Αποστολέας Θέμα: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher  (Αναγνώστηκε 8280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« στις: Οκτώβριος 07, 2018, 02:12:49 μμ »
Καλημέρα φίλοι μου

Ξεκινάει σήμερα η χειμωνιάτικη κατασκευή 2018-2019 με ένα εμβληματικό όχημα, την Lamborghini Huracán LP 610-4 της Pocher στην κλίμακα 1:8 (what else, που λέει και ο George…), το "Supercar of the Year 2014", σύμφωνα με το αυτοκινητιστικό περιοδικό Top Gear.



Η Huracán (Ισπανικά: Τυφώνας) είναι ένα σπορ αυτοκίνητο με το οποίο η Lamborghini αντικατέστησε την πρώην ναυαρχίδα της V10, την Gallardo. Πρόκειται για το «μικρό» αδερφάκι της σημερινής ναυαρχίδας, της V12 Aventador. H Huracán έκανε την παγκόσμια πρεμιέρα της στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης την άνοιξη του 2014 και βγήκε στην αγορά λίγες εβδομάδες μετά. Ο τύπος LP 610-4 υποδηλώνει την θέση του κινητήρα (LP = Longitudinale Posteriore = κατά μήκος, πίσω), την ιπποδύναμη (610 ίππους) και την κίνηση στους 4 τροχούς. Το ίδιο το όνομα Huracán είναι εμπνευσμένο από έναν ισπανικό ταύρο για ταυρομαχίες, περίφημο για το θάρρος του, που αγωνίστηκε το 1879. Ονόματα ιστορικών ταύρων για ταυρομαχίες χρησιμοποιήθηκαν παραδοσιακά για πολλά μοντέλα της Lamborghini. Αλλά βασικά Huracán είναι ο Θεός του ανέμου, της θύελλας και της φωτιάς που λάτρευαν οι Μάγια.



Οι καινοτομίες σε σχέση με την Gallardo περιλαμβάνουν φώτα αποκλειστικά με LED, μια έγχρωμη οθόνη TFT 12.3 ιντσών με τα όργανα, εσωτερικές ταπετσαρίες από δέρμα Nappa και Alcantara, νέο ντιζάιν του πάνελ οροφής και της κονσόλας, διαστρωματωμένο απ’ ευθείας ψεκασμό (Iniezione Diretta Stratificata, IDS, στην ουσία μια προσαρμοσμένη εκδοχή του αντίστοιχου συστήματος της μητρικής Audi), τεχνολογία Stop & Start ώστε ο κινητήρας να πληροί τις προδιαγραφές EU6 για εκπομπές καυσαερίων (ωστόσο ο κινητήρας εκπέμπει 290 g CO2/km, αλλά ποιος τα κοιτάει τώρα αυτά…), αυτόματο κιβώτιο διπλού δίσκου LDF (= Lamborghini Doppia Frizione) 7 ταχυτήτων με 3 επιλογές οδηγητικού στυλ (STRADA, SPORT και CORSA), ζάντες 20 ιντσών, δισκόφρενα CC (carbon-ceramic), και, σαν έξτρα, μεταβλητό σύστημα διεύθυνσης LDS (= Lamborghini Dynamic Steering) και ηλεκτρομαγνητικά αμορτισέρ MagneRide. Πολλά από αυτά τα συστήματα τα βρίσκουμε ήδη και στην Aventador.

Δυο λόγια για τα τεχνικά χαρακτηριστικά: Βάρος (κενό) 1 422 kg, μικτή κατανάλωση 17,8/9,4/12,5 L/100 km, μήκος 4,46 m, πλάτος 1,93 m, ύψος 1,17 m, μεταξόνιο 2,62 m, μετατρόχιο (μπρος/πίσω) 1,67 / 1,62 m, χωρητικότητα πορτ-μπαγκάζ 110 λίτρα.



Χάρη στην εντυπωσιακή ισχύ του κινητήρα των 5,2 λίτρων (610 ίπποι) και την ροπή των 560 Nm, η θεωρητική μεγίστη ταχύτητα είναι 325 km/h. Η Huracán επιταχύνει από 0 στα 100 km/h σε 3,2 δευτερόλεπτα και από 0 στα 200 km/h σε 9,9 δευτερόλεπτα. Οι βασικοί ανταγωνιστές της είναι η McLaren 650S (καθώς και η 720S), το Audi R8, η Ferrari 458 Speciale και η 488 GTB. Εκτός από την LP 610-4, με την πάροδο του χρόνου παρουσιάστηκαν μοντέλα με ηπιότερους και δυνατότερους κινητήρες (LP 580-2 και LP 640-4 Performante, αντίστοιχα), ανοιχτές εκδοχές (Spyder) των 640, 610 και 580, και αγωνιστικές εκδοχές (LP 620-2 Super Trofeo και GT3).

Αξιοσημείωτη είναι και η εκδοχή LP 610-4 Polizia, ένα σπέσιαλ περιπολικό που κατασκευάστηκε ειδικά για την Ιταλική κρατική αστυνομία και αντικατέστησε τις δύο Gallardo που χρησιμοποιούσε η Ιταλική τροχαία και που καταστράφηκαν στη διάρκεια μιας περιπολίας. Αυτό το μοντέλο έχει διάφορα αποκλειστικά χαρακτηριστικά, όπως το γαλανό χρώμα με λευκές λωρίδες στο αμάξωμα, σύστημα βίντεο στο μέσο της καμπίνας και κάμερα δίπλα στο καθρεφτάκι, κομπιούτερ της αστυνομίας, σύστημα ηχογράφησης πίσω από τα καθίσματα, οπλοθήκες, σύστημα ψύξης στο πορτ-μπαγκάζ (για τη μεταφορά οργάνων προς μεταμόσχευση) και απινιδωτή.



Η τιμή εκκίνησης της Huracán είναι 180198 € για την 580 κουπέ, ενώ για την 640 Spyder ξεπερνά τα 263000 €. Έξτρα (εκτός από τα προαναφερθέντα LDS και MagneRide) περιλαμβάνουν βελτιώσεις του σαλονιού, σπέσιαλ χρωματισμούς, και διάφορα κομμάτια του κινητήρα και του αμαξώματος από ανθρακόνημα αντί για αλουμίνιο και μπορούν να φτάσουν άλλες 30000 €.

Στις 13 Μαρτίου 2018 η Lamborghini ανακοίνωσε την παραγωγή του 10000οστού κομματιού, μιας Huracán LP 640-4 Performante χρώματος Verde Mantis. Έτσι η Huracán έγινε το δεύτερο πιο πουλημένο μοντέλο στην ιστορία της μάρκας, πίσω από την προκάτοχο της Gallardo.

Το κιτ της Pocher (προς το παρόν το τελευταίο που κυκλοφόρησε η εταιρία το 2016) με περισσότερα από 800 κομμάτια θεωρείται απ’ όσους το κατασκεύασαν ήδη πολύ πιο πετυχημένο από το Aventador. Η πορεία θα δείξει… Για την κατασκευή θα χρησιμοποιήσω την κόκκινη εκδοχή (Rosso Mars) με βελτιωτικά της Tremonia (κυρίως PE για δισκόφρενα και αλουμίνια του σαλονιού) και βέβαια το CD με οδηγίες για τις κακοτοπιές του Paul Koo, καθώς, απ’ ό,τι λένε στο διαδίκτυο, οι έντυπες οδηγίες του κιτ βρίθουν λαθών. Προς το παρόν σας αφήνω με τις συνήθεις φωτογραφίες του ξεαμπαλαρίσματος και ελπίζω να έχω σύντομα το πρώτο update.

         

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2018, 10:43:52 μμ »
Αυτό και αν φαίνεται ενδιαφέρον θέμα

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2018, 08:41:00 πμ »
Ελπίζω η συνέχεια να είναι εξ ίσου ενδιαφέρουσα με την εισαγωγή Δημήτρη!  :wink:

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 06:06:20 μμ »
Πρώτο update της κατασκευής αυτής - αρχή του παραμυθιού, καλησπέρα σας! Κατ' αρχήν ασφαλίσαμε τις διάφορες βίδες από τα φακελάκια του κιτ στο κουτάκι τους.



Κατόπιν, όπως υποδεικνύουν και οι οδηγίες, ξεκινήσαμε με την κεντρική κονσόλα. Εδώ χρειάστηκαν διάφορες επεμβάσεις: τα στόπερ πίσω από την σειρά των κουμπιών στο πάνω μέρος "ξυρίστηκαν" εκτός από τα δύο ακριανά που αντιστοιχούν στα παράθυρα. Στο μπρος μέρος των κουμπιών δημιουργήθηκαν εσοχές. Τα πλαίσια αυτών των κουμπιών που δίνει το κιτ (0,6 χιλ. πάχος από ινόξ μέταλλο) αντικαταστάθηκαν με μαύρο σύρμα 0,7 χιλ. (εντός κλίμακος και στο σωστό χρώμα). Και ιδού το τελικό αποτέλεσμα μετά την συναρμολόγηση και το κόλλημα των χαλκομανιών (διαστάσεων 1 χ 1 χιλ. το πολύ):

         

Και μερικές λεπτομέρειες:

      

Ξέρω ότι το κόκκινο κάλυμμα του κουμπιού της μίζας είναι σαν να έχει αλειφτεί με μαρμελάδα φράουλα, αλλά αυτές είναι οι εκπλήξεις που αποκαλύπτει ο φακός μάκρο. Δεν πειράζει, δεν θα πολυφαίνεται... Στη συνέχεια μπήκε μοκέτα (αυτοκόλλητο μαύρο βελούδο) στο πάτωμα του σαλονιού και καθώς αποφασίστηκε διχρωμία (κόκκινο-μαύρο) δοκιμάστηκαν διάφορα κόκκινα που είχα στο στοκ μου. Επελέγη το Italian Red της Humbrol πάνω σε άσπρο αστάρι Gunze και με επικάλυψη ματ βερνίκι επίσης Gunze.

   

Έτσι βάφτηκαν το ακουμπιστήρι και το κάτω μέρος της κονσόλας. Επίσης ετοιμάστηκαν το CD player και το πεντάλ του γκαζιού και το υποπόδιο και αναμένουν την τοποθέτησή τους.

      

Προσεχής εργασία η διχρωμία στα καθίσματα. Ως τότε καλό ΣΚ!

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:32:22 μμ »
(...)Κατόπιν, όπως υποδεικνύουν και οι οδηγίες, ξεκινήσαμε με την κεντρική κονσόλα. Εδώ χρειάστηκαν διάφορες επεμβάσεις: τα στόπερ πίσω από την σειρά των κουμπιών στο πάνω μέρος "ξυρίστηκαν" εκτός από τα δύο ακριανά που αντιστοιχούν στα παράθυρα. Στο μπρος μέρος των κουμπιών δημιουργήθηκαν εσοχές. Τα πλαίσια αυτών των κουμπιών που δίνει το κιτ (0,6 χιλ. πάχος από ινόξ μέταλλο) αντικαταστάθηκαν με μαύρο σύρμα 0,7 χιλ. (εντός κλίμακος και στο σωστό χρώμα) (...)
::brancard::
Και εγώ αλλάζω μια μασίφ χειρολαβή στο ντέκ κάποιου κινητήρα και σκέφτομαι: «πσσσσ... τί έκανα πάλι ο τρισμέγιστος;;;»...
Συνέχισε ακάθεκτος!!!!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 09:38:02 πμ »
Ευχαριστώ στρατάρχα, αλλά τα παραλές... Οι επεμβάσεις αυτές καθεαυτές είναι σχετικά απλές. Πιο δύσκολο είναι να εντοπίσεις τις αποκλίσεις του κιτ από το 1:1 βάσει των φωτογραφιών αναφοράς.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 08:24:46 μμ »
Ωραία αρχή Κωνσταντίνε, δελεαστικό θέμα διάλεξες! :!:
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 08:56:56 μμ »
Να δούμε τι θα δώσει στο τέλος Αλέξανδρε...

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 12:36:44 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

Την εβδομάδα που πέρασε ασχολήθηκα με τα καθίσματα, τα οποία δίνονται σε δύο κομμάτια, ένα από σκληρό πλαστικό (η βάση και η πλάτη) και ένα από μαλακό πλαστικό για το καθεαυτό κάθισμα. Καθώς έχω αποφασίσει το σαλόνι να είναι δίχρωμο (κόκκινο-μαύρο), τα μαλακά μέρη μασκαρίστηκαν και βάφτηκαν με Italian Red της Humbrol πάνω σε άσπρο αστάρι Gunze και περάστηκαν με ένα χέρι ματ βερνίκι Gunze.



Τα γαζιά που δίνονται ως ανάγλυφες κοιλότητες βάφτηκαν προσεκτικά με πινελάκι με Matt Red Enamel (#153) της Humbrol και ό,τι ξεχείλισε σκουπίστηκε με χαρτί κουζίνας νοτισμένο με διαλυτικό:



Όσο στέγνωναν τα καθίσματα, ρελιάστηκαν τα χαλάκια που δίνει το κιτ με κόκκινο σύρμα 1 χιλ. που κολλήθηκε πάνω στην κόψη των χαλιών με κυανοακρυλική:

   

Επίσης ετοιμάστηκε ένα δίχτυ μικροαποσκευών που μπαίνει ως option στο χώρισμα πίσω από τα καθίσματα:

   reference, © Paul Koo,    ιδιοκατασκευή

Τέλος, μονταρίστηκαν τα δύο κομμάτια των καθισμάτων, προστέθηκαν οι δέστρες για τις ζώνες και τα λεβιεδάκια για την ανάκλισή τους. Βιδώθηκε η κεντρική κονσόλα πάνω στην μοκεταρισμένη μπανιέρα, προστέθηκαν τα καθίσματα, το υποπόδιο και το πεντάλ του γκαζιού και τα χαλάκια, et voilà!

      

Και μερικές λεπτομέρειες:

      

Συνέχεια την επόμενη εβδομάδα με το ταμπλό και το τιμόνι. Καλό Σαββατοκύριακο!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 02:24:12 μμ »
Εξαιρετική δουλειά Κωνσταντίνε, με τα γαζιά έμεινα άναυδος στην αρχή γιατί σκέφτηκα έχε γούστο να τα έραψε μόνος του :mrgreen:....ικανό σε είχα πάντως!
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 05:13:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε, αλλά όχι, ο μαζοχισμός έχει και όρια του... Ελπίζω να σε δω το ΠΣΚ στο Γκάζι...

Αποσυνδεδεμένος Modeling Greek man

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Τόπος: Αθήνα
  • Απόλλων Κωτούλας--Κλίμακα 1/24 & 1/16
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 01:47:09 μμ »
Τις καλησπέρες μου, ωραια επιλογή έπιασες πάλι όπως πάντα, και η δουλειά σου απίστευτη, σαν να φτιάχνεις το αληθινό, ένας και μοναδικός εισαι, καλη συνέχεια σου εύχομαι  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 02:24:12 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Απόλλωνα, αλλά να μην υπερβάλλουμε... Υπάρχουν απείρως καλύτεροι από μένα, που δουλεύουν την 1/24 και πιο κάτω. Στην 1/8 οι λεπτομέρειες σου προσφέρονται σε ασημένιο δίσκο...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 08:55:57 μμ »
Εξαιρετικά μέχρι εδώ, Κωνσταντίνε. Χάρμα οφθαλμών :wink:
Παρακολουθώ ανελλειπως :shock:
Καλή και διασκεδαστική συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 10:13:23 μμ »
Για σου Κωνσταντίνε. Μου αρέσει τόσο πολύ αυτό που βλέπω που δεν μπορώ να μην κάνω ένα σχόλιο θαυμασμού. ::thumbleft:: ::thumbleft::
Δεν έχω καμιά εμπειρία από αυτοκίνητα και ίσως κάποια στιγμή ανεχτείς κάποιες ερωτήσεις μου. :roll:
Επί του παρόντος όμως άπλα θαυμάζω την όμορφη δουλειά σου.
Θα παρακολουθώ και εγώ με ενδιαφέρων. ::salut:: ::salut:: ::salut::
 


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 08:27:09 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για τα καλά σας λόγια και το συνεχές ενδιαφέρον σας! Λυπάμαι που, αντίθετα με τα αυτοκίνητα που όλοι κάτι έχουν δει / ξέρουν, οι δικές μου γνώσεις πάνω στον στρατιωτικό / αεροπορικό τομέα είναι μηδενικές για να ανταποδώσω τις "επισκέψεις"...  :( Ωστόσο για ό,τι απορίες μπορεί να έχετε, εδώ είμαι!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 06:12:22 μμ »
Μετά τις εορτές και πανηγύρεις ξανά στον πάγκο για λίγη δουλίτσα... Και ένα μικρό update, μιας και με την έκθεση δεν έμεινε πολύς χρόνος. Ουσιαστικά φτιάχτηκαν το τιμόνι και το ταμπλό:

         

         

   

Για τα χρονικά της κατασκευής, το κομμάτι αυτό μόνο του φέρει 22 χαλκομανίες, εκ των οποίων μόνο μία (το καντράν) έχει ανθρώπινες διαστάσεις και οι υπόλοιπες είναι της τάξης του χιλιοστού και λιγότερο (βλέπε π.χ. το "+" στο δεξί πληκτρολόγιο του τιμονιού...).

Στο κεφάλαιο "τρελίτσες" στόλισα τα πατάκια με το logo της Lambo ελπίζοντας ότι το περίγραμμα του ταύρου είναι αναγνωρίσιμο.



Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την τεχνική της μεταφοράς σχεδίου σε αυτοκόλλητη τσόχα, ας το πει για να ανεβάσω κάτι σχετικό. Αυτά για σήμερα, καλή βδομάδα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 10:16:29 μμ »
Εντάξει το logo στα πατάκια δεν το περίμενα, θα μου πεις γιατί περίμενες τα πατάκια από τσόχα;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Βέβαια μετά από το έκθεμα σου που είδα live με τις χειροποίητες ταπετσαρίες στο εσωτερικό, πρέπει να ήταν παιχνιδάκι για σένα! ::salut::
Spoiler (hover to show)
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 11:27:22 μμ »
Παράθεση
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την τεχνική της μεταφοράς σχεδίου σε αυτοκόλλητη τσόχα, ας το πει για να ανεβάσω κάτι σχετικό
Καλησπέρα Κωνσταντίνε. ::salut:: Εγώ ενδιαφέρομαι.


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:59:41 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια Αλέξανδρε!
Εντάξει το logo στα πατάκια δεν το περίμενα, θα μου πεις γιατί περίμενες τα πατάκια από τσόχα;;;
Τα πατάκια από τσόχα περιλαμβάνονται στο κιτ. Αυτό που πρόσθεσα εγώ ήταν το κόκκινο ρέλι και τα logo.
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 08:01:19 πμ »
Εγώ ενδιαφέρομαι.
Εντάξει, θα αναρτήσω κάτι σχετικό σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 11:59:59 πμ »
Γιατί;;;;;;;;;

Γιατί μας το κάνεις αυτό;;;;;;;

Γιατί τώρα πρέπει πλέον, αυτές τις μικρές χαλκομανίες των μικρών καντράν στα τζιπ και τα άλλα οχήματα, να τις βάζω, ενώ μέχρι τώρα σκεφτόμουν «έλα μωρέ... ποιός θα τις δεί;;;» ή «καλά ποίος νομίζουν ότι θα ασχοληθεί με αυτές;»;;;;

Ή μάλλον, γιατί πλέον αυτές τις μικρές χαλκομανίες των καντράν των τζιπ και των οχημάτων, δεν μπορούμε να τις θεωρούμε μικρές εφόσον εσύ ασχολήθηκες και πέτυχες να τοποθετήσεις το «+» στο δεξί πληκτρολόγιο του τιμονιού;;;;

Γιατί;;;;;;;

Έχεις καταλάβει ότι κάθε ποστάρισμά σου, κάνει κάτι στα νεύρα μας ε;;;   Παρόλα αυτά όμως Σ υ ν έ χ ι σ ε ακάθεκτος!!! Τουλάχιστον εμένα μου αρέσει «να πειράζονται τα νεύρα μου» βλέποντας τα αριστουργήματά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 12:07:30 μμ »
Έλα τώρα, τα παραλές... Αυτά που είδα εγώ στην έκθεση να φτιάχνετε εσείς οι αρματάδες και οι αυτοκινητάδες στην 1/24 είναι σκάλες δυσκολότερα από τις δικές μου χαλκομανίες... Όχι τίποτε άλλο δηλ., αλλά αν είναι να εκνευρίζεσαι, να σε εκνευρίζουν οι σωστοί! :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 02:59:31 μμ »
Εντάξει, θα αναρτήσω κάτι σχετικό σύντομα.
Τα πατάκια σκίζουν...Το μάτι κάθε παρατηρητή θα στηλώνεται στους raging bulls που πρόσθεσες.  ::salut::
Aναμένουμε λεπτομέρειες της τεχνικής.
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Lamborghini Huracán LP 610-4, 1:8 by Pocher
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 03:10:04 μμ »
Το μάτι κάθε παρατηρητή θα στηλώνεται στους raging bulls που πρόσθεσες. 
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια φίλε μου! Όσο για τα πατάκια, όταν μπει το κουβούκλιο της καμπίνας δεν θα πολυφαίνονται - ιδίως με κλειστές τις πόρτες...

Tags: