Αποστολέας Θέμα: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;  (Αναγνώστηκε 1854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Καλησπέρα.
Η απορία μου έχει να κάνει με το τι θα εμπιστευθούμε τελικά όταν βάφουμε-χαλάμε ένα μοντέλο:Το μάτι μας ή την φωτογραφία;
Και εξηγούμαι:
Τελείωσα ( ; ) ένα μοντέλο Σοβιετικού άρματος (το πρώτο μου) και το αποτέλεσμα με ικανοποίησε.Το τράβηξα λοιπόν φωτογραφίες  και μου βγήκαν τα μάτια!
Το χώμα έδειχνε σαν ομελέτα ενώ στο μάτι μου,με τον φυσικό φωτισμό του σπιτιού-σκιές κλπ, έδειχνε οκ.Ξανατράβηξα φώτο χωρίς φλας και το αποτέλεσμα ήταν λίγο καλύτερο,πάλι όμως όχι όσο καλό το έβλεπα στον "εκθεσιακό" του χώρο.Οπότε τελικά τι εμπιστευόμαστε πριν πούμε ότι τελειώσαμε ένα μοντέλο;
Παρακαλώ,τα φώτα σας!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 09:36:23 μμ »
Καλησπέρα.
Ανέβασε τις φωτογραφίες στο φόρουμ, ανέβασε και το ίδιο το μοντέλο για να δούμε το πρόβλημα 8) 8) 8) (σστειεύομαι).
Προφανώς εμπιστευόμαστε τα μάτια μας.

Επιπλέον φροντίζουμε να τραβήξουμε καλύτερες φωτογραφίες, το οποίο δεν είναι εύκολη υπόθεση παρόλο που η εξέλιξη της τεχνολογίας βοηθάει πολύ.

Υπάρχουν πολλά άρθρα στο διαδίκτυο και αλλού που εξηγούν πώς γίνεται αυτό (φωτισμός, διόρθωση χρώματος κλπ.) Ένα έχω γράψει και εγώ σε αυτό το φόρουμ. Αν δεν βαρεθείς να το διαβάσεις και αν θες κάποια διευκρίνιση στη διάθεσή σου.


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 09:11:11 πμ »
Υπάρχουν μοντέλα που φτιάχνονται για φωτογράφιση και μοντέλα
που φτιάχνονται απλά για να τα παρατηρείς από κοντά. Κατά κύριο λόγο
οι φωτό είτε κολακεύουν , είτε υποβαθμίζουν ένα μοντέλο ( συνήθως
το 2ο ) . Καλύτερα να τραβάς φωτό σε εξωτερικό χώρο με φυσικό
φωτισμό ( όχι λάμπες σπιτιού ) με ήλιο και υπό σκιά. Αποφεύγεις τις
απογευματικές ώρες καθώς το φως είναι πιο κίτρινο. Εάν έχεις
εξοπλισμό ( photo booth. λευκές λάμπες ψυχρού φωτός και τρίποδο
που είναι το βασικότερο ) μπορείς και να φωτογραφίζεις στο χώρο σου.
Το φλας απαγορεύεται δια ροπάλου.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 01:42:21 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δεν έχω δυστυχώς τη δυνατότητα για καλές φωτογραφίες στο επίπεδο που περιγράφετε,οπότε θα αρκεστώ στο "προφανώς εμπιστευόμαστε τα μάτια μας".
(Kostis Pap το "καλό" και "ικανοποιητικό" που έγραψα παραπάνω δεν σημαίνει ότι το μοντέλο είναι καλό.Σημαίνει απλά ότι ήταν συμπαθητικό στα μάτια μου για πρώτη προσπάθεια,οπότε δεν υπάρχει και λόγος να το "επιδείξω" εδώ  :oops: )

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 02:23:14 μμ »
θα αρκεστώ στο "προφανώς εμπιστευόμαστε τα μάτια μας".
Και καλά θα κάνεις!!
δεν υπάρχει και λόγος να το "επιδείξω" εδώ  :oops: )
Και κακώς κάνεις!!!
Δεν είναι σωστή η αντίληψη που θέλει εδώ στο MC, να σηκώνονται «άξια» και «άρτια» μοντέλα!!!!
Το αντίθετο, εδώ μπορείς να ανεβάσεις το μοντέλο σου και με την βοήθεια όλων να βελτιώσεις την τεχνική σου και να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου!!!
Spoiler (hover to show)
Με άλλα λόγια ανέβασε το αρματάκι και θα πάμε σιγά σιγά από εκεί και πέρα...

Και κάτι ακόμη: Τεχνικά το «πράσινο» είναι ένα πολύ δύσκολο χρώμα στη φωτογράφηση...
 

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 02:29:12 μμ »
Όπως λέεει ο συνάδελφος από πάνω επειδή είναι η πρώτη σου προσπάθεια καλό θα ήταν να ανεβάσεις ορισμένες φωτογραφίες του (Δεν ειναι ανάγκη να είναι "επαγγελματικες" απλά να δείχνουν στο περιπου το τελικό αποτέλεσμα) για να μπορούν οι πιο έμπειροι να σε βοηθησουν να βελτιωθείς!!! Δεν υπάρχουν στάνταρ στο φόρουμ όλα τα μοντέλα έχουν την αξία τους.

 ::keep_mod::
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 03:04:08 μμ »
Οκ λοιπόν κι ότι βρέξει ας κατεβάσει:

Εδώ το χώμα στις ερπύστριες φαίνεται λίγο πιο φυσιολογικό σε σχέση με τις αρχικές φωτογραφίες που με έκαναν να ανοίξω αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 08:06:53 μμ »
Έχεις το φως πίσω και πλάι όπως φαίνεται. Οι σκιές
αλλοιώνουν τα χρώματα. Πρέπει να έχεις τις σκιές
πίσω. Χωρίς να γνωρίζω αρκετά από άρματα, ίσως
να χρειαζόταν κάτι σε πιο σκούρο. Βγάλε τις φωτό
όπως σου έγραψα και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 09:27:42 μμ »
το μοντελάκι είναι μια χαρά. η φωτογραφία είναι τραβηγμένη με κινητό, υποθέτω. το κινητό δεν μπορεί να σου δώσει πολύ σπουδαία πράγματα για διάφορους λόγους, μπορεί όμως να δώσει ικανοποιητικά.

τα βασικά προβλήματα σε μια φωτογραφία μοντέλου είναι το σκληρό φως και η απόδοση των χρωμάτων.
για να αποφύγεις το σκληρό φως χρειάζεσαι ανακλαστήρες. αυτό δεν είναι κάτι τόσο επαγγελματικό όσο ακούγεται: βάζεις γύρω γύρω λευκά χαρτόνια, δηλαδή κάτω για βάση, πίσω για φόντο και δεξιά αριστερά. αμέσως το φως θα είναι πιο διάχυτο και μαλακό με πιο γλυκιές σκιές. εγώ χρησιμοποιώ τέσσερα κομμάτια λευκό φελιζόλ 40Χ40 που μαζεύονται εύκολα και δεν πιάνουν χώρο. απόφυγε με κάθε τρόπο να ανακλάται φως που έχει χρώμα, δηλαδή τα διάφορα πράσινα ή μπλε φόντα που χρησιμοποιούνται συχνά. αυτά ανακλούν φως με χρώμα και αλλοιώνουν τα χρώματα του μοντέλου.
τα πιο σωστά χρώματα μπορούμε να τα πάρουμε με το φλας (γιατί είναι απόλυτα ελεγχόμενο φλας όσον αφορά τη θερμοκρασία φωτός, δηλαδή να μην πορτοκαλίζει ή μπλεδίζει η εικόνα). αλλά αυτό κάνει άλλα προβλήματα γιατί είναι σκληρό και από μια κατεύθυνση και πολύ δυνατό για τις κοντινές αποστάσεις στη φωτογράφιση ενός μοντέλου. οπότε ως αρχάριος στη φωτογραφία, απόφυγέ το. το ηλιακό φως είναι το δεύτερο καλύτερο. πάλι δεν πρέπει να πέφτει κατευθείαν στο σκηνικό μας αλλά να ανακλάναται από μια όσο το δυνατό πιο λευκή επιφάνεια. τέλος μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια λάμπα (βάζοντας μπροστά μια χαρτοπετσέτα ή ένα τούλι, προσέχοντας μην πιάσει φωτιά αν είναι λάμπα πυρακτώσεως) βάζοντας την επιλογή auto white balance αν διαθέτει τέτοια το κινητό μας (η φωτογραφική μηχανή έχει σίγουρα).  αυτές είναι οδηγίες για εντελώς αρχάριους φωτογράφους, είναι η βασική εκπαίδευση για φωτογραφία μοντέλου. για τη συνέχεια υπάρχουν άλλα βήματα (όχι απαραίτητα πολύ δύσκολα) για να βγάζει κανείς πολύ αξιοπρεπείς φωτογραφίες χωρίς δυσκολία ή ακριβό εξοπλισμό. και επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η βασική εκπαίδευση. στη συνέχεια μπορείς να παραβείς όλους αυτούς τους "κανόνες" για να επιτύχεις κάποια ειδικά εφέ, ατμόσφαιρα ή να κάνεις άλλη επεξεργασία (ξάκρισμα για μοντάζ σε άλλη εικόνα κλπ.)

και για να αυτοαναιρεθώ υπάρχει μία εξαίρεση στο να εμπιστευθούμε τη φωτογραφία αντί αυτό που βλέπουμε κατευθείαν. λόγω της μεγέθυνσης, η φωτογραφία κάποιες φορές μας αποκαλύπτει ατέλειες που δεν προσέχουμε στο φυσικό μοντέλο (π.χ. κάποια στοκαρίσματα που χρειάζονται, μια τρίχα που κόλλησε κατά το βάψιμο, λίγη κόλλα που έτρεξε).

ελπίζω να μην σε ζάλισα πάρα πολύ

Φιλικά,
Κωστής

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 09:31:11 μμ »
Καλησπερα κι απο εμενα και καλως ηρθες στην παρεα μας!
Πειραματισου λιγο με τις φωτο οπως σου γραφουν και οι συναδελφοι παραπανω γιατι απ οτι βλεπω η δουλεια σου ειναι καλη(πρωτο αρμα ειπες??)..
Και καλο βαψιμο βλεπω, φθορες καλες βλεπω,chipping βλεπω,για ανεβασε καμια καλυτερη φωτο γιατι αξιζει!
Θεμα με τις φωτο κι εγω εχω,δεν ειναι το καλυτερο μου :wink:

Ενα ειναι σιγουρο,οτι εδω μεσα σιγουρα θα βελτιωθεις και απο τις κριτικες-βοηθεια αλλα και απο τις δουλειες πολλων μελων οι οποιοι κεντανε!!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 10:27:05 μμ »
Υπάρχουν κινητά που βγάζουν εκπληκτκές φωτό, όπως και ψηφιακές
που παρόλο που αναγράφουν 20 μέγκαπίξελ πλας  :lol: :lol: είναι από
απόδοση επιεικώς Γ.Τ.Π. . Τον κύριο λόγο τον έχει το στήσιμο, ο φωτισμός
και μετά η συσκευή. Δοκίμασε αυτό που είπε ο Κωστής με λευκό φόντο
( αντίστοιχο με photo booth από νάυλον ), 1-2 λάμπες γραφείου με λευκό
λεντ κι ένα φθηνό τρίποδο. Με το τελευταίο θα εκπλαγείς στο πόση οξύτητα
μπορεί να σου φάει μία φωτό "στο χέρι". Τα χρώματα εξαρτώνται από τον
φωτισμό και δεν διορθώνονται με ρύθμιση γι αντίστοιχο φωτισμό ( ας πούμε
να βγάζεις φωτό στην κουζίνα με λάμπα φθορίου και να ρυθμίζεις έτσι ). Δεν
πρόκειται να βγει καλύτερη και πιο φυσική φωτό από τη φωτό που βγαίνει με
το φως της ημέρας, ιδίως σε λιακάδα υπό σκιά.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 02:01:07 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.Όντως με κινητό (ψιλορημάδι κιόλας) είναι η φωτογραφία.
Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω στο μέτρο του δυνατού.Δεν έχω την απαίτηση να βγάλω τέλειες φωτογραφίες,αλλά τουλάχιστον να μπορεί κάποιος να διακρίνει τα προβλήματα ώστε να διορθωθούν.

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 03:59:31 μμ »
Το μόνο ουσιαστικό «λάθος» που μπορώ να δω, είναι ότι έχεις σκονίσει τα στεφάνια των τροχών, κάτι που θεωρητικά δεν γίνεται δεδομένης της συνεχούς τριβής με τις ερπύστριες. Πέρνα τα λοιπόν με ένα gun metal, ή steel (όχι ασημί γιατί χτυπάει άσχημα) και είσαι σωστός!!
Τώρα αν στο πρώτο μου άρμα, μπορούσα να κάνω τέτοια τρεξίματα ή τέτοιο chipping, θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος με τον εαυτό μου. Κάποιος θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει «υπερβολικά» -ίσως αυτά στην κάννη π.χ.- αλλά όλα είναι θέμα γούστου!!
Πολύ καλή προσπάθεια η επιγραφή!!!
Γενικά, μια πολύ καλή πρώτη προσπάθεια που δείχνει ότι το «έχεις»!!! Από εδώ και πέρα θα πρέπει να συγκρατείς τον αευτό σου προκειμένου να μνη πλακώνεις ένα μοντέλο με κάθε τεχνική που βλέπεις!
Σιγά, σιγά, από τα βασικά και όλα τα υπόλοιπα έπονται!!
Και πού'σαι: Όλα αυτά με μια «χάλια» φωτογραφία  :wink: :mrgreen:
 

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Απορία.Τι εμπιστευόμαστε τελικά για το αποτέλεσμα;
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 03:09:41 μμ »
Voroshilov σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου.Το λάθος που βλέπεις είναι διπλό γιατί ήδη είχα βάψει τα στεφάνια με natural steel αλλά το εξαφάνισα με την υπερβολή στις σκόνες.Με το ίδιο είχα περάσει και στεγνό τις ερπύστριες.

Θα προσπαθήσω να αφαιρέσω τελείως τις σκόνες,διαφορετικά θα το ξαναβάψω.
Το Τ-35 που έχω ήδη ξεκινήσει ελπίζω να πάει λίγο καλύτερα χωρίς υπερβολές (λογικά θα σας ξανα"ενοχλήσω" στην πορεία της κατασκευής με απορίες).

Tags: