Αποστολέας Θέμα: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72  (Αναγνώστηκε 3069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 03, 2019, 12:28:33 μμ »
Πολύ όμορφη η δουλειά σου!!!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος jtzortz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • modelclub.gr
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 04, 2019, 05:20:30 πμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια - θα μπορούσε να ήταν καλύτερο αλλά με έχει πιάσει μια ‘πιλάλα’ να ξεκινήσω νέα κατασκευή.

Έπεσε το ´πινεζοπλύσιμό και ναι πραγματικά έδειξε πολύ καλύτερα !

Χρησιμοποίησα Tamiya panel line washes black, gray. Στο σκούπισμα δεν ήμουν ιδιαίτερα επιμελής με στόχο να δώσω έστω λίγο τόνο γκρι πάνω στο άσπρο. Είναι δύσκολο να καταφέρεις τονική διαφορά στο άσπρο και δεν το έχω ξαναπροσπαθήσει. Κατά τύχη μου έκατσε, στις φωτό μάλλον δεν φαίνεται αλλά από κοντά μου αρέσει πολύ!



Έβαλα και τα μπιχλιμπίδια στο κάτω μέρος ( ροδάκια, αεροφρενο, λαμπάκια, κεραίες κλπ)


Είχα βέβαια ένα ατύχημα και προσπαθώ κα πλύνω overspray στο εσωτερικό της καλυπρας.  Μάλλον θα προσπαθήσω με οινόπνευμα το thinner για κάποιο λόγω δεν δουλεύει και το τρίψιμο είναι δύσκολο γιατί δεν χώρα τίποτα.





Συνέχεια με βάψιμο FOD, RBF και τελευταίες λεπτομέρειες.
Άντε λίγο έμεινε.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος jtzortz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • modelclub.gr
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 04, 2019, 05:39:34 πμ »
Τα σήματα έκατσαν εξαιρετικά!! Ο Ίκαρος ειδικά άψογος!!
Τι χαρτί χαλκομανίας χρησιμοποίησες? Σου έχει κάνει καθόλου σκαλοπάτι το πάχος του φιλμ?
Εγώ χρησιμοποιώ experts choice αλλά το σκαλοπάτι από το χοντρό φιλμ δεν το γλυτώνω δυστυχώς.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F252980375195

Είναι λεπτό με λίγο κόλλα, το μέγεθος του Ικάρου και του οικόσημου ήταν έτοιμο σε 1 λεπτό σε κρύο νερό με λίγο ξύδι. Είναι τόσο λεπτό που άμα το αφήσεις περισσότερο κουβαριάζει και γίνετε ρολό.  Ετοίμασα την επιφάνεια με το micro set. Οι άκρες δεν κολλάνε καλά και σηκώνονται,  θέλει υπομονή και βοήθεια με λίγη PVA κόλλα για να κάτσει.
Αν τυπώνω σε inkjet, αφήνω μόνο το micro set να δουλέψει γιατί φοβάμαι το micro sol θα περάσει από το micro film που τα πέρασα για προστασία και θα σηκώσει το μελάνι.
Παρόλο που λέει για inkjet τύπωσα σε color laser, δεν είχα κανένα πρόβλημα με micro sol.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 04, 2019, 08:26:24 πμ »
Καλημέρα,

Το ξάνοιγμα του κυανού με το "γάλα" πέτυχε εξαιρετικά και επιπλέον έχουν δημιουργηθεί φωτοσκιάσεις και εναλλαγές στην τονικότητα που προσδίδουν μεγαλύτερη αληθοφάνεια στην κατασκευή.

Το "ξέπλυμα" με τα χρώματα που επέλεξες είναι πολύ καλό.
Η δουλειά στα σήματα και τις καλλιτεχνικές απεικονίσεις τόσο του Ικάρου όσο και του Σταυρού με τα 4Β είναι υπέροχη. Το μασκάρισμα στις πτέρυγες και στην άτρακτο είναι στα δικά μου μάτια εξαιρετικό, και ως επί το πλείστον αν αναλογιστεί την κλίμακα κανείς και το έχει προσπαθήσει ο ίδιος καταλαβαίνει την δυσκολία. Ακόμη και σε φωτό με μεγάλη μεγεθυνση, που πάντοτε δείχνουν τις ατέλειες και ενίοτε "αδικούν" τα μοντέλα, δείχνει πάρα πολύ καλό.
Έχω μία αμφιβολία μόνο για το χρώμα των σκελών και των φωλέων αν είναι μεταλλικό χρώμα ή λευκό. Νομίζω ότι είναι μεταλλικό στο πραγματικό.

Καλά τελειώματα και συγχαρητήρια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 04, 2019, 10:30:37 πμ »
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F252980375195

Είναι λεπτό με λίγο κόλλα, το μέγεθος του Ικάρου και του οικόσημου ήταν έτοιμο σε 1 λεπτό σε κρύο νερό με λίγο ξύδι. Είναι τόσο λεπτό που άμα το αφήσεις περισσότερο κουβαριάζει και γίνετε ρολό.  Ετοίμασα την επιφάνεια με το micro set. Οι άκρες δεν κολλάνε καλά και σηκώνονται,  θέλει υπομονή και βοήθεια με λίγη PVA κόλλα για να κάτσει.
Αν τυπώνω σε inkjet, αφήνω μόνο το micro set να δουλέψει γιατί φοβάμαι το micro sol θα περάσει από το micro film που τα πέρασα για προστασία και θα σηκώσει το μελάνι.
Παρόλο που λέει για inkjet τύπωσα σε color laser, δεν είχα κανένα πρόβλημα με micro sol.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το λίνκ. Θα το δοκιμάσω το χαρτί αυτό να δω διαφορές.

Καλά τελειώματα εύχομαι!! Μαναράκι βγαίνει!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 04, 2019, 07:55:35 μμ »
Με το καλό να δούμε και τις τελικές φώτο!!!

Δεν χορταίνω να το κοιτάζω!!! Οι χαλκομανίες είναι εκπληκτικές! ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος jtzortz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • modelclub.gr
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 08, 2019, 12:50:30 πμ »
Τέλος








Αποσυνδεδεμένος jtzortz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • modelclub.gr
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 08, 2019, 12:53:48 πμ »
Και μια τελευταία του χεριού

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 08, 2019, 12:55:11 πμ »
Μπράβο και πάλι μπράβο...καταπληκτική δουλειά!!!

Αποσυνδεδεμένος jtzortz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • modelclub.gr
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 08, 2019, 12:58:36 πμ »
Καλημέρα,

Το ξάνοιγμα του κυανού με το "γάλα" πέτυχε εξαιρετικά και επιπλέον έχουν δημιουργηθεί φωτοσκιάσεις και εναλλαγές στην τονικότητα που προσδίδουν μεγαλύτερη αληθοφάνεια στην κατασκευή.

Το "ξέπλυμα" με τα χρώματα που επέλεξες είναι πολύ καλό.
Η δουλειά στα σήματα και τις καλλιτεχνικές απεικονίσεις τόσο του Ικάρου όσο και του Σταυρού με τα 4Β είναι υπέροχη. Το μασκάρισμα στις πτέρυγες και στην άτρακτο είναι στα δικά μου μάτια εξαιρετικό, και ως επί το πλείστον αν αναλογιστεί την κλίμακα κανείς και το έχει προσπαθήσει ο ίδιος καταλαβαίνει την δυσκολία. Ακόμη και σε φωτό με μεγάλη μεγεθυνση, που πάντοτε δείχνουν τις ατέλειες και ενίοτε "αδικούν" τα μοντέλα, δείχνει πάρα πολύ καλό.
Έχω μία αμφιβολία μόνο για το χρώμα των σκελών και των φωλέων αν είναι μεταλλικό χρώμα ή λευκό. Νομίζω ότι είναι μεταλλικό στο πραγματικό.

Καλά τελειώματα και συγχαρητήρια ::salut::
Τα σκέλη είναι αλουμίνιο αλλά έτσι κι αλλιώς τα εκθέματα ξαναβάφονται, το άφησα όπως ήταν,  «καλυτεχνικά» μου πάει καλύτερα στο μάτι.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: T-37 Μυστράς Retirement scheme - Μετατροπή Academy A-37B 1/72
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 08, 2019, 04:52:14 μμ »
Πολλά μπράβο και απο εμένα,τρομερή δουλειά έχεις κάνει!! ::salut:: ::salut::

Tags: