Αποστολέας Θέμα: Vacuform καλύπτρα για Lancaster  (Αναγνώστηκε 1968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« στις: Νοέμβριος 18, 2018, 02:56:02 μμ »
Ναι ναι ..
τα κατάφερα...
μ΄@μισα   :oops: τη καλύπτρα του Revell kit 1/72 Avro Lancaster και ψάχνοντας στο νετ για καλύπτρα βρήκα αυτή.



Eρώτηση ..
Εχει γύρω γύρω διαφανές που πρέπει να κόψω με νυστερι μαχαιρι κλπ ; Επίσης αν βλέπω καλά , ΔΕΝ υπάρχει ο σκελετός της καλύπτρας , και άρα πρέπει να μασκάρω και να βάψω κλπ ,,, σωστά ;

Υπάρχει καποια άλλη λύση για το θέμα μου ; γιατί ερχεται κάπως ακριβά....

Α να ενημερώσω οτι εστειλα μαιλ στη Ρεβελ και αναμένω..

 ::salut::

Θα ανεβάσω αργότερα και φωτό της καλύοτρας μου, ετσι για να γελάσουμε..





Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 10:28:01 μμ »
Εγώ που έχω αγοράσει καλύπτρες της Pavla Models δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος. :roll:
Παρόλο που λέει ότι είναι βάκουμ είναι πολύ χοντρές, ενώ δεν είναι αρκετά  διαυγής. :?

Αν δεν βγάλεις άκρη με την Ρεβελ και αναγκαστείς να την πάρεις τότε πρέπει να κόψεις
κάνα δυο χιλιοστά από την διαχωριστική γραμμή με μικρο πριονάκι και μετά φέρτο με ντουκόχαρτο.
Και ναι μετά πρέπει να μασκάρεις.
Πάντως εγώ στην θέση σου θα την καλούπωνα. 8)


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 11:39:43 μμ »
Η revell μου εχει στειλει κομματια 1-2 φορες, πιστευω θα σε εξυπηρετησουν. Αν οχι δε χανεις τπτ να δοκιμασεις αλλη εταιρια οπως η airfix που εχει και αυτη lancaster στη κλιμακα, αμα σου κανουν τους δυσκολους προτεινε να την αγορασεις πιστευω θα σου βγει πιο φθηνα και θα ειναι λιγοτερος μπελας.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:30:35 πμ »
Αν την χαλασες με χρωμα τοτε φτιάχνεται. Για δωσε ρεπορτάζ....

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 12:27:04 μμ »
Εγώ που έχω αγοράσει καλύπτρες της Pavla Models δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος. :roll:
Παρόλο που λέει ότι είναι βάκουμ είναι πολύ χοντρές, ενώ δεν είναι αρκετά  διαυγής. :?

Αν δεν βγάλεις άκρη με την Ρεβελ και αναγκαστείς να την πάρεις τότε πρέπει να κόψεις
κάνα δυο χιλιοστά από την διαχωριστική γραμμή με μικρο πριονάκι και μετά φέρτο με ντουκόχαρτο.
Και ναι μετά πρέπει να μασκάρεις.
Πάντως εγώ στην θέση σου θα την καλούπωνα. 8)

Σε ευχαριστώ.
Κι εμένα μου φαίνονται λίγο χοντροκομένες..  Μάλλον θα βγάλω άκρη με τη Ρεβελ, μιας και μου απάντησαν το παρακάτω:

Dear Mr or Mrs,
Many thanks for your information.
Please rest assured that we will handle your mail without delay and we will contact you, if required.
In the meantime please do not send any identical request in writing or over the phone.
The handling time is about 1-2 weeks.



Αν την χαλασες με χρωμα τοτε φτιάχνεται. Για δωσε ρεπορτάζ....

Σιγά μην τη χάλασα με χρώμα.. Η καλύπτρα εχει δυο παραθυράκια  που θέλανε κόλημα.

Αποφάσισα για 1η και τελευταια φορα στη ζωη μου να βάλω τανια μασκαρισματος στο βασικο τζαμιλίκι , γυρω γυρω από τα παραθυράκια και να κολήσω τα παραθυράκια με μια λεπτόρευστη ταμιγια.  Ηθελα δηλαδή , με τη ταινία, να προλάβω τις όποιες αναθυμιάσεις της κόλλας να περασουν στο τζάμι..

Αμ δε...
Οταν εβγαλα τη ταινία.. η κατάσταση ήταν λίγο καλύτερα από αυτό που βλέπετε..

Μετά την επιασα με κατι ντουκόχαρτα 5000 βαθμων και την έκανα ακόμα χειρότερη..

μετά άναψα τσιγάρο , ποτό κλπ.. τα γνωστά.. ο,τι μπορεί ο καθένας..





Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 12:31:46 μμ »
Lesson learned: πριν κάνουμε οποιαδήποτε κόλληση φροντίζουμε το διαφανές μέρος να είναι καλά παρκετινιασμένο. Όχι μόνο για την γυαλάδα κλπ όσο για την προστασία από τις αναθυμιάσεις της κόλλας. Επιπλέον, έχεις καλύτερη δυνατότητα για διορθώσεις του χρώματος με ξύσιμο με οδοντογλυφίδα κλπ.

Αν τρίψεις αρκετά δεν θα φύγει η θαμπάδα της κόλλας; Γιατί αν φύγει αυτό μετά την υπόλοιπη γενική θαμπάδα μπορείς να την κουμαντάρεις με άλλου τύπου τρίψιμο (πολλούς βαθμούς, οδοντόκρεμες και τέλος παρκετίνη).

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 12:46:08 μμ »
Lesson learned: πριν κάνουμε οποιαδήποτε κόλληση φροντίζουμε το διαφανές μέρος να είναι καλά παρκετινιασμένο. Όχι μόνο για την γυαλάδα κλπ όσο για την προστασία από τις αναθυμιάσεις της κόλλας. Επιπλέον, έχεις καλύτερη δυνατότητα για διορθώσεις του χρώματος με ξύσιμο με οδοντογλυφίδα κλπ.

Αν τρίψεις αρκετά δεν θα φύγει η θαμπάδα της κόλλας; Γιατί αν φύγει αυτό μετά την υπόλοιπη γενική θαμπάδα μπορείς να την κουμαντάρεις με άλλου τύπου τρίψιμο (πολλούς βαθμούς, οδοντόκρεμες και τέλος παρκετίνη).

H θαμπάδα που βλέπεις Γιάννο, είνα από μέσα.. Δεν μού δίνει πολύ χέρι για να τρίψω.. Γενικά δεν ειμαι ανθρωπος της υπομονής  οπότε αντιλαμβάνεααι..
Το είχα ξεχάσει το βουτηγμα στη  παρκετίνη.. Επρεπε να το είχα κάνει ... Η αλήθεια ειναι οτι τη παρκετινη στις καλύπτρες την εχω στο μυαλο μου , μονο για το γυάλισμα..
 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 03:12:10 μμ »
Αν είναι από μέσα η θαμπάδα μπορει να ''έρθει'' και δε θα χαλάσσει και τη γράμμωση. Θέλει τρίψιμο με ντουκόχαρτα τα οποιά θα είναι όλο και περισσότερων βαθμών και στο τέλος τρίψιμο με αλοιφή για γρατζουνιές και βουτηγμα σε παρκετίνη. Επειδή η ζημιά προκλήθηκε απο τις αναθυμιασεις της κολλας και οχι απο αμεση επαφη με αυτη πρεπει να ειναι ''ρηχη''. Το 5000 ισως ειναι ''αδυναμο'' για πρωτο χερι δοκιμασε ενα με λιγοτερους βαθμους. Η αλοιφη ειναι must πιστευω για τα διαφανη σε τετοιες περιπτωσεις και το ντουκοχαρτο δε τη φτανει σε αποτελεσμα.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 04:57:56 μμ »
Καλησπέρα,

Η ταινία είχε μπει από την μέσα μεριά; Από αυτό που βλέπω θα έλεγα ότι η κόλλα έτρεξε κάτω από την ταινία άρα, δυστυχώς ήρθε σε επαφή με το πλαστικό. Ελπίζω να σφάλλω.


Προσωπικά θα έφτιαχνα καλούπι και σπιτικό βάκουφορμ με λεπτό διαφανές ΠΣ.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 08:26:38 μμ »
Καλησπέρα,

Η ταινία είχε μπει από την μέσα μεριά; Από αυτό που βλέπω θα έλεγα ότι η κόλλα έτρεξε κάτω από την ταινία άρα, δυστυχώς ήρθε σε επαφή με το πλαστικό. Ελπίζω να σφάλλω.


Προσωπικά θα έφτιαχνα καλούπι και σπιτικό βάκουφορμ με λεπτό διαφανές ΠΣ.

 ::salut::

Συμφωνώ με τον @sodamast, αυτή η καλύπτρα δεν σώνετε.
Μην παίζεις άλλο με τα νευρά σου, και αφού σου απάντησαν από την Ρεβελ όλα καλά.


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 10:32:42 μμ »
Παιδια, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...

Αναμένοντας το γράμμα από τη Ρεβελ, ίσως βρω χρόνο πριν και πειραματιστώ με ντουκοχαρτα και αλοιφές..

 ::salut::

Οπως είπε κι ο jet72, το μάθημα το μάθαμε...

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:26:54 μμ »
O  ΄Αγιος Βασίλης μέσω της Ρέβελ, έκανε το θαύμα του !






Τέλος καλό όλα καλά !!


Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Vacuform καλύπτρα για Lancaster
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:37:42 μμ »
 ::thumbleft::

...όταν μια εταιρεία σέβεται τ'όνομά της και κυρίως τον πελάτη.

Καλή συνέχεια

 ::salut::

Tags: