Αποστολέας Θέμα: Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ  (Αναγνώστηκε 1672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ηλίας

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Ἑλληνική Ἱστορία,ἡ Ἡρωικότερη πάντων.
Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2018, 08:16:26 μμ »
Καθῶς τὰ πράγματα στὴν κοινωνία γενικῶς, ἀλλὰ καὶ στὴν πατρίδα  μας, πηγαίνουν ἀπὸ τὸ κακὸ στὸ χειρότερο, εἶπα νὰ κάνω κάτι μὲ καθαρὰ πνευματικὸ περιεχόμενο. Ἐπέλεξα τὴν προσευχή, ποὺ μὲ τὴν γονατιστὴ στάσι τοῦ μοναχοῦ, ὅπως θὰ δεῖτε, δηλώνει συγχρόνως, ἐκτὸς ἀπὸ τὴν ἐπικοινωνία μὲ τὸν Θεὸ, καὶ τὴν μετάνοια. Μετάνοια καὶ προσευχή, ἐλκύουν τὸ ἔλεος καὶ τὴ Χάρι τοῦ Θεοῦ καὶ ἔχουν εὐεργετικὰ ἀποτελέσματα γιὰ τὸν ἄνθρωπο.
Ὅλα στὸ διόραμα εἶναι ἰδιοκατασκευή. Τὸ θέμα δείχνει ἕναν ἀσκητὴ μοναχό, ποὺ προσεύχεται μέσα σὲ μία σπηλιά. Στὸ νοῦ μου εἶχα τὴν τοποθεσία ΚΑΡΟΥΛΙΑ τοῦ Ἁγίου Ὄρους, ὅπου σὲ ἀπόκρημνες πλαγιὲς καὶ σπηλιὲς ὑπάρχουν μικρὰ κελλιὰ μοναχῶν. Τὸ μέγα ὅμως πρόβλημα τῆς ἐλλείψεως χώρου, μὲ ἀνάγκασε νὰ χαμηλώσω τὸ ὕψος, ποὺ ὑποτίθεται ὅτι ἀπέχει ἡ σπηλιὰ ἀπὸ τὴ θάλασσα.
Ἔτσι, προσπάθησα νὰ τὴν κάνω νὰ φαίνεται, ὅτι βρίσκεται σὲ κάποια ἀπόσταση, γι'αὐτὸ καὶ ἔκανα μικρὰ τὰ κυματάκια, ὥστε κοιτώντας τὸ διόραμα ἀπὸ ψηλὰ, ἀπὸ τὴν κάτοψη δηλαδή, νὰ δείχνει  κάπως μακρινή. Δὲν ξέρω κατὰ πόσο τὸ κατάφερα, δεδομένου ὅτι πρώτη φορὰ φτιάχνω θάλασσα.
Τὸ κελλάκι τὸ ἔκανα, βλέποντας φωτογραφίες ἄλλων παρομοίων κελλιῶν καὶ ἔγινε ἐπίτηδες  λίγο χαμηλό, γιὰ νὰ δείχνει πιὸ ἀσκητικὸ.
Πάντως, μὲ τὴν εὐκαιρία τῶς ἁγίων ἡμερῶν, ποὺ πλησιάζουν, ἡ ἄσκησι τῶν δύο αὐτῶν ἀρετῶν γίνεται ἀκόμη πιὸ ἀναγκαία.
                                                                                Καιρὸς λοιπόν, γιὰ ΠΡΟΣΕΥΧΗ καὶ ΜΕΤΑΝΟΙΑ.
ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ὁ Ἐπιμένων Ἑλληνικά Νικᾶ

Αποσυνδεδεμένος Sgxsas

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Age: 38
  • modelclub.gr
Απ: Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 01:57:10 μμ »
Ιδιαίτερη ιδέα. Η εκτέλεση για τα δικά μου μάτια και δεδομένης της απειρίας μου στο κομμάτι των διοραμάτων είναι πολύ όμορφο. Αυτό που προσωπικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, είναι το πώς κατάφερες να αποδόσεις την έννοια της προσευχής με μια τόσο όμορφη εικόνα. Έστω καθυστερημένα καλά Χριστούγεννα 2021. Θα ήθελα να επιχειρήσω να "αντιγράψω" κάποια κομμάτια της ιδέας αλλά φοβάμαι ότι θα τα κάνω μαντάρα, οπότε προς το παρόν το κρατάω σαν σημείο αναφοράς και βλέπουμε.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Ηλίας

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Ἑλληνική Ἱστορία,ἡ Ἡρωικότερη πάντων.
Απ: Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2022, 07:38:23 μμ »
Ἀντέγραψε ὅ,τι θέλεις ἐλεύθερα. Ὅσο γιὰ τὸ θέμα τῆς ἀπειρίας, μὴ σὲ φοβίζῃ. Κι ἐγὼ τὸ διόραμα αὐτὸ μέχρι νὰ τὸ φέρῳ σ'αὐτὴ τὴν κατάστασι, χρειάστηκαν πολλὲς προσπάθειες. Εἰδικὰ δὲ γιὰ τὴν θάλασσα ποὺ ἔκανα γιὰ πρώτη φορά. Ὅλα θέλουν τὸν κόπο τους.
Πάντως σοῦ εὔχομαι καλὲς καὶ ἐπικοδομητικὲς κατασκευές.
Ὁ Ἐπιμένων Ἑλληνικά Νικᾶ

Tags: