Αποστολέας Θέμα: M3 Grant mk I Mirage 1/72  (Αναγνώστηκε 9853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 03:51:08 μμ »
Ορθώς, η ηλιακή πυξίδα είναι......  Δεν ξέρω με σιγουριά (αλλά έχω σοβαρές αμφιβολίες), για το συνδυασμό Grant+ηλιακή πυξίδα+δίδυμα πολυβόλα  :roll: :roll: :roll:.

Σχετικά με τον έστορα: Βρήκα μια φωτογραφία στο βιβλίο της Squadron (την οποία δυστυχώς δεν μπορώ να αντιγράψω για κάποιον άγνωστο λόγο) για τα Lee/Grant, όπου υπάρχει ένα πολυβόλο 0.50 σε έστορα αμερικάνικου τύπου, ΔΕΞΙΑ της θυρίδας. Στη λεζάντα αναφέρει πως είναι περίεργο για Grant......

ΔΚ
Dimitris 72 ο συνδυασμός Grant + ηλιακή πυξίδα +Δίδυμα πολυβόλα είναι όντως σπάνιος αλλά έχω τουλάχιστον 5 φωτογραφίες με αυτόν το συνδυασμό!! Προφανώς μόνο κάποια άρματα θα έφεραν ηλιακή πυξίδα μιας και κάθε άρμα ήταν εφοδιασμένο με μαγνητική και μάλιστα ήταν τοποθετημένη στον πίνακα οργάνων  !!!!!!!! Σχετικά με τα δίδυμα πολυβόλα αρχικά τα αφαιρούσαν τα πληρώματα των αρμάτων και πιστεύω ότι στην συνέχεια δεν ήταν καν στον βασικό εξοπλισμό κάθε άρματος , αρχικά  κάθε άρμα που έφευγε από το εργοστάσιο έφερε τέσσερα στο σύνολο.   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 08:00:22 μμ »
ΦΊΛΕ Ernst  εγώ αναφέρομαι στην διάταξη που έχω μέσα στο κόκκινο πλαίσιο και μετά από έρευνα πιστεύω ότι είναι ηλιακή πυξίδα.  Εσύ πιστεύω αναφέρεσαι στην διπλανή διάταξη.....

Ορθώς!  ::thumbleft::

Ορθώς, η ηλιακή πυξίδα είναι......  Δεν ξέρω με σιγουριά (αλλά έχω σοβαρές αμφιβολίες), για το συνδυασμό Grant+ηλιακή πυξίδα+δίδυμα πολυβόλα  :roll: :roll: :roll:.

ΔΚ

Κι εγώ κι ας έχω μαζέψει ένα σεβαστό αριθμό φωτογραφιών από Μ3  :roll:


Σχετικά με τον έστορα: Βρήκα μια φωτογραφία στο βιβλίο της Squadron (την οποία δυστυχώς δεν μπορώ να αντιγράψω για κάποιον άγνωστο λόγο) για τα Lee/Grant, όπου υπάρχει ένα πολυβόλο 0.50 σε έστορα αμερικάνικου τύπου, ΔΕΞΙΑ της θυρίδας. Στη λεζάντα αναφέρει πως είναι περίεργο για Grant......

ΔΚ

Όντως είναι περίεργο κι ασυνήθιστο.Θα είχε ενδιαφέρον να τη δούμε και να τη σχολιάσουμε  :wink:


Dimitris 72 ο συνδυασμός Grant + ηλιακή πυξίδα +Δίδυμα πολυβόλα είναι όντως σπάνιος αλλά έχω τουλάχιστον 5 φωτογραφίες με αυτόν το συνδυασμό!! Προφανώς μόνο κάποια άρματα θα έφεραν ηλιακή πυξίδα μιας και κάθε άρμα ήταν εφοδιασμένο με μαγνητική και μάλιστα ήταν τοποθετημένη στον πίνακα οργάνων  !!!!!!!! Σχετικά με τα δίδυμα πολυβόλα αρχικά τα αφαιρούσαν τα πληρώματα των αρμάτων και πιστεύω ότι στην συνέχεια δεν ήταν καν στον βασικό εξοπλισμό κάθε άρματος , αρχικά  κάθε άρμα που έφευγε από το εργοστάσιο έφερε τέσσερα στο σύνολο.   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Για ανέβασε υλικό.Εγώ δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ούτε μία!  :?
Στις φωτογραφίες διακρίνονται αρχικά τα πρώτα άρματα να έχουν τις οπές των πολυβόλων κενές κι αργότερα ταπωμένες.  :roll:

 :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 03:58:54 μμ »

Ορίστε μια με τα δίδυμα πολυβόλα στην θέση τους . Αυτή βρήκα έως τώρα γιατί δεν τις είχα αποθηκεύσει  :?  Όταν βρω και τις άλλες θα της ανεβάσω  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 08:36:39 μμ »
Ορίστε μια με τα δίδυμα πολυβόλα στην θέση τους . Αυτή βρήκα έως τώρα γιατί δεν τις είχα αποθηκεύσει  :?  Όταν βρω και τις άλλες θα της ανεβάσω  ::salut:: ::salut::

Ωραίος!  ::thumbleft::  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:48:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 07:11:47 μμ »
Τέλος εργασιών στο άνω εξωτερικό τμήμα του σκάφους!!! Άνοιξα την θυρίδα του γεμιστη του πυροβόλου , από φύλλο πλαστικού έγινε η  νέα θυρίδα όπου πρόσθεσα για πρώτη φορά ,  μετά την παραλαβή τους , καρφιά  από την σειρά της archer.  Οπότε φωτογραφίες για το Πώς   ήταν στην πραγματικότητα...και Πρίν και μετά τις αλλαγές ....

Όπως πάντα  κάθε σχόλιο ,  θετικό ή αρνητικό , είναι καλοδεχούμενο!!!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:32:09 μμ »
Εργασιών συνέχεια με το εσωτερικό του πύργου.  Έγινε από το μηδέν το συγκρότημα του πυροβόλου των        37mm , το συζυγες M1919 , κιβώτια πυρομαχικών για το πολυβόλο,  το εσωτερικό τμήμα των δύο θυριδων παρατήρησης , ο εκτοξευτης καπνογονων των 2 " με τα πυρομαχικά του , η βάση της κεραιας κ.α .

Κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 09:55:29 μμ »
Συνέχεια της κατασκευής με το εσωτερικό του άνω τμήματος του σκάφους.  Έγινε προσπάθεια να κατασκευαστεί ή εσωτερική δομή που ενώνει τα επιμέρους τμήματα με φύλλο πλαστικού. Επίσης με φύλλο πλαστικού και ζτπ  έγιναν οι θυρίδες παρατήρησης του πληρώματος,  το περισκόπιο παρατήρησης και μια βληματοδοχος για βλήματα των 37 mm .

Επόμενο και τελευταίο τμήμα της κατασκευής το καλάθι του πύργου που είναι στα τελειώματα.....
Κάθε σχόλιο είναι καλοδεχούμενο!!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 08:50:45 μμ »
Xαρα στο κουραγιο σου,μου εφυγαν τα ματια!
Και στην 1/35 μου φαινεται δυσκολο να φτιαξω κατι αντιστοιχο,για 1/72 δεν θελω να το σκεφτομαι :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 11:12:39 μμ »
Xαρα στο κουραγιο σου,μου εφυγαν τα ματια!
Και στην 1/35 μου φαινεται δυσκολο να φτιαξω κατι αντιστοιχο,για 1/72 δεν θελω να το σκεφτομαι :mrgreen:
Φίλε sluff όπως έχω ξαναπεί όσο αντέχουν τα μάτια μου και τα χέρια δεν τρέμουν θα το παλεύω όσο μπορώ...  :mrgreen: :mrgreen:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 21, 2018, 11:13:48 μμ »
Συνέχεια με την παρουσίαση του καλαθιού του πύργου που είναι και το δυσκολότερο τμήμα της μέχρι τώρα κατασκευής και έγινε με την τέταρτη προσπάθεια.  Περιέχει τον ασύρματο,  πολλές πολλές θήκες για βλήματα των 37 mm , την αντλία λαδιού στο πάτωμα του καλαθιού,  το μοτέρ λαδιού στο πλευρικο τοίχωμα  , την δεξαμενή λαδιού κτλ .....

Από φύλλο πλαστικού έγιναν τα καθίσματα και η βοηθητική γεννήτρια ισχύος τα οποία δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμη....Και η καταπακτή στο πάτωμα του καλαθιού  που οδηγούσε στο σύστημα πυρόσβεσης του άρματος  !!! Κάθε σχόλιο αρνητικό ή θετικό είναι καλοδεχούμενο με σκοπό την βελτίωση της κατασκευής  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 03:08:55 πμ »
Απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 10:27:45 πμ »
Click to see the original size.

Στο καλάθι έδωσες ρέστα!Οι θήκες των πυρομαχικών είναι όλα τα λεφτά:wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 12:07:49 μμ »
Click to see the original size.

Στο καλάθι έδωσες ρέστα!Οι θήκες των πυρομαχικών είναι όλα τα λεφτά:wink: ::salut::
Μετά από τρείς αποτυχημένες προσπάθειες και εγώ με νεύρα  στα πρόθυρα του νευρικού κλονισμου   φυσικό ήταν να βγει καλό  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά  !!!!!   ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 12:12:46 μμ »
Click to see the original size.

Στο καλάθι έδωσες ρέστα!Οι θήκες των πυρομαχικών είναι όλα τα λεφτά:wink: ::salut::
Μετά από τρείς αποτυχημένες προσπάθειες και εγώ με νεύρα  στα πρόθυρα του νευρικού κλονισμου   φυσικό ήταν να βγει καλό  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 10:51:01 μμ »
οχι
οχι
οχι
οχι δεν θα εγκαταλείψω το χόμπυ!

Αλλά με αυτα που βλέπω μάλλον δεν πρέπει να ξαναπιάσω 72αρι όχημα  :!:

Παρικλή έχεις ρίξει απίστευτη δουλειά που κατα την γνώμη μου δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τις δουλειές του Alex Clark
Συγχαρητήρια  :!:
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 11:56:47 μμ »
Περικλή χρονιά πολλά και καλές γιορτές σε εσένα και την οικογένεια σου. ::salut:: ::salut:: ::salut::
Παρακολουθώ από την αρχή τις εργασίες  σε αυτό το μοντέλο και θέλω να δηλώσω και εγώ εντυπωσιασμένος.
Όμως δεν μπορώ να καταλάβω στο τελειωμένο μοντέλο πως θα φαίνεται όλη αυτή η δουλειά που έχεις ρίξει. :roll:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 09:56:14 πμ »
Wild bill και montelakias Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια !!!! Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι η δουλειά δεν θα φαίνεται.... με την παραδοχή όμως ότι θα αφήσω εκτός τον πύργο με το καλάθι και όλα τα ανοίγματα ανοικτά  πιστεύω  ότι η δουλειά στο πήγμα θα φαίνεται κατά 90% . Οπότε μένει να τοποθετήσω των πύργο σε βάση πιθανόν σε γερανογέφυρα για να φαίνεται και από αυτόν ένα 50% . Συνεπως με βλεπω για διοραμα ...... Τουλάχιστον εγώ θα ξέρω ότι είναι εκεί  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 10:40:57 πμ »
Μωρέ και εμείς θα το ξέρουμε τώρα, άλλα απλά δεν θα το βλέπουμε. :wink:
Πάντως συγχαρητήρια η κατασκευή σου θα κάνει πολλούς από εμάς πιο τολμηρός στην 1/35 βέβαια. :mrgreen:


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:15:19 μμ »
Μωρέ και εμείς θα το ξέρουμε τώρα, άλλα απλά δεν θα το βλέπουμε. :wink:
Πάντως συγχαρητήρια η κατασκευή σου θα κάνει πολλούς από εμάς πιο τολμηρός στην 1/35 βέβαια. :mrgreen:
Έχω μάθει να βλέπω τα θετικά σε κάθε θέμα που προκύπτει φίλε montelakias.   Τα θετικά σε αυτή την περίπτωση είναι ότι σχεδον τελείωσα μια κατασκευή που δεν πίστευα ότι μπορώ να κάνω... Είναι πλήρως λειτουργικό ( ο πύργος περιστρέφεται κανονικά) παρόλο την προσθήκη τόσου μεγάλου όγκου λεπτομέρειας και θα έχω την ευκαιρία να κάνω για πρώτη φορά και ένα μίνι διόραμα  για να φαίνεται όσο είναι δυνατόν καλύτερα ο πύργος.  Οπότε όλα καλά και ας μην φαίνεται το 100 %  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:22:04 μμ »
Οπότε περιμένω ιδέες και αν είναι δυνατόν φωτογραφίες  για διοραμα.  Εγώ το φαντάζομαι με μια γερανογέφυρα με τον πύργο στον αέρα να κρέμεται στην γερανογέφυρα και το πήγμα από κάτω να περιμένει τον πύργο του .....  :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 24, 2020, 03:17:31 μμ »
Μετά από πολύ καιρό είπα να το ξαναπιασω το θέμα.  Έχοντας πλέον στο μυαλό μου ότι για να φανεί η δουλειά δεν θα πρέπει ο πύργος να είναι ενσωματωμένος με το πήγμα.  Οπότε αποφάσισα να έχω τον πύργο σε γερανό και δίπλα το σκάφος προφανώς σε κάποια φάση επισκευών.  Ο γερανός θα γίνει σκρατς και είναι ο παρακάτω, προφανώς λάφυρο από τους γερμανούς.  Η ερώτηση για τους ειδικούς είναι από που γίνεται η αγκιστρωση του πύργου για να γίνει η ανύψωση..... Ο Κωστής μου έδωσε μια ιδέα... απλά ψάχνω μην μου ξεφεύγει κάτι....
 
 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 24, 2020, 03:47:12 μμ »
Ωραια πραγματα

τα χερουλια  λες να μην αντεχουν?

 


Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 24, 2020, 03:50:49 μμ »
Το θέμα είναι ότι ο πύργος του Grant μοιάζει να μην έχει χερούλια στις φωτογραφίες που βρήκα. Και χρησιμοποιήσα και τον ειδικό αλγόριθμο δικής μου επινοήσεως αλλά τίποτα... Μάλλον άμα χάλαγε ο πύργος το πετάγαν το άρμα ::glossa:: για αυτό δεν είχαν προβλέψει.
Περικλή, δεν ξέρω αν βρήκες κάτι άλλο εντωμεταξύ.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 24, 2020, 04:06:10 μμ »
Εξωτερικά του πύργου δεν υπάρχουν σημεία , πλάκες μεταλλικές,  χερούλια,  άγκιστρα για  να προσδεθούν  συρματόσχοινα , φωτογραφία με τον πύργο σε φάση τοποθέτησης στο πήγμα δεν έχω βρει στο internet .... Η θυρίδα του αρχηγού πληρώματος ίσως είναι μια κάποια λύση τελικά......  :mrgreen:  :mrgreen: :mrgreen:

Tags: