Αποστολέας Θέμα: Απορία για dry brush  (Αναγνώστηκε 1379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsigalkos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Τόπος: Ξανθη
  • modelclub.gr
Απορία για dry brush
« στις: Απρίλιος 16, 2018, 08:12:39 μμ »
Θέλω να βάψω το παρακάτω μοντέλο (Messerschmitt Me 163A) αλλά δεν ξέρω πως θα δώσω μια πιο σκούρη απόχρωση για την κάτω επιφάνεια του αεροσκάφους.
Η βαφή για την πάνω επιφάνεια (aluminium) φαίνεται να είναι λίγο πιο ανοιχτή.

Μπορώ με dry brush της κάτω επιφάνειας (αφού την έχω βάψει με aluminium)να πετύχω το αποτέλσμα της φωτογραφίας;





Αποσυνδεδεμένος zithon-tasos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 40
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • «ΕΠΙ ΠΤΕΡΥΓΩΝ ΑΝΕΜΩΝ»
Απ: Απορία για dry brush
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2018, 10:23:04 πμ »
Προφανως ειναι αλλο χρωμα αλουμινιου....αλλιως πανω απο το αλουμινιο ,περνα ενα καλο βερνικι και μετα λαδια και σκουπισμα με white spirit σαν να κανεις wash.....οποιος εμπειροτερος μπορει να γραψει την αποψη του...


REMOVE BEFORE DIVE

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: Απορία για dry brush
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 17, 2018, 04:13:54 μμ »

Αυτό που μας δείχνεις δεν είναι φωτογραφία, είναι σχέδιο με οδηγίες για το πώς βάφεται το μοντέλο και πού τοποθετούνται οι χαλκομανίες.
Αν υπάρχουν χρωματικές αποκλίσεις ή "σκιές" δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, οφείλονται σε προσπάθεια του σχεδιαστή να κάνει πιο "ανάγλυφο" το σχέδιό του είτε σε κακή εκτύπωση.
Οταν έχουμε να κάνουμε με σχέδιο και οχι με φωτογραφία δεν φτιάχνουμε αυτό που βλέπουμε αλλά αυτό που διαβάζουμε.  Στην συγκεκριμένη περίπτωση  γράφει οτι βάφεις με ένα μόνο χρώμα (αλουμίνιο) όλο το αεροπλάνο. Ο κατασκευαστής συνιστά χρώμα Mr Color (gunze)  Η8 ή C8  αλλά μπορείς να βάλεις και οτι άλλη μάρκα χρώματος αλουμίνιο έχεις ή μπορείς να βρεις.

To dry brush είναι τεχνική με την οποία τονίζουμε τις ανάγλυφες λεπτομέρειες. Αν θέλεις να αλλάξεις χρώμα σε μια επιφάνεια απλά την ξαναβάφεις απο πάνω.


Καλή συνέχεια.
 ::salut::

Tags: dry brush