Αποστολέας Θέμα: Καλύτερο άρμα στην 1/35  (Αναγνώστηκε 3741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Καλύτερο άρμα στην 1/35
« στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 12:03:40 μμ »
Φίλε @montelakias για να μιλήσω προσωπικά και άκρως ειλικρινά: Που όρεξη πια να ενημερώνουμε τακτικά threads τέτοιου είδους?
ΑΛΛΆ όταν θέλετε να ξεκινήσετε άρμα όσοι δεν το έχετε με τα άρματα, απλά ΡΩΤΑΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ κι εμείς είμαστε εδώ :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Μια δεσμευτική δήλωση του σεβαστού και διακριτού συνάδελφου Μάνου (@Blitz-X)που έγινε εδώ
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,34881.msg672754/topicseen.html#msg672754

Και αφού προσφέρθηκες να σε ταράξω λιιιγο! :twisted:
Ποιο είναι το καλύτερο 35αρη και 72αρη άρμα στις μέρες μας που οταν θα το φτιάχνω θα ευχαριστώ
το Θεό για την ύπαρξη της εταιρίας που το δημιούργησε. ::eusa_pray::
Επίσης με τις ίδιες προδιαγραφές πιο είναι το καλύτερο kit για τ m1a1 abrams και το Τ 72.
Εννοείτε πως η ερωτήσεις δεν είναι μόνο για τον Μάνο.


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 02:08:54 μμ »
Καθαρά με τα δικά μου κριτήρια, όπου η συναρμολόγηση δεν είναι και το πιο αγαπημένο μου, άρα ψάχνω για: απλότης (σχετική), εφαρμογή, ακρίβεια και λεπτομέρεια, θα σου προτείνω όχι ένα άρμα, αλλά κάποιες εταιρίες, ώστε να έχεις και άνεση στην επιλογή του θέματος. Στην 1/35, σχετικά καινούρια καλούπια της Tamiya, Meng, AFV Club. Υπάρχουν κι άλλες πολύ καλές, αλλά επειδή τα κίτ τους τείνουν, από λίγο έως πολύ, να είναι over engineered (πχ Takom, Dragon, Trumpeter, Rye κλπ), δεν τις πρότεινα. Προσωπικά η αγαπημένη μου είναι η Meng, γιατί θεωρώ ότι συνδιάζει απλότητα κι εφαρμογή Tamiya με λεπτομέρεια και ακρίβεια Takom ή Dragon.

Όσο για την 1/72, Model Collect, Trumpeter και Dragon. Mε πιο αγαπημένη μου την Trumpeter.

Για 1/35 M1A1 και T72 συγκεκριμένα, προσωπικά θα επέλεγα Abrams της Dragon (αν και έχει ένα σκασμό κομμάτια) και T-72 ανεξαρτήτως version Trumpeter ή το παλιό καλό Tamiya (με όλες τις ιδιομορφίες του από άποψη version). My 2 cents :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 07:06:43 μμ »
Eγω ειμαι μέσα,αν θέλετε να ξεκινήσουμε λίστα.Ειδικά για τα αγαπημένα μου του Β'ππ,μπορώ να ετοιμασω κάτι

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 08:34:29 μμ »
Καθαρά με τα δικά μου κριτήρια, όπου η συναρμολόγηση δεν είναι και το πιο αγαπημένο μου, άρα ψάχνω για: απλότης (σχετική), εφαρμογή, ακρίβεια και λεπτομέρεια, θα σου προτείνω όχι ένα άρμα, αλλά κάποιες εταιρίες, ώστε να έχεις και άνεση στην επιλογή του θέματος. Στην 1/35, σχετικά καινούρια καλούπια της Tamiya, Meng, AFV Club. Υπάρχουν κι άλλες πολύ καλές, αλλά επειδή τα κίτ τους τείνουν, από λίγο έως πολύ, να είναι over engineered (πχ Takom, Dragon, Trumpeter, Rye κλπ), δεν τις πρότεινα. Προσωπικά η αγαπημένη μου είναι η Meng, γιατί θεωρώ ότι συνδιάζει απλότητα κι εφαρμογή Tamiya με λεπτομέρεια και ακρίβεια Takom ή Dragon.

Όσο για την 1/72, Model Collect, Trumpeter και Dragon. Mε πιο αγαπημένη μου την Trumpeter.

Για 1/35 M1A1 και T72 συγκεκριμένα, προσωπικά θα επέλεγα Abrams της Dragon (αν και έχει ένα σκασμό κομμάτια) και T-72 ανεξαρτήτως version Trumpeter ή το παλιό καλό Tamiya (με όλες τις ιδιομορφίες του από άποψη version). My 2 cents :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Ε όχι και Abrams της Dragon :!: :!: :!:
Ιεροσυλία!!!
Έχεις δει τα 3 τελευταία Abrams της Academy;;;
 :wink:
Επίσης της Rye Field τα θεωρώ πολύ καλά.
 :wink:

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 09:06:44 μμ »
Eγω ειμαι μέσα,αν θέλετε να ξεκινήσουμε λίστα.Ειδικά για τα αγαπημένα μου του Β'ππ,μπορώ να ετοιμασω κάτι

@spits22(Panayotis Dim.) άμα είσαι μέσα κάτι θα γίνει. :wink: Είδη την πρώτη πληροφορία την έχουμε. :mrgreen:
M1A1 Abrams της Dragon 1/35 εναντίον Abrams της Academy και της Rye Field . :roll:
Ενώ στο T72 έχουμε προς το παρόν ανεξαρτήτως version Trumpeter ,και το παλιό καλό Tamiya.
 
Υ.Γ.
Ουαου το Rye Field δείχνει τρομερό. ::glossa::
http://www.missing-lynx.com/reviews/modern/ryefieldrm5004reviewbg_1.html
https://www.steelmodels.com/afv-rye-field-model-1-35-m1a1-a2-abrams-w-full-interior-2-in-1.2.53.328.gp.24707.uw




Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 10:08:33 μμ »
Ε όχι και Abrams της Dragon :!: :!: :!:
Ιεροσυλία!!!
Έχεις δει τα 3 τελευταία Abrams της Academy;;;
 :wink:
Επίσης της Rye Field τα θεωρώ πολύ καλά.
 :wink:
Για της RYE δεν διαφωνώ, αλλά το Dragon... δεν ξέρω... άλλη αίσθηση... πολύ με αρέσει, Φάνη μου :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 10:16:07 μμ »
Spoiler (hover to show)


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 10:29:17 μμ »
Τελικά μάλλον το Dragon είναι καλύτερο. ::glossa::



Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 11:24:51 μμ »
Όχι αυτοοοοοοό :mrgreen:

ΑΥΤΟ



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 12:36:21 πμ »
Όχι αυτοοοοοοό :mrgreen:

ΑΥΤΟ



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ


Μάνο συμφωνώ μαζί σου παρά πολύ καλό κιτ!!! Ήδη υπάρχει στο στοκ μου και περιμένει και αυτό την σειρά του ;-)....δυστυχώς θα περιμένει αρκετά ακόμα

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 12:38:17 πμ »
Θέλεις να πεις ότι Dragon έχει δυο κιτ?
http://www.scaleautofactory.com/m1a1/
Αυτό
https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/66250-usmc-m1a1-abrams-heavy-armour/
Και αυτό


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 02:49:49 πμ »
Ναι. Το δεύτερο είναι ουσιαστικά το ίδιο καλούπι με το πρώτο που είχες ανεβάσει με καλύτερες ερπύστριες (Magic track), τέσσερις (αξιοπρεπείς) φιγούρες Dragon και σε κουτί Cyber Hobby. Το πρώτο είναι αυτό που σου ανέβασα εγώ και απλά το μοντέλο δεν παίζεται. Και τα πλαστικά του (νέο καλούπι) είναι κορυφαία, και έχει PE, σύρμα για τα συρματόσχοινα, μεταλλική κάννη, Magic Tracks και χαλκομανίες Cartograf. Άλλη τιμή το ένα από το άλλο, αλλά και η μέρα με τη νύχτα σε ποιότητα και προσφερόμενα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:17:19 πμ »
Θα συμφωνήσω με το Μάνο και όσα σας είπε.
Κοιτάξτε πάντως και τα 2 νέα κιτ της ACADEMY.
Πολύ καλή λεπτομέρεια σε προσιτή τιμή.
Πρόκειται για τα 2 παρακάτω κιτ:
https://www.scalemates.com/kits/990012-academy-13298-m1a2-sep-tusk-ii
https://www.scalemates.com/kits/1117527-academy-13504-m1a2-abrams-sep-v2-tusk-ii
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:32:54 πμ »
Όντως, τα Academy είναι value for money :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:57:16 πμ »
Λοιπόν...
Αφήστε τα καλύτερα και τα χειρότερα... Το ιερό δισκοπότηρο ακόμη το ψάχνουν...
Το καλύτερο άρμα είναι αυτό που εσύ θα το διαλέξεις από το ράφι ή την ντάνα και θα το φτιάξεις γιατί το θέλεις, άσχετα με το πόσο παλιό/νέο, καλό/καλό, στραβό/ίσιο είναι...
Αν δεν το γουστάρεις, και έτοιμο να το βρεις, δεν θα το ευχαριστηθείς...
Κατά τα άλλα...
Ψήνεστε για Abraams Group Build???
Εγώ θα μπω με το Academy που μου αρέσει πάρα πολύ γιατί δίνει τα πλέον πρόσφατα χρησιμοποιούμενα συστήματα (CROWS) κλπ...
Και τώρα που ξαναπήγαν στη Γερμανία, υπάρχουν κάτι φωτό με olive drab περασμένο πάνω από sand... μούρλια!!!!
Θα γίνουν δεκτά και ελληνικά... :wink:

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 02:49:02 μμ »
Θα γίνουν δεκτά και ελληνικά... :wink:

Γίνεται ελληνικό;  ::glossa:: Το αγοράζω!  :mrgreen:


Το καλύτερο άρμα είναι αυτό που εσύ θα το διαλέξεις από το ράφι ή την ντάνα και θα το φτιάξεις γιατί το θέλεις, άσχετα με το πόσο παλιό/νέο, καλό/καλό, στραβό/ίσιο είναι...
Αν δεν το γουστάρεις, και έτοιμο να το βρεις, δεν θα το ευχαριστηθείς...


Σου έχω εγώ κιτάρα από ανακυκλωμένη σαγιονάρα,να σε κάνει να παρατήσεις το χόμπυ!

https://www.scalemates.com/kits/185258-tom-modellbau-10-t-26b

 :D :D :D :D

Και θα συμφωνήσω με τον Ορέστη.Η κουβέντα δεν έχει νόημα αφού τα κριτήρια είναι εντελώς υποκειμενικά.Μόνο αν καταλήξουμε σε κάτι πολύ συγκεκριμένο (π.χ. θέλω να φτιάξω Panzer IV Ausf.G στην 1/35 και διαθέτω μέχρι και 40 ευρώ) μπορούμε,θεωρητικά πάντα,να μιλήσουμε για "καλύτερο" και "χειρότερο" κλπ...

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 03:28:47 μμ »
Και θα συμφωνήσω με τον Ορέστη.Η κουβέντα δεν έχει νόημα αφού τα κριτήρια είναι εντελώς υποκειμενικά.Μόνο αν καταλήξουμε σε κάτι πολύ συγκεκριμένο (π.χ. θέλω να φτιάξω Panzer IV Ausf.G στην 1/35 και διαθέτω μέχρι και 40 ευρώ) μπορούμε,θεωρητικά πάντα,να μιλήσουμε για "καλύτερο" και "χειρότερο" κλπ...

Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω πιο πολύ. πια το ζητούμενο δεν ειναι εαν υπάρχει (καλό ή κακό) κιτ για κάποιο θέμα αλλά το πόσο κοστίζει, γιατι τελευταία οι τιμες σε κάποιες "πολυ καλές" νέες κυκλοφορίες ειναι  για άλλες εποχές (που λεφτά υπήρχαν  :mrgreen: :mrgreen: )


Γίνεται ελληνικό;  ::glossa:: Το αγοράζω!  :mrgreen:

Σου έχω εγώ κιτάρα από ανακυκλωμένη σαγιονάρα,να σε κάνει να παρατήσεις το χόμπυ!

https://www.scalemates.com/kits/185258-tom-modellbau-10-t-26b

 ...

Zveza rebox δεν ειναι αυτό??  εε δεν ειναι και οτι χειρότερο .. εχει και καλύτερα διαμάντια .. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 05:29:02 μμ »
Συνήθως η επιλογή κιτ γίνεται απαντώντας σε απλές ερωτήσεις...

Τι θέλω να φτιάξω συγκεκριμένα και ποια χρονική περίοδο; Ποια κιτ μου δίνουν το θέμα μου; Ποιο από αυτά έχει τις καλύτερες κριτικές ή ποιο μου φαίνεται πιο προσιτό σε εμένα κοιτώντας σε κάποιο σάιτ τις οδηγίες και τα κομμάτια του; Μπορώ να το αγοράσω στην διαθέσιμη τιμή;

Όταν λέμε ότι «θέλω απλά να φτιάξω ένα xxxxxxx άρμα» είναι η μεγαλύτερη τρικλοποδιά που μπορούμε να βάλουμε στον εαυτό μας.

Για τα θέματα Μ1Α1 και Τ72 το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να αποφασίσεις από φωτογραφίες των πραγματικών ποιο σου αρέσει/εντυπωσιάζει και μετά να ποστάρεις εδώ την φωτογραφία και να σου απαντήσει κάποιος πιο σχετικός με το αντικείμενο. Το Τ-72 έχει καμιά 15αριά παραλλαγές και διαμορφώσεις, και άλλες τόσες το Μ1...  :wink:

Just my 0.02€ που λεν και στο χωριό μου...


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:25:52 μμ »


Zveza rebox δεν ειναι αυτό??  εε δεν ειναι και οτι χειρότερο .. εχει και καλύτερα διαμάντια .. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ειλικρινά δεν γνωρίζω από πού προέρχεται το καλούπι.Πάντως η εφαρμογή είναι ανύπαρκτη και η ποιότητα του πλαστικού κατηγοριοποιείται ποιοτικά ανάλογα με το χρώμα έτσι τα λευκά πλαίσια είναι άθλια,σπάνε για χαβαλέ και δεν κολλάνε με τις περισσότερες μοντελιστικές κόλλες.Τα ανοιχτού γκρί χρώματος είναι κάπως καλύτερα δηλ. κολλάνε αλλά είναι στραβοχυμένα με αλλοιωμένη λεπτομέρεια.Τα σκούρα γκρι είναι φυσιολογικά και δουλεύονται (λέμε τώρα  :mrgreen: ).Εκτός των άλλων έπρεπε να ξαναφτιάξω ολόκληρες σειρές ήλων σε ένα άρμα με ηλωτή θωράκιση!  :evil: Το παράτησα γιατί μ'έσκασε αλλά θα το ξαναπιάσω κάποτε  :roll:



Αυτό λοιπόν είναι ένα παράδειγμα κακού κιτ που ο μοντελιστής πρέπει να αποφύγει να αγοράσει.   ::sprechende_015::

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:39:44 μμ »
Ειλικρινά δεν γνωρίζω από πού προέρχεται το καλούπι.Πάντως η εφαρμογή είναι ανύπαρκτη και η ποιότητα του πλαστικού κατηγοριοποιείται ποιοτικά ανάλογα με το χρώμα έτσι τα λευκά πλαίσια είναι άθλια,σπάνε για χαβαλέ και δεν κολλάνε με τις περισσότερες μοντελιστικές κόλλες.Τα ανοιχτού γκρί χρώματος είναι κάπως καλύτερα δηλ. κολλάνε αλλά είναι στραβοχυμένα με αλλοιωμένη λεπτομέρεια.Τα σκούρα γκρι είναι φυσιολογικά και δουλεύονται (λέμε τώρα  :mrgreen: ).Εκτός των άλλων έπρεπε να ξαναφτιάξω ολόκληρες σειρές ήλων σε ένα άρμα με ηλωτή θωράκιση!  :evil: Το παράτησα γιατί μ'έσκασε αλλά θα το ξαναπιάσω κάποτε  :roll:



Αυτό λοιπόν είναι ένα παράδειγμα κακού κιτ που ο μοντελιστής πρέπει να αποφύγει να αγοράσει.   ::sprechende_015::
Η σαβούρα αυτή έχει τη ρίζα του στο κιτ του 7TP της Πολωνέζικης Spojnia, η οποία φυσικά φαλίρησε αλλα δυστυχώς τα καλούπια επέζησαν και περιφέρονται απο διάφορες πολωνέζικες εταιρείες (Mirage, RPM, Mastercraft και λοιπές εγκληματικές οργανώσεις!) αλλα και τις Γερμανικές TOGA και TOM που ψώνησες (απο σβέρκο!). :mrgreen:
Μια μετενσάρκωσή του είχα πάρει και εγω (Mirage Vickers E) και φυσικά το έχω στο ράφι με τα προς απόρριψη στο βουνό του Χαμού στα βορειοδυτικά της Mordor! :twisted:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:06:28 μμ »
...
Ψήνεστε για Abraams Group Build???
...
Θα γίνουν δεκτά και ελληνικά... :wink:
...
Ά παράτα μας ρε ::glossa:: :twisted:
...
Ωραία ιδέα για διόραμα ::lol18::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ


Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:08:26 μμ »
Αυτό λοιπόν είναι ένα παράδειγμα κακού κιτ που ο μοντελιστής πρέπει να αποφύγει να αγοράσει.   ::sprechende_015::
Αυτό δεν είναι άπλα ένα κακό κιτ, είναι παναγία μου τη με βρήκε. :mrgreen:

Πάντως δεν ξέρω βρε παιδιά, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λέει ο σοφός λαός. :roll:
Σε αυτό που λέει ο Νίκος στο ότι δηλαδή πρώτα πρέπει να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις και μετά να αγοράζεις
ανάλογα έχει απόλυτο δίκιο. Και εμείς στα αεροπλάνα το ίδιο λέμε και έχουμε ανάλογη λογική. 8)
Όμως πέστε μου ειλικρινά βρε παιδιά ποιος από εσάς το εφαρμόζει?
Είμαι σίγουρος ότι περισσότεροι αγοράζουμε στοκάρουμε σχεδόν με το ίδιο τρόπο δηλαδή σε ότι μας γυαλίσει.
Δεν λέω ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό γούστο μας καπέλο μας στην τελική το χόμπι μας κάνουμε.

Έτσι και εγώ που θέλω να φτιάξω κάνα δυο άρματα δεν θέλω να αντιγράψω φωτογραφίες και να χαθώ και
να μπερδευτώ με ατέρμονες πληροφορίες που θα που θα μου κάψουν τον εγκέφαλο.
Με την δίκη σας βοήθεια φυσικά Θέλω να το διασκεδάσω να το χαρώ και θέλω να το κάνω με το καλύτερο κιτ.
Δεν με νοιάζει πόσο θα κοστίζει ας έχει και 70 ευρώ δεν θέλω να το στοκάρω να το φτιάξω θέλω.
Το Dragon επομένως που μου συνέστησε ο Μάνος φαίνεται να έχει τα χαρακτηριστικά που θέλω. ::agree::
Το κακό είναι πως στην αγορά είναι πλέον προς εξαφάνιση καθώς η τελευταία κυκλοφορία ειναι το 2014. :(





Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:19:11 μμ »
Έχει δίκιο ο Παπάκιας (a.k.a. Leopard), πολύ καλό είναι και το RYE Field σε παρόμοια λεφτά, ή πας σε Academy, το οποίο είναι τίμιο καλούπι και φτηνό :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:27:49 μμ »
Αν θες ένα Μ1Α1 του πολέμου του Κόλπου πάρε το Rye Field. Αν θες ένα M1A2 Iraqi Freedom πάρε Dragon και για μετεγενέστερο πάρε Academy που θα το βρεις και σχετικά εύκολα. Ειδικά η έκδοση με τις ερπύστριες της Def μέσα στο κουτί είναι σούπερ.

Θα ήθελα να πω περισσότερα για τα rye Field αλλά κάποιοι μπορεί να θεωρήσουν μεροληπτική την θέση μου.  :wink: ::salut::

Έχουνε περάσει από τα χέρια μου όλα τα κιτ της Dragon, Tamiya, Academy, Italeri και Rye Field.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Καλύτερο άρμα στην 1/35
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 11:29:16 μμ »
Α, και αν θες Dragon δες και το marketplace...  :wink:

Tags: