Αποστολέας Θέμα: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!  (Αναγνώστηκε 1808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« στις: Ιούλιος 16, 2018, 05:07:00 μμ »
F-14A Fujimi 1/72 feels the need, the need for.... reset!  :mrgreen:
Ωχ! 
::icontomcat::

Fujimi 1/72 F-14A: από τα καλύτερα κιτ που έχω δει ποτέ (λαμβάνοντας υπόψιν και την ηλικία του). Θα το χαρακτήριζα ως "υπερπλήρες", με φουλ όπλα και ατρακτίδιο TARPS, PE, φουλ κόκπιτ, ανοικτά αερόφρενα, ξεχωριστά slats / flaps, ανοικτό κώνο και radar, ανοικτή σκάλα, μέχρι και κινητήρες πάνω στις κλίνες τους!
Στο συγκεκριμένο boxing υπήρχαν τρεις θεματικές (και θεαματικές) επιλογές, μέσα στις οποίες και η πρώτη full γκρι high viz της VF-84 "Jolly Rogers".

Πολύς ενθουσιασμός λοιπόν πριν περίπου 25 χρόνια, όταν ακόμη δεν ήξερα τι είναι matt βερνίκι και παράλληλα νόμιζα πως ήξερα τι είναι weathering και detailing, προσθέτοντας (με άτσαλο τρόπο) παραπάνω από ό,τι μπορούσα πραγματικά να κάνω.
Έτσι, το κιτ αποτέλεσε μία πολύ ωραία περίοδο στα μοντελιστικά χρονικά μου, αφήνοντας πίσω ένα (για "τότε") θεαματικό αποτέλεσμα (αρκεί κάποιος να το έβλεπε... από απόσταση! ) Επιπλέον όμως, ο χρόνος δεν του φέρθηκε και τόσο καλά:
1. Κιτρίνισε όλο, λόγω του απαράδεκτου gloss βερνικιού (Humbrol; Molak; Ποιος να θυμάται...)
2. Κάποιες λεπτομέρειες σπάσανε λόγω μεταφοράς κλπ
και το χειρότερο όλων,
3. μετά από δύο δεκαετίες τα... κριτήριά μου ανέβηκαν (όχι όσο και οι ικανότητές μου, τέλος πάντων) και έτσι απλά το κιτ δεν μπορούσε να σταθεί στο ράφι με τις "εντός MC περιόδου" κατασκευές μου.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Θα μου πεις βέβαια, δεν το άφηνες όπως ήταν ως ενθύμιο και να φτιάξεις ένα από την άρχη όπως το θες; Ναι. Αυτό θα έλεγα και γω αρχικά. Σκέφτηκα όμως πως με  λ ί γ η  εργασία θα είχα και πάλι ένα γατί έτοιμο για βάψιμο.

Έτριψα λοιπόν τα παλιά χρώματα και έβαλα καρφίτσα για pitot...
Click to see the original size. Click to see the original size.

Βούλωσα ό,τι είχα ανοίξει παλαιότερα...
Click to see the original size. Click to see the original size.
 
Πέρασα ένα γενικό γκρι και ξαναέτριψα...
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
 
και μετά πέρασα κανονικά ένα περίεργο μπλεδογκρί πάνω σε συγκεκριμένα σημεία. Όλα τα βαψίματα έγιναν χρησιμοποιώντας κάτι μεταξύ κανονικού και στεγνού πινέλου.
Click to see the original size. Click to see the original size.

Έβαλα και το μοιρόσημο της μοίρας του Iceman (πραγματική μοίρα που ποτέ όμως δεν πέταξε με F-14), για να πάρω μία πρώτη γεύση από Top Gun...
Click to see the original size.
 
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: πήρα έμπνευση από τις παρακάτω φωτό του TOP GUN και των αεροσκαφών του, τα οποία είναι μπαλωμένα έως το "και μη παρέκει". Προφανώς πήραν ό,τι χειρότερο υπήρχε σε διαθέσιμο αεροσκάφος πριν από συντήρηση, του έβαψαν λίγο καθαρά τα κάθετα σταθερά για να μπουν fake μοιρόσημα και ίσως να έβαψαν λίγο και τη μούρη / καλύπτρα.
Ήτοι, στο TOP GUN απεικονίζεται πιθανώς Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΑΚΡΑΙΟ σε φθορές έχουμε δει σε F-14A (οκ, οκ, σίγουρα κάποιος θα έχει κάτι ακόμη πιο εξτρίμ, πάω προκαταβολικά πάσο! ).


Το παρακάτω λέει 106 στο φτερό αλλά είναι το ίδιο με αυτό που λέει 104 στη μούρη!!!!
Click to see the original size.

Αυτό είναι άλλο Α/φος – και ας λέει 104.
Click to see the original size. Click to see the original size. 

Πήρα λοιπόν τη μεγάλη απόφαση, πήρα και ιδέες (γενικώς...) από τις παραπάνω φωτό, πήρα ένα μικρό πλατύ πίνελο και ένα humbrol 125 (σκούρο γκρι που μπλεδίζει ελαφρά) και ασχολήθηκα 20' free hand, χωρίς να ακολουθώ ακριβώς τις φωτό, απλά κοιτώντας κατά πόσο πιάνω στην αίσθηση της… χρωματικής πανδεσίας.


Click to see the original size. Click to see the original size.


Επόμενο βήμα: θα περάσω κανονικό γκρι-γαλάζιο με στεγνό για λίγη ομογενοποίηση και θα φτιάξω γκρι-μπεζ τις αντιολισθητικές επιφάνειες στους αεραγωγούς καθώς και τα υφάσματα εκεί που κλείνουν τα φτερά.
 
Έχω και LOW VIS decals από χορηγία του Σεφ, θα βγει κάτι ενδιαφέρον (με πολλές παραδοχές αλλά μηδενικό μοντελιστικό άγχος). Τέτοια επιτυχία(-λέμε-τώρα) πασαλείβοντας δεν ξαναείχα ποτέ!...

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2018, 09:43:30 μμ »
Όπως είπα και κατ'ιδίαν, πολύ καλό το πασάλειμμά σου.

Αναμένω το blending.

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2018, 10:13:25 μμ »
Το κιτ που με έριξε στην 1/72, ευτυχώς στα πρώτα χρόνια της ενασχόλησής μου με το χόμπυ. Αλμυρό και στην τιμή του, μιλάμε για 5200δρχ το 1990.



Καλή συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2018, 03:17:43 μμ »
Αθάνατη Fujimi! Το κιτ είναι καταπληκτικό σε φινίρισμα, λεπτομέρεια, εφαρμογή και εξοπλισμό, συγκρινόμενο ακόμη και με αρκετά νεότερα μοντέλα. Πολύ ενδιαφέρουσα η φθορά που επέλεξες Γιάννη, σου εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημα!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 10:02:06 πμ »
Καλό Φθινόπωρο σε όλους (ή μήπως να πω "καλή συνέχεια του καλοκαιριού"; Πολλή ζέστη παιδιά! )

Αναμένω το blending.
Να ‘μαστε λοιπόν και με φωτορεπορτάζ: Μία σύγκριση που δείχνει το blending, τα γκρι-μπεζ walkways (ακόμη πολύ καθαρά, τελικά θα βρωμίσουν) και το εθνόσημο (low vis) της πτέρυγας. Επίσης έχει γίνει και ένα πρώτο βάψιμο με γκρι στα τζαμωτά μέρη...
Να πω ότι το υπερβολικό εφφέ φθορών στο αρχικό βάψιμο είναι πιο κοντά στο πραγματικό! Η τελική εικόνα είναι πιο κοντά σε αυτό που περιμένει κάποιος σε ένα τυχαίο tomcat…







To μαύρο εθνόσημο κάτω από το κόκπιτ είναι και αυτό μία top gun πρωτοτυπία σε σχέση με τα λοιπά low vis decals. Το γκρι εθνόσημο της πτέρυγας στο πραγματικό δεν φαίνεται καν, εγώ το έβαλα για… ομορφιά.

Όσο για το 107, αυτό είναι ένα αεροσκάφος που πιθανώς έχει πετάξει για τις ανάγκες τις ταινίες (κάποιες εταιρείες decals το δίνουν στις επιλογές) αλλά όχι στη συγκεκριμένη μοίρα. Τα βασικά αεροσκάφη που φαίνονται στην ταινία έχουν sn το 104 και το 114, με το 104 να φαίνεται πότε του Maverick και πότε του Iceman.

Σε επόμενο επεισόδιο θα έχουμε ολοκλήρωση decals και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 10:49:52 πμ »
Πολλές ταινίες βλέπεις ::glossa:: :mrgreen:.
Όμορφη η πινελάτη δουλειά σου Γιάννη, με αρκετό βαθμό δυσκολίας ως τεχνική για την αληθοφανή ανάδειξη του weathering.
Πρόσεχε λίγο το βάψιμο στα διαφανή μέρη!
Καλή συνέχεια…           
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 10:52:02 πμ »
Πρόσεχε λίγο το βάψιμο στα διαφανή μέρη!
Ναι, όντως δεν είναι τελειωμένο (αν και δεν ξέρω πόσο καλά θα το πετύχω δεδομένου ότι έπρεπε να καλύψω και τις τσαπατσουλιές του παρελθόντος...)

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 12:09:53 πμ »
Καλό Καλοκαιρόφθινόπωρο και σε σένα Γιάννη. 8)
Βλέπω ξεκίνησες έναν κινηματογραφικό  θρύλο τον φοβερό γάτο του Maverick.  ::iconairforce::

Σε πολλούς από εμάς αυτή η ταινία μαζί με την ποιο χαλαρή  Iron Eagle έθρεψε μέσα μας τον θαυμασμό για τα
μαχητικά αεροσκάφη και μας οδήγησε σε μια αστείρευτη δίψα να μάθουμε περισσότερα για αυτά. ::book::

Και βέβαια  όλοι τρέξαμε να μάθουμε ποιο είναι αυτό  το F 14 tomcat και τολμήσαμε να το αγγίξουμε μοντελιστικά.
Έτσι όπως άγγιξες εσύ το θέμα Γιάννη δεν νομίζω ότι το έχω δει να το κάνει και άλλος.
Ούτε το 104 ούτε το 114 έχω δει να το πιάνει κάποιος μοντελιστής.

Πάντως καλά το πας μέχρι εδώ και όσο σκέφτομαι ότι όλο αυτό το πας με πινέλο τρελαίνομε.
Καλή συνέχεια στο γατί σου φίλε. ::salut::





Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 12:53:57 πμ »
Ίσως να μείωσες λιγάκι παραπάνω από ότι έπρεπε, αλλά και πάλι η δουλειά σου με το πινέλο είναι εντυπωσιακή και υποδειγματική!

Κάνεις πράγματα με πινέλο που δεν μπορώ εγώ με αερογράφο!

Καλά τελικά decals!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 04:38:09 μμ »
Είναι περίεργη περίπτωση το να προσπαθήσεις να είσαι ρεαλιστικός σε κάτι όχι και τόσο πραγματικό. Τέλος πάντων, υπάρχει βαθμός ελευθερίας και καλλιτεχνικής αυθαιρεσίας (όσο αυτό βολεύει - και εδώ βολεύει πολύ! )

Bonus: άλλη μία φωτό, αυτή τη φορά ένα στοπ καρέ του 114 σε μάχιμη πόζα: εδώ φαίνεται καθαρά το κοντράστ μεταξύ του μπλε-γκρι χρώματος σε σχέση με τις μικρές μπεζ-γκρι επιφάνειες....
Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: F-14A Fujimi 1/72 feels the need!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 02:21:20 μμ »
Συγχώρα με Γιάννη, αλλά ΤΩΡΑ είδα το θέμα αυτό !!.. Αν και μπαίνω συχνά στο MC, ο χρόνος παραμονής αναλίσκεται περισσότερο σε θέματα με κάποιες τεχνικές .. μπας και ποτέ και εγώ.... αλλά δεν..

Λοιπόν, για το καταπληκτικό γατί σου, αναμένω το τελικό βρώμισμα μετά τις χαλ/νίες..
Εκτιμώ, θα γίνει χαμός !!!

Tags: