Αποστολέας Θέμα: Atlantic Ocean  (Αναγνώστηκε 11675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 21, 2019, 09:59:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Παρακολούθησα την πολύ ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων μεταξύ του Βαγγέλη , του Κώστα και του Αντώνη η οποία έχει καταχωρηθεί στη μερίδα του Βαγγέλη.
Συγκεκριμένα θέλω να σας μεταφέρω τον δικό μου προβληματισμό σχετικά με το ακρόπλωρο αλλά και σχετικά με τα διακοσμητικά που υπάρχουν στα γαλιόνια της περιόδου του 17ου αιώνα.
Εγώ το δηλώνω καθαρά ότι δεν μπορώ να τα φτειάξω. Και αν προσπαθούσα είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα ήταν απαράδεκτο και θα κατέστρεφε την όλη αισθητική του μοντέλου. Άρα τι γίνεται στην περίπτωση αυτή ??
Εγώ έδωσα την ακόλουθη λύση. Στον ακρόπλωρο τοποθέτησα μεταλικό δελφίνι και στα πλάγια και στη πρύμνη μεταλικές πλακέτες με ανάγλυφα που βρήκα στο Μοναστηράκι κλπ.
Ίσως η λύση αυτή να μην είναι '' ορθόδοξη '' αλλά το πλοίο δεν μπορεί να μην έχει ακρόπλωρο και διακοσμητικά .
Αν υπάρχουν άλλες λύσεις θα ήθελα να τις ξέρω (όχι φυσικά αγορά από τηυν Mantua)
Μην ξεχνάτε επίσης ότι αυτοσχεδιάζω.
Φιλικά - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 08:11:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Μετά τις καλοκαιρινές διακοπές η κατασκευή του Atlantic Ocan συνεχίζεται.
Στις φωτογραφίες που επισυνάπτονται θα δείτε :
Τοποθέτηση τιμονιού
Κατασκευή πορτών και παραθύρων στο καρέ των αξιωματικών. Αυτά έγιναν με βάση τα σχέδια από το San Felipe και επεξεργασία με  photo shop
Κανόνια σε τροχήλατες βάσεις στο πάνω κατάστρωμα
Αλυσίδες συγκράτησης των τριόπων στη δεξιά πλευρά του πλοίου.
Γενική εικόνα της κατασκευής
Φιλικά - Γιώργος

   

   

Αποσυνδεδεμένος kapten bisbics

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 317
  • Age: 34
  • Τόπος: Αιγάλεω
  • Νίκος
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 01:25:03 μμ »
Καλησπέρα κ απο εμένα!
όμορφη και προσεγμένη δουλειά!! πολλά μπράβο και περιμένουμε την συνέχεια ;)

 ::keep_mod::
Η δημιουργική στιγμή είναι σαν την ερωτική εξομολόγηση,
ΠΟΤΕ δεν προσχεδιάζεις πότε θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 02:16:51 μμ »
Πολύ ωραία δουλειά! Μια θολούρα στις φωτογραφίες θα είναι από την ομίχλη του Ατλαντικού 😂😂😂
Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον και περιμένω τη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 09:00:32 μμ »
Kostis, Kapten, ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια.
Σχετικά με τις φωτογραφίες υπάρχει ένα πρόβλημα με τη μηχανή μου. Μάλον θα πρέπει να πάρω μια καινούργια.
Καλό βράδυ - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 09:31:49 μμ »
Καλησπέρα στους φίλους του Modelclub και χρόνια πολλά
Επι τέλους ολοκληρώθηκαν οι εργασίες καταστρώματος . Προστέθηκαν τιμόνι, καμπανάκι, εργάτης, αεραγωγοί και σωσίβιες λέμβοι.
Έγινε και ένα φινίρισμα - βερνίκωμα και τα αποτελέσματα επισυνάπτονται.
Επόμενο βήμα η ολοκλήρωση της πρύμνης και μερικά διακοσμητικά στο κήτος για να περάσω στην επεξεργασία των ιστίων
Οι σωσίβιες λέμβοι πολύ με ταλαιπώρησαν δεδομένου ότι είχα ελάχιστο πληροφοριακό υλικό και ως εκ τούτου αυτοσχεδίασα
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιώργος




Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 03:56:01 μμ »
Καλό μεσημέρι σε όλους τους φίλους του Modelclub.
Τελείωσε επί τέλους η κατασκευή του κυρίως σκάφους (κήτος και εργασίες καταστρώματος)
Σε σχέση με την προηγούμενη ανάρτηση μου προστέθηκαν οι άγκυρες, σταθεροποιήθηκαν οι λέμβοι, προστέθηκε διακόσμηση και κάγκελα στα καταστρώματα της πρύμνης.
Έγινε ένα φρεσκάρισμα στις βαμμένες επιφάνειες και το υπόλοιπο περάστηκε εκ νέου με βερνίκι.
Στις φωτογραφίες που επισυνάπτονται θα δείτε τα σημεία που ανέφερα καθώς και ολοκληρωμένη εικόνα του πλοίου.
Δεδομένου ότι η κατασκευή είναι from scratch (εκτός από μερικά αντικείμενα όπως κανόνια , τιμόνι κλπ) και δεδομένου επίσης ότι είναι η πρώτη μου προσπάθεια κατασκευής χωρίς kit θα ήταν πολύ χρήσιμο για εμένα να έχω τις παρατηρήσεις σας.
Η συνέχεια είναι γνωστή. Κατάρτια, σχοινόσκαλες, πανιά.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιώργος





Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 08:19:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Model club
Πλησιάζοντας στην ολοκλήρωση της κατασκευής του Atlantic Ocean σας επισυνάπτω φωτογραφίες από την τοποθέτηση των καταρτιών του πλοίου.
Απομένουν λοιπόν να κατασκευασθούν και να τοποθετηθούν οι σχοινόσκαλες (και τα διάφορα σχοινιά φυσικά) καθώς επίσης ο σχεδιασμός των πανιών, η κοπή - ραφή αυτών και η τελική τοποθέτηση των.
Στο θέμα '' πανιά'' χρειάζομαι μια βοήθεια από τους έμπειρους φίλους σχετικά με τα εξής
--- τι είδος υφάσματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί ?
--- που μπορώ να το βρώ (Αθήνα ή Πειραιά) ?
--- τι είδους ραφή χρειάζεται στο περίγραμμα των πανιών?
--- και όποια άλλη χρήσιμη πληροφορία για το στάδιο αυτό δεδομένου ότι πρώτη φορά θα φτειάξω πανιά
Σε αναμονή λοιπόν
Καλό βράδυ
Γιώργος




Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 11:24:05 μμ »
Παρά τις σκοτεινές φωτογραφίες, δείχνει πάρα πολύ καλό. Συγχαρητήρια και περιμένουμε την ολοκλήρωση με τα τελευταία στοιχεία!

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 05, 2020, 10:05:25 μμ »
Κωστή καλησπέρα.
Πράγματι οι φωτογραφίες είναι κάπως σκοτεινές αλλά θέλησα να δώσω μια εικόνα ''γκραβούρας''
Οι επόμενες πάντως θα είναι φωτεινές για να δείχνουν και οι σχοινόσκαλες που δουλεύω τώρα.
Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας θέλω να διατυπώσω ένα παράπονο.
Ζήτησα κάποιες πληροφορίες (Know how) ειδικά από τους έμπειρους φίλους μοντελίστες σχετικά με τα πανιά των ιστιοφόρων.
Καμία απάντηση δυστυχώς
Καλό βράδυ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 05, 2020, 10:15:24 μμ »
Δεν έχω τοποθετήσει ποτέ πανιά σε μοντέλο. Αλλά θα έκανα πρώτα ένα τηλέφωνο στο κατάστημα Λαλαγιάννη.

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 06, 2020, 08:28:13 πμ »
Γιώργο χαιρετώ.
“Δυστυχώς” κανένας ναυτομοντελιστής δεν είναι ή δεν μπορεί να αυτοπροσδιορισθεί ως έμπειρος κι επιπλέον, δεν ξέρω γιατί εξαιρείς τον εαυτό σου από τους "έμπειρους", όταν έχεις κατασκευάσει αρκετά όμορφα μοντέλα.
Στην ενδεχόμενη απάντηση σου ότι είναι το πρώτο σου μοντέλο from scratch, θα μου επιτρέψεις να εκφράσω την άποψη που συχνά την εκφράζω και στο forum του naftotopos.gr (με παρεξηγήσιμα αποτελέσματα...).
Η κατασκευή ενός  μοντέλου from scratch προϋποθέτει προηγούμενη αρκετή μελέτη.!
Δεν ξέρω αν μπορώ να έχω άποψη στο θέμα κι αφού επιπλέον δεν είναι ο τομέας μου τα Δυτικά σκάφη. 
Αφού όμως αποφάσισες να αυτοσχεδιάσεις και ν’ ακολουθήσεις ένα Αγγλικό γαλιόνι,  σε ότι αφορά τον εξαρτισμό και την σχεδίαση των πανιών, θα πρέπει ν’ ανατρέξεις σε αντίστοιχες σχετικές πληροφορίες.
Σε ότι αφορά δε την κατασκευή των πανιών, υπάρχουν τεχνικές (ραφή-κόλλημα) που θα σου καθορίσουν το υλικό, αλλά και  επίπεδο λεπτομερειών (γραντί-μυόμματα-πορτούζια) που θα πρέπει να επιλέξεις αν θα ακολουθήσεις, για να μπορεί και κάποιος να σου προτείνει κάτι.
Ο εξαρτισμός ενός μοντέλου σκάφους είναι η πιό δύσκολη φάση κατασκευής, αλλά και η πιό ενδιαφέρουσα.
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 07, 2020, 11:27:34 μμ »
Θανάση καλησπέρα.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Τελικά η λύση που μάλλον θα ακολουθήσω βασίζεται στον κ. Ίωνα Λαλαγιάννη ο οποίος διαθέτει πανί κατάλληλο για κατασκευή πανιών ιστιοφόρων και επίσης μου έδωσε κάποιες βασικές ιδέες για την κατασκευή τους.
Το να ψάξω σε ειδικά βιβλία κλπ δεν μπορώ να το κάνω. Χημικός είμαι Θανάση, κάνω ένα χόμπυ και προσπαθώ το κάνω όσο καλύτερα μπορώ.
Καλό βράδυ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 08, 2020, 02:00:35 πμ »
Τελικά η λύση που μάλλον θα ακολουθήσω βασίζεται στον κ. Ίωνα Λαλαγιάννη ο οποίος διαθέτει πανί κατάλληλο για κατασκευή πανιών ιστιοφόρων και επίσης μου έδωσε κάποιες βασικές ιδέες για την κατασκευή τους.
::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 08, 2020, 07:30:07 πμ »
Γιώργο καλοπροαίρετα σου απαντώ ότι και οι "έμπειροι" hobbyστες ναυτομοντελιστές, έχουν άλλη ειδικότητα-επάγγελμα.
Το ψάξιμο σε αναζήτηση πληροφοριών είναι ή θα πρέπει να είναι μέρος του hobby, γιατί όπως λένε, σημασία έχει η διαδρομή και όχι το τέλος αυτού του ταξιδιού... :!:
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 18, 2020, 01:02:12 μμ »
Καλημέρα και καλή υγεία σε όλους. Μας χρειάζεται σε αυτές τις δύσκολες στιγμές.
Ξεκίνησε η διαδικασία κατασκευής των σχοινόσκαλων του πλοίου.
Στο εμπρός κατάρτι έχουν τελειώσει τα κάθετα σχοινιά και ξεκίνησε η κατασκευή των οριζόντιων.
Αυτή υποβοηθείται με ένα γεωμετρικό κατασκεύασμα ώστε οι αποστάσεις να είναι ίσες και να διατηρείται η αισθητική του πλοίου
Φιλικά
Γιώργος



Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 18, 2020, 05:29:09 μμ »
Πολύ ωραία προχωράει.  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 07, 2020, 07:04:25 μμ »
Καλησπέρα και καλή υγεία σε όλους
Η κατάσταση με τον Covid-19 οπωσδήποτε έχει δημιουργήσει σε όλους μας πρωτόγνωρα συναισθήματα απογοήτευσης, φοβίας για το μέλλον κλπ. Ο Βαγγέλης γράφει ότι '' η κατάσταση έχει επιδράσει αρνητικά που σχεδόν έχει σταματήσει την προσπάθεια του καταπληκτικού μοντέλου του ''.
Ο Θανάσης γράφει να κλείσουμε την TV και να επικεντρωθούμε στην οικογένεια και το hobby μας. Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Θανάση και προσθέτω ότι τώρα που είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι ο μοντελισμός είναι μια καλή ευκαιρία να διαχειριστούμε το χρόνο μας και να προχωρήσουμε τις κατασκευές μας. Όπως συμπληρώνει ο Βαγγέλης '' και αυτό θα περάσει ''.
Προσωπικά συνεχίζω με το Atlantic Ocean δένοντας κόμπους (βλέπε εικόνες που επισυνάπτονται)
Ο συνολικός αριθμός των κόμπων του Atlantic Ocean είναι 1400, έχω κάνει τους 550 άρα θέλω ακόμη 850. Ελπίζω μέχρι να τους ολοκληρώσω να έχει τελειώσει αυτή η ιστορία.

Φιλικά - Γιώργος



Αποσυνδεδεμένος Λάμπης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 01, 2020, 09:04:47 μμ »
Γιώργο καλησπέρα
Περιμένω πώς και πώς τα σχέδια για να συνεχίσω.Η κλίμακα είναι αυτή που σου ανέφερα και είναι της diagostini.
Το ocean το είδα και είναι τέλειο.
Και όπως διάβασα το ξεκίνησες με περισσεύματα και αντιγραφή από άλλο σκαρί.
Μόνο απ αυτό σου αξίζουν συγχαρητήρια.
Θέλω να σου στείλω φώτο το δικό μου αλλά δεν ξέρω πώς να περάσω φώτο στο μύνημα.
Βλέπεις είμαι καινούργιος στο forum.
Σ ευχαριστώ και πάλι για τα σχέδια.
Δεν μπορείς να φανταστείς τί σημαίνουν για εμένα ή μάλλον μπορείς να καταλάβεις.
Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 14, 2020, 03:58:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Modelclub
Επι τέλους ολοκληρώθηκε η διαδικασία κατασκευής των σχοινόσκαλων του πλοίου. Πολύ κουραστική και μονότονη δουλειά.
Φωτογραφίες επισυνάπτονται.
Στη συνέχεια μπαίνω στην τελική ευθεία της ολοκλήρωσης του Atlantic Ocean που περιλαμβάνει βασικά την κατασκευή και τοποθέτηση των πανιών.
Τα πανιά θα σχεδιασθούν με βάση τα σχέδια του San Felipe και θα γίνει αποτύπωση των σχεδίων σε ειδικό πανί.
Θα κοπούν, θα γαζωθούν με ραπτομηχανή κάθετες ραφές στο μπορντώ χρώμα και περιφερειακό γαζί σε όλα.
Ανάρτηση των πανιών. Θα ακολουθήσω την ''πολιτική'' των μισοκατεβασμένων πανιών την οποία είχα κάνει και στο Le Soleil Royal και μου άρεσε γιατί δεν κρύβει τα κατάρτια, σχοινόσκαλες κλπ.
Φιλικά - Γιώργος


Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 18, 2020, 10:13:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Χρειάζομαι μια βοήθεια στο εξής
Εφ' όσον το Atlantic Ocean είναι κατασκευή from scratch, είναι προφανές ότι τα πανιά τα κατασκευάζω μόνος μου.
Αυτό σημαίνει αγορά υφάσματος, σχεδιασμός του πανιού, αποτύπωση στο ύφασμα και κόψιμο με ψαλίδι.
Μέχρι αυτό το σημείο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στη συνέχεια πρέπει να γίνουν δύο πράγματα. (δουλειά ραπτομηχανής)
1. Κάθετα γαζιά σε απόσταση 1 cm το 'ενα από το άλλο. Κανένα πρόβλημα
2. Το περίγραμμα του πανιού . Υπάρχει η τεχνική του ''κοπτοράπτη'' αλλά το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί. Τι κάνουμε στο σημείο αυτό?
Αν υπάρχει κάποια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη. Θανάση έβλεπα το τρεχαντήρι σου. Πως έκανες το τελείωμα των πανιών ?
Φιλικά - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 19, 2020, 08:23:30 πμ »
Χαιρετώ.
Γιώργο παρακάτω θα περιγράψω την μέθοδο κατασκευής πανιών που εγώ ακολουθώ στα μοντέλα μου.
Υπάρχουν και καλύτερες αλλά αυτή είναι η δική μου στην οποία κατέληξα μετά απο  ράψιμο στο χέρι αρκετούς άλλους πειραματισμούς και βρισιές... 8)
   Ξεκινώντας σχεδιάζω και ελέγχω (τοποθετώντας πρόχειρα) με σχηματοποιημένα κομμάτια χαρτονιού όλα τα πανιά του μοντέλου.
Υπολογίζω τις διαστάσεις τους λαμβάνοντας υπόψη,  ότι όταν θα κατασκευασθούν και αναρτηθούν, θα υπάρχει πρόσθετο το γραντί (σχοινί γύρω απο το πανί) ή και οι κρίκοι ανάρτησης (για φλόκους και βελαστράλια) που θα δώσουν ένα επιπλέον μέγεθος (1-3χιλ). (Αν δεν το καταλαβαίνεις με ρωτάς)
Στην συνέχεια κόβω τα πανιά σε ύφασμα (σεντόνι βαμβακερό)
Σε ένα άλλο κομμάτι απο το ίδιο ύφασμα έχω απλώσει με πινέλο ένα μίγμα κόλλας με νερό (1/3), οπότε αφού στεγνώσει μου δίνει μία επιφάνεια κολλαρισμένη, απο την οποία με ξυράφι κόβω λωρίδες πλάτους όσο τα φύλλα του πανιού και μισόφυλλα.
Διπλώνω στην μέση (κατά την μεγάλη τους διάσταση) τις λωρίδες που έχουν πλάτος αυτό των φύλλων,  και τις κολλάω περιβάλλοντας την περίμετρο κάθε πανιού.Έτσι θα έχω εμφάνιση ενίσχυσης πλάτους μισού φύλλου ανά πλευρά.Επίσης σε αυτήν την φάση κατασκευής, κολλάω τμήματα κολλαρισμένου υφάσματος όπου χρειάζονται, σε απόδοση ενισχύσεων.
Τώρα τα πανιά είναι έτοιμα αλλά χωρίς το γραντί.
Για να το προσθέσω, παίρνω σχοινάκι-νήμα ανάλογη κλίμακας κι αρχίζω να το κολλάω στην περίμετρο κάθε πανιού, απλώνοντας την κόλλα με οδοντογλυφίδα. Για να μην ξεφεύγει η κόλλα κάτω απο το πανί, επειδή αυτό δεν μπορεί να παραμένει ακίνητο, κατέληξα στην τεχνική όπου εφαρμόζω μία λωρίδα χαρτοταινίας στην κάτω επιφάνεια του κι απλώνω την κόλλα στην περίμετρο του πανιού και την κολλώδη επιφάνεια της ταινίας. Έτσι, κι μετακινηθεί το πανί (ύφασμα) η ταινία μετακινείται μαζί του και προστατεύει το άπλωμα της κόλλας στην κάτω πλευρά του...
Εφαρμόζοντας το γραντί στο πανί κι όπου χρειάζεται σχηματίζω "γάσες" (μόνημες θηλιές απ' όπου αναρτώνται τα πανιά ή δένονται άλλα σχοινιά) στρέφοντας το γραντί γύρω απο κάποιο καρφάκι και ασφαλίζοντας με κάποιο κόμπο και ca κόλλα. CA κόλλα καλό είναι να εφάρμόζεις και σε άλλα σημεία του πανιού στα οποία θεωρείς ότι ενδεχομένως θα υφίστανται τάσεις.
Και αυτό είναι η κατάληξη για ένα από τα πανιά...
Οι λωρίδες με πλάτος μισού φύλλου χρησιμοποιούνται ως ενίσχυση στην κατασκευή των "μούδων" (σχοινάκια που δένονται και μειώνουν το ανάπτυγμα του πανιού).
   Όπως θα διαπιστώνεις και η κατασκευή των πανιών είναι σημαντικό μερος της κατασκευής ενός μοντέλου και θα πρέπει να βρίσκεται  σε συνάρτηση με το υπόλοιπο μοντέλο, σε ότι αφορά το επίπεδο λεπτομερειών και την τεχνική...Γι' αυτό και η αντίδραση μου σε προηγούμενη δημοσίευση.   
Σημεία προσοχής σε σχέση με το μοντέλο σου.
α.Η παραπάνω τεχνική αφορά κλίμακα 1:30-1:32 οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι σε μικρότερη κλίμακα.
β.Η αναλογίες πλάτους (φύλλα-μισόφυλλα) αφορούν Ελληνική πρακτική ιστιοραφής αλλά δεν ξέρω για ξένα σκάφη.
Καλή συνέχεια
Thx

There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 19, 2020, 02:02:00 μμ »
Καλημέρα φίλε Θανάση
Κατ' αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για την τόσο άμεση και αναλυτική αντιμετώπιση του προβλήματος που με απασχολεί.
Μερικά σημεία τα κρατάω και μερικά μου είναι δύσκολο να τα καταλάβω και να τα εφαρμόσω.
Τελικά όμως η παρουσίαση σου μου άνοιξε νέο δρόμο (ο κοπτοράπτης ήταν μια λανθασμένη προσπάθεια) και καταλήγω στην εξής διαδικασία.
1. Σχεδιασμός, αποτύπωση σε χαρτόνι, έλεγχος της εφαρμογής σε σχέση με τα κατάρτια του πλοίου
2. Αποτύπωση στο ύφασμα.
3. Σε όλες τις διαστάσεις του σχεδίου προσθέτω  ένα πρόσθετο διάστημα πλάτους 6 mm .
4. Κολλάρισμα στην περίμετρο του πανιού, στέγνωμα, σιδέρωμα και κόψιμο με χάρακα και κοπίδι (τέλειο κόψιμο)
5. Προσεκτική αναδίπλωση του προεξέχοντος τμήματος των 6 mm και σιδέρωμα
6. Τώρα το πανί έχει τις κανονικές του διαστάσεις
7. Σημάδια με μολύβι των σημείων που θα περάσει το γαζί (αποστάσεις 1 cm)
8. Το δίνω στην μορφή αυτή στην μοδίστρα η οποία σταθεροποιεί με γαζί τις διπλωμένες προεξοχές και γαζώνε επίσης τις κάθετες διαγραμμίσεις
9. Με τη βοήθεια μεγάλης βελόνας περνάω τα σχοινιά. (τα σοινιά είνα εσωτερικά δηλ. δεν φαίνονται (μόνο στις άκρες)
Επισυνάπτω 2 εικόνες από το πρόχειρο  test που κάναμε με την μοδίστρα
Επίσης επισυνάπτω μία εικόνα από το πανί από το kit του Le Solil Royal (αυτό προσπάθησα να κάνω αλλά δεν μου έβγαινε)
Η ιδέα με το κολλάρισμα εξαιρετική
Αναμένω σχόλια σου (και όχι μόνο για το θέμα του πανιού αλλά και για το πως βλέπεις το καράβι)
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιώργος


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 19, 2020, 02:22:16 μμ »
Χαιρετώ.
Γιώργο παρακάτω θα περιγράψω την μέθοδο κατασκευής πανιών που εγώ ακολουθώ στα μοντέλα μου.
Υπάρχουν και καλύτερες αλλά αυτή είναι η δική μου στην οποία κατέληξα μετά απο  ράψιμο στο χέρι αρκετούς άλλους πειραματισμούς και βρισιές... 8)
   Ξεκινώντας σχεδιάζω και ελέγχω (τοποθετώντας πρόχειρα) με σχηματοποιημένα κομμάτια χαρτονιού όλα τα πανιά του μοντέλου.
Υπολογίζω τις διαστάσεις τους λαμβάνοντας υπόψη,  ότι όταν θα κατασκευασθούν και αναρτηθούν, θα υπάρχει πρόσθετο το γραντί (σχοινί γύρω απο το πανί) ή και οι κρίκοι ανάρτησης (για φλόκους και βελαστράλια) που θα δώσουν ένα επιπλέον μέγεθος (1-3χιλ). (Αν δεν το καταλαβαίνεις με ρωτάς)

Στην συνέχεια κόβω τα πανιά σε ύφασμα (σεντόνι βαμβακερό)
Σε ένα άλλο κομμάτι απο το ίδιο ύφασμα έχω απλώσει με πινέλο ένα μίγμα κόλλας με νερό (1/3), οπότε αφού στεγνώσει μου δίνει μία επιφάνεια κολλαρισμένη, απο την οποία με ξυράφι κόβω λωρίδες πλάτους όσο τα φύλλα του πανιού και μισόφυλλα.
Διπλώνω στην μέση (κατά την μεγάλη τους διάσταση) τις λωρίδες που έχουν πλάτος αυτό των φύλλων,  και τις κολλάω περιβάλλοντας την περίμετρο κάθε πανιού.Έτσι θα έχω εμφάνιση ενίσχυσης πλάτους μισού φύλλου ανά πλευρά.Επίσης σε αυτήν την φάση κατασκευής, κολλάω τμήματα κολλαρισμένου υφάσματος όπου χρειάζονται, σε απόδοση ενισχύσεων.
Τώρα τα πανιά είναι έτοιμα αλλά χωρίς το γραντί.
Για να το προσθέσω, παίρνω σχοινάκι-νήμα ανάλογη κλίμακας κι αρχίζω να το κολλάω στην περίμετρο κάθε πανιού, απλώνοντας την κόλλα με οδοντογλυφίδα. Για να μην ξεφεύγει η κόλλα κάτω απο το πανί, επειδή αυτό δεν μπορεί να παραμένει ακίνητο, κατέληξα στην τεχνική όπου εφαρμόζω μία λωρίδα χαρτοταινίας στην κάτω επιφάνεια του κι απλώνω την κόλλα στην περίμετρο του πανιού και την κολλώδη επιφάνεια της ταινίας. Έτσι, κι μετακινηθεί το πανί (ύφασμα) η ταινία μετακινείται μαζί του και προστατεύει το άπλωμα της κόλλας στην κάτω πλευρά του...
Εφαρμόζοντας το γραντί στο πανί κι όπου χρειάζεται σχηματίζω "γάσες" (μόνημες θηλιές απ' όπου αναρτώνται τα πανιά ή δένονται άλλα σχοινιά) στρέφοντας το γραντί γύρω απο κάποιο καρφάκι και ασφαλίζοντας με κάποιο κόμπο και ca κόλλα. CA κόλλα καλό είναι να εφάρμόζεις και σε άλλα σημεία του πανιού στα οποία θεωρείς ότι ενδεχομένως θα υφίστανται τάσεις.
Και αυτό είναι η κατάληξη για ένα από τα πανιά...
Οι λωρίδες με πλάτος μισού φύλλου χρησιμοποιούνται ως ενίσχυση στην κατασκευή των "μούδων" (σχοινάκια που δένονται και μειώνουν το ανάπτυγμα του πανιού).
   Όπως θα διαπιστώνεις και η κατασκευή των πανιών είναι σημαντικό μερος της κατασκευής ενός μοντέλου και θα πρέπει να βρίσκεται  σε συνάρτηση με το υπόλοιπο μοντέλο, σε ότι αφορά το επίπεδο λεπτομερειών και την τεχνική...Γι' αυτό και η αντίδραση μου σε προηγούμενη δημοσίευση.   
Σημεία προσοχής σε σχέση με το μοντέλο σου.
α.Η παραπάνω τεχνική αφορά κλίμακα 1:30-1:32 οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι σε μικρότερη κλίμακα.
β.Η αναλογίες πλάτους (φύλλα-μισόφυλλα) αφορούν Ελληνική πρακτική ιστιοραφής αλλά δεν ξέρω για ξένα σκάφη.
Καλή συνέχεια
Thx

Ωραία τεχνική. Ευχαριστούμε για τον βήμα βήμα οδηγό.

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 19, 2020, 06:44:04 μμ »
Χαιρετώ.
Μέχρι κάποιο σημείο από την δική σου τεχνική την έχω περπατήσει πειραματιζόμενος αλλά...
Στο 4. Δεν καταλαβαίνω αν θα κάνεις κολλάρισμα μόνο στην περίμετρο του πανιού (πως ?) ή θα τοποθετήσεις κολλαρισμένες λωρίδες
Στο 5. Τα 6mm γύρισμα μάλλον είναι πολλά για την κλίμακα του μοντέλου σου αλλά και δύσκολα στο δίπλωμα-σιδέρωμα (έχω κάψει αρκετές φορές τα δάχτυλα μου)
Στο 8. Ενδεχομένως κι αν κατάλαβα καλά, το γάζωμα σε κολλαρισμένο ύφασμα να σου αφήσει ορατές τρύπες...(Κάνε δοκιμή) Και δεν καταλαβαίνω γιατί αφού θα κάνεις τελικά γάζωμα, γιατί να κάνεις και κολλάρισμα.
Στο 9. Αφού φαίνεται πως επιλέγεις να μην βάλεις γραντί, γιατί να κάνεις τα σχοινιά περαστά-εσωτερικά.
Βάλε μόνο όπου θα φαίνονται κι από μέσα βάλε καμπυλωμένο σύρμα για να δείχνουν φουσκωμένα. 
Εγώ πειραματίσθηκα πάνω και σ’ αυτό, χρωματίζοντας απ’ έξω την διαδρομή του εσωτερικού σχοινιού αλλά δεν πέτυχε...
Θα σου δώσω επίσης την επιλογή να ράψεις το γραντί (αν επιτρέπει η κλίμακα) στην πίσω επιφάνεια των πανιών, γιατί αυτή ήταν και η πραγματική του θέση... «Καλλιτεχνική  αδεία» όμως οι περισσότεροι το τοποθετούμε στην άκρη... 8)
Δεν μπορώ να φανταστώ το τελικό αποτέλεσμα, αλλά αν εσύ το «βλέπεις» και σε ικανοποιεί  go for it.
Θα μου επιτρέψεις να μην κάνω σχόλια για το μοντέλο σου, την στιγμή που δεν είναι ομοίωμα πραγματικού...
Κανείς δεν μπορεί να κρίνει την ιδέα του καλλιτέχνη..
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Tags: