Αποστολέας Θέμα: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48  (Αναγνώστηκε 9250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 23, 2018, 09:44:07 πμ »
αλήθεια , είναι τόσο τέλεια η εφαρμογή που επέλεξες να βάψεις ξεχωριστά τα κύρια κομμάτια?
Καλημέρα,

Την ίδια απορία έχω και γω. Είναι τόσο καλό το κατασκευαστικό αποτέλεσμα που έχει πετύχει η Ταμίγια που δεν χρειάζεται καμία διόρθωση/μετατροπή;
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 23, 2018, 12:04:35 μμ »
Ευχαριστώ για τα σχόλια σας, δεν θα αναφερθώ για το θέμα των βελτιώσεων ή των μετατροπών γιατί υπάρχουν  σίγουρα γνώστες με περισσότερη εμπειρία επί του θέματος, η προσωπική μου γνώμη, με βάση την βιβλιογραφία που έχω, είναι ότι δεν υπάρχουν λάθη ή παραλείψεις στο κιτ και η αποτύπωση του σχήματος του αεροσκαφους και των λεπτομερειών πλησιάζει το τέλειο.
Θα αναφερθώ κυρίως στο κατασκευαστικό.
Η επιλογή να βαφτούν τα διαφορετικά τμήματα ξεχωριστά δεν ήταν δικιά μου έμπνευση αλλά προέκυψε από τα αντίστοιχα κατασκευαστικά που διάβασα προγενέστερα σε site και περιοδικά από μοντελιστές που στην πλειοψηφία τους ακολούθησαν τον συγκεκριμένο τρόπο.
Και δεν είχαν άδικο, κατασκευαστικά είναι άψογο, σχεδόν τέλειο, σκέπτομαι όλο το πρωί να θυμηθώ ένα πρόβλημα, μια αστοχία, ένα δύσκολο σημείο κάτι που να με καθυστέρησε να με πήγε πίσω και να είναι υπαίτιο το κιτ. Δεν το βρήκα, όποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε σε λίγες περιπτώςεις υπέυθυνος ήμουν εγώ από απροσεξία ή βιασύνη.
Μάλλον το μοναδικό "πρόβλημα" που μπορεί να αποδόσω είναι το "ψάρωμα" που προκαλεί στον μοντελιστή όλη αυτή η τελειότητα, φοβάσαι μην κάνεις κάποιο λάθος αλλά και πάλι η έξυπνη σχεδίαση σε προστατεύει και στο τέλος αυτό που μένει είναι η απόλαυση στην κατασκεύη.
Τα εύσημα μου στην εταιρεία που πραγματικά σέβεται τον μοντελιστή αλλά και τα χρήματά του, δείχνει καθαρά τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουν όλες οι εταιρείες για να αναπτυχθεί το χόμπυ και σε νέους μοντελιστές.
 

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 10:14:19 πμ »
Εξαιρετικότατο!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 09:28:02 μμ »
Ευχαριστώ Νώντα :wink: ::salut::
Μετά τα σήματα πέρασα το μοντέλο με Future για να τα προστατέψω και να έχω μια ομοιόμορφη γυαλιστερή επιφάνεια για το επόμενο χέρι που ακολουθεί με ακρυλικό ματ βερνίκι της Gunze αραιωμένο με levelling thinner. Το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από καλό αφού όλο το μοντέλο απέκτησε μια άκρως ρεαλιστική όψη ενός όχι υπερβολικά φθαρμένου αεροσκάφους που πρέπει να είχε τα πρώτα χρόνια που επιχειρούσε από τα αεροπλανοφόρα και δεν είχε εμπλακεί σε πολεμικές αποστολές πέρα από τις ασκήσεις του ναυτικού και τις περιπολίες ρουτίνας.
Η προτίμησή μου για ματ αντί για σατινέ έγινε γιατί θεώρησα ότι λόγω κλίμακας οι ματ επιφάνειες δίνουν περισσότερη αληθοφάνεια, και "όγκο" στο μοντέλο.     

   

Στην συνέχεια ξεκίνησε η τελική συναρμολόγηση όλων των υποσυνόλων που έχουν ετοιμαστεί ξεκινώντας με τα κάθετα σταθερά η εφαρμογή των οποίων ήταν για ακόμη μια φορά άψογη. Τοποθετήθηκαν τα δύο αεροδυναμικά ελαστικά καλύμματα στην άτρακτο πάνω στα οποία "σέρνονται" οι πτέρυγες του αεροσκάφους. Ιδιομορφία του συγκεκριμένου τμήματος είναι ότι αλλάζουν όγκο και όταν οι πτέρυγες έρχονται μπροστά φουσκώνουν στη κυριολεξία με αέρα από τις μηχανές του αεροσκάφους για να καλύψουν το κενό που προκύπτει με την μετακίνησή τους. Φυσικά και η Tamiya δίνει και τις δύο διαμορφώσεις με τα αντίστοιχα διαφορετικά κομμάτια τόσο με τα στρώματα όσο και με τα ελαστικά αεροδυναμικά καλύμματα που αλλάζουν σχήμα και καλύπτουν το κενό ανάμεσα στο επάνω τμήμα της ατράκτου και τις πτέρυγες. Αυτά "έξυπνα" συγκρατούνται στην θέση τους χωρίς κόλλα για να εναλλάσσονται, η δε εφαρμογή είναι με ακρίβεια χιλιοστού, κουμπώνουν με χαρακτηριστικό ήχο! Βάφτηκαν αρχικά με Χ 18 semi gloss black σαν βάση και στην συνέχεια με XF 82 ocean grey με προσεκτικές "ριπές" σε λεπτή δέσμη από τον αερογράφο ώστε να φαίνεται αμυδρά η μαύρη βάση όπως είναι και στο πραγματικό το λαστιχένιο υλικό που είναι κατασκευασμένα αυτά τα στρώματα. Φθορές έγιναν με το σετ της Tamiya Weathering Master A χρησιμοποιώντας το sand και μολύβια.     
Ακολουθούν οι εξαγωγές, στις φωτογραφίες δεν έχουν κολληθεί ακόμη.

   
    
       
        


Η κατασκευή πλησιάζει προς το τέλος μένουν να γίνουν λίγες φθορές και λερώματα στις κάτω επιφάνειες των κινητήρων  καθώς και στα φτερά.

Σχόλια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα!





Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 11:01:30 μμ »
Πραγματικά απόλαυση να βλέπουμε τέτοιες δουλειές. Προσεγμένες "τυχαίες" φθορές και βάψιμο που επικρατεί μέχρι και στις εξαγωγές!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 12:40:52 πμ »
Αναμένουμε το πέρας των εργασιών :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 12:03:58 μμ »
και να σκεφτεί κανείς ότι έχουν βγει και βελτιωτικά για το συγκεκριμένο αλλά και για το πολύ πρόσφατο D

Αποσυνδεδεμένος HEL(las)

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1043
  • Τόπος: Σωμα στην Σαλονικη, μυαλο και καρδια στην Κομοτηνη
  • "ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΑΝΤΕΣ"
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 11:17:13 μμ »
Απλα πανεμορφο, πολυ προσεγμενη δουλεια με εκανε να διαβασω ολα τα ποστ απ την αρχη !
Καλα τελειωματα !!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 27, 2018, 08:34:23 μμ »
Άρη, Μάνο, Τάκη, Δημήτρη σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας τις ευχές και τα καλά σας λόγια, χαίρομαι που σας αρέσει ο "γάτος" :D :D ::salut:: 

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 11:24:15 πμ »
Εξαιρετικός Μάνο!!
Πάρα πολύ όμορφο πραγματικά, δένει και ωραία στο σύνολο καθώς και δεν χτυπάει στο μάτι!

Αν θέλεις κάνε 1 παρέμβαση ακόμα .
Στους κινητήρες αν δείς στην μία την εξωτερική και στην άλλη την εσωτερική έχει 2 πολύ χαρακτηριστικά πάνελ στρογγυλά με ένα σταυρό μέσα.
Αυτά έχουν μια πολύ χαρακτηριστική καφετίλα που βγάζουν.
όσο πιο πολύ ήταν σε χρήση τόσο πιο έντονη ήταν.
Δες κάτω ένα παράδειγμα (Εχει ξαναβαφτεί το συγκεκριμένο Α/Φ) όπως θα δείς,αλλά η χαρακτηριστική γραμμή είναι εμφανής




Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 12:00:52 μμ »
Εγώ να ρωτήσω κάτι?υπάρχουν κάποια F-14A jolly rogers που έχουν ένα πολύ ανοιχτό γκρι από κάτω.είναι άλλη έκδοση????



ξέρει κανείς να μου λύσει αυτήν την απορία?


ουπς sorry :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: τώρα είδα ότι έτσι το έχεις κάνει και εσύ , αλλά δεν είναι τόσο έντονο

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 09:41:02 μμ »
Θοδωρή τα πρώτα tomcat είχαν αυτήν τη παραλλαγή όπως και τα υπόλοιπα αεροσκάφη του ναυτικού εκείνη την περίοδο και αναφέρεται ως light gull gray στις επάνω επιφάνειες και λευκό στις κάτω και τα δύο γυαλιστερά.
Αναλόγως τώρα την χρονική στιγμή που τραβήχτηκε η φωτογραφία εμφανίζεται πιο ανοιχτό η και πιο σκούρο, σε μερικές φωτογραφίες που δημοσιεύω σήμερα και έχει χρησιμοποιηθεί φλας φαίνεται ακριβώς η ίδια διαφορά στον τόνο του γκρί.
Γιώργο ευχαριστώ, με πρόλαβες, κάτι έχω κάνει σε αυτό το σημείο ελπίζω να σου αρέσει το αποτέλεσμα ::thumbleft::

Έγιναν οι τελικές φθορές λερώματα στις κάτω επιφάνειες με λάδια ζωγραφικής και στην συνέχεια με χρήση μολυβιών και pastel τα χαρακτηριστικά λερώματα που δημιουργούνται στις πτέρυγες καθώς κινούνται μέσα-έξω στην άτρακτο του αεροσκάφους.
Στο τέλος  τοποθετήθηκε το σύστημα προσγείωσης
   
       
     
   

Περιττό να αναφέρω ότι οι πτέρυγες απλώς κουμπώνουν απροβλημάτιστα στις υποδοχές τους χωρίς χρήση κόλλας άψογα όπως και τα υπόλοιπα κομμάτια που εφαρμόζουν τέλεια μεταξύ τους.
Ακολουθεί ο οπλισμός και τα τελευταία κομμάτια που ολοκληρώνουν την κατασκευή

      
      
       
     
     
     
     
   

Απομένουν κάποιες κεραίες και ο pitot που θα κολληθούν στο τέλος και αφού το μοντέλο έχει τοποθετηθεί στην βάση του για την αποφυγή ατυχημάτων!
Ελπίζω να σας αρέσει :D ::salut::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 09:53:03 μμ »
Φίλε είναι γάτα με πέταλα!!!  ::thumbleft::

Πάρα πολύ όμορφη κατασκευή!!!

Συγχαρητήρια!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 10:45:55 μμ »
Τι μόνο μας αρέσει....! το λατρέψαμε το ζηλέψαμε και φτου μην το ματιάσουμε.
Είναι αναμφισβήτητα μια από τις πιο ενδιαφέρουσες κατασκευές που έχω δει. ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Η μονή μου παρατηρήσει οι ρόδες του να είναι πιο ματ. ::salut::


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 12:07:43 πμ »
Μπράβο συνονόματε. Εξαιρετικό αποτέλεσμα. Με μόνη εξαίρεση το πρόσθιο "κρύσταλλο" του αλεξίνεμου που θα το ήθελα λιγότερο πράσινο, το μοντέλο τα σπάει. Και πάλι Mπράβο ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 12:33:13 πμ »
Φίλε είναι γάτα με πέταλα!!!  ::thumbleft::

Πάρα πολύ όμορφη κατασκευή!!!

Συγχαρητήρια!

 ::salut::
Δημήτρη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια χαίρομαι που το αποτέλεσμα σου αρέσει :D :D

Τι μόνο μας αρέσει....! το λατρέψαμε το ζηλέψαμε και φτου μην το ματιάσουμε.
Είναι αναμφισβήτητα μια από τις πιο ενδιαφέρουσες κατασκευές που έχω δει. ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Η μονή μου παρατηρήσει οι ρόδες του να είναι πιο ματ. ::salut::

Χάρη ευχαριστώ για τα υπερθετικά σου σχόλια και τις παρατηρήσεις ::thumbleft:: ::salut::
Οι ρόδες θα φτιαχτούν, σκέψου δεν τις έχω κολλήσει ακόμη στα σκέλη και το μοντέλο κάθεται μια χαρά, η προσοχή και στην πιο μικρή λεπτομέρεια από την tamiya  είναι το κάτι άλλο!

Μπράβο συνονόματε. Εξαιρετικό αποτέλεσμα. Με μόνη εξαίρεση το πρόσθιο "κρύσταλλο" του αλεξίνεμου που θα το ήθελα λιγότερο πράσινο, το μοντέλο τα σπάει. Και πάλι Mπράβο ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Μάνο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα πολύ καλά σου λόγια :D ::salut::
Για  το πρόσθιο κρύσταλλο δεν προλαβαίνω και δεν τολμώ να κάνω διορθώσεις τώρα που είμαι κοντά στο τέλος και η έκθεση πλησιάζει ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 12:07:34 μμ »
Δεν παίζεται ο Γάτος αλλά εγώ ξετρελάθηκα με τους πιλότους. Πες μου ότι το κιτ είχε και ντεκάλς για τα κράνη;

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 03:13:43 μμ »
Spoiler (hover to show)
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 04:58:03 μμ »
Φοβερή δουλειά! Αριστούργημα!
Δύο ερωτήσεις μιας που το ροκανίζω σιγά σιγά το κιτ.
Ποιο γκρι έβαλες στα "τρίγωνα";
Τα κόλλησες τελικά και τα τέσσερα κομμάτια ή μπαίνουν απροβλημάτιστα χωρίς κόλλα όπως λένε οι οδηγίες;

Sent from my SM-A510F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 11, 2018, 11:26:05 πμ »
Δεν παίζεται ο Γάτος αλλά εγώ ξετρελάθηκα με τους πιλότους. Πες μου ότι το κιτ είχε και ντεκάλς για τα κράνη;

Άρη, λίγο καθυστερημένα ευχαριστώ, το κιτ δεν έχει μόνο ντεκάλς για τα κράνη των Jolly Pogers όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο Γιώργος αλλά και για την δεύτερη εναλλακτική επιλογή σημάτων που δίνει για την μοίρα των Bounty Hunters. Για την τρίτη επιλογή τα περσικά της IRIAF τα κράνη είναι σκέτα λευκά.  ::salut::

Φοβερή δουλειά! Αριστούργημα!
Δύο ερωτήσεις μιας που το ροκανίζω σιγά σιγά το κιτ.
Ποιο γκρι έβαλες στα "τρίγωνα";
Τα κόλλησες τελικά και τα τέσσερα κομμάτια ή μπαίνουν απροβλημάτιστα χωρίς κόλλα όπως λένε οι οδηγίες;



Λέων ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όπως αναφέρω και παραπάνω τα "τρίγωνα"  βάφτηκαν αρχικά με Χ 18 semi gloss black σαν βάση και στην συνέχεια με XF 82 ocean grey.  Φθορές έγιναν με το σετ της Tamiya Weathering Master A χρησιμοποιώντας το sand και μολύβια.
Τα τέσσερα κομμάτια της φωτογραφίας μπαίνουν απροβλημάτιστα χωρίς κόλλα με άψογη εφαρμογή, σε επόμενες φωτογραφίες που το μοντέλο θα έχει τις πτέρυγες σε πλήρη έκταση θα τοποθετήσω τα παραπάνω κομμάτια για να δείτε πόσο καλή εφαρμογή έχουν, προς το παρόν στις φωτογραφίες που έχω δημοσιεύσει "φοράει" τα ελαφρώς χαμηλότερα "στρώματα" για την διαμόρφωση με τις πτέρυγες μαζεμένες ή αν προτιμάτε για μεγάλες ταχύτητες. :wink:   

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 07:36:36 μμ »
Απλά δεν έχω λόγια, υπέροχο Tomcat!

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 09:22:08 μμ »
Η απλότητα σε όλη της την ομορφιά!!! Ένα σωστά κατασκευασμένο - βαμμένο μοντέλο με επαρκείς φθορές, αυτό είναι ο μοντελισμός.

 ::keep_mod::
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 01:33:18 μμ »
Μου δίνουν μεγάλη χαρά και ικανοποίηση τα πολύ καλά σας λόγια, ευχαριστώ πολύ  :D :D ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 04:14:35 μμ »
Ακριβώς στο νήμα και λίγο πριν την έκθεση η κατασκευή έφτασε στο τέλος. Αφού τοποθετήθηκε στην βάση τραβήχτηκαν και οι τελικές φωτογραφίες με τοποθετημένους τους σένσορες και το σωλήνα pitot. Σε αυτό το σημείο έκανα και την μοναδική βελτίωση αντικαθιστώντας τον pitot tube και τον AoA (Angle of Attack) probe με μεταλλικούς της Master. Ειρωνεία είχαν αγοραστεί στην περσινή έκθεση της IPMS.

      
     
 

Σε διαμόρφωση με ανοικτές τις πτέρυγες, δεν έχω τοποθετήσει τα εναλλακτικά κομμάτια που δίνει η Tamiya με αποτέλεσμα να εμφανίζονται πιο μεγάλα κενά στην ένωσή τους με την άτρακτο, σε μελλοντικό ποστάρισμα θα φωτογραφηθεί πιο σωστά

      
     
     
     
     

Σε σύγκριση με το F 16 η διαφορά σε μέγεθος είναι συντριπτική λες και είναι σε διαφορετική κλίμακα. (όποιος φανατικός ας με συγχωρήσει για την άδικη σύγκριση)

   

Τελικό συμπέρασμα ήταν μια απολαυστική κατασκευή, απροβλημάτιστη, με αρωγό το κιτ της Tamiya που βοηθάει τον κάθε μοντελιστή να ανεβάσει τα στάνταρ του και να έχει ένα άψογο αποτέλεσμα. Είναι πράγματι ένα κιτ που αξίζει να το φτιάξεις.

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 08:52:21 μμ »
Μαζί με εσένα την απολαύσαμε και εμείς και σε ευχαριστούμε για αυτήν την παρουσίαση.
Και τώρα τελειωμένο (Φυσικά παίζει ρόλο και μάστορας για αυτό.) έχουμε καλύτερη εικόνα
πως είναι να φτιάχνεις το ποιοτικότερο όλων μοντέλο. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Η σύγκριση με το φάλκον έμενα πάντως με φτιάχνει...! :mrgreen:


Χάρης

Tags: