Αποστολέας Θέμα: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48  (Αναγνώστηκε 9248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« στις: Ιούνιος 02, 2018, 04:38:52 μμ »
Επιστροφή! έπειτα από αρκετό καιρό απουσίας στο φόρουμ με την κατασκευή του μυθικού F 14 ένα από τα αγαπημένα μου αεροσκάφη με σήματα της θρυλικής μοίρας VF 84 του αμερικάνικου ναυτικού.
Όπως καταλαβαίνετε σαν θαυμαστής του συγκεκριμένου αεροσκάφους αποτελούσε για χρόνια αντικείμενο του πόθου για μένα που δεν τολμούσα να κατασκευάσω εξαιτίας της πολυπλοκότητας στην κατασκευή του με τα κιτ που υπήρχαν διαθέσιμα (κυρίως αυτό της Hasegawa).
Με την εμφάνιση του κιτ της Tamiya και τις διθυραμβικές κριτικές που απέσπασε ανά την υφήλιο όλες οι δυσκολίες υποχώρησαν. Και πράγματι η συναρμολόγηση είναι το κάτι άλλο, ξεκινάς την κατασκευή και καθώς προχωράς ένα χαμόγελο σχηματίζεται μόνιμα στο πρόσωπό σου. Με μια λέξη, τέλειo!






Θεωρώντας τον εαυτό μου όχι και τον πιο σχετικό στο συγκεκριμένο αεροσκάφος, υπάρχουν συνάδελφοι σίγουρα περισσότερο γνώστες από εμένα, για κάθε λάθος που μπορεί να κάνω και κάθε παρατήρηση που θα έχετε μην διστάσετε να την επισημάνετε.
Η κατασκευή θα γίνει out of the box (OOB) χωρίς την παραμικρή προσθήκη λεπτομέρειας-βελτίωσης ακολουθώντας ακριβώς τις οδηγίες της Tamiya με όσο τον δυνατόν αρτιότερη κατασκευή και δίνοντας έμφαση στο βάψιμο και στις φθορές-παλαίωση του μοντέλου χρησιμοποιώντας-δοκιμάζοντας  σύγχρονες τεχνικές για όσο το δυνατόν ρεαλιστικότερο αποτέλεσμα. Στόχος η απόκτηση εμπειρίας στις νέες τεχνικές αλλά και γνώσεις για το συγκεκριμένο αεροσκάφος που θα μου επιτρέψουν την κατασκευή του μεγαλύτερου σε κλίμακα αδελφού του που περιμένει υπομονετικά στο κουτί του μαζί με πλήθος βελτιωτικών για περισσότερο από μια δεκαετία

Η συναρμολόγηση ξεκίνησε και από τα πρώτα στάδια εντυπωσιάζει

 


Στις παραπάνω φωτογραφίες τίποτα δεν έχει κολληθεί ακόμα, τα πάντα συνδέονται με ακρίβεια χιλιοστού σε σημεία που υπάρχει γράμμωση και κάνει τις ενώσεις "αόρατες" Αυτό μας επιτρέπει το μοντέλο να κατασκευαστεί σε υποσύνολα που θα βαφτούν ξεχωριστά ή θα ενωθούν προσωρινά και μετά το βάψιμο θα αποσυναρμολογηθούν και θα συναρμολογηθούν πάλι στο τελικό στάδιο. Αυτή η δυνατότητα δίνει μια εντελώς νέα φιλοσοφία στην κατασκευή λίγο πρωτόγνωρη αλλά σίγουρα ενδιαφέρουσα και εντυπωσιακή.
 
 
 
     

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2018, 07:45:00 μμ »
Αφοί δέχεσαι συμβουλές πάρε μια από εμένα...
Spoiler (hover to show)
Spoiler (hover to show)
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2018, 08:05:32 μμ »
Δώσε πόνο!!! Το έχω πιάσει εδώ και δύο μήνες και το μόνο που έχω κάνει είναι το βάψιμο του πιλοτηρίου με το ανοικτό γκρι και των πλευρικών πινάκων με το Η337.
Από εκεί και έπειτα μόνο μελέτη και οργάνωση πλάνου για να προχωρήσει το θέμα.
Θα γίνει το 114 του Top Gun με την καρτέλα της Fightertown, καημός που είχα από τότε που έβγαλε η Airfix τη σειρά με τα 72άρια του έργου.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2018, 08:29:19 μμ »
Στα αρχικά στάδια της κατασκευής προτίμησα να ξεκινήσω με ότι θεωρούσα ότι θα με καθυστερήσει στο τέλος κατά την ολοκλήρωση που ο αρχικός ενθουσιασμός έχει μετατραπεί σε κούραση και άγχος να τελειώσει.
Κρατώντας τα απολαυστικότερα -βλέπε βάψιμο-στάδια της κατασκευής για το τέλος ξεκίνησα με το σύστημα προσγείωσης, τις εξαγωγές, τον οπλισμό και το κόκπιτ.
Βάφτηκαν όλες οι εμφανείς μεταλλικές επιφάνειες ψεκάζοντας αρχικά με X1 gloss black και στην συνέχεια με chrome Alclad



Οι εξαγωγές  περάστηκαν αρχικά με X1 gloss black και στην συνέχεια εσωτερικά αφού μασκαρίστηκαν με XF2 white και εξωτερικά με chrome Alclad





εισαγωγές



σκέλη προσγείωσης, θυρίδες




ακολουθεί το κόκπιτ

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2018, 09:14:58 μμ »
Αφοί δέχεσαι συμβουλές πάρε μια από εμένα...
Spoiler (hover to show)
τάπερ η  cadillac !!  ::glossa:: θα σε μαλώσω  :lol:
Spoiler (hover to show)
ΝΑΙ! 
Spoiler (hover to show)
no comment  ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle::


Δώσε πόνο!!! Το έχω πιάσει εδώ και δύο μήνες και το μόνο που έχω κάνει είναι το βάψιμο του πιλοτηρίου με το ανοικτό γκρι και των πλευρικών πινάκων με το Η337.
Από εκεί και έπειτα μόνο μελέτη και οργάνωση πλάνου για να προχωρήσει το θέμα.
Θα γίνει το 114 του Top Gun με την καρτέλα της Fightertown, καημός που είχα από τότε που έβγαλε η Airfix τη σειρά με τα 72άρια του έργου.
εγώ έχω στο μυαλό μου την ταινία The Final Countdown που πρωταγωνιστεί η συγκεκριμένη έκδοση του tomcat ενάντια σε μαχητικά zero του Β παγκοσμίου πολέμου!! επική ταινία. Ευχαριστώ για το σχόλιο σου  ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2018, 11:23:33 μμ »
JR F-14: η πρώτη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "ICONIC"!

Και μάλιστα το θεωρώ μεγάλη ατυχία που την εποχή του Top Gun τα tomcat βρέθηκαν στην πιο άχρωμη και low περίοδο της ζωής τους. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι στο TG2 τα F/A-18F θα έχουν κάτι πιο ενδιαφέρον ως βάψιμο.

Ένα έχω να πω, καλή απόλαυση στην κατασκευή!

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 03, 2018, 10:16:36 πμ »
μοντελαρα αεροπλαναρα καλή συνεχεία

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 03, 2018, 03:03:15 μμ »
JR F-14: η πρώτη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "ICONIC"!

Και μάλιστα το θεωρώ μεγάλη ατυχία που την εποχή του Top Gun τα tomcat βρέθηκαν στην πιο άχρωμη και low περίοδο της ζωής τους. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι στο TG2 τα F/A-18F θα έχουν κάτι πιο ενδιαφέρον ως βάψιμο.

Ένα έχω να πω, καλή απόλαυση στην κατασκευή!

Spoiler (hover to show)

Προβλέπω μια πληθώρα μοντελιστικων προϊόντων με θέμα το TG2, ακόμη και αν είναι άχρωμα. Άλλες εποχές τότε, άλλες τώρα.

Καλή συνέχεια στην αεροπλανάρα!

 ::salut::


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 03, 2018, 03:27:38 μμ »
Οσμίζομαι ότι θα δούμε να παίρνει σάρκα και οστά ένας πολύ καλός "Γατούλης"  :wink:
Καλή συνέχεια, Μάνο ::thumbleft::

 ::salut::
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2018, 05:58:59 μμ »
Ωραία πράματα γείτονα... για προχώρα :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2018, 08:46:57 μμ »
Το βασικότερο είναι ΤΑΜΙΥΑ...είναι απλά τέλειο....

Το 2ο εξαγωγές εσωτερικά δεν είναι λευκές.
Είναι ουσιαστικά ένα μπεζουλι χρώμα.
Κάνε χρήση του Η313 με λίγο λευκό για να ανοίξει.

Επίσης το 337 για το πιλοτήριο μπλςδιζει πολύ
Και μην σου πω καλύτερα πάρε το Η317 και άνοιξε το αρκετά.
Τις κονσόλες κάνε χρήση interior Black.
Και ΟΤΙ θέλεις...εδώ είμαστε!!!
Παμε να γεμίσουμε με Γάτους να γούσταρουμε!!!!
GO NAVY!!!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2018, 12:44:18 πμ »
ΟΥΑΟΥ!!!   όπως θα έλεγε και κάποια ψυχή... αυτή είναι ανταπόκριση, πάθος, ενθουσιασμός για ένα αεροπλάνο που ουσιαστικά μεγαλώσαμε μαζί, μέσα από την δράση του, τις ταινίες, τα βιβλία, τα περιοδικά, τις αφηγήσεις και τώρα παρά την απόσυρση του συνεχίζει να προκαλεί θαυμασμό, να ενθουσιάζει, να εμπνέει.
Η λέξη αεροπλανάρα που χρησιμοποιείτε τα λέει όλα.
Τάκη, Γιάννη, Μαθιέ, Μιχάλη, Μάνο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σας λόγια, μοιραζόμαστε τον ίδιο ενθουσιασμό, ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να σας αρέσει.
Γιώργο ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, οι γνώσεις. σου και η εμπειρία σου είναι πολύτιμες. Οι εξαγωγές θα αλλάξουν τελείως χρώμα στην συνέχεια. Το λευκό χρώμα είναι η βάση και θα αλλάξει απόχρωση με λάδια. Όσο για το πιλοτήριο ψέκασα τη βασική απόχρωση με Η334 Barely Grey, τις κονσόλες Η40 Dark Grey και κάποια τμήματά του ακολουθώντας τις οδηγίες της ΤΑΜΙΥΑ με XF20 Medium Grey
Όλα τα βαψίματα έγιναν με αερογράφο και μασκάρισμα.





Οι διακόπτες αναδείχτηκαν με ακρυλικά της Vallejo, τα όργανα είναι χαλκομανίες της ΤΑΜΙΥΑ
Η τελική συναρμολόγηση χωρίς εκπλήξεις το δε αποτέλεσμα πολύ καλό αν σκεφτείς ότι είναι στοκ κατασκευή




ακολουθούν καθίσματα, πιλότοι
 

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 04, 2018, 09:11:51 πμ »
Απλά και ωραία πράγματα  8) ::thumbleft::
Καλή συνέχεια...
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 04, 2018, 09:35:26 πμ »
Αεροπλανάρα, κιτάρα, Tamiyara!!!
Πολύ καλό το κόκπιτ. Θα συμφωνήσω με το Γιώργο για το χρώμα των εξαγωγών, αλλά με τα λάδια κτλ θα φτιάξει.
Καλή συνέχεια εύχομαι!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 04, 2018, 10:32:27 πμ »
Εξαιρετική δουλειά μέχρι εδώ  ::thumbleft::

Μόνο προσεξε τα pinmarks στο πάτωμα του πιλοτηρίου γιατί μάλλον δεν θα καλύπτονται τελείως από τα καθίσματα!

Δες και εδώ την κατασκευή του @Yankar αν δεν το έχεις κάνει ήδη
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,34068.25.html

EDIT:
http://www.hyperscale.com/2016/features/f14atamiyabuild48bg_1.htm

http://www.hyperscale.com/2017/features/f14atamiya48dwa_1.htm

Από οτι βλέπω κανείς δεν διορθώνει τα pinmarks στο πάτωμα του πιλοτηρίου οπότε πιθανότατα να κρύβονται τελείως από τα καθίσματα!!!  ::thumbleft::

Τι στην ευχή...κάνουν όλοι το ίδιο λαθος??  :mrgreen:

Καλή συνέχεια  ::salut::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 04, 2018, 09:14:18 μμ »
Γιάννη χαίρομαι για το ενδιαφέρον και τα καλά σου λόγια, σημαίνουν πολλά για μένα, σε ευχαριστώ πολύ  :D :D
Νώντα ευχαριστώ για τα σχόλια σου μου φτιάξανε την ημέρα, αεροπλανάρα, κιτάρα ναι, αλλά Tamiyara!!! είναι απίστευτη η ελληνική γλώσσα πως οι λέξεις μεταμορφώνονται και μπορεί με μια μόνο λέξη να εκφραστεί το υπερθετικό, το απίστευτα ωραίο, το μέγιστο απλώς με την προσθήκη τριών γραμμάτων στο τέλος της.
Αλήθεια πως μεταφράζει το Tamiyara ένας Άγγλος και πόσες λέξεις απαιτούνται για να αποδοθεί το νόημα που έχει στη γλώσσα μας, είσαι Θεός! ::thumbleft:: ::thumbleft::
Βασίλη έχω διαβάσει τα link με τις κατασκευές, αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης και οι τρεις.
Τα pinmarks θα καλυφτούν με τη εξής σειρά, καθίσματα, πιλότοι και καλύπτρα  αφού σκοπεύω να το ολοκληρώσω με κλειστή την καλύπτρα για να μην χαλάσω την όμορφη σιλουέτα του αεροσκάφους.
Θα μου πεις τώρα γιατί σπαταλάς τόσο χρόνο με το βάψιμο του πιλοτηρίου αφού λίγα θα φαίνονται στο τέλος?  ::dontknow::  :? 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2018, 11:13:00 πμ »
Spoiler (hover to show)
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 05, 2018, 01:34:03 μμ »
Ε αφού ειναι έτσι τότε συμφωνώ!!

Τις χαλκομανίες πρόσεχε μόνο (ακόμα φαίνονται λίγο χοντρές) παρόλο.. που είναι καλύτερες σε σχέση με τις παλιές.
Επίσης μην κάνεις τον κόπο να καλύψεις τα pinmarks δεν θα φαίνονται κάτω απο τα καθίσματα.
Το κοίταξα σε όλες τις κατασκευές και δεν φαίνεται καμία.

Αντε άντε αργείς!!!!!!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 05, 2018, 09:25:33 μμ »
Γιώργο ποστάρω κατά ριπάς :twisted:
Σημερινό update ξεκίνησα τα καθίσματα μοναδική μετατροπή αντικατέστησα τις χειρολαβές εκτίναξης με δικιάς μου κατασκευής από σύρμα και ορειχάλκινο σωληνάκι γιατί αυτές του κιτ είναι υπερβολικά χοντρές και χαλάνε κατά την γνώμη μου την συνολική καλή εικόνα του πιλοτηρίου. Βέβαια από το να το λες μέχρι να το κάνεις υπάρχει μεγάλη απόσταση αλλά στο τέλος το αποτέλεσμα νομίζω είναι ικανοποιητικό.



Χρώματα ακρυλικά σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή οι λεπτομέρειες βάφτηκαν με πινέλο.
Ακολουθούν οι πιλότοι εδώ θέλω λίγη επιείκεια



στα σκιάδια έπαιξα λίγο με το χρώμα για να δημιουργήσω την ψευδαίσθηση του υφάσματος. Στο πίσω σκιάδιο άνοιξα εκατέρωθεν δύο οπές εξαερισμού στο δε εσωτερική πλευρά θα τοποθετήσω μεταλλική σίτα, αν βρω κάποια να ταιριάζει.
Τελευταία προσπάθεια βελτίωσης πάλι στο πίσω σκιάδιο προσπάθησα να αναπαραστήσω τα κουμπώματα που φαίνονται να υπάρχουν και συγκρατούν τα δύο κομμάτια υφάσματος που καλύπτουν το πάνω μέρος των οργάνων του RIO.
Τα υφασμάτινα αυτά καλύμματα ξεκινούν την ζωή τους  με μαύρη απόχρωση και σιγά σιγά ξεθωριάζουν με τη χρήση του αεροσκάφους. Κάποια στιγμή αντικαθίσταται το ένα από τα δύο γιαυτό και η διαφορετική τονικότητα που παρουσιάζεται ανάμεσα στις δύο πλευρές του κόκπιτ.     




εξαγωγές




ξεκίνησα και τον οπλισμό



Τόσες πολλές λεπτομέρειες που σου τρώνε πολύτιμο χρόνο από το κύριο αντικείμενο που δεν είναι άλλο.... από το ίδιο το αεροπλάνο!!






η κατασκευή ξεκίνησε!




Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2018, 10:15:11 πμ »
μια χαρα παει το εργαλειο


Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 08, 2018, 01:26:16 μμ »
Οι λαβές απλά τα σπάνε!!!!!

Παρατηρήσεις:
Τα σκιάδια βλέπω (εκτος αν είναι απο τις φωτό) σαν να πρασινίζουν λίγο, κανονικά ειναι προς το Red brown το αριστερό και προς το καφέγκρί το δεξιό.
Το ίδιο ισχύει και για το εμπρός.
Αν δεν τα έχεις βάλει ακόμα πάνω εύκολα το διορθώνεις,

2)Πές μου πώς έβαψες τόσο απίστευτα τις σωληνώσεις στο Σ/Π στο ρηναίο.. το έχω πόσες φορές προσπαθήσει και παίρνω μην σου πώ το αποτέλεσμα...
Βγάζω το καπέλο!

3)Ρε σύ μου φαίνονται πολύ χρυσαφί τα πέταλα των εξαγωγών..Θα κάνει πολύ μπάμ στο μάτι ,εκτός αν τα πλακώσεις σε καμια ΤΑΜΙΥΟσκονη και το κατεβάσεις..

Εχεις κάνει τρομερή δουλειά στο πιλοτήριο... κρίμα να χαθεί ..

Το περιμένω στην έκθεση να ξέρεις!!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2018, 09:17:58 μμ »
Τάκη ευχαριστώ για το σχόλιό σου  :D ::salut::
Γιώργο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :) :)
Οι λαβές μου σπάσανε τα νεύρα γιατί προηγήθηκαν αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες και τεχνικές μέχρι να καταφέρω να έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Έχω κάποιες φωτογραφίες, εάν θέλετε τις δημοσιεύω.
Τα σκιάδια είναι προς το brown η μία πλευρά με κάποια ξανοίγματα, το ίδιο και ή άλλη πλευρά, περασμένη όμως στη συνέχεια με πολύ αραιωμένο με νερό ακρυλικό purple της vallejo σαν έντονο wash. Το αποτέλεσμα όμως αλλοιώνεται από τον κακό φωτισμό στις φωτογραφίες, θα επανέλθω με καλύτερες όταν τελειώσω με την παλαίωσή τους ακόμη είναι σε αρχικό στάδιο.
Το ίδιο ισχύει και για τις εξαγωγές είναι chrome Alclad με τα καμμένα τμήματα μίξη TAMIYA Panel Line Accent color, brown και λίγο black ψεκασμένα με αερογράφο. Το σκούρο φόντο σε συνδυασμό με τον κακό φωτισμό και την ασχετοσύνη μου σχετικά με τις ρυθμίσεις  της φωτογραφικής μου μηχανής έφεραν αυτό το αποτέλεσμα  :evil:
Στο ρηναίο το μυστικό είναι απλό, βάφω πάντα πάνω στο βασικό, αφού προηγουμένως έχω ψεκάσει με ακρυλικό γυαλιστερό βερνίκι.
Στη συνέχεια με vallejo ακρυλικά και λεπτό πινέλο περνάω όλες τις λεπτομέρειες. Με το που αρχίσει να στεγνώνει, περίπου είκοσι λεπτά, με μια οδοντογλυφίδα με ξυσμένη μύτη και νοτισμένη σε νερό, τρίβω και αφαιρώ με ευκολία τα τυχόν λάθη και έχω απόλυτα κοφτερές γραμμές και κοψίματα ανάμεσα στα χρώματα :wink:

Αν πάνε όλα καλά ο ορίζοντας ολοκλήρωσης είναι κοντά στην έκθεση  ::salut::     

Μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή







ακολουθεί βάψιμο και mottling  :twisted: :twisted:

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 10, 2018, 01:02:48 μμ »
Δε θυμάμαι να έχω ξανακοιταξει, μέχρι σήμερα,  thread για τόσην ώρα από το τηλέφωνο :o
Εκπληκτική δουλειά, Μάνο ::thumbleft::
Αναμένουμε τη συνέχεια ::salut::
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 07, 2018, 03:54:43 μμ »
Ανανέωση μετά από ένα μήνα με πολλά on-off στην κατασκευή σήμερα έχω λίγο χρόνο να σας δείξω την πρόοδο που έχω κάνει μέχρι σήμερα.
Μιχάλη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ελπίζω και το σημερινό ποστάρισμα να σου αρέσει  :wink:
Ξεκίνησε το βάψιμο, χωρίς pre shade, του κάτω μέρους του αεροσκάφους χρησιμοποιώντας Χ2 λευκό Tamiya απευθείας στο πλαστικό αραιωμένο με Levelling thinner

       


Το λευκό χρώμα αναδεικνύει τόσο την φίνα γράμμωση του μοντέλου όσο και την εξωπραγματική  εφαρμογή της Tamiya όπου όλα κουμπώνουν-εφαρμόζουν τέλεια χωρίς κενά και σκαλοπάτια.
Για το βάψιμο και την παλαίωση θα δοκιμάσω μια νέα τεχνική μια παραλλαγή του mottling που είδα στο you tube  και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.
Πάνω στο βασικό χρώμα (λευκό) στις κάτω επιφάνειες ψεκάζω ακανόνιστα πολύ αραιωμένο (1 μέρος χρώμα-9 μέρη διαλυτικό) XF 63 German Grey με χαμηλή πίεση λιγότερο από 1 bar  ώστε η βελόνα του αερογράφου, ρυθμισμένη στην πιο λεπτή δέσμη, να ακουμπάει σχεδόν στην επιφάνεια του μοντέλου για να πάρουμε ένα αποτέλεσμα σαν την όψη μαρμάρινης επιφάνειας, το μυστικό εδώ είναι το χέρι να κινείται συνεχώς και ακανόνιστα. Σκοπός μας είναι να αναπαραστήσουμε τα εκατοντάδες μπαλώματα με χρώμα που γίνονται κατά την συντήρησή του αεροσκάφος  στις επιφάνειές του από τους τεχνικούς.
Στη συνέχεια ακολουθώντας την ίδια μεθοδολογία για την αραίωση του χρώματος, την πίεση του αέρα και τον τρόπο που ψεκάζουμε κάνοντας χρήση XF 63 German Grey τονίζουμε περισσότερο το περίγραμμα κάποιων πάνελ και θυρίδων που συσσωρεύουν βρωμιά ή δημιουργούνται φθορές κατά το άνοιγμά τους για την συντήρηση του αεροπλάνου.
Επίσης τονίζουμε πιο έντονα και τις περιοχές που βρίσκονται σε γωνία μεταξύ τους με τη δημιουργία φωτοσκιάσεων για να πετύχουμε ένα πιο τρισδιάστατο αποτέλεσμα.
Τέλος με το ψέκασμα επιλεκτικά XF 15 Flat Flesh σε ορισμένα σημεία που έχουμε ψεκάσει  XF 63 ο κανβάς μας αποκτάει μια ενδιαφέρουσα ταλαιπωρημένη όψη

   
   
   
     
   
     


Αρχικά είναι έντονο αλλά στην συνέχεια η ένταση του εφφέ θα μειωθεί. Όλη η διαδικασία κράτησε πολλές κοπιαστικές ώρες σε διάστημα δύο ημερών αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο.  Στα διαλείμματα που έκανα για να ξεκουράσω τα δάχτυλά μου από το συνεχές πάτημα της σκανδάλης του αερογράφου ασχολήθηκα με τα μικρότερα τμήματα του μοντέλου

γάντζος
     

αλεξηνέμιο
     

ουριαίο
   
     

Στο τέλος μερικά χέρια με πολύ αραιωμένο XF 2 λευκό για να μειωθούν οι αντιθέσεις

 
     
     
 


μπορεί να χρειαστεί και άλλο πέρασμα με λευκό αλλά θα περιμένω να βαφτούν και οι υπόλοιπες επιφάνειες για να δω την αντίθεση που θα έχουν τα χρώματα.
Ακολουθεί το βάψιμο των πάνω επιφανειών με H 315 Gray FS16440 με το mottling να γίνεται αντίστροφα.
Σχόλια παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα  :) ::salut::

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Grumman F-14A Tomcat Jolly Rogers Tamiya 1/48
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2018, 03:41:12 μμ »
Μικρό update από το βάψιμο, περάστηκε το πρώτο χέρι με Η 315 αραιωμένο με levelling thinner. Για την διαχωριστική γραμμή με το λευκό χρησιμοποίησα blue tack

     

Στην συνέχεια χρησιμοποιώντας την ίδια τεχνική με την κάτω πλευρά αλλά με χρήση λευκού X2 πάνω στο γκρι ξεκίνησε η παλαίωση

       
 

Αλλάζοντας χρώμα με αραιωμένο XF 20 Medium Grey τονίστηκαν περισσότερο τα πάνελ του αεροσκάφους

     
     
 

Ακολούθησαν μερικά χέρια με πολύ αραιωμένο Η 315 για να μειωθούν οι έντονες αντιθέσεις και στη συνέχεια κρατώντας την ανάσα μου έφυγαν όλα τα μασκαρίσματα

     
   
 
      
       


Αρχίζει και μοιάζει με Tomcat!

καλό Σ/Κ  :)

Tags: