Αποστολέας Θέμα: PzKw IV mit Flak 36  (Αναγνώστηκε 2286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
PzKw IV mit Flak 36
« στις: Μάιος 04, 2018, 01:15:24 πμ »
Στο τέλος του πολέμου, οι Αμερικανοί αιχμαλώτισαν στο αεροδρόμιο του Pielzen (Τσεχοσλοβακία), δύο τουλάχιστον Πάντσερ IV με 88άρι (Flak 36). Λόγω της τοποθεσίας, θεωρείται πως τα συγκεκριμένα εκτελούσαν αντιαεροπορικά καθήκοντα. Δυστυχώς, μέχρι σήμερα, δεν έχει βρεθεί φωτογραφικό υλικό από το πάνω μέρος του οχήματος, ή περισσότερες πληροφορίες για τη χρήση τους. Προσωπικά, πιστεύω πως ήταν κυνηγοί αρμάτων και όχι αντιαεροπορικά (η περιστροφή του τέρατος κατά 360ο είναι πρακτικά αδύνατη) και πως αποτελούσαν field modifications ανάγκης.

Το πήγμα του μοντέλου είναι το εξαιρετικό Ausf H της Revell, από το οποίο αφαιρέθηκε το μπροστινό μέρος της υπερκατασκευής. Στο χάος που δημιουργήθηκε μπήκαν ένας κινητήρας Maybach (που βελτιώθηκε ), το πάτωμα του "καλαθιού" και το σασμάν με το διαφορικό. Όλα τα παραπάνω προέρχονται από το κιτ του Pz IV της Fujimi και βελτιώθηκαν όσο θα βλέπει η ...πεθερά  :mrgreen: Από φύλλα και μήκη πλαστικού έγιναν οι δεξαμενές καυσίμου, ο κινητήριος άξονας, η θέση του οδηγού, το ασφάλιστρο του πυροβόλου με τις βάσεις του και το πίσω διαχωριστικό του διαμερίσματος μάχης.

Το πυροβόλο είναι της Zvezda και είναι snap (αλλά εξαιρετικό). Μόνες βελτιώσεις ήταν το τρύπημα της κάννης και το άνοιγμα του "συρταριού" για τα βλήματα στο πίσω μέρος. Ωστόσο στις φωτογραφίες φαίνεται να έχει άλλη βάση από τη συνηθισμένη (την οποία συνηθισμένη έδινε και η Zvezda), οπότε αναγκάστηκα να την κάνω εξαρχής από φύλλο και μήκη πλαστικού. Το σύνολο "ασφαλίζει" στο άρμα με δύο τραβέρσες. Τέλος μπήκε ένα καπάκι από ΦΠ το οποίο έχει και την (ανοικτή) θυρίδα του οδηγού. Τα κενά που αναπόφευκτα δημιουργήθηκαν, καλύφθηκαν με μήκη πλαστικού, πάνω στα οποία μπήκαν πριτσίνια της Archer.

Πολλή ταλαιπωρία.... Ελπίζω να σας αρέσει και όπως πάντα τα σχόλια καλοδεχούμενα!!!!!! ::salut::



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2018, 02:10:21 πμ »
Τι μας κανεις βραδιάτικα λεμεεεεέ!!!
Πραγματικά φαίνεται πως έχει πέσει πολύ δουλειά, με μεράκι!!
Το πυροβόλο snap kit? Ακομα και ρητινενιο να μου έλεγαν θα το πίστευα!!
Ερώτηση βαψιμο? Παραλλαγή, μονόχρωμο η τίποτα ασχήμιες με αβαφτα και καλά σημεία και σκουριες; Καλή συνέχεια Δημήτρη μου αρέσει παρά πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2018, 08:40:27 πμ »
Ξέρεις, εμένα τα γερμανικά δεν με ενθουσιάζουν...
Με έχει ενθουσιάσει όμως το μέγεθος της δουλειάς: Κυριολεκτικά, όσο αφορά το πλήθος των επεμβάσεων, αλλά και μεταφορικά με τα μικροσκοπικά πράγματα που φτιάχνεις
Spoiler (hover to show)
Καλή συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2018, 09:53:07 πμ »
 ::arrowred::Χρήστο: Τείνω προς το μονόχρωμο, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα, καθώς χρειάζεται να μελετήσω τις (λίγες) φωτογραφίες του τέρατος....

 ::arrowred:: Ορέστη: Ούτε εμένα με ενθουσιάζουν.... Απλά, φτιάχνω τη φαμίλια των τεσσαριών και έχω μπλέξει!!!!!

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2018, 02:52:31 μμ »
Κεντάς λέμε :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2018, 07:29:32 πμ »
Θυμήθηκα τον κακό χαμό που είχε γίνει παλιά στο forum με αφορμή την αντίστοιχη κατασκευή του Rinaldi στην 1/35 πριν κάποια χρόνια!  :lol: Πάντως στις φωτογραφίες το όχημα περιβάλλεται απο Hetzer στοιχείο που υποδηλώνει οτι μάλλον άνηκε σε μονάδα Κυνηγών Αρμάτων και μάλλον επιχειρούσε σε αντιαρματικό και όχι αντιαεροπορικό ρόλο.  :roll: Εξαιρετική δουλειά Μήτσε,πολλά μπράβο!  :roll: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2018, 07:51:58 πμ »
Ευχαριστώ παίδες!!!!!!  ::salut::

Ο Rinaldi, έχει κάνει μια εκδοχή του τέρατος με τουλάχιστον ένα σοβαρό λάθος (την βάση του πυροβόλου). Η Dragon έβγαλε λάθος κιτ (στη λάθος κλίμακα  :mrgreen:) για να το αποσύρει λίγο αργότερα... Γενικά επικρατεί χάος με το συγκεκριμένο!!!!

Προσωπικά, έχω δύο γκρίζα σημεία: Αν το πυροβόλο ήταν κεντραρισμένο ή ελαφρά offset προς τα αριστερά (όπως το έχω κάνει εγώ, αλλά πιστεύω πως αλλάζει εύκολα), και το αν από πάνω ήταν κλεισμένο (με λαμαρίνα - όπως το παρουσιάζουν οι περισσότεροι), ή αν ήταν ανοικτό (όπως το έχω κάνει εγώ) και αν ήταν ανοικτό από ποιο σημείο (ή από εκεί που το έχω κάνει εγώ, ή από εκεί που στο κανονικό 4άρι αρχίζει η υπερκατασκευή). Πιθανές απαντήσεις θα αξιολογηθούν καταλλήλως!!!!!!  ::salut::

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2018, 06:15:34 πμ »
Ωραία κατασκευή Δημήτρη.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2018, 02:14:43 μμ »
Πραγματικά εξαίρετη κατασκευή ! 2-3 μικρές επισημάνσεις μόνο. Το όχημα προτάθηκε για FLAK και ένας από τους λόγους απορρίψεως ήταν το μεγάλο βάρος του πυροβόλου. Το όχημα γινόταν "μπροστόβαρο". Μπορεί γι' αυτό τον λόγο να μην υπάρχει στις φώτο ο μηχανισμός ρυθμίσεως των πυροσωλήνων αριστερά
. Η Concord publications βλέπει σήμα βαρέας πυρ/χίας Flak στο δεξί μπροστινό φτερό του ενός οχήματος.
 Σ'όλες τις γνωστές φώτο δεν υπάρχει το σκοπευτικό για Α/Τ βολές. Η γνωστή βάση του φαίνεται άδεια. Τα "ρολόγια" με τις ενδείξεις καθ' ύψος και κατά διεύθυνση δείχουν ένα Flak 37 και όχι ένα 36, χωρίς αυτό να είναι ασφαλές γιατί εκείνες τις ημέρες γινόταν ο κακός χαμός.
Η επιμήκης σωλήνα ( κομμάτι Α15) στα αριστερά της κάννης είναι για το γέμισμα του πυροβόλου σε μεγάλες γωνίες βολής. Πρέπει να υπάρχει όμως και το ανακλινόμενο φορείο του βλήματος. Η Zvezda δεν το δίνει, αλλά έτσι και αλλιώς στις φώτο δεν φαίνεται αυτός ο μηχανισμός.
Ξέρεις φυσικά ότι λείπει ο μπροστινός χειροστρόφαλος (Α13), εκτός αν βάλεις τις φιγούρες. Ο πίσω ρυθμίζει την κατά διεύθυνση κίνηση και ο μπροστινός την καθ' ύψος.
Καλή συνέχεια σ'αυτήν και στις άλλες υπέροχες κατασκευές σου.



Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2018, 06:09:12 μμ »
Όλη σχεδόν η κατασκευή, έχει βασιστεί σε υποθέσεις:

α) Το τέρας ήταν αντιαρματικό. Παρά τη λεζάντα του Rottman στο βιβλίο της Concord, το τακτικό σήμα, εμένα μου φαίνεται για αυτό των κυνηγών αρμάτων (και μάλιστα βαρέων λόγω του "S").
β) Έριχνε κυρίως προς τα πίσω (όπως το Archer)!!!! ΑΥτό το συμπεραίνω από τη θέση του travel lock, αλλά και από το γεγονός πως η απόσταση μεταξύ του ντεκ και της άκρης του κλείστρου (το συρτάρι), είναι πολύ μικρή για να εξυπηρετηθεί το όπλο.
γ) Υπήρχε πλατφόρμα στο μπροστινό μέρος, για να πατάνε οι γεμιστές (βλ. ε)
δ) Η θέση του ασυρματιστή είχε αφαιρεθεί και εκεί αποθηκεύονταν πυρομαχικά
ε) Ο οδηγός, ήταν μέλος του πληρώματος του πυροβόλου. Όταν το πυροβόλο ήταν σε δράση, έκλεινε τη θυρίδα και έτσι δημιουγείτο μια ενιαία πλατφόρμα για τους υπηρέτες.

Πιστεύω πως τα παραπάνω είναι λογικά και εξυπηρετούν κάποια στοιχειώδη εργονομία, σε ένα εντελώς μη εργονομικό όχημα  :mrgreen: Έτσι κι αλλιώς, μέχρι να βρεθούν φωτογραφίες, ή κάποια ανφορά για τη χρήση του, προσωπικά είμαι ικανοποιημένος....

Ο χειροστρόφαλος είναι ενσωματωμένος στο αριστερό χέρι της φιγούρας του πυροβολητή και θα μπει προς το τέλος....

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 07, 2018, 11:16:25 μμ »

α) Το τέρας ήταν αντιαρματικό. Παρά τη λεζάντα του Rottman στο βιβλίο της Concord, το τακτικό σήμα, εμένα μου φαίνεται για αυτό των κυνηγών αρμάτων (και μάλιστα βαρέων λόγω του "S").


Σωστά:



+ το "S"="Schwere"

 :wink: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 07, 2018, 11:27:52 μμ »
καλά το πήγες
με τόσσες υποθέσεις ....
αντε τωρα για το χρωματάκι...
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2018, 02:02:57 μμ »
Θε πρέπει μάλλον να θυμηθούμε ότι στο Πίλσεν ήταν από τα μέσα του 19ου αιώνος τα εργοστάσια της Skoda. Εκεί κατασκευαζόταν το ικανότατο Hetzer και άλλα. Για την προστασία του εργοστασίου και του αεροδρομίου οι Γ. είχαν τον Ιανουάριο του '43 12 πυρ/χίες των 88χιλ. ( 48 πυροβόλα ) 2 πυρ/χίες των 25χιλ. ( γαλλικά ), 1 των 20χιλ.και 8 προβολείς. Αργότερα αυξήθηκαν τα 88χιλ., ενώ προσετέθησαν 105χιλ.  και 128χιλ.
Στις παρακάτω φώτο φαίνεται το εργοστάσιο, Ηetzer στον χώρο του εργοστασίου, flak 88 και 128, όπως αυτά κατελήφθησαν από την 16η ΤΜ και 2α και 97η ΜΠ αμερικανικές μεραρχίες , που κατέλαβαν το Πίλσεν στις 6 και 7 μαίου 1945.

Στο αεροδρόμιο οι Αμ. αιχμαλώτισαν 600 Γ.στρατιώτες, 80 αεροσκάφη και πολλά οχήματα. Εκεί παραδόθηκε και η 19η γερμανική ΤΜ.
Τα βαρέα Α/Α πυροβόλα δεν ακολουθούν τα εχθρικά αφη. Κάνουν φραγμούς πυρός. Τα μέσα και ελαφρά ακολουθούν. Δεν ήταν ανάγκη το 88 να κάνει κινήσεις 360 μοιρών. Μπορεί, αλλά πολύ σπάνια.
Οι Γ. δικαιολογημένα έβαζαν θώρακες στα Α/Κ πυροβόλα τους. Τα Marder, Naschorn κλπ είχαν θώρακες. Το Hummel για το οβιδοβόλο του είχε θώρακα προστασίας για το πλήρωμα. Εδώ είναι αδύνατον να μπεί το κλασικό ασπίδιο προστασίας του 88 γιατί βρίσκει στο υψωμένο χώρο του κινητήρα.
Μήπως το -S- δεν είναι για το Schwere ,αλλά είναι -St- για το Stab- Staffel ( επιτελείο-διοίκηση ) ; ( εκτός του ότι το πλαίσιο του σήματος μου φαίνεται κλασικό παραλληλόγραμμο και όχι πλάγιο).
΄Ολες οι πηγές του διαδικτύου , ακόμη και μία τσέχικη πρόσφατη, του 2018, για το Πίλσεν,μιλούν για Flak. Από εκεί και πέρα....







Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2018, 06:29:58 μμ »
Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί αφορμή αντιπαράθεσης, αλλά οι πηγές του διαδικτύου δεν είναι πάντα αξιόπιστες. Συμφωνώ πως τα βαρέα Α/Α, κάνουν φράγμα πυρός, αλλά σε περίπτωση που το τέρας προστάτευε το εργοστάσιο, δεν έχει νόημα να είναι αυτοκινούμενο, ή τέλος πάντων, θα έπρεπε να υπήρχαν κάμποσα και όχι μόνο δύο (αυτά που έχουν φωτογραφηθεί).

Σχετικά με την προστασία του πληρώματος, υπήρχε το RSO (κατασκευάστηκαν κάτι λιγότερα από 100 μονάδες), που επίσης δεν παρείχε καμμία στους χειριστές του:

Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για emergency (καλύτερα suicidal  :mrgreen:) όχημα....

Το tactical sign, είναι σίγουρα πλάγιο παραλληλόγραμμο: Αυτό φαίνεται αν παρατηρήσουμε τους μεντεσέδες του φτερού, σε σχέση με το σήμα αυτό (στη φωτογραφία με τον καθιστό αμερικάνο είναι εμφανές)....

Για μένα, το μόνο "σκοτεινό" σημείο σχετικά με το αν είχε Α/Τ σκοπό (και χρήση), είναι η έλλειψη του σχετικού σκόπευτρου (ενώ από την άλλη λείπει το μάκτρο για Α/Α βολή), αλλά αυτό νομίζω πως έβγαινε αρκετά εύκολα.... Αν έχω δίκιο, μπορεί και να βρίσκεται στην τσέπη του αμερικανού  ::dontknow::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 09, 2018, 01:44:35 μμ »
Αντιπαράθεση; ΄Οχι, με τίποτα ! Εμένα τουλάχιστον μου χάρισε λίγες ώρες ευχάριστης έρευνας και πρόσθεσε κάτι στις ιστορικές γνώσεις μου.
Καλή συνέχεια και να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2018, 01:14:46 μμ »
Μετά από καιρό, κάτι οι διακοπές, κάτι η βαρεμάρα, αξιώθηκα και φωτογράφισα το τέρας (που έχει τελειώσει από τις αρχές Ιουνίου). Εδώ θα πρέπει να ευχαριστήσω τον Μάνο Καραπιδάκη  ::salut::, που μου έκανε ένα ταχύρρυθμο μάθημα και νομίζω πως αυτή τη φορά, οι φωτογραφίες μου είναι αξιοπρεπείς.....

Με τις φωτογραφίες διαπίστωσα πως δεν έχω βάψει το γρανάζι ανύψωσης του Flak και μία από τις ζώνες του τύπου με την οβίδα - θα επανορθώσω!!!!!

Με την υπόθεση πως ήταν field modification, βάφτηκε με δύο διαφορετικά Dunkel Gelb, ενώ το καπάκι του διαμερίσματος του οδηγού βάφτηκε με red primer. Όλα τα χρώματα είναι της Gunze...

Spoiler (hover to show)

Ελπίζω να σας αρέσει....Σχόλια και σχολιανά, όπως πάντα καλοδεχούμενα  ::salut::



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 19, 2018, 04:53:23 μμ »
Τώρα που επιτέλους άρχισες να βγάζεις καμιά φωτό της προκοπής, φάνηκε πως το background που χρησιμοποιείς έχει γίνει κ...λος. Πάρε ένα καινούριο ::glossa:: :mrgreen:

Όσο για το μοντέλο..., μπιζουδάκι :!: :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2018, 09:27:37 μμ »
To πρόσεξα κι εγώ...... :oops: :oops: :oops:

Θενκς για τα καλά λόγια!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος manoskarapidakis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 130
  • Age: 59
  • Τόπος: Ηλιούπολη
  • «Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα»
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 20, 2018, 02:16:15 πμ »
εύγε παιδί μου!  πληροφοριακά..... υπάρχουν και άλλα χρώματα εκτός του μπλέ , για το πίσω φόντο.  τι είναι αυτό το κόλλημα που έχετε "φάει" με το μπλέ.
για το μοντελάκι είπα όταν το είδα :  καταπληκτικό!!!
έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα,  ζωγράφισε τον παράδεισο και μπές μέσα.....
ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 20, 2018, 07:22:47 πμ »
Με έχει επιρεάσει ο ΣΣ ("ο μπλέ φόντος τα σπάει")!!!!

Πες μου: τι χρώματα προτείνεις δάσκαλε????

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος manoskarapidakis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 130
  • Age: 59
  • Τόπος: Ηλιούπολη
  • «Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα»
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 21, 2018, 12:32:23 πμ »
τώρα που έχουμε....στούντιο  θα τα δοκιμάσουμε όλααααα
έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα,  ζωγράφισε τον παράδεισο και μπές μέσα.....
ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: PzKw IV mit Flak 36
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 24, 2018, 06:07:06 μμ »
Τρομερή δουλεία Δημήτρη ::thumbleft::


Το κόλπο με τα διαφορετικά dunkelgelb σημειώθηκε και θα χρησιμοποιηθεί  ::sprechende_015::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Tags: