτής ::thumbleft::.
Old time classic τα μοντέλα σου βαμμένα με μεράκι  ::sprechende_015::
 ::salut::

Tags: