Αποστολέας Θέμα: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic  (Αναγνώστηκε 2055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 03:44:03 μμ »
Με το M3 Grant mk i σιγά σιγά να φτάνει στο τέλος του και με το βάψιμο προ των πυλών  στο στοκ χρωμάτων έχω τα εξής λευκά: λευκό gloss enamel της humbrol και model muster acrylic gloss white . Από τα  mm έχω λίγους κωδικούς και δεν έχω βάψει ποτέ με αερογραφο ... Από την άλλη  τα humbrol τα χρησιμοποιώ  Χρόνια  αλλά το λευκό το έχω μόνο για να φτιάχνω αποχρώσης οπότε φοβάμαι μην κιτρινίσει .  Για τα mm διαβάζω διφορούμενες κριτικές..... Ποια η γνώμη σας .... ποιά θα ήταν η επιλογή σας .... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 04:39:02 μμ »
To humbrol θα σου κιτρινίσει. Δεδομένο.

Δοκίμασε το model master, μόνο που δεν ξερω με τι να το αραιώσεις.

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 09:13:48 μμ »
και γω παρολο που χρησιμοποιω κατα βαση humbrol,το ασπρο δεν το προτεινω..
της molak εχω στον παγκο και με εχει ικανοποιησει.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 01:33:06 πμ »
Απο humbrol εγώ χρησιμοποιώ το 130 (semi-gloss). Εχει πολύ καλή καλυπτικότητα, θέλει μόνο λίγο χρόνο παραπάνω για να στεγνώσει. Δεν μου έχει κιτρινίσει μετα απο αρκετά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 11:15:37 μμ »
Επειδή και εγώ χρησιμοποιώ humbrol το λευκό να το αποφύγεις, πολύ δύσκολο χρώμα.
 ::arrowred::Από ακρυλικά, έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος με το λευκό της ταμιγια.
 ::arrowred::Το semi gloss της humbrol όντως είναι καλύτερο από το flat απλά αργεί αρκετά έως πολύ για να στεγνώσει πλήρως.
 ::arrowred::Αν δεν έχεις πρόβλημα με λακερ δοκίμασε της ΑΚΑΝ το λευκό και θα με θυμηθείς! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 11:35:09 μμ »
Το πιο εύκολο θα ήταν να βάψω με humbrol αλλά επειδή έχω αφιερώσει πραγματικά πολλές ώρες για την κατασκευή του Grant δεν μπορώ να διανοηθώ να κιτρινίσει το λευκό όποτε κλείνω προς το MM ...... ακόμη βέβαια το ψάχνω διαβάζω συνεχώς κριτικές και αναμένω πληροφορίες.... Ευχαριστώ για τα σχόλια σας  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ..... και ελπίζω να αποφασίσω σύντομα  :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 12:01:18 πμ »
Περικλή, κατά γενική ομολογία, τα ακρυλικά MM καλά ψεκάζονται μόνο με το διαλυτικό της ίδιας της MM.

Για περισσότερες πληροφορίες για χρώματα, δές την παρακάτω σειρά videos του Modelclub :wink:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 12:45:43 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Blitz-x.  Τα βίντεο τα έχω δει όλα.  Όταν είχα αγοράσει γύρω στους 15 κωδικούς MM είχα προνοήσει και είχα πάρει πακέτο δύο μπουκαλάκια thinner και ένα cleaner της MM όποτε την υποδομή την έχω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: απλά το ψάχνω πολύ γιατί δεν θέλω να πάει τίποτε στραβά..... οπότε το σκ θα κάνω δοκιμή σε φυλλο πλαστικου με το MM . Πρωτα θα ασταρωσω με humbrol enamel και στην συνεχεια λευκο MM .... θα δω το αποτελεσμα κσι θα αποφασίσω  ..... ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 12:55:08 πμ »
Άρα μιά χαρά :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 10:27:24 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Blitz-x.  Τα βίντεο τα έχω δει όλα.  Όταν είχα αγοράσει γύρω στους 15 κωδικούς MM είχα προνοήσει και είχα πάρει πακέτο δύο μπουκαλάκια thinner και ένα cleaner της MM όποτε την υποδομή την έχω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: απλά το ψάχνω πολύ γιατί δεν θέλω να πάει τίποτε στραβά..... οπότε το σκ θα κάνω δοκιμή σε φυλλο πλαστικου με το MM . Πρωτα θα ασταρωσω με humbrol enamel και στην συνεχεια λευκο MM .... θα δω το αποτελεσμα κσι θα αποφασίσω  ..... ::salut:: ::salut:: ::salut::
Αν εννοείς να ασταρώσεις με το gloss λευκο της Humbrol θα σε συμβούλευα να το ξανασκεφτείς... το πιθανότερο είναι να σου "μπουκώσει" τις λεπτομέρειες ειδικά αν σκεφτείς οτι θες και καμποσα χέρια (είτε το Humbrol είτε το MM για να καλύψει). Γνώμη μου είναι οτι καλύτερα να πάρεις ένα Tamiya ή ακόμα καλύτερα ενα ΑΚΑΝ lacquer.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 10:46:12 πμ »
WILDCAT σκέφτομαι να ασταρωσω με κάποιο ανοικτό γκρι enamel από τα πολλά που έχω στο στοκ μου , ένα λεπτό πέρασμα,  και στην συνέχεια να βάψω με το λευκό της  MM . Αυτή είναι η σκέψη μου τώρα που μιλάμε!!! Τώρα όσον αφορά το akan  lacquer μου το έχει πει και άλλος συνάδελφος μοντελιστης ..... Δεν ξέρω θα δω.... θα κάνω την δοκιμή σε φύλλο πλαστικού όπως το σκέφτομαι και μετά αποφασίζω!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:41:19 μμ »
:Και γιατί δεν δοκιμάζεις το λευκό της humbrol αλλά σε σπρέι ,το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα (πινέλο βλέπεις οπότε το λευκό δεν υπάρχει για τέτοιο βάψιμο)
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Λευκό Humbrol enamel ή model master acrylic
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 06:04:02 μμ »
Komhs  Λευκό της humbrol  σε σπρέι δεν έχω και μου είναι πιο εύκολο να βρω tamiya λευκό όποτε προς τα εκεί θα κινηθώ μιας και η δοκιμή με το model master acrylic δεν πήγε και πολύ καλά. Βέβαια για αποφυγή   παρεξηγήσεων να αναφέρω ότι το λευκό που είχα στο στοκ όταν το άνοιξα δεν ήταν σε καλή κατάσταση όποτε ίσως ήταν αυτός ο λόγος που δεν έμεινα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.  Όπως και να έχει Ευχαριστώ για την ιδέα και την παρέμβαση σου  ::salut:: ::salut::

Tags: