Modelclub.gr Φόρουμ

Mr. Mark Softer και Setter (Αναγνώστηκε 1626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ilias

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
Mr. Mark Softer και Setter
Μάρτιος 22, 2018, 11:14:45 πμ
Ποια η διαφορα των 2 βοηθηματων?
Ειναι προτειμοτερο το softer, το setter ή κ τα δυο?

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#1 Απ: Mr. Mark softer και setter
Μάρτιος 22, 2018, 12:49:26 μμ
Το setter μπαίνει στην επιφάνεια του μοντέλου πριν πατήσει η χαλκομανία για να βελτιώσει την κολλητικότητα της, το softer πάνω από τη χαλκομανία αφού αυτή έχει κάτσει στο μοντέλο, για να τη μαλακώσει και να ακολουθήσει τις λεπτομέρειες της επιφάνειας του μοντέλου.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ χρόνια μόνο το softer με άριστα μέχρι τώρα αποτελέσματα :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

ilias

• *
  • Scale 1/144
#2 Απ: Mr. Mark softer και setter
Μάρτιος 22, 2018, 12:59:24 μμ
Το softer μου ακουγεται καλυτερο για αυτο που θελω. Σε ευχαριστω πολυ.

Sernak

• *
  • Scale 1/35
#3 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 24, 2018, 07:36:38 μμ
Καλησπέρα,

Να ρωτήσω κάτι, πρίν από κανα 3-ωρο χρησιμοποίησα το "setter" kai to "softer" για να βάλω χαλκομανίες σε ένα μοντέλο μου και μόλις πρόσεξα πως η μια από αυτές δεν έχει μπει στην σωστη θέση.

Μπορώ χρησιμοποιώντας ένα από αυτά τα 2 υγρα να την μετακινησω ή πλέον δεν γίνεται τίποτα;

Ευχαριστώ
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

montelakias

• *
  • Scale 1/35
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
#4 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 24, 2018, 08:35:44 μμ
Δυστυχώς φίλε μου και τώρα που θα 4-ωρο δεν θα κουνιέται με τίποτα. :roll: :?
Μόνο να την βγάλεις μπορείς και να βάλεις καινούρια εάν έχεις φυσικά.

Χάρης

Sernak

• *
  • Scale 1/35
#5 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 24, 2018, 08:54:49 μμ
Καλησπέρα Χάρη και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Απ'ότι φαίνεται την πάτησα! Δεύτερη χαλκομανία δεν υπάρχει γιατί ήταν από καρτέλα άλλης εταιρείας η χαλκομανία οπότε... ::director::

Sernak

• *
  • Scale 1/35
#6 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 02:24:33 μμ
Τελικά, η ατυχία ''ΞΑΝΑΧΤΥΠΗΣΕ''!!! Δεν ξέρω αν φταίει το ένα από τα δύο υγρά (Mr. Softer / Mr. Setter), ίσως η υπερβολική ποσότητα που χρησιμοποίησα ή η εταιρεία των χαλκομανιών που χρησιμοποίησα (Xtra Decals), αλλά μου εμφανίστηκαν στα εθνόσημα αυτό που λένε στα Αγγλικά wrinkles - μικρά ζαρώματα (ζάρες).

Στην αρχή μόνο σε ένα σημείο σε πλαϊνο εθνόσημο οπότε και υπέθεσα πως ήταν κάποια τριχούλα που μπορεί να είχε πιάσει από κάτω.

Στα εθνόσημα όμως στις πανω επιφάνειες των πτερύγων εμφανίστηκαν αρκετά. Και όχι τίποτε άλλο αλλά το ετοίμαζα για να το φέρω στην έκθεση.

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις χαλκομανίες - εθνόσημα της εταιρείας του κίτ (Revell) αλλά δυστυχώς είναι ''καρα-ματ'' και το βλέπω χλωμό ακόμα και μετα το σφραγισμα τους με γκλος βερνίκι να δειχνουν σωστα.

Όπότε ένα απο τα μαθηματα είναι -ποτέ δεν αφήνουμε να φτιάξουμε μοντέλα για την έκθεση τελευταία στιγμή γιατί μπορέι να προκύψουν θέματα -όπως το δικό μου -που δεν θα επιτρέψουν την ολοκλήρωση τους έγκαιρα. Ακόμα, καί μία απελπισμένη προσπάθεια να έκανα τώρα προκειμενου να το τελειώσω με τις χαλκομανίες της Ρέβελλ, καί πάλι το βερνίκι για να σφράγιζα τις χαλκομανίες δεν θα είχε στεγνώσει μέχρι αύριο.

stef51

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#7 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 02:44:46 μμ
Κανενα απο τα δυο δε κανει κολπα , τουλαχιστον σε εμενα.Αν και εγω εχω καταληξη στη χρηση μονο του softer , σημερα που μιλαμε ομως δε τα χρησιμοποιω επειδη δε μου ειναι ευκολα στην επαρχια να τα βρω ή να συνδυασω μια παραγγελια τςπ.Θελω να πω ομως το εξης μηπως βιαστηκες? Δηλαδη παιζει καποιες  φορες οντως να κανουν ζαρες τα σηματα και ειναι λογικο , οφειλειται στο βελτιωτικο και εν συνεχεια και παντα σε ηρεμια μετα απο λιγο εχουν κατσει-στρωσει!
Μηπως λοιπον τα σκαλισες νωριτερα απο το κανονικο νομιζωντας οτι σου χαλασαν με αποτελεσμα να τα χαλασεις εσυ αθελα σου?

Sernak

• *
  • Scale 1/35
#8 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 02:52:49 μμ
Τα εθνόσημα τα έβαλα χτες το βράδυ και ναι το φυσιολογικο είναι να ζαρώσουν όμως σε συγκεκριμένα σημεία οι ζάρες δεν είχαν φύγει στις 3 τα ξημερώματα που κοίταξα αλλά ούτε και σημερα το πρωι. Κοιταξα να δω μηπως και εδώ ήταν τίποτα τριχουλες από κάτω αλλά τελικά κατέληξα στο συμπερασμα πως για κάποιο λόγο τα υγρά δεν κατάφεραν να τις ''ισιώσουν'' τις χαλκομανίες. οπότε πριν από κανα 2ωρο με καινούργια λεπίδα προσπάθησα ελαφρά να χαράξω τα σημεία και να ξαναβάλω υγρο (softer) alla το αποτελέσμα παραμένει το ίδιο.

Συνήθως δεν βάζω και τα 2 υγρά παρα μόνο σε κάτι δύσκολες περιπτώσεις (βλέπε Μόνογκραμ χαλκομανίες)

Αυτές είναι στεναχώριες!!!

B737Mech

• *
  • Scale 1/48
  • Λέων - IPMS 1393
#9 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 05:58:50 μμ
Έχω και τα δύο προϊόντα, αλλά το setter σταμάτησα να το χρησιμοποιώ από την πρώτη στιγμή που το δούλεψα.
Προσπαθώ να έχω καλό βερνίκωμα προτού βάλω τις χαλκομανίες και  αμέσως μετά την τοποθέτηση, ρολάρω υγρή με νερό μπατονέτα από πάνω τους για να φύγουν τυχόν φυσαλλίδες.
Μετά μόνο Softer και μόνο σε μεγάλες χαλκομανίες. Δεν βάζω σε στένσιλς, και ευθείες γραμμές όπως πχ walkways F-5, F-16.

montelakias

• *
  • Scale 1/35
#10 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 10:01:45 μμ
Μην τρελαίνεστε το πρόβλημα του φίλου @Sernak οφείλεται ξεκάθαρα στην ποιότητα τον χαλκομανιών.
Κανένας μας δεν έχει πρόβλημα με τα προαναφερόμενα ζουμιά, που κατά την γνώμη μου είναι και τα
καλύτερα, και που κατά την γνώμη μου επίσης δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται όπως λέμε πιπέρι και στα λάχανα.

Χάρης

Sernak

• *
  • Scale 1/35
#11 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 10:08:53 μμ
Μην τρελαίνεστε το πρόβλημα του φίλου @Sernak οφείλεται ξεκάθαρα στην ποιότητα τον χαλκομανιών.

Και γω προς αυτό το συμπέρασμα τείνω να καταλήξω Χάρη. Γι΄αυτό καί σκοπεύω να πειραματιστώ, βάζοντας αυτην την φορα τα εθνόσημα της Ρέβελλ (τα έβγαλα όλα της Xtra Decals) που μάλιστα είναι και σε 2 κομμάτια για να δώ αν θα δημιουργηθεί πάλι θέμα ''ραγάδων'' !

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#12 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 10:41:48 μμ
Να συμπληρώσω και εγώ ότι αν η χαλκομανία είναι πολύ καλή, δηλαδή πολύ λεπτή δεν χρειάζεται βελτιωτικό από πάνω. Ισως και να το γράφει στις οδηγίες χρήσης!

Αντε ένα setter να βοηθήσει απο κάτω με την πρόσφυση. Αυτό που θα εξασφαλίσει να μήν κάνει "silvering" το μοντέλο μας στις χαλκομανίες είναι φυσικά η λεία επιφάνεια.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά home made χαλκομανία, να μην θέλει τίποτα. Με το που έβαζα βελτιωτικό γινόταν "νιά-νιά".

Εγώ πάντως προτιμώ τα βελτιωτικά "Micro set" και "Micro sol" που δεν είναι τόσο ισχυρά όσο τα της Mr. Hobby ώστε να έχω control. Αν έκανα ένα πίνακα με το πόσο τσαλακώνουν τις χαλκομανίες θα ήταν αυτός:
1 - Micro set:arrow: Τσαλακώνει ελάχιστα
2 - Micro sol:arrow: Τσαλακώνει λίγο
3 - Mr setter:arrow: Τσαλακώνει αρκετά
4 - Mr softer:arrow: Τσαλακώνει πολύ

montelakias

• *
  • Scale 1/35
#13 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 25, 2018, 11:12:12 μμ
Παράθεση
Θυμάμαι χαρακτηριστικά home made χαλκομανία, να μην θέλει τίποτα. Με το που έβαζα βελτιωτικό γινόταν "νιά-νιά".
Βασικά  καθόλου βελτιωτικό για της home made δεν το σηκώνουν. ::eusa_naughty::

Η καλύτερη τεχνική πάντως αν σας ενδιαφέρει, βερνικάκι για σφράγισμα και μετά τρίψιμο με ντουκόχαρτο
2000 βαθμών και είναι σούπερ, ούτε "silvering" ούτε τίποτα. Φαίνεται λες και την έχεις βάψει. :wink:

Χάρης

jim-eta

• *
  • Scale 1/35
#14 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 28, 2018, 09:58:28 πμ
Βασικά  καθόλου βελτιωτικό για της home made δεν το σηκώνουν. ::eusa_naughty::

Η καλύτερη τεχνική πάντως αν σας ενδιαφέρει, βερνικάκι για σφράγισμα και μετά τρίψιμο με ντουκόχαρτο
2000 βαθμών και είναι σούπερ, ούτε "silvering" ούτε τίποτα. Φαίνεται λες και την έχεις βάψει. :wink:

Το ντουκόχαρτο βρεγμένο ή το περνάς στεγνό πάνω απο τις χαλκομανίες;

Sernak

• *
  • Scale 1/35
#15 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 28, 2018, 12:21:59 μμ

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Προσωπικά θεωρω΄ πως θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερου βαθμου ή ακόμα καλύτερα, τα ''πανάκια'' της Αλκλαντ 3600 και πάνω. Και φυσικά πάντοτε βρεγμένο.

Κάποια στιγμή τα είχε στο Φάσμα και πρόλαβα να πάρω.

montelakias

• *
  • Scale 1/35
#16 Απ: Mr. Mark softer και setter
Οκτώβριος 28, 2018, 05:08:27 μμ
Εγώ προσωπικά το κάνω με στεγνό σε ακριλικό βερνίκι και ελαφρός βρεγμένο σε έναμελ η λάκερ.
Αυτό που προσπαθείς να κάνεις στην ουσία είναι να φας το βερνίκι μέχρι την χαλκομανία.
Θέλει πολύ προσοχή και ακόμα καλύτερα πρώτα δοκιμή κάπου άλλου Εγώ την πρώτη φορά απέτυχα.
Μετά ένα πέρασμα ξανά με βερνίκι επανέρχεται οποιοδήποτε ματάρισμα έχει δημιουργηθεί.
Τώρα με μεγαλύτερους βαθμούς δεν νομίζω να γίνει εύκολα η δουλειά. Άντε μέχρι 3000 βαριά βαριά.
Φανταστείτε ότι οι 2000 βαθμοί ίσα που καταφέρνουν να φάνε το βερνίκι. ::sprechende_015::
Πάντως αν του πάρετε το κολλάει θα την αγαπήσετε σαν τεχνική. ::love7::

Χάρης