Modelclub.gr Φόρουμ

F-104C Italeri 1:72 (Αναγνώστηκε 1051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Sakis900

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
F-104C Italeri 1:72
Σεπτέμβριος 28, 2018, 03:16:33 μμ
Γεια σας! Out of the box κατασκευή με μόνη βελτίωση το κάθισμα της Aires. Προερχόμενο από την Esci, είναι μια καλή αναπαράσταση αυτού του εντυπωσιακού αεροσκάφους, με λεπτή γράμμωση, σχετικά καλή εφαρμογή (προσοχή στους αεραγωγούς), κλειστή καλύπτρα και απλοϊκό cockpit. Μια κατασκευή χωρίς πολύ άγχος. Είχα την έκδοση που δεν περιλάμβανε τα σήματα της έκδοσης Vietnam. Με ένα mail στην Italeri και 6 ευρώ είχα τα σήματα σε 5 ημέρες. Οι πτερυγικές δεξαμενές είναι από Hasegawa γιατί της Esci-Italeri είναι πολύ λεπτές. Ήθελα να το τοποθετήσω σε κάποιο περιβάλλον όποτε έφτιαξα τη βάση για να το «εντάξω» κάπου. Τα τσουβαλάκια είναι φτιαγμένα με εποξικό στόχο και το δάπεδο με φύλλο πλαστικού. Χρησιμοποιήθηκαν ακρυλικά χρώματα για βάση και enamel για παραπάνω επεξεργασία. Το μοντέλο έκανα την απόπειρα να το βάψω με ελεύθερο χέρι. Το συγκεκριμένο αεροσκάφος χτυπήθηκε από SAM προκαλώντας τον ακαριαίο θάνατο του πιλότου του, ενώ ήταν σε συνοδεία βομβαρδιστικών F-105 το 1966. To smoke II που υπάρχει ως noseart αναφέρεται στην κάπνα του κινητήρα, για το ΙΙ δεν υπάρχει κάποια πληροφορία. Απομίμηση του συγκεκριμένου αεροσκάφους υπάρχει σε μουσείο στην Αμερική.

felix

• *
  • Scale 1/35
  • Fighter Fling Maniac
#1 Απ: F-104C Italeri 1:72
Σεπτέμβριος 28, 2018, 04:37:58 μμ
Σάκη χτυπάς σαν stelth αεροσκάφος με τις κατασκευές σου!! Αθόρυβα και μια κ έξω!!  :lol:
Πάρα πολύ όμορφο και η παραλλαγή πολύ πετυχημένη θεωρώ (και χρωματικά και ως προς το ελεύθερο χέρι).

Και η βάση εξαιρετική!! Πολλά μπράβο!!

Υ.Γ.: Αν έχεις κρατήσει φωτογραφίες από την κατασκευή, αν θες πόσταρε τις γιατί πάντα μια κατασκευή σου είναι ενδιαφέρουσα.

::salut:: ::salut:: ::salut::
Νωντας

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#2 Απ: F-104C Italeri 1:72
Σεπτέμβριος 28, 2018, 06:00:54 μμ
Μπράβο βρε Σάκη. Μοντέλο και βάση πολύ όμορφα και τα δύο ::thumbleft::

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#3 Απ: F-104C Italeri 1:72
Σεπτέμβριος 28, 2018, 11:04:26 μμ
Γεια σου Σάκη, πολύ ωραίο το F-104C Vietnam και το mini διόραμα :!:

Ενδιαφέρων η περιγραφή σου αλλά και το ιστορικό. Κρίμα για τον πιλότο, τραγικές στιγμές.

Δε λυπήθηκες τόσο εποξικό στόκο; Ή έχεις κάτι από μέσα και τον χρησιμοποίησες μόνο εξωτερικά;

Το F-104C της italeri το φλερτάρω εδώ και καιρό αλλά ακόμη δε το έχω πάρει φοβούμενος χρεπιά. Τώρα που διάβασα το άρθρο σου και είδα και το μοντέλο σου με έπεισες να το πάρω. Είναι και το μόνο c που μπορείς να βρεις στην 1/72, αν δεν κάνω λάθος.

Το βασικό dark green της παραλλαγής, είναι της gunze?

montelakias

• *
  • Scale 1/35
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
#4 Απ: F-104C Italeri 1:72
Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:24:01 πμ
Ναι θα συμφωνήσω με τον Νώντα Θα θέλαμε κάτι περισσότερο από το κατασκευαστικό του μέρος.
Είναι πολύ κάλο για να περάσει στο ντούκου. Και αφού είσαι τόσο τσιγκούνης  :mrgreen: θα σε ταράξουμε
στις ερωτήσεις, πχ  έχεις κάνει προσκίαση ? Ποιοι κωδικοί χρωμάτων που χρησιμοποιήθηκαν,
και ποιο το τελικό βερνίκι?
Και βεβαία έχω και εγώ την ίδια απορία για την πανέμορφη μάντρα από σακιά, γιατί εποξικό στόκο και όχι πχ πηλό? :roll:

Χάρης

Spook

• *
  • Scale 1/35
  • Ανδρέας
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
#5 Απ: F-104C Italeri 1:72
Σεπτέμβριος 29, 2018, 06:41:39 μμ
Πολύ ωραίο Σάκη το σύνολο όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε! Χαράς στο κουράγιο σου με όλα αυτά τα σακιά! ::salut::

Anytime Baby....!!

dimitrisap

• *
  • Scale 1/35
#6 Απ: F-104C Italeri 1:72
Σεπτέμβριος 29, 2018, 08:25:57 μμ
Πολύ ωραία δουλειά, μπράβο!!!! ::salut::

Sakis900

• *
  • Scale 1/35
#7 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 01, 2018, 01:19:24 μμ
Γεια σας φίλοι συνφορουμίστες μοντελιστές!
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας σχόλια.
 ::arrowred:: felix και montelakias δυστυχώς φωτογραφίες της κατασκευής δεν έχω και λυπάμαι για αυτό... θα προσπαθήσω να περιγράψω με λόγια τα της κατασκευής.
Βασικά, θα έπρεπε να το είχα ανεβάσει στο show room και όχι στα «Υπό κατασκευή» που το ανέβασα από αφηρημάδα!!! Παρακαλώ λοιπόν τη διαχείρηση να το πάει στο show room.
Το κατασκευαστικό ήταν απλό εκτός από τις εισαγωγές που προτείνω να μην ακολουθηθούν οι οδηγίες της Italeri και να κολληθούν τα δύο κομμάτια της κάθε εισαγωγής μαζί και μετά πάνω στην άτρακτο, αλλά να κολληθούν πρώτα τα εσωτερικά κομμάτια πάνω στην άτρακτο και μετά να ακολουθήσουν τα εξωτερικά καμπυλωτά γιατί ενωμένα δεν θα μπορέσουν αν εφαρμόσουν σωστά πάνω στην άτρακτο. Κατά τα άλλα η συναρμολόγηση προχώρησε χωρίς εκπλήξεις. Το μοντέλο έχει «φινέτσα» hasegawa αν και όχι τόσο λεπτομερές.
Για το καμουφλάζ χρησιμοποίησα τα Η310, Η303, Η 309 για τις πάνω επιφάνειες και Η311 για τις κάτω, όλα ακρυλικά της Gunze Mr Hobby αραιωένα με το δικό τους ακρυλικό διαλύτη. Προσκίαση δεν έκανα, αλλά έκανα φωτίσματα και σκιάσεις αραιώνοντας το Η310 (καφέ-μπεζ) με το H27 Tan και Η318 Radome για ανοίγματα και Dark Earth για κάποιες σκιάσεις. Στη συνέχεια ισορρόπησα κάπως τις αντιθέσεις ψεκάζοντας ελφρά χέρια με το βασικό αρκετά αραιωμένο. Τα πράσινα έγιναν με ανοίγματα και σκουρίματα του βασικού πράσινου με άσπρο (και λίγο flesh) και μαύρο.
Δεύτερη φορά που προσπάθησα να ψεκάσω με ελεύθερο χέρι και το αποτέλεσμα με ευχαρίστησε και νομίζω θα το εφαρμόσω από εδώ και στο εξής. Wash και λερώματα με τα enamels της ΑΚ.
Το τοιχείο με τα τσουβάλια έγινε με εποξικό στόκο Milliput (Η άσπρη και κόκκινη συσκευασία). Δεν είμαι πολύ γνώστης των υλικών, έχω αρχίσει και ασχολούμαι, δεν σκέφτηκα καθόλου τον πυλό... Τα έφτιαξα κάνοντας «μακαρόνια» και χαράζοντάς τα. Κατόπιν ατ έβαζα δίπλα-δίπλα το ένα στο άλλο. Μία στρώση παράλληλα, μία στρώση κάθετα, κοκ. Η αναλογία πρέπει να είνα 1:2 πλάτος Χ μήκος για να «κάτσουν» σωστά. Βάφτηκε ο τοίχος με ένα χακί και μετά με ανοιγμένο το ίδιο, ή πιο σκούρο, ή κοντινές «στρατιωτικές» αποχρώσεις βάφτηκαν με το πινέλο ενα-ένα τα τσουβάλια. Στη συνέχεια περάστηκαν με ένα γενναίο wash με το Dark Wash της ΑΚ. Χρειάστηκα μιάμιση συσκευασία Milliput για να το ολοκληρώσω! Τα τελευταία τσουβάλια πάνω-πάνω φτιάχτηκαν και τοποθετήθηκαν ένα-ένα σε «άτακτη» διάθεση.
Οι πλάκες χαράκτηκαν σε φύλλο πλαστικού (4,8 Χ 4,8 εκ.) πάχους 0,5 ή 0,75 χιλ. Πριν, το φύλλο τρίφτηκε με ντουκόχαρτο 400 και 600 βαθμών για να αποκτήσει μια σχετική αγριάδα. Ψεκάστηκε ελεύθερα με ανοιχτά ψυxρά και θερμά γκρι, καθώς και ανοιγμένα buff και deck Tan της Tamiya, προσέχοντας να είμαι στα όρια των πλακών και να διατηρήσω αντιθέσεις μεταξυ τους. Ένα wash με μαύρο ματ της Humbrol στη συνέχεια, οριοθέτησε και τις πλάκες. Αφού ψεκάστηκε με γυαλιστερό ακρυλικό βερνίκι, έγινε παραπάνω επεξεργασία με τα streaking grime και paneliners της ΑΚ. Την επεξεργασία την έκανα με παλιά χαλασμένα πινέλα και σφουγγάρια «χτυπώντας» την επιφάνεια και δημιουργώντα έτσι τα στίγματα πάνω στις πλάκες. Στις φωτο δεν φαίνονται πολύ καλά αλλά στην πραγματικότητα φαίνονται περισσότερο. Στο τέλος όλη η βάση ψεκάστηκε με ματ βερνίκι και στη συνέχεια σε κάποια λίγα επιλεγμένα σημεία έβαλα τo Fuel Stains της ΑΚ που είναι γυαλιστερό και αναπαριστά πολύ καλά αυτό που περιγράφει το όνομά του.
Τα ακρυλικά βερνίκια που χρησιμοποίησα (gloss και mat) είναι από τη σειρά Galleria της Winsor & Newton.

montelakias

• *
  • Scale 1/35
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
#8 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 01, 2018, 07:56:10 μμ
Σάκη σε ευχαριστούμε για όλο αυτό το αναλυτικό κατεβατό με πληροφορίες της κατασκευής σου.
Σου εύχομαι πάντα τέτοια. ::salut::

Χάρης

nosdio

• *
  • Scale 1/35
  • Γιάννης
#9 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 01, 2018, 08:05:08 μμ
Μπραβο Σακη ,και μια χαρα σου βγηκε το ελευθερο ετσι να τα κανεις και ολο και καλυτερα θα ειναι.

Sakis900

• *
  • Scale 1/35
#10 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 02, 2018, 11:40:04 πμ
Σάκη σε ευχαριστούμε για όλο αυτό το αναλυτικό κατεβατό με πληροφορίες της κατασκευής σου.
Σου εύχομαι πάντα τέτοια. ::salut::
Να είσαι καλά φίλε, πιστεύω η περιγραφή να βοήθησε! ::salut::

Sakis900

• *
  • Scale 1/35
#11 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 02, 2018, 11:41:54 πμ
Μπραβο Σακη ,και μια χαρα σου βγηκε το ελευθερο ετσι να τα κανεις και ολο και καλυτερα θα ειναι.
Thank's Nosdio, και έτσι θα συνεχίσω (με ελεύθερο χέρι)!

Scrat

• *
  • Scale 1/144
  • Τρύφων Σπιουνέας
  • To infinity and beyond...
#12 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 02, 2018, 06:51:21 μμ
Το αεροσκάφος είναι πυ πυ πύραυλος. Μπράβο σου.
Δεν ήξερα πως στο Βιετνάμ έδρασαν αυτά. Είδα και πρόσφατα μια εικόνα του με  bullpup, νομίζω και σε HAF version. Απορώ ένα τέτοιο αΦος που πήγαινε σαν πππυραυλος, πως κατάφερνε να στοχεύσει, πότε προλάβαινε ο πιλότος.
Έχω φτιάξει και γω ένα, μια μετριότητα της Italeri μου βγήκε, που πρώτα έγινε ιταλικό και μετα ΧΑΦ!
Πίνω μπόμπες και εκτοξεύω ρουκέτες!

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#13 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 04, 2018, 02:13:43 πμ
Σε ευχαριστούμε Σάκη για το αναλυτικό σου κείμενο, δεν είχα παρατηρήσει ότι είναι ελεύθερο χέρι το μοντέλο!
Μπράβο πολύ καλή δουλειά! Με τι αερογράφο ψέκασες;

Για το σκούρο πράσινο της Gunze, νομίζω στο έχω ξαναπεί, θεωρώ ότι είναι λίγο ανοιχτό. Ίσως να φταίνε και οι φωτογραφίες που συγκρίνω! Δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος.

Στο F-100F που είχα κάνει, το είχα αναμίξει με ένα σκούρο πράσινο για να το φέρω εκεί που θέλω. Τώρα έχω πάρει το αντίστοιχο της ΑΚΑΝ για να πειραματιστώ στο επόμενο βιετναμ.  :)

Ενα μικρό άρθρο για το F-104 στο Vietnam http://www.i-f-s.nl/vietnam/

Sakis900

• *
  • Scale 1/35
#14 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 04, 2018, 11:45:32 πμ
Το αεροσκάφος είναι πυ πυ πύραυλος. Μπράβο σου.
Δεν ήξερα πως στο Βιετνάμ έδρασαν αυτά. Είδα και πρόσφατα μια εικόνα του με  bullpup, νομίζω και σε HAF version. Απορώ ένα τέτοιο αΦος που πήγαινε σαν πππυραυλος, πως κατάφερνε να στοχεύσει, πότε προλάβαινε ο πιλότος.
Έχω φτιάξει και γω ένα, μια μετριότητα της Italeri μου βγήκε, που πρώτα έγινε ιταλικό και μετα ΧΑΦ!
Σε ευχαριστώ scrat! Ναι, έδρασαν στο Βιετνάμ σε δύο δόσεις μεταξύ 1965-1967. Αρχικά ως συνοδεία F-105 αλλά χρησιμοποιήθηκαν και σε ρόλους κρούσης και εγγυς υποστήριξης. Γρήγορα όμως αντικαταστάθηκαν από τα Phantom.

Sakis900

• *
  • Scale 1/35
#15 Απ: F-104C Italeri 1:72
Οκτώβριος 04, 2018, 11:49:25 πμ
Σε ευχαριστούμε Σάκη για το αναλυτικό σου κείμενο, δεν είχα παρατηρήσει ότι είναι ελεύθερο χέρι το μοντέλο!
Μπράβο πολύ καλή δουλειά! Με τι αερογράφο ψέκασες;

Για το σκούρο πράσινο της Gunze, νομίζω στο έχω ξαναπεί, θεωρώ ότι είναι λίγο ανοιχτό. Ίσως να φταίνε και οι φωτογραφίες που συγκρίνω! Δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος.

Στο F-100F που είχα κάνει, το είχα αναμίξει με ένα σκούρο πράσινο για να το φέρω εκεί που θέλω. Τώρα έχω πάρει το αντίστοιχο της ΑΚΑΝ για να πειραματιστώ στο επόμενο βιετναμ.  :)

Ενα μικρό άρθρο για το F-104 στο Vietnam http://www.i-f-s.nl/vietnam/

Thank's Άρη! Ψέκασα με τον Harder and Steenbeck infinity με 0,2 βελόνα. Το σκούρο πράσινο είναι το Η309 της Gunze που το προτείνει για το αντίστοιχο FS. Το έχω ανοίξει βέβαια για να αποδώσω κάποια φθορά... μπορείνα το άνοιξα λίγο παραπάνω... μπορεί να φταίει και η φωτο... δεν ξέρω.