Αποστολέας Θέμα: M151A2 Scratch What if  (Αναγνώστηκε 945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
M151A2 Scratch What if
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 01:45:44 μμ »
   Επειδή εδώ και αρκετό καιρό χαζεύω διάφορες "σκρατσιές" με τζιπάκια, ειδικά ορισμένα πολιτικού τύπου στιλ συνεργείου ή οτιδήποτε μαγικό φτιάχνετε ορισμένοι, ζήλεψα και θέλησα να προσπαθήσω και εγώ κάτι παρόμοιο.
   Αποφάσισα λοιπόν να πειραματιστώ με ότι έχω και ότι δεν μπορώ να προσπαθήσω να το συμπληρώσω με ιδιοκατασκευή και ας μην φτάνω στο επίπεδο που βλέπω εδώ μέσα.
Το μοντέλο δεν έχει τελειώσει ακόμα (το παιδεύω εδώ και χρόνια και έχω αλλάξει αρκετές φορές την διαμόρφωση, αλλά αυτή την φορά τα κομμάτια κολλήθηκαν ) αλλά είναι κοντά απλώς ήθελα κάποιες γνώμες έτσι ώστε αν δεν καταφέρω να τις τοποθετήσω σε αυτό να ξέρω για το επόμενο. Στο κάτω κάτω αν δεν προσπαθήσω δεν θα μάθω ούτε θα τελειώσει το στόκ.
   Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών αλλά τις τράβηξα με το κινητό μου. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω καλύτερες με την φωτογραφική μηχανή (όχι ότι θα είναι και πολύ καλύτερες απλά θα είναι ο φωτισμός καλύτερος)
   Το τζίπ και το χαρτοκιβώτιο μερίδων μάχης είναι ΤΑΜΙΥΑ ο οπλισμός και τα κιβώτια (καθώς και τα κάνιστρα καυσίμων) ITALERI και το χαρτοκιβώτιο με τα νερά από το ίντερνετ

 

  Η σύνθεση είναι φανταστική και αποτελείται από διάφορα περισσεύματα που είχα. Το τζίπ ήταν μια αρχική αποτυχημένη προσπάθεια για ιδιοκατασκευή αλλά πέτυχα μόνο το "ενισχυμένο καπό. Είχα κάνει και μια προσπάθεια για διάφανα φώτα αλλά απέτυχα και μάλλον θα τα καλύψω με κάποια σακίδια από το spare box
 
κριτικές και σχόλια ευπρόσδεκτα


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 06:00:57 μμ »
mad max φαση βλεπω! :mrgreen:
αν και δεν μου αρεσουν γενικα τα what if δεν μπορω να πω...καλη προσπαθεια!το roll cage πως το εφτιαξες??

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 10:05:32 μμ »
Ευχαριστώ. Το roll cage ήταν που με έκανε να το ξαναξεκινήσω. Είναι κομμάτι από sprue το ζέστανα, το λύγισα και μετά κανόνισα το ύψος που ήθελα. Τώρα ετοιμάζω και το κυτίο πυρομαχικών που θα μπεί στο bushmaster (από παλιό κιτ της ITALERI)

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 10:27:35 μμ »
ωραίο δείχνει, μοντελοξεμπούκωμα...

Βάλτου και τίποτα μπαγκάζια ή κάνα πολυβόλο στον συνοδηγό

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 02:24:15 πμ »
Ετοιμάζω φορτώματα για πολυβόλο στον συνοδηγό αν βρώ ή φτιάξω κάτι παράξενο

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2611
  • Age: 51
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 01:59:03 μμ »
Παντα τα What if εχουν την γλυκα τους.Μπραβο Δημητρη.
 ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 03:25:31 μμ »
Ευχαριστώ Τάσο

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 08:58:26 μμ »
Έρχεται και η συνέχεια που υποσχέθηκα. Οι φωτογραφίες είναι κάπως για αυτό έβγαλα 3-4 για να καταλάβετε τι βλέπετε (ελπίζω  :mrgreen:)
  Τα σακίδια είναι η πρώτη μου προσπάθεια με το blue stuff. Πολύ εύκολο για να βγάλεις καλούπι απλά πρέπει να μάθω να ελέγχω καλύτερα το green stuff. Τα όπλα είναι συνδυασμοί από σπασμένα στο spare box. Μ16 με κάννη και δίποδο από Μ60 και Μ16 με σπασμένη κάννη που στην θέση της μπήκε αυτοσχέδιος σιγαστήρας. Οι αορτήρες κλασικά αλουμινόφυλλο



Το κυτίο πυρομαχικών για το πυροβόλο φαίνεται φτωχό αλλά δεν ξέρω ακόμα πως να του προσθέσω λεπτομέρεια. Κάτι θα σκεφτώ στην πορεία
Ο πυροσβεστήρας είναι ιδιοκατασκευή από κομμάτια sprue και ζεσταμένο τεντωμένο σωληνάκι μπατονέτας. Αν θυμάμαι καλά κάπου εδώ στο φόρουμ είδα τον τρόπο που τον έφτιαξα. Θέλει ακόμα λίγο δούλεμα να δείξει
  Το Igla δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα μπεί. Θέλω να υπάρχει θέση για κάθε πράγμα, ώστε να μαρτυράει μια υποτυπώδη οργάνωση

Παρατηρήσεις σχόλια δεκτά
 

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 10:17:20 μμ »
Μια προσπάθεια για καλύτερες φωτογραφίες. Τοποθετήθηκε το κιβώτιο πυρομαχικών στο πυροβόλο και προσπάθεια για να μπει ένα συρματόσχοινο τυλιγμένο στον προφυλαχτήρα



Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: M151A2 Scratch What if
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 07:29:32 μμ »
gdeath τι λές για αυτό το πολυβόλο?
 

Tags: M151A2 Scratch What if