Αποστολέας Θέμα: Atlantic Ocean  (Αναγνώστηκε 11721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 20, 2020, 12:45:35 πμ »
Ευχαριστούμε και τους δύο για την αναλυτική εξήγηση της τεχνικής!

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 22, 2020, 01:09:40 πμ »
Καλησπέρα φίλε Θανάση
Την τεχνική του κολλαρίσματος δεν την ήξερα, την πήρα από εσένα και νομίζω ότι είναι καλή ιδέα, θα εξηγήσου τους λόγους.
Σχεδίασα λοιπόν το πανί (στο ύφασμα) και σε κάθε γραμμή του περιγράμματος του έφερα παραλλήλους σε απόσταση 6 mm.
Αυτό έγινε με πηχάκι πλάτους 6 mm.
Στη συνέχεια παρασκεύασα το διάλυμα κόλλας (1κόλλα: 3 νερό) και με πινέλλο πέρασα το περίγραμμα του πανιού ώστε να μουσκέψει καλά. Στέγνωμα και σιδέρωμα. Πλέον η περιοχή στο περίγραμμα του πανιού έχει σκληρύνει (κολλάρισμα)
Κόψιμο των εξωτερικών γραμμών με κοπίδι και τη βοήθεια μεταλλικού χάρακα.
Το κόψιμο είναι τέλειο. Ευθύγραμμο (ή καμπυλόγραμμο όπου χρειάζεται) χωρίς ξέφτια. Αυτή θεωρώ ότι είναι η βοήθεια που προσφέρει η κόλλα. Κόψιμο με ψαλίδι το απορίπτω.
Στη συνέχεια το κομμάτι των 6 mm το ψεκάψω με λίγο νερό , το γυρίζω προσεκτικά κατά 180 μοίρες και το σιδερώνω οπότε το προεξέχον κομμάτι των 6 mm κολλάει στο κυρίως πανί. Ακολουθεί γάζωμα στο περίγραμμα και στις κάθετες γραμμές.
Τώρα αν θα περάσω σχοινιά μέσα από το διπλωμένο ύφασμα θα το δω, δεν το έχω αποφασίσει. Πάντως το σχοινί μπορεί να περάσει , η κόλληση είναι ασταθής)
Η κύρια μάζα του πανιού δεν είναι κολλαρισμένη, δεν χρειάζεται να είναι. Στις άκρες αν ενοχλεί μπορώ να διώξω την κόλλα με λίγο νερό.
Γραντί δεν προτίθεμαι να βάλω, είδα πως το κάνεις και φοβήθηκα ότι δεν θα το πετύχω. Το σύρμα είναι μια ιδέα (την κρατάω) αλλά υπενθυμίζω ότι τα πανιά τα κάνω να είναι μισοανεβασμένα .
Θα ολοκληρώσω το πρώτο κατάρτι (3 πανιά) και θα δούμε το αποτέλεσμα. Βλέπεις και εγώ πάω ψάχνοντας γιατί μέχρι τώρα τα πανιά στα προηγούμενα πλοία μου ήταν έτοιμα από το kit.
Πάντως η επικοινωνία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και εποκοδομητική και σε ευχαριστώ
Καλό βράδυ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 22, 2020, 08:29:04 πμ »
Χαιρετώ.
Ενδιαφέρουσα η τεχνική σου αλλά έχω κάποιες "ανασφάλειες"... :D
Το δίπλωμα των 6 mm μόνο προς την μία πλευρά, αφήνει την άλλη χωρίς εσωτερικό περίγραμμα.Το κάθε πανί απο την πλευρά χωρίς δίπλωμα, θα δείχνει σαν απλό τετράγωνο-τρίγωνο ύφασμα και το γαζί απο την πίσω πλευρά σαν άσχετο (στην εμπρός).
Δεν ξέρω πως θα αναπτύξεις μερικώς τα πανιά (μισοανεβασμένα=μισοδιπλωμένα) με κολλαρισμένο περίγραμμα. Δεν θα δείχνουν φυσικά διπλωμένα.
Θα κάνεις εσωτερικές ραφές για τα φύλλα και στο περίγραμμα, αλλά δεν θα προσθέσεις γραντί, εδώ βλέπω "ασυμφωνία" λεπτομερειών...
Καλή συνέχεια
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 24, 2020, 04:23:34 μμ »
Η δική μου εμπειρία με Lak χωρίς προωθητικό αέριο, όπως παλαιότερος συνμοντελιστής με συμβούλεψε στην τομή του USS Constitution, δούλεψε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά και καθαρά! Φωτογραφίες από τη δοκιμή αλλά και από το μοντέλο στη σχετική συζήτηση. Πολύ καλό κράτημα και γρήγορο στέγνωμα (1-2 ώρες). Πλεονέκτημα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτοιμη, ανά πάσα στιγμή και για το σημείο του πανιού που ενδιαφέρει μόνο. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 25, 2020, 08:02:17 πμ »
Χαιρετώ.
Στέλιο την έχω ακούσει την μέθοδο για εφαρμογή σε ύφασμα πανιών kit, αλλά δεν ξέρω το αποτέλεσμα σε ύφασμα βαμβακερό σεντόνι.Επίσης δεν ξέρω τι θα προκύψει απο τον συνδιασμό κόλλας (κολαρισμένες λωρίδες-κολλημένο γραντί) και lak.
Γι' άυτό και προτιμώ κάτι πιό σίγουρο.
Όμως τώρα που μου την θύμησες... θα την δοκιμάσω σε μία επόμενη φορά στην περίπτωση πολύ διπλωμένου πανιού, όπως στην φωτο.
Thx

There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 08, 2020, 06:59:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Model club
Μετά από αρκετές προσπάθειες και μη αποδεκτά από εμένα αποτελέσματα, κατάφερα τελικά να δημιουργήσω την πρώτη τριάδα πανιών  (φωτογραφίες επισυνάπτονται)
1. Αγόρασα ύφασμα κατάλληλο για πανιά ιστιοφόρων πλοίων. Αφού κατασκεύασα 1-2 πανιά το αποτέλεσμα με τα γαζιά το βρήκα πολύ σκούρο χρωματικά και τα απέρριψα.
2. Επεξεργάσθηκα το ύφασμα με διάλυμα χλωρίνης (1μέρος χλωρίνη - 2 μέρη νερό) για 15 λεπτά. Ξέβγαλμα - στέγνωμα  - σιδέρωμα.
Το ύφασμα υπέστη λεύκανση και η εικόνα του ήταν πολύ καλύτερη
3. Σχεδιασμός του πανιού πάνω στο ύφασμα με τη βοήθεια patron. Δεύτερο πρόσθετο περίγραμμα στα 6 mm
4. Η περιοχή των 6 mm περάσθηκε με πινέλο με διάλυμα κόλλας Atlacol (1 μέρος κόλλα - 4 μέρη νερό). Στέγνωμα. Σιδέρωμα. Με τον τρόπο αυτόν το περίγραμμα του πανιού σκλήρυνε και κόπηκε με ακρίβεια χωρίς ξέφτια με κοπίδι και με τη βοήθεια λάμας.
5. Σημάδεμα με μολύβι των κάθετων γραμμών του πανιού, Γύρισμα του περιγράμματαος των 6 mm κατά 180 μοίρες - σιδέρωμα.
6. Γάζωμα του πανιού από φίλη μοδίστρα
7. Ανάρτηση της τριάδας στο πρώτο κατάρτι του πλοίου.
Το αποτέλεσμα αφήνεται στην κρίση σας. Φυσικά τα πανιά με τη βοήθεια σχοινιών που θα τοποθετηθούν θα σταθεροποιηθούν σε μισοανεβασμένη (ή μισοκατεβασμένη) τελική μορφή.
Μόλις είμαι έτοιμος θα σας στείλω εικόνες

Φιλικά - Γιώργος



Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 08, 2020, 08:27:38 μμ »
Δε χρειάζονται πολλά λόγια.

ΟΜΟΡΦΑ!

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 29, 2020, 11:05:34 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Modelclub
Μετά απο αρκετούς πειραματισμούς, σχετικά με τα πανιά, κατέληξα στην εξής διαδικασία.
-- το ύφασμα που πήρα τελικά ήταν κάπως σκούρο μπεζ και με τα γαζιά ο χρωματισμός έδειχνε πιό βαρύς. Έτσι το έβαλα σε διάλυμα χλωρίνης και το χρώμα άνοιξε (λεύκανση)
-- Σχεδιασμός του πανιού, περιθώριο 6 mm γύρω - γύρω, κολλάρισμα μόνο στην περίμετρο ώστε να σκληρύνει, στέγνωμα, κόψιμο με κοπίδι
-- Σημάδεμα των σημείων που θα πέσει το γαζί, γύρισμα των περιθωρίων των 6 mm , σιδέρωμα και προώθηση στη φίλη μοδίστρα.
-- Ακολούθησε η ανάρτηση στο πρώτο κατάρτι
Φωτογραφίες επισυνάπτονται
Φιλικά - Γιώργος




Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 03, 2020, 10:45:25 μμ »
Γιώργο, χωρίς να έχω γνώσεις σε αυτήν την κατηγορία σκαφών, μου φαίνεται πολύ καλό το αποτέλεσμα που έχεις πετύχει.
Ως ιστιοπλόος στην 1:1, νομίζω ότι είναι καλύτερα να έχεις τσιτωμένα τα πανιά γιατί αυτό το ζάρωμα δεν μου μοιάζει πολύ φυσιολογικό (θα έπρεπε να έχει πιο πολλές δίπλες αν ήταν μισομαζεμένα).

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 09, 2020, 11:05:31 μμ »
Κωστή καλησπέρα και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου
Σχετικά με το θέμα '' πανιά '' έχω ήδη σημειώσει ότι προτιμώ τα μισοανεβασμένα ( ή μισοκαταβασμένα) πανιά με το εξής σκεπτικό.
Τα 100% ανεβασμένα πανιά είναι σαν να μην υπάρχουν. Τα 100% κατεβασμένα πανιά κυριαρχούν στην εικόνα του πλοίου και κρύβουν ένα πολύ μεγάλο μέρος της κατασκευής. Τα μισοανεβασμένα πανιά ενισχύουν την εικόνα του πλοίου και δεν κρύβουν κατάρτια, σκοινόσκαλες, κατάστρωμα κλπ.
Για το πως θα έχει αποδοθεί αυτό το μισοανέβασμα έψαξα στον Google , βρήκα κάποιες εικόνες και βάσει αυτών προσπάθησα για ότι καλύτερο. Τις εικόνες αυτές τις επισυνάπτω.
Σχετικά τώρα με την εύστοχη παρατήρηση σου για τον αριθμό των '' διπλώσεων '' είχες δίκιο, το επάνω και το μεσαίο πανί έπρεπε να έχουν ακόμη ένα δίπλωμα. Αυτό το έκανα ήδη και θα το δείξω στην επόμενη ανάρτηση μου.
Σχετικά με την ποιότητα του υφάσματος (βλ συζήτηση στην μερίδα του Βαγγέλη) ενημερώτικά σημειώνω ότι το δικό μου ύφασμα είναι 155 gr / m2 αγορασμένο από τον κ. Λαλαγιάννη.
Φιλικά - Γιώργος


Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:32:19 μμ »
Κωστή καλησπέρα
Όπως είχα αναφέρει στην προηγούμενη ανάρτηση μου αυξήθηκε ο αριθμός των διπλώσεων στο μεσαίο και στο επάνω πανί. Νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι.
Φωτογραφίες επισυνάπτονται
Καλό βράδυ - Γιώργος



Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 13, 2020, 08:02:11 πμ »
Γιώργο πολύ καλύτερα έτσι. Όσο περισσότερες ζαρες τόσο πιο ελαφρύ και μαλακό δείχνει το πανί. Βέβαια πάντα όταν κάνουμε κάτι σε κλίμακα έχουμε περιορισμούς από τα υλικά  που δεν ξεπερνιουνται εύκολα.Προχωράς πολύ καλά, αναμένω συνδεδεμενος και για τη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 11:25:01 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του model club
Συνεχίζεται η ανάρτηση των πανιών. Στις φωτογραφίες που επισυνάπτονται θα δείτε τα πανιά (τα κάθετα προς τον άξονα του πλοίου) με τη σχετική διαμόρφωση (μισοδιπλωμένα).
Είναι σαφές ότι είμαστε ένα βήμα πριν από την ολοκλήρωση της κατασκευής. Δηλαδή μένουν η ανάρτηση 4 ακόμη πανιών (παράλληλα προς τον άξονα), κάποα πρόσθετα σχοινιά και ένα φρεσκάρισμα των χρωμάτων.
Στη συνέχεια το πλοίο θα πάει σε επαγγελματία φωτογράφο για μια σωστή φωτογράφηση.
Συνεπώς άλλη ενδιάμεση καταχώρηση δεν θα κάνω. Θα δείτε τον επίλογο με τις τελικές φωτογραφίες (ελπίζω σε ένα μήνα)
Φιλικά - Γιώργος


Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 08:43:25 πμ »
Φανταστική δουλειά. Πόσο χρόνο σου πήρε για μέχρι εδω και τι διαστάσεις  είναι, να μπαίνω και γω στο κλίμα των .. πειρατών;
Μπράβο και πάλι.  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 09:11:26 πμ »
Αναμένω με πολύ ενδιαφέρον τις τελικές φωτογραφίες!


Μια τελευταία παρατήρηση σχετικά με τα πανιά. Στα σημεία που διπλώνουν θα πρέπει να υπάρχουν κάποια σχοινιά για να δικαιολογείται γιατί έχουν αυτό το σχήμα (βλέπε τη φωτογραφία από το πραγματικό ιστιοφόρο που έχεις αναρτήσει). Πιθανώς να τα έχεις βάλει και να μην φαίνονται στις φωτογραφίες γιατί είναι κάπως μικρές.


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 09:35:24 πμ »
Ωραία κατασκευή. Κωστή, εάν δεις τη φωτό που τα δείχνει από
πίσω διακρίνονται τα σχοινιά που τα μαζεύουν.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 02:55:09 μμ »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του model club
Με τη σημερινή ανάρτηση μου ολοκληρώθηκε η μικροναυπήγηση του Atlantic Ocean η οποία ξεκίνησε τον Οκτώβριο 2018 και ολοκληρώθηκε τον Οκτώβριο 2020, κράτησε δηλαδη 2 ολόκληρα χρόνια.
Οι διαστάσεις του μοντέλου είναι Μήκος  (χωρίς / μαζί με τον  πρόβολο 85 / 100 εκ ) – Ύψος (παπαφίγκος) 77 εκ – Πλάτος σκάφους 20 εκ. – Πλάτος  σε οριζόντιο ιστό 37 εκ.
Το πλοίο είναι εφοδιασμένο με 54 κανόνια συνολικά και η δομή του είναι σε γενικές γραμμές εκείνη των galleons (γαλιόνια) του 17 αιώνα.
Όπως εξήγησα στην αρχή της προσπάθειας μου το Atlantic Ocean δεν είναι μοντέλο κάποιου συγκεκριμένου πλοίου.
Βασίσθηκα για την κατασκευή του στην γενική ιδέα του San Felipe αλλά σε μια ελεύθερη διασκευή . Λεπτομέρεις για το θέμα αυτό υπάρχουν στις αρχικές μου αναρτήσεις.
Σε μιά αμέσως επόμενη ανάρτηση επισυνάπτω δύο σύνολα φωτογραφιών από την εξωτερική πλευρά του πλοίου αφ’ ενός και την  περιοχή του καταστρώματος αφ’ ετέρου.
Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους μοντελίστες που παρακολούθησαν  συστηματικά την όλη προσπάθεια μου και βοήθησαν με χρήσιμα σχόλια και παρατηρήσεις
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 03:00:01 μμ »
Φωτογραφίες επισυνάπτονται




Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 03:13:09 μμ »
Οι φωτογραφίες καταστρώματος είναι άνω των 5 ΜΒ και δεν τις δέχεται το σύστημα. Θα προσπαθήσω για λύση.
Γ.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 06:55:59 μμ »






Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:41:01 μμ »
Πολύ πολύ όμορφο! Ευχαριστήθηκα πολύ να παρακολουθώ την κατασκευή βήμα βήμα!

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 10:05:26 πμ »
Πολύ πολύ όμορφο! Ευχαριστήθηκα πολύ να παρακολουθώ την κατασκευή βήμα βήμα!

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με εμένα.
Αν και τελείως άσχετος με αυτό το είδος μοντελισμού, ήταν χαρά να βλέπω το έργο να ολοκληρώνεται, αλλά και τις καλές και κακές στιγμές του.
Σύντομα θα ξαναπιάσω να διαβάσω όλο το νήμα από την αρχή.

Μπράβο για την προσπάθεια, αλλά και την ολοκλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 29
  • Τόπος: Αφίδναι
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 06:35:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.!! Πανέμορφο το αποτέλεσμα σου. Έχω ενθουσιαστεί και σε ζηλεύω με την καλή την έννοια. Εύχομαι να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο, αλλά προς το παρόν έχω ξεκινήσει ένα καράβι και δεν το έχω τελειώσει ακόμα.
Έκατσα και διάβασα όλο το θέμα και για το Atlantic ocean και για το Le Soleil royal για να δω όλες τις λεπτομέρειες της κατασκευής τους.
Συγχαρητήρια πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Atlantic Ocean
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 09:05:30 πμ »
Μάριε καλημέρα
Είναι μεγάλη ικανοποίηση για εμένα να βλέπω ότι κάποιος νέος μοντελιστής μελετά τις κατασκευές μου παρόλο που το Atlantic Ocean έχει ολοκληρωθεί πριν 3 χρόμια.
Το Atlantic Ocean είναι το αγαπημένο μου πλοίο διότι το κατασκεύασα χωρίς Kit.
Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σύντομα να δούμε κάποια κατασκευή σου.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Chemist - Γιώργος Κοτταρίνος

Tags: