Αποστολέας Θέμα: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ  (Αναγνώστηκε 1940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« στις: Ιανουάριος 14, 2019, 01:40:43 μμ »
Καλημέρα σε όλους,

Μετά από το Κυπριακό VAB που έφτιαξα προ πολλού, σας παρουσιάζω την πρώτη μου προσπάθεια να φτιάξω κάτι μη πετούμενο, αυτή τη φορά με ερπύστριες. Ιδού λοιπόν το Τ55 της ΤΑΚΟΜ, στα χρώματα των μουσουλμάνων της Βοσνίας κατά τον εκεί εμφύλιο πόλεμο. Οι ερπύστριες είναι της ModelKasten, κομμάτι-κομμάτι και workable. Στην αρχή όταν τις είδα με έπιασε μια παραίτηση, αλλά τελικά ήταν εύκολες στη κατασκευή και καταπληκτικές στη λεπτομέρεια, και σίγουρα πιο χρηστικές από αυτές του κιτ. Άνετα τις ξαναφτιάχνω. Τα χρώματα είναι ακρυλικά της Revell, μίξη 362 Greyish Green και 45 Olive Green, περίπου 70-30. Νομίζω ότι απέδωσαν πολύ καλά το πράσινο-γκρι του Γιουγκοσλαβικού Στρατού JNA, ακολούθησα οδηγίες από Κροάτες και Σέρβους μοντελιστές. Χαλκομανίες είναι της Star Decals. Weathering με διάφορα φίλτρα, washes και σκόνες της MIG, AK κλπ. Διακριτικό chipping, σκουριές, γενικά μου αρέσουν τα διακριτικά πράγματα, ήταν ευκαιρία να τεστάρω τεχνικές που διάβασα εδώ και αλλού.   

Αυτά, πάμε γι' άλλα τώρα.

Δημήτρης



Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: T55 μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 06:41:02 μμ »
Πολύ ωραίο και πρωτότυπο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: T55 μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:21:28 μμ »
Μπραβο,ωραιο θεμα και οχι και τοσο δημοφιλη!
πολυ ωραια κατασκευη και βαψιμο,οι ερπυστριες ανεβαζουν πολυ το μοντελο,πολυ καλες.
Πληροφοριακα επειδη μου αρεσει το θεμα,τα αρματα που πολεμησαν στον εμφυλιο της πρωην Γιουγκοσλαβιας και ειδικα τα Βοσνιο-Κροατικα λογω κακης υποστηριξης ειχαν πολυ ταλαιπωρια πανω τους ειδικα προς τα τελη του 1994.
Μια ερωτηση εχω,τα σηματα ειναι χαλκομανιες?και που τα αγορασες?

και παλι συγχαρητηρια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 12:12:11 μμ »
Φίλοι ευχαριστώ για τα σχόλια.


Μια ερωτηση εχω,τα σηματα ειναι χαλκομανιες?και που τα αγορασες?

και παλι συγχαρητηρια ::salut::

Η αλήθεια είναι ότι αρχικά ήθελα να κάνω κάποιο σερβοβοσνιακό, αλλά τα σήματα που βρήκα αφορούσαν άρματα στα οποία είχαν προστεθεί κάτι λαστιχένιες ποδιές, τις οποίες βρήκα δύσκολο να αναπαραστήσω (αλήθεια, έχει κανείς κάποια ιδέα;). Τα κροατικά άρματα είχαν καμουφλαριστεί με κάτι ακανόνιστες λεπτές γραμμές, που δεν ήθελα να αποτολμήσω στην παρούσα φάση, ενώ αυτά του Γιουγκοσλαβικού στρατού ήταν βαρετά (μόνο ένας αύξων αριθμός, σκέτα πράσινογκρι). Αυτό που διάλεξα ήταν το πιο ενδιαφέρον, αφού είχε και λίγο "χρώμα".
Οι χαλκομανίες είναι από τη Star Decals που έχει κυκλοφορήσει αρκετά σετ για Γιουγκοσλαβία. Μπορείς να δεις παρακάτω:

http://www.star-decals.net/35scalemodern.html

Δημήτρης
   
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1268
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 01:07:42 μμ »
Πολύ καλή κατασκευή και όμορφο βάψιμο ...... αν και γενικά μου αρέσουν τα πολύ βρόμικα άρματα  :mrgreen: :mrgreen:!! Οι ερπύστριες καταπληκτικές , Ποια χρώματα έχεις χρησιμοποιήσει ... ?

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 10:31:52 πμ »
Πολύ καλή κατασκευή και όμορφο βάψιμο ...... αν και γενικά μου αρέσουν τα πολύ βρόμικα άρματα  :mrgreen: :mrgreen:!! Οι ερπύστριες καταπληκτικές , Ποια χρώματα έχεις χρησιμοποιήσει ... ?

Ευχαριστώ Περικλή.

Όπως έγραψα παραπάνω, το βασικό πράσινο-γκρι είναι μια μίξη ακρυλικών της Ρέβελ 362 Greyish Green και 45 Olive Green, περίπου 70-30.
Για τις ερπύστριες ακολούθησα τα εξής βήματα|: πρώτα τις έβαψα με Tamiya NATO Black, και μετά τις ψέκασα "ψιλά" με αραιωμένο Rust. Όταν στέγνωσαν καλά, τις λέρωσα με γαιώδη pigments (χρησιμοποίησα Εuropean Earth και Dark Earth). Στο τέλος πέρασα ελαφρά Gun metal με στεγνό πινέλο για να αναδείξω τα μέρη εκείνα που η ερπύστρια τρίβεται/πατά στο έδαφος. Πρώτη φορά το έκανα και μου βγήκε μια χαρά νομίζω.

 
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 11:28:06 πμ »
Για πρώτο αρματικό είναι τέλειο!!!!
Βέβαια οι «αεροπορικές» σου καταβολές, διακρίνονται από τις περιορισμένες φθορές σε ένα άρμα που σηκώνει πραγματικά πολύ ταλαιπωρία, δεδομένων των συνθηκών που έδρασε!
Εσείς οι αεροπλανάδες, δεν το έχετε με την «σωβρακοποίηση»...
Η δουλειά σου είναι πάντως υποδειγματική!!!
Εύγε!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 11:34:03 πμ »
Ευχαριστώ Περικλή.

Όπως έγραψα παραπάνω, το βασικό πράσινο-γκρι είναι μια μίξη ακρυλικών της Ρέβελ 362 Greyish Green και 45 Olive Green, περίπου 70-30.
Για τις ερπύστριες ακολούθησα τα εξής βήματα|: πρώτα τις έβαψα με Tamiya NATO Black, και μετά τις ψέκασα "ψιλά" με αραιωμένο Rust. Όταν στέγνωσαν καλά, τις λέρωσα με γαιώδη pigments (χρησιμοποίησα Εuropean Earth και Dark Earth). Στο τέλος πέρασα ελαφρά Gun metal με στεγνό πινέλο για να αναδείξω τα μέρη εκείνα που η ερπύστρια τρίβεται/πατά στο έδαφος. Πρώτη φορά το έκανα και μου βγήκε μια χαρά νομίζω.

Πες μας πως δουλεψες και την εξατμιση γιατι μου αρεσει  η φθορα της ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 08:44:45 μμ »
Φίλε Δημήτρη σαν αεροπλανάς και εγώ θέλω να σε συγχαρώ για την δουλειά σου. ::thumbleft::
Τώρα όσον άφορα τις φθορές έμενα μου φαίνονται εντάξει άλλα για να σου λένε οι σεβαστοί "αρματολοί"
ότι ήθελε και άλλο κάτι περισσότερο θα ξέρουν. Δεν βρίσκω και φωτογραφίες από την εποχή?
Πάντως αν θες πες και δυο λογία για το λάσπωμα των τροχών. ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:57:29 μμ »
Για πρώτο αρματικό είναι τέλειο!!!!
Βέβαια οι «αεροπορικές» σου καταβολές, διακρίνονται από τις περιορισμένες φθορές σε ένα άρμα που σηκώνει πραγματικά πολύ ταλαιπωρία, δεδομένων των συνθηκών που έδρασε!
Εσείς οι αεροπλανάδες, δεν το έχετε με την «σωβρακοποίηση»...
Η δουλειά σου είναι πάντως υποδειγματική!!!
Εύγε!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια!
Το λυπήθηκα το καημένο να το πασαλείψω. Είμαι αεροπλανάς, τι να κάνω...; Λίγη λάσπη, σκουριά και chipping, σαν να το κατάσχεσαν μόλις από τις αποθήκες της Teritorialna Obrana του Γιουγκοσλαβικού στρατού και να πάτησε και λίγες λακκούβες  :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά πάντως, κόβει και η φωτογράφιση από το τελικό αποτέλεσμα΄. Σϊγουρα παραπάνω weathering ήταν εφικτό αλλά όχι αναγκαίο νομίζω. Η παλαίωση είναι μια υποκειμενική υπόθεση, ακόμη και στο θαυμαστό κόσμο των αρμάτων! Εξάλλου, ως γνωστόν, ότι είναι πολύ λερωμένο, πρωτύτερα ήταν … λίγο λερωμένο, και ακόμη πρωτύτερα... καθαρό. διαλέγεις και παίρνεις :lol:  Ειδικά από τη στιγμή που ένα μοντέλο δεν 'δεσμεύεται' σε κάποιο διόραμα, που θα καθιστούσε την κατάλληλη παλαίωση αναγκαία, everything goes που λεν και οι Αμερικάνοι.  :)

Πάντως με έπεισες, θα ξανακάνω άρμα. Ελπίζω να μην μου μείνει κανένα...κουσούρι.

Πες μας πως δουλεψες και την εξατμιση γιατι μου αρεσει  η φθορα της ::salut::
Είναι σκόνη Rust που έκτισα σταδιακά και από πάνω σκόνη μαύρη για την καπνιά στο στόμιο και λίγο πιο πίσω.

Δεν βρίσκω και φωτογραφίες από την εποχή?
Πάντως αν θες πες και δυο λογία για το λάσπωμα των τροχών. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Φωτογραφίες υπάρχουν αν ψάξεις Google, ειδικά μια του συγκεκριμένου σε παρέλαση στο Σεράγαβο, αλλά δεν μπορώ να βρω που την έβαλα. Επίσης υπάρχει και ένα βίντεο Βοσνιο-Μουσουλμανικού Τ55 στο YouTube, ψάξε τις λέξεις Ajvaz Dedo.

Όσο για το λάσπωμα, ανάμιξα ακρυλικό υδατοδιάλυτο καφέ και σκόνη earth,  βούτηξα στο μίγμα ένα παλιό πινέλο. Έπειτα, κρατώντας το πινέλο μπροστά από τον αερογράφο και πίσω από το σημείο που ήθελα να λασπώσω, φύσηξα με πίεση ώστε ο αέρας να πιτσιλήσει το μίγμα εκεί που θέλω. Έχει βιντεάκια στο ίντερνετ, και εγώ εκεί το είδα για να το καταλάβω καλά.

 
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 10:59:35 μμ »
Ιδιοφυές...!!!   Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ::salut:: ::salut:: ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: T55 Μουσουλμανικό, Βοσνία 1993 - 1/35 ΤΑΚΟΜ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 04:52:25 μμ »
Ιδιοφυές...!!!   Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ::salut:: ::salut:: ::salut::

 ::thumbleft::
Μέτρον άριστον

Tags: