ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ > Members campaigns

100 Χρόνια RAF

<< < (45/45)

Νικολαος Κουζινης:
 ::salut::Δυστυχως για το μεγεθος (διαμετρος) φωλεας κινητηρων βρηκα μονο αυτους τους μικρους στα 3,5 βολτ εκαστος, ειναι πολυστροφοι και οντως οι ελικες πεταγοτανε μεχρι που τους κολλησα στους αξονες με ειδικη κολλα πολυουρεθανηςμε την οποια παιδια κανει κολλησεις τσιμεντο με ασυμβατα μεταξυ τους υλικα ακομη και με παρουσια νερου. Για να ριξω τις στροφες πρεπει να βαλω αντιστασεις εχτρα αλλα θα χασω σε ισχυ γιατι εχω για τους 4 μια μπαταρια 4,5 βολτ. Οι ελικες κινουνται με την ιδια φορα, το καλο με τους ελικες ειναι οτι δεν επηρεαζονται με την πολικοτητα της μπαταριας, γυριζουν οπως και να τους ενωσεις, ειτε αριστερα ειτε δεξια αναλογα πως συνδεεις τα καλωδια. Αυτο διαπιστωσα, ευχης εργο θα ηταν να εβρισκα μικροτερης ισχυος κινητηρες γιατι τραβανε πολυ ρευμα και ενω εχει και φωτα στις πτερυγες και εσωτερικα δεν αναβουνε τα λεντς γιατι δεν υπαρχει επαρκεια ρευματος. Επρεπε να εχω διαφορετικο κυκλωμα με τα φωτα και διαφορετικο με τους κινητηρες. Γηρασκων αει διδασκομενος. Στο επομενο θα υπαρχει διαφορετικος σχεδιασμος. Οταν σε μια δοκιμη ενας αξονας τιναξε εναν ελικα αμεσως αναψανε ολα που παει να πει υπαρχει ηλεκτρικη στερηση για την αφη των λεντς. Ευχαριστω για τα καλα σας λογια ::salut::

Amen:
Συγχαρητήρια Νίκο και για την ιδέα αλλά και την υλοποίηση! Πολύ ωραίο σου βγήκε!

Πάντως αν θέλεις να φαίνεται κίνηση στους έλικες χωρίς να πλέκεις με μοτεράκια, (μάλλον θα το ξέρεις) υπάρχουν και κάτι photoetch που δίνουν αυτή την εντύπωση.

Νικολαος Κουζινης:
 ::salut:: Ευχαριστω  Amen, αλλα να θελω να παιδευομαι  ::mastigoma:: ο μαλακας για να περνω την ωρα , και μπλεκω. Μου καθισε απο καιρο η ιδεα να κανω φωτα με οπτικες ινες και προβλεπω αλλο μπλεξιμο. Δε βαριεσαι πειραματα κανουμε ουτως η αλλως. Θαλασσα για πρωτη φορα εκανα, το παιδευα στο μυαλο μου πως να γινει με απλα υλικα και χωρις να διαθεσω υπερβολικα για ειδικα υλικα. Το κατα δυναμιν::salut::

Pez:
Η Πρόοδος από ένα ένα μοντελάκι που είχε ξεκινήσει με όρεξη προ αμνημονεύτων αλλά τελικά έπεφτε πιο πίσω επείδη "έχουμε ακόμα καιρό μέχρι τον Οκτώβριο" :lol: Ε Μαντέψτε έχουμε Οκτώβριο.

Το μοντέλο της tamiya έιναι απλό και εύκολο στην κατασκευή με μόνη παραφωνία τα έντονα sink marks ακόμα και πάνω στην άτρακτο! Από αυτά ότι ήταν σε σημείο το οποίο δεν θα φαινόταν αφέθηκαν και τα υπόλοιπα στοκαρήστηκαν.

Η κατασκευή έγινε από το κουρί με μόνη προσθήκη κάποιες πρόχειρες ζώνες που φτιάχθηκαν

Η κατασκευή ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερα θέματα και δεν χρειάστηκε παρα ελάχιστον στόκος

Κολλήθηκαν και τα υπόλοιπα κομμάτια, μασκαριτήκαμε και είμαστε έτοιμοι για αστάρωμα

Το κιτ δίνει 2 επιλογές, αμφότερες της coastal comand με extra dark sea gray over sky. Για το sky θα χρησιμοποιηθεί το XF-21 της το οποίο θυμάμαι ότι το είχα ανοίξει περίπου 50-50 με λευκό στο Spitfire μου. Φαντάζομαι ότι το χρώμα δεν άλλαξε από το 1940 ως το 44 επομένως θα κάνω κάτι ανάλογο.

Δεν ξέρω αν θα το προλάβω πριν την λήξη, το πιο πιθανό έιναι πως όχι. Το σημαντικό είναι πως πήρα το ερέθισμα για να ολοκληρώσω και αυτήν την κατασκευή  ::salut::

Pez:
Και η συνέχεια του Beaufighter

Καθώς το μοντέλο είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις από τα συνηθισμένα μονοκινητήρια καταδιώκτικά που κάνω, και έχει κυρώς μονόχρωμες επιφάνειες, επιλέχθηκε να βαφεί με την τεχνική του black basing.

Το μοντέλο ασταρώθηκε με το μαύρο primer του mig. Το συγκεκριμένο το είχα ξαναχρησιμοποιήσει πριν περίπου 2 χρόνια, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, όχι κάτι το εξαιρετικό αλλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ε στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν για τα ανάθεμα. Δεν ξέρω αν το υλικό χαλάει με το χρόνο, αλλά ψέκαζε απαίσια ενώ και η επιφάνεια που άφηνε μετά από πολλές εφαρμογές ήταν τραχιά και χρειάστηκε τρίψιμο για να λειανθεί. Σε κάθε περίπτωση φεύγει για τον κάδο και από εδώ και πέρα μονο Mr Surfacer Black 1500 για μαύρο αστάρι. Κατα τη διάρκεια του ασταρώματος διαπίστωσα ότι είχα ξεχάσει να στοκάρω τα πολυβόλα των φτερών οπότε αντε πάλι να το διορθώσουμε.

Η αρχή έγινε από τα invasion stripes τα οποία φυσικά θα βαφτούν. Για αρχή έγιναν βούλες με σκούρο γκρί και μετά περάστηκε η περιοχή με Tamiya NATO Black για το μαύρο. Αντιστοίχως μασκαρίστηκε και ψεκάστηκε το λευκό.Για τις κάτω επιφάνειες χρησιμοποιήθηκε το Sky της Tamiya ανοιγμένο κατά περίπου 40% με λευκό, ενώ για τις πάνω το Extra Dark Sea Gray της Gunze

Μετά την ολοκλήρωση χρειάστηκαν κάποιες διορθώσεις λόγω λαθών στο μασκάρισμα. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα από το black basing είναι πιο εμφανές στα ανοιχτά χρώματα από ότι στα σκούρα. Για το λόγω αυτό θα γίνει και ένα μετρημένο fading με λάδια στις πάνω επιφάνειες μετά τις χαλκομανίες. Προς το παρόν σήμερα θα πέσει το πρώτο χέρι βερνίκι.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση