Αποστολέας Θέμα: Atlantic Ocean  (Αναγνώστηκε 11676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Atlantic Ocean
« στις: Οκτώβριος 22, 2018, 12:08:59 πμ »
Καλησπέρα στους φίλους του Model club
Παρ' όλο που είχα αποφασίσει να μην κατασκευάσω άλλο πολύπλοκο και μεγάλο ιστιοφόρο σαν τα προηγούμενα μου (Amerigo Vespucci - San Felipe - Le Soleil Royal), τελικά μάλλον δεν θα κρατήσω την απόφαση αυτή.
Μου άρεσε η ιδέα του Γρηγόρη Ευταξιάδη για κατασκευή από σχέδια και με χρήση υλικών που μου έχουν περισέψει από τις προηγούμενες κατασκευές. (Φυσικά θα χρειασθώ ή θα δημιουργήσω και άλλα)
Έτσι λοιπόν πήρα τα σχέδια του San Felipe , τα φωτοτύπισα σε κατάλληλη κλίμακα ώστε να βγεί ένα σκαρί του μεγέθους του San Felipe και αποτύπωσα καρίνα και νομείς σε κοντρα πλακέ κατάλληλου πάχους.
Αγόρασα ηλεκτρική σέγα και ξεκίνησα. Τα πρώτα βήματα πάνε ικανοποιητικά. Θέλει βέβαια προσοχή το κόψιμο με τη σέγα ώστε να μην ξεφύγουν οι καμπυλότητες των νομέων, πράγμα που είναι εξαιρετικά σημαντικό.
Ο στόχος μου είναι να γίνει ένα ιστιοφόρο απλούστερο από το San Felipe αλλά να είναι κάτι αξιόλογο.
Όταν έχω ολοκληρώσει το πρώτο βήμα της κατασκευής θα σας δείξω φωτογραφίες
Θα ακολουθήσω δεδομένα πλοίων της εποχής χωρίς ουσιαστικά να αντιγράφω κάποιο συγκεκριμένο ιστορικό πλοίο, δηλαδή θα αυτοσχεδιάσω. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα βγεί αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο.
Σκέφτηκα ότι το πλοίο θα πρέπει να έχει και κάποιο όνομα. Το βάφτισα λοιπόν SANTA RAFAELA.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Chemist (Γιώργος)

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 01:27:53 πμ »
Γιώργο κινείσαι στην σωστή κατεύθυνση και νομίζω ότι θα ευχαριστηθείς πολύ αυτήν την κατασκευή. Περιμένουμε φωτογραφίες, τεχνικές και εντυπώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Γρηγόρης Ευταξιάδης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Τόπος: Πάρος Κυκλάδες
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 07:47:38 μμ »
Καλησπέρα , εύχομαι τα καλύτερα στην προσπάθεια σου. Όντως η σέγα θέλει εξάσκηση με δυσκολεύει και μένα (δεν είναι λίγες οι φορές που καταφεύγω στην σέγα χειρός ) . Περιμένω και εγώ φωτογραφίες απο την κατασκευή και εύχομαι πολλές ώρες απόλαυσης .

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 08:18:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Model club
Οι πρώτες παρατηρήσεις από την κατασκευή του Santa Rafaela. Η χρήση της ηλεκτρικής σέγας χειρός ναι μεν είναι γρήγορη αλλά υστερεί σε ακρίβεια (θέλει πολύ προσοχή) και δημιουργεί γρέζι στο ξύλο με αποτέλεσμα να χρειάζεται μετά την κοπή αρκετή δουλειά λίμας και γυαλόχαρτου ώστε το κομμένο αντικείμενο (π.χ ένας νομέας) να έρθει στα σωστά του.
Αυτή η ιστορία μου δημιούργησε μια κόπωση - επικονδυλίτιδα στον αριστερό αγκώνα με αποτέλεσμα τη διακοπή εργασιών για κάποιο διάστημα (φυσικοθεραπεία - πάγος κλπ)
Με τον κ. Ίωνα Λαλαγιάννη που είχαμε μια συζήτησε πάνω στο θέμα της κοπής με σέγα η άποψη του είναι ότι η πλέον κατάλληλη είναι η κλασσική (και φθηνή) σέγα (αυτή που είχαμε στο Δημοτικό σχολείο) η οποία παίρνει λεπτό πριονάκι και δίνει ακρίβεια χωρίς γρέζια .
Την βρήκα καλή την ιδέα και θα τη χρησιμοποιήσω στο μέλλον (ελπίζω γρήγορα)
ΜΦΧ - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 05:06:16 μμ »
Καλησπέρα  Γιώργο .
Έχω  διαφορετική  άποψη  για την χρήση  της  σέγας  και θα μου επιτρέψεις  να διαφωνήσω
 όσον αφορά  τις  παρατηρήσεις σου .
Πιστεύω  ότι την ενοχοποιείς  άδικα  και χωρίς  λόγο  για την επικονδυλιτιδα 
την οποία  εύχομαι  να ξεπεράσεις  γρήγορα .
Θεωρώ  απαραίτητο  εργαλείο  την χρήση της σέγας σε κάθε εργαστήριο  ιδίως  σε κατασκευές
 με κούρβες   όπως για παράδειγμα  οι νομείς .
Τα γρέζια στο ξύλο  δημιουργούνται   από  διάφορα  πράγματα , το  μη κατάλληλο  πριονάκι
 για το συγκεκριμένο  ξύλο  ,  η μη  χρήση της κατάλληλης  ταχύτητας  παλινδρόμησης  της σέγας ,
η γρήγορη   η αργή   μετακίνηση  του ξύλου  κατά  κοπή  κλπ .
Η  σεγα πρέπει  να δέχεται  όλα τα είδη  από πριονάκια  λεπτά  η με  πάχος , μεγάλα  δόντια ,μικρά  ,
 κ.λ.π.   διαφορετικά  πρέπει  να σκεφτείς και να προσαρμόσεις   κάποια  ίδιο κατασκευή 
 για να μπορεί  να τα δεχτεί .
Μην περιμένεις  από το  όποιο  μηχάνημα  να σου αποδώσει  αν δεν ανακαλύψεις τις
 δυνατότητες του ,και πολλές  φορές να τις φτάσεις  στα όρια .
Καλό  είναι η  σεγα να συνοδεύετε    με μηχανήματα  λείανσης , ευθύγραμμο και κυκλικό .
Με λίγα  λόγια  θέλω  να πω τούτο ,  δεν είναι τα εργαλεία  που κάνουν  τον μάστορα
 αλλά ο μάστορας  τα εργαλεία .
Καλή  ανάρρωση  .
Βαγγελης .

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 08:46:11 μμ »
Καλησπέρα  Γιώργο .
Έχω  διαφορετική  άποψη  για την χρήση  της  σέγας  και θα μου επιτρέψεις  να διαφωνήσω
 όσον αφορά  τις  παρατηρήσεις σου .
Πιστεύω  ότι την ενοχοποιείς  άδικα  και χωρίς  λόγο  για την επικονδυλιτιδα 
την οποία  εύχομαι  να ξεπεράσεις  γρήγορα .
Θεωρώ  απαραίτητο  εργαλείο  την χρήση της σέγας σε κάθε εργαστήριο  ιδίως  σε κατασκευές
 με κούρβες   όπως για παράδειγμα  οι νομείς .
Τα γρέζια στο ξύλο  δημιουργούνται   από  διάφορα  πράγματα , το  μη κατάλληλο  πριονάκι
 για το συγκεκριμένο  ξύλο  ,  η μη  χρήση της κατάλληλης  ταχύτητας  παλινδρόμησης  της σέγας ,
η γρήγορη   η αργή   μετακίνηση  του ξύλου  κατά  κοπή  κλπ .
Η  σεγα πρέπει  να δέχεται  όλα τα είδη  από πριονάκια  λεπτά  η με  πάχος , μεγάλα  δόντια ,μικρά  ,
 κ.λ.π.   διαφορετικά  πρέπει  να σκεφτείς και να προσαρμόσεις   κάποια  ίδιο κατασκευή 
 για να μπορεί  να τα δεχτεί .
Μην περιμένεις  από το  όποιο  μηχάνημα  να σου αποδώσει  αν δεν ανακαλύψεις τις
 δυνατότητες του ,και πολλές  φορές να τις φτάσεις  στα όρια .
Καλό  είναι η  σεγα να συνοδεύετε    με μηχανήματα  λείανσης , ευθύγραμμο και κυκλικό .
Με λίγα  λόγια  θέλω  να πω τούτο ,  δεν είναι τα εργαλεία  που κάνουν  τον μάστορα
 αλλά ο μάστορας  τα εργαλεία .
Καλή  ανάρρωση  .
Βαγγελης .

Σαν επαγγελματίας θα συμφωνήσω 1000% με το κύριο Χαντζιάρα. Πρώτον μηχάνημα με ρύθμιση στροφών, δεύτερον την κατάλληλη λάμα (υπάρχουν λάμες τύπου clear cut, με μηδενικό γρέζι) και τρίτον πολύ σταθερή βάση για το κόψιμο, με το χέρι να δίνει την κατάλληλη πίεση. Υπάρχουν σέγες που δίνουν στην λάμα μιά ελαφριά απόκλιση από το κάθετο, κατά την κοπή, με το κάτω μέρος της λάμας ελαφριά μπροστά. Αυτές είναι οι καταλλήλότερες για καθαρές κοπές σε plywood. Οχι βέβαια οτι αποκλείω τις απλές σέγες. Θα έλεγα να δώσεις στην σέγα σου μιά ευκαιρία ακόμα, κάνοντας δοκιμές και με λάμες με λεπτότερο δόντι.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 09:09:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Ευχαριστώ κατ' αρχήν για τις παρατηρήσεις σχετικά με το θέμα της σέγας τις οποίες φυσικά και θα λάβω υπ' όψιν μου.
Το πρόβλημα με την Santa Rafaela είναι άλλο και μάλλον έμπλεξα άσχημα. Όπως ανέφερα στην πρώτη μου καταχώρηση εγώ έχω τα σχέδια του San Felipe πάνω στα οποία αποφάσισα να στηρίξω την κατασκευή του κυρίως σκάφους.
Τα σχέδια όμως χαρακτηρίζονται σαν NO SCALE με αποτέλεσμα να χρειάζεται διαφορετική μεγένθυση πχ για την καρίνα , διαφορετική για τους νομείς, διαφορετική για τα καταστρώματα κ.ο.κ
Δηλαδή η πιθανότητα μη σύμπτωσης των διαφόρων κομματιών μεταξύ των είναι πολύ πιθανή.
Έκανα τα πρώτα λάθη αλλά τα επισήμανα και προχωρώ. Με βοηθάει το ότι έχω στο σπίτι το San Felipe και το χρησιμοποιώ σαν σημείο αναφοράς
Βλέπετε είναι η πρώτη φορά που δουλεύω χωρίς κιτ και ο θεός βοηθός.
ΜΦΧ - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 02:22:24 πμ »
Καλησπέρα σε όλους
Ευχαριστώ κατ' αρχήν για τις παρατηρήσεις σχετικά με το θέμα της σέγας τις οποίες φυσικά και θα λάβω υπ' όψιν μου.
Το πρόβλημα με την Santa Rafaela είναι άλλο και μάλλον έμπλεξα άσχημα. Όπως ανέφερα στην πρώτη μου καταχώρηση εγώ έχω τα σχέδια του San Felipe πάνω στα οποία αποφάσισα να στηρίξω την κατασκευή του κυρίως σκάφους.
Τα σχέδια όμως χαρακτηρίζονται σαν NO SCALE με αποτέλεσμα να χρειάζεται διαφορετική μεγένθυση πχ για την καρίνα , διαφορετική για τους νομείς, διαφορετική για τα καταστρώματα κ.ο.κ
Δηλαδή η πιθανότητα μη σύμπτωσης των διαφόρων κομματιών μεταξύ των είναι πολύ πιθανή.
Έκανα τα πρώτα λάθη αλλά τα επισήμανα και προχωρώ. Με βοηθάει το ότι έχω στο σπίτι το San Felipe και το χρησιμοποιώ σαν σημείο αναφοράς
Βλέπετε είναι η πρώτη φορά που δουλεύω χωρίς κιτ και ο θεός βοηθός.
ΜΦΧ - Γιώργος
Ναι, τα σχέδια συνήθως είναι έτσι. Στόχος είναι να δεις τα κομμάτια, όχι να τα αναπαραγάγεις. Αλλά έρχονται εύκολα στη σωστή κλίμακα με λίγη προσοχή στις μετρήσεις.
Το project σου είναι ό,τι πρέπει για να μάθεις και τις μετρήσεις και τη σέγα και όλα χωρίς κιτ.

Αποσυνδεδεμένος Γρηγόρης Ευταξιάδης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Τόπος: Πάρος Κυκλάδες
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 09:08:33 πμ »
Γιώργο καλημέρα σχετικά με την σέγα ισχύουν όλα όσα ειπώθηκαν , προσωπικά δοκίμασα λάμες (πριονάκια) που είναι για κοπή μετάλλου με πολύ καλά αποτελέσματα  .

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 09:22:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Model club.
Σχετικά με το θέμα ''σέγα'' , η σέγα που αγόρασα είαι η  Einhell cassic TC-JS 60/1 από το Leroy Merlin. Πρόκειται για χαμηλού κόστους εργαλείο ( 26 ευρώ), γενικά εύχρηστο αλλά με το εξής μειονέκτημα. Τα μαχαιράκια που διαθέτει για ξύλο είναι πλατειά με σχετικά έντονη οδόντωση με αποτέλεσμα άγριο κόψιμο που χρειάζεται αρκετή δουλειά φινιρίσματος.
Πιθανώς τα μαχαιράκια για μέταλλο να είναι καλύτερα (βλ. σχόλιο Γρηγόρη) και θα το ψάξω.
Για μεγάλες διαδρομές (καρίνα - καταστρώματα - νομείς κλπ) καλή είναι αν την πηγαίνεις αργά και προσεκτικά (βλ. παρατηρήσεις Βαγγέλη) Για μικρά αντικείμενα και πολλές ακρίβειες δεν την βλέπω. Εκεί λέω να χρησιμοποιήσω παραδοσιακή σέγα (βλ. απόψεις Λαλαγιάννη).
Σίγουρα η πλέον κατάλληλη είναι η σέγα με πλατό, λεπτό και στενό μαχαιράκι όπου ο χειριστής οδηγεί το ξύλο και όχι το ξύλο να είναι σταθερό και να τρέχει η σέγα. Είναι όμως αρκετά ακριβή.
Προς το παρόν μεγένθυνα ξανά και προσεκτικά τα σχέδια των νομέων και πάμε λοιπόν από την αρχή.
Καλό βράδυ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 11:11:27 μμ »
Γιώργο  δεν παίζεσαι …..είσαι  φοβερός . Η παρατήρηση  που έκανα  αφορούσε  άλλο πράγμα .
Δεν ήξερες  ….δεν ……ρώταγες.....
Συγγνώμη …..αλλά  αυτή η σεγα  είναι να κόβεις  κανένα  καυσόξυλο…..   :lol:
Σεγα  για μοντελισμό  εννοούμε  επιτραπέζια .

Αποσυνδεδεμένος Γρηγόρης Ευταξιάδης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Τόπος: Πάρος Κυκλάδες
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 09:36:22 πμ »
Καλημέρα Γιώργο θα ήθελα να διευκρινήσω οτι αναφερόμουν σε λάμες (πριονάκια ) σέγας μοντελισμού

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 02:52:08 μμ »
Η απάντηση αυτή απευθύνεται αποκλειστικά στον Βαγγέλη
Βρήκα τη θέση του Βαγγέλη ειρωνική και απαξιωτική για το άτομο μου (... για καυσόξυλα ..) και νομίζω ότι η κριτική στα μέλη του club πρέπει να είναι σε τεχνικό επίπεδο και με ευγενικό τρόπο.
Σημειωτέον ότι η θέση αυτή είναι και άδικη για τους εξής λόγους
1. Απο την αρχή δήλωσα ότι δεν είχα σκοπό να κάνω άλλο πλοίο μετά από 10 χρόνια μοντελισμού
2. Τελικά με βάση τη δουλειά του Γρηγόρη είπα ας κάνω μια προσπάθεια με βάση του σχέδια του San Felipe.
3. Τα σχέδια αυτά είναι non scale άρα η κατασκευή αυτή έχει πολλές πιθανότητες αποτυχίας.
4. Έκανα έρευνα για το θέμα της σέγας και σαφώς είδα ότι η σωστή σέγα είναι η επιτραπέζια με κόστος αγοράς της τάξεως των 200 - 250 ευρώ. Έτσι πήρα την φθηνή σέγα χειρός η οποία κάνει τη δουλειά της έστω με κάποιο φινίρισμα και για δύσκολα σημεία σέγα χειροτεχνίας των 10 ευρώ.
5. Γίνεται πιστεύω αντιληπτό ότι κανείς αγοράζει κάτι για να το χρησιμοποιήσει για πολλές κατασκευές ενώ εγώ ήθελα μια βοήθεια κοπής για μια καρίνα και 12 νομείς και δεν είχα και λεφτά για πέταμα.
6. Ουδέποτε είχα την πρόθεση να κάνω μοντελισμό σαν του Βαγγέλη. Αλλά τα 4 ωραία πλοία που έχω κάνει δεν είναι καυσόξυλα.
7. Τέλος πάντων ας λήξει αυτό το θέμα χωρίς να δημιουργούνται παρεξηγήσεις

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 04:25:38 μμ »
Γιώργο  δεν  έχεις  καθόλου  την αίσθηση  του χιούμορ .
Εγώ  δεν ανέφερα  ότι τα πλοία  σου είναι καυσόξυλα
Μην το παίρνεις  ανάποδα…. είναι σαν να θέλεις  να  φτιάξεις  καφέ  και αγοράζεις ….. μπετονιέρα
 για την ανάδευση ……. επειδή  την  βρήκες  σε προσιτή  τιμή .
Φιλικά   Βαγγελης


Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:14:46 μμ »
Καλημέρα σε όλους
Η κατασκευή της Santa Rafaela προχωρεί. Στις εικόνες που επισυνάπτονται θα δείτε
1. Τα αρχικά σχέδια 2. Τα σχέδια σε κατάλληλη μεγέθυνση  3. Οι νομείς κομμένοι και φινιρισμένοι  4. Τα πρώτα βήματα της συναρμολόγησης
Φιλικά
Γιώργος





Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 09:32:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Η κατασκευή της Santa Rafaela συνεχίζεται
ΜΦΧ
Γιώργος





Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 08:10:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Συνεχίζεται η κατασκευή της  Santa Rafaela. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουν υπάρξει προβλήματα μη σύμτωσης των διαφόρων μερών. Αυτό το φοβόμουν λόγω των μεγενθύσεων των αρχικών  non scale σχεδίων. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα θα πάει καλά
ΜΦΧ
Γιώργος





Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 21, 2018, 08:09:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Model club
Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες που επισυνάπτονται η κατασκευή της Santa Rafaela είναι σε εξέλιξη.
Το σκάφος έχει πάρει τη μορφή του και έχουν ολοκληρωθεί τα κομμάτια που δημιουργήθηκαν από εμένα με ξυλουργική εργασία. Η πιθανότητα της μη σύμπτωσης των μερών αυτών δεν υφίσταται πλέον. Τα καταστρώματα είναι στις σωστές θέσεις με τα μήκη και τα σχετικά υψομετρικά σωστά τοποθετημένα.
Έδωσα μια προτεραιότητα στο σανίδωμα των καταστρωμάτων θεωρώντας ότι αυτό ήταν το επικίνδυνο κομμάτι για λάθη.
Τα καταστρώματα έχουν ακόμα αρκετή δουλειά και αφού ολοκληρωθεί θα συνεχίσω το σανίδωμα στο υπόλοιπο μέρος του σκάφους.
Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από την πρώτη αυτή κατασκευή χωρίς  kit .
Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να στείλω τις ευχές μου για τις γιορτές που έρχονται σε εσάς και τις οικογένειες σας
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιώργος






Αποσυνδεδεμένος Γρηγόρης Ευταξιάδης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Τόπος: Πάρος Κυκλάδες
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 10:25:15 πμ »
Γιώργο καλημέρα και Χρόνια πολλά
 Απο τις φωτογραφίες σου   φαίνεται οτι όλα βαίνουν καλώς και πιστεύω οτι και το πέτσωμα θα πάει καλά. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω απο τις φωτό είναι το μέγεθος της κατασκευής (ολικό μήκος 60cm με 70cm ; ) και το πως  (και σε ποιό στάδιο της κατασκευής ) θα κάνεις τα ανοίγματα για τα παράθυρα και  τις  θύρες των  κανονιών  .  Αναρωτιέμαι αν το μέγεθος του πλοίου που φτιάχνεις σου επιτρέπει να φτιάξεις εσύ τα παράθυρα (πλαίσια κλπ), θα ήταν πολύ ωραίο το αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση καλή και απολαυστική συνέχεια σου εύχομαι .

Γρηγόρης Ευταξιάδης

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 03:04:24 μμ »
Γρηγόρη καλημέρα και χρόνια πολλά.
Το πλοίο στηρίζεται στα σχέδια του San Felipe οπότε το συνολικό μήκος θα είναι 105 εκ. και το ύψος περίπου 80 εκ. Δηλαδή πρόκειται για μεγάλο σκάφος.
Αρχικά σκέφθηκα (την ιδέα την πήρα από εσένα) να κάνω μια απλή κατασκευή τύπου εμπορικού πλοίου με μόνο λίγα κανόνια στο κατάστρωμα. Τελικά όμως μου άνοιξε η όρεξη και θα το εξελίξω βάζοντας εκτός από τα κανόνια του καταστρώματος και μία σειρά κανονιών περίπου στο χαμηλό επίπεδο κάτω από το κυρίως κατάστρωμα. Στην απόφαση μου αυτή συνέβαλε το ότι το πλοίο γίνεται ωραίο και το ότι βρήκα στον κ. Λαλαγιάννη διάφορα στοιχεία όπως κανόνια, φανούς, σημαίες, παράθυρα με καπάκι για τα κανόνια κλπ τα οποία και θα χρησιμοποιήσω. Η στήρηξη των κάτω κανονιών θα γίνει πιο μετά αφού όμως τώρα θα προστεθούν τάκοι στήριξης των κανονιών σε κατάλληλα και συμμετρικά σημεία.
Επειδή είναι η πρώτη μου δουλειά χωρίς kit οι παρατηρήσεις και τα σχόλια είναι ευπρόσδεκτα και πολύ χρήσιμα για εμένα
ΜΦΧ - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 07:38:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά
Η κατασκευή συνεχίζεται. Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες που επισυνάπτονται η βασική δομή των καταστρωμάτων έχει ολοκληρωθεί.
Προχώρησα σε μερικό πέτσωμα και μαρκάρησα τις θέσεις των κανονιών τα οποία (θα) ευρίσκονται σε τροχήλατες βάσεις επί των καταστρωμάτων και βρίσκεται σε εξέλιξη το άνοιγμα των παραθύρων
Επόμενες φάσεις θα είναι η μερική συνέχεια του πετσώματος, το μαρκάρισμα των θέσεων των κανονιών σε χαμηλώτερο επίπεδο, η προσθήκη τάκων πάκτωσης των κανονιών, άνοιγμα παραθύρων κλπ, κλπ.
Στις εικόνες που βλέπετε δεν έχει γίνει ακόμη κανένα φινίρισμα οπότε κάποιες ατέλειες θα υπάρχουν. Φυσικά αυτά θα αποκατασταθούν όταν πρέπει. Προς το παρόν εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συμμετρία του σκάφους και το σωστό δέσιμο των διαφόρων κομματιών μεταξύ των.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιώργος






Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 11:19:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Η κατασκευή συνεχίζεται. Στην αριστερή πλευρά του πλοίου έγινε η διάνοιξη των παραθύρων για τα κανόνια του καταστρώματος όσο και για τα κανόνια σε χαμηλότερο επίπεδο.
Τακάκια για πάκτωση των κανονιών τοποθετήθηκαν επίσης στις σωστές θέσεις
Εξαιρετικά χρονοβόρος διαδικασία με συνεχείς μετρήσεις ώστε να εξασφαλισθεί η συμμετρία και η αισθητική του πλοίου. Η εργασία αυτή έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας δεδομένου ότι αυτοσχεδιάζω. (κατασκευή χωρίς kit)
Οι κορνίζες στα παράθυρα απλά έχουν τοποθετηθεί για την φωτογράφηση αλλά και για να έχω εικόνα της κατασκευής.
Σχετικά με τη δομή του πλοίου στην αρχή είπα να κάνω ένα εμπορικό ιστιοφόρο με πολύ λίγα κανόνια. Τελικά άλλαξα γνώμη και το πλοίο θα αποκτήσει τη μορφή που είχαν τα γαλιόνια του 17 αιώνα. Επίσης σκέφτομαι να του αλλάξω το όνομα.
Τα σχόλια σας θα με βοηθούσαν
Φιλικά
Γιώργος

   

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 01:32:55 πμ »
Όπως το βλέπω έχει πάει πολύ καλά μέχρι εδώ (και γρήγορα) ενώ πρόκειται για "θηρίο" σε μέγεθος.
 ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 10:06:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του model club.
Η κατασκευή συνεχίζεται ομαλά. Στην προηγούμενη καταχώρηση μου είχατε δει την αριστερή πλευρά του πλοίου σε αρκετά προχωρημένο στάδιο. Τώρα ολοκληρώθηκε και η δεξιά πλευρά η οποία έφτασε στο ίδιο σημείο με την αριστερή.
Φωτογραφία δεν έχει νόημα να επισυνάψω εφ' όσον έχετε δει την αριστερή.
Εγινε επίσης ένα καλό φινίρισμα και των δύο πλευρών.
Συνεχίζω λοιπόν με το υπόλοιπο σανίδωμα ώστε να ολοκληρωθεί η φάση αυτή. Ακολουθεί στοκάρισμα και πέρασμα με γυαλόχαρτο (χοντρο - ψιλό) ώστε το πλοίο να μπορεί να δεχθεί το δεύτερο σανίδωμα .
Με την ολοκλήρωση της φάσης αυτής θα επισυνάψω φωτογραφίες.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 04:31:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Σας επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες από τη διαδικασία του ''πετσώματος''
ΜΦΧ
Γιώργος





Tags: