Αποστολέας Θέμα: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72  (Αναγνώστηκε 2902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« στις: Νοέμβριος 27, 2018, 02:14:15 μμ »
Γεια σας. Το μοντέλο το είχα τελειώσει εδώ κάνα δίμηνο, αλλά ήθελα να του ετοιμάσω και μία βάση πριν το παρουσιάσω, οπότε το ανεβάζω τώρα που το ολοκλήρωσα.
Καλό μοντέλο από τη Special Hobby, με καλή εφαρμογή γενικώς, λιιιιιιίγο έντονη γράμμωση και με πολύ οπλισμό. Στον οπλισμό που δίνει περιλαμβάνει και δύο ωραία miniguns που θα βρουν τη θέση τους στους πυλώνες ενός Skyraider που έχω για μελλοντικό φτιάξιμο.
Η καλύπτρα αποτελείται από πέντε διαφανή κομμάτια, για να μπορούν μα μείνουν ανοιχτά τα δύο. Η εφαρμογή τους είναι πολύ καλή και δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα στη συναρμολόγησή τους. Προσοχή μόνο θέλει στο κόλλημα των ανοιχτών κομματιών μαζί με τα στηρίγματά τους γαι να μην λερωθούν με κόλλα.
Επίσης περιλαμβάνει και όλες τις εναλλακτικές για “early” ή “late” έκδοση.
Οι οδηγίες παρουσιάζουν μια ασάφεια και ένα πρόβλημά τους είναι το μέγεθος (Α5) όπου τα σχέδια είναι μικρά και δυσκολευόμουν να δω τι γίνεται. Κατέβασα σε pdf τις οδηγίες της Revell που έχει σε δική της συσκευασία το ίδιο μοντέλο και είναι σε Α4!
Ένα θέμα έχουν οι αεραγωγοί που εξέχουν από την άτρακτο μπροστά, ενώ στην πραγματικότητα αυτό δεν συμβαίνει, πρέπει να εφάπτονται. Γι’ αυτό το λόγο η Brengun μέσα στα διάφορα βελτιωτικά που έχει βγάλει για το μοντέλο έχει και τους σωστούς αεραγωγούς από ρητίνη, τους οποίους και προμηθεύτηκα.
Δεν χρησιμοποίησα τα σήματα που είχε το κουτί (ήταν η έκδοση Marines) αλλά αυτά που είχα περισευούμενα από το μοντέλο της ΑΖ. Αυτά να παριστάνουν το “Sound of Silence” που το 1971 εκτέλεσε την πιο μεγάλη σε χρόνο αποστολή όταν συντόνησε και ολοκλήρωσε επιτυχώς με αλεπάλληλους ανεφοδιασμούς καυσίμου και πυρομαχικών τον απεγκλωβισμό ομάδας στρατιωτών που είχαν περικυκλωθεί από μεγάλο αριθμό βορειοβιετναμέζων.
Το πλήρωμά του παρασημοφορήθηκε γαι αυτήν τους την πράξη.
Η βάση είναι ένα κομάτι φελιζόλ που κόπηκε στο επιθυμητό σχήμα και «ντύθηκε» με ένα μείγμα γύψου καλλιτεχνίας, ατλακόλ και χώμα από τη γλάστρα. Όταν στέγνωσε ψεκάστηκε με ένα γκρι primer και βάφτηκε με το Flat Earth της Tamiya. Στη συνέχεια ψεκάστηκε «ατάκτως» με διάφορα κοκκινίζοντα καφέ σκούρα και ανοιχτά και στο τέλος δουλεύτηκε με το Light Rust Wash και το Vietnam Earth pigment της ΑΚ.
Το Cobra με αρέσει πολύ. Έχω ήδη φτιάξει άλλα τρία, ένα Marines (Fujimi), ένα S σε Desert Storm εμφάνιση (Hasegawa) και ένα G (AZ) το “Crystal Ship”, Vietnam. Σκοπεύω να φτιάξω ακόμη δύο (!)
Το μοντέλο πήρε μέρος στην έκθεση-διαγωνισμό του “Πήγασου” στη Θεσσαλονίκη και πήρε ασημένιο μετάλλιo.








Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 03:35:37 μμ »
Σάκη άλλη μια εξαιρετική δουλειά σου!! Vietnam φουλ αυτή την περίοδο!!
Είναι και ωραίο ελικόπτερο το Cobra και μικρό αρκετά (για τα μοντελιστικά ράφια μας) για να φτιάξεις ντουζίνες από αυτά. Το κιτ είναι κορυφαίο, νομίζω αρκετά καλύτερο και από το ΑΖ.

Και η βάση πολύ όμορφη και καλλιτεχνική!!

Αναμένω το επόμενο Βιετνάμ θέμα σου!!  :wink: ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 06:00:43 μμ »
Μπράβο Σάκη, πολύ όμορφο το Cobra και με "μετρημένο" weathering ::eusa_clap::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 06:48:12 μμ »
Συγχαρητήρια! Εξαιρετικό!
Υπέροχα ισορροπημένες και διακριτικές διαφοροποιήσεις στην τονικότητα του βασικού χρώματος και στις φωτοσκιάσεις.  ::thumbleft::

Πολλά like!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 07:45:53 μμ »
Αλλη μια ομορφη κατασκευη απο σενα Σακη, ωραιο μοντελο και οπως παντα μου αρεσει ο τροπος που μοντελαρεις, ποσο σου πηρε να τελειωσεις το μοντελο μονο ?

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 01:06:02 μμ »
 ::arrowred:: Νώντα σε ευχαριστώ πολύ! Είμαι (πάλι!) σε Vietnam "mode" τον τελευταίο καιρό! Όντως το μοντέλο της Special Hobby είναι ανώτερο της ΑΖ. Πρέπει να βρω τώρα χρόνο να συνεχίσω εκείνο το F-4B...
 ::arrowred:: Μάνο (Blitz-X) και Sodamast χαίρομαι που σας άρεσε!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ::arrowred:: Γιάννη (nosdio) 2-3 ημέρες χρειάστηκε το cockpit με τα βαψίματά του και τα στεγνώματα για να δεθεί η άτρακτος. 2 ημέρες για κάποια στοκαρίσματα και τριψίματα σε σημεία ενώ στον κενό χρόνο του «περίμενε» μασκαρίστηκαν και βάφτηκαν τα κομμάτια της καλύπτρας μέσα-έξω. Μετά κόλλημα της καλύπτρας, βάψιμο, βερνίκωμα, σήματα, λίγη «ταλαιπωρία», ματ βερνίκι ατο τέλος...δηλαδή περίπου 10 ημέρες για την ολοκλήρωσή τους με λίγες ώρες καθημερινής απασχόλησης.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 04:17:42 μμ »
::arrowred:: Νώντα σε ευχαριστώ πολύ! Είμαι (πάλι!) σε Vietnam "mode" τον τελευταίο καιρό! Όντως το μοντέλο της Special Hobby είναι ανώτερο της ΑΖ. Πρέπει να βρω τώρα χρόνο να συνεχίσω εκείνο το F-4B...
 ::arrowred:: Μάνο (Blitz-X) και Sodamast χαίρομαι που σας άρεσε!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ::arrowred:: Γιάννη (nosdio) 2-3 ημέρες χρειάστηκε το cockpit με τα βαψίματά του και τα στεγνώματα για να δεθεί η άτρακτος. 2 ημέρες για κάποια στοκαρίσματα και τριψίματα σε σημεία ενώ στον κενό χρόνο του «περίμενε» μασκαρίστηκαν και βάφτηκαν τα κομμάτια της καλύπτρας μέσα-έξω. Μετά κόλλημα της καλύπτρας, βάψιμο, βερνίκωμα, σήματα, λίγη «ταλαιπωρία», ματ βερνίκι ατο τέλος...δηλαδή περίπου 10 ημέρες για την ολοκλήρωσή τους με λίγες ώρες καθημερινής απασχόλησης.

Πολυ καλος..παντα ωραιες κατασκευες, για μενα εισαι παραδειγμα στο χομπυ. ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 12:01:49 μμ »
Πολυ καλος..παντα ωραιες κατασκευες, για μενα εισαι παραδειγμα στο χομπυ. ::keep_mod::
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! :oops: :oops: :oops: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:02:13 μμ »
Πάρα πολύ ωραία δουλειά Σάκη απο την αρχή μέχρι το τέλος!Έχω και εγώ το -S της ίδιας εταιρίας και σκοπεύω να το πιάσω σύντομα, θα κοιτάξω και αυτό το θέμα με τις εισαγωγές γιατί δεν το είχα προσέξει.
Μπράβο και για την διάκριση Σάκη! ::salut:: ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: AH-1G Cobra, Special Hobby 1:72
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 01:57:56 μμ »
Πάρα πολύ ωραία δουλειά Σάκη απο την αρχή μέχρι το τέλος!Έχω και εγώ το -S της ίδιας εταιρίας και σκοπεύω να το πιάσω σύντομα, θα κοιτάξω και αυτό το θέμα με τις εισαγωγές γιατί δεν το είχα προσέξει.
Μπράβο και για την διάκριση Σάκη! ::salut:: ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
alex83 σε ευχαριστώ! Δες τις φωτο για να καταλάβεις το πρόβλημα με τις εισαγωγές.


Tags: cobra vietnam