Αποστολέας Θέμα: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)  (Αναγνώστηκε 3590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« στις: Μάρτιος 01, 2018, 04:53:00 μμ »
Μιας και ειμαι στο κλιμα των ελικοπτερων...(λογο ΑΒ 212..) ανοιγω και το  Sea Hawk να υπαρχει και οταν με το καλο τελειωσει το ΠΝ21 θα το ξεκινησω.


To κιτ ειναι της Hobbyboss μαζι με το σετακι της armycast +


H κατασκευη θα γινει με ελικοδρομιο απο Meko,δεμενο και αυτο με αλυσιδες... 8)

Συγκεκριμενα εχω κανει προεργασια στο ελικοδρομιο...(το οποιο φυσικα εχει ακομη αρκετη δουλεια...)πανω στο οποιο θα δεθει το Sea Hawk...


oπως και στο Αgusta ετσι και το sea hawk  θα το μαθω φτιαχνωντας το, στην πορεια...οποτε οι εμπειροι του θεματος ειναι απαραιτητο να βοηθησουν την κατασταση...για αρχη! :wink: ::salut::

                                                                                                    S70B
Η 2η Μοίρα Ελικοπτέρων του Πολεμικού ναυτικού διαθέτει 11 Ε/Π S-70 (8 Ε/Π S70B6 με αναλογικά όργανα πτήσεως και 3 Ε/Π S70Bμε ψηφιακά (Glass Cockpit)).

Το Ε/Π S-70 κατασκευάζεται από την εταιρία Sikorsky, έχει δυο κινητήρες, τετραπτέρυγο αναδιπλούμενο στροφείο, Auxiliary Power Unit (APU), Dipping Sonar, ESM, Radar, FLIR, αυτόματο σύστημα πτήσης (AFCS), Hoist, HIFR, RAST και όλα τα απαραίτητα όργανα και συσκευές για πτήση IFR και εκπλήρωσης των αποστολών του.

Επιχειρεί από πολεμικά πλοία ή βάσεις ξηράς και μπορεί να φέρει μέχρι 3 τορπίλες MK46 mod 1/2/5, 1 K/B Penguin και 4 K/B Hellfire.

Οι κύριες αποστολές που αναλαμβάνει, είναι εναντίον στόχων επιφανείας (ASuW) (εντοπισμός και προσβολή), εναντίον υποβρυχίων στόχων (ASW) (εντοπισμός και προσβολή) και επιτήρηση επιφανείας. Επιπλέον, αναλαμβάνει αποστολές έρευνας και διάσωσης (SAR), μεταφοράς εξωτερικών φορτίων (VERTREP) και ειδικών επιχειρήσεων (Special Ops).

Από το 1995 που παρελήφθησαν τα πρώτα 5 Ε/Π, μέχρι και σήμερα έχουν πραγματοποιηθεί 35,000 ώρες πτήσεων και η 2η Μοίρα Ελικοπτέρων έχει βραβευθεί για τον μηδενικό συντελεστή ατυχημάτων, καθώς και για τις διασώσεις/αεροδιακομιδές που έχει πραγματοποιήσει, έχοντας διασώσει περισσότερα από 300 άτομα.

Τα Ε/Π S-70 του ΠΝ, αποτελούν ειδική έκδοση των Ε/Π SH-60 SeaHawkτου πολεμικού ναυτικού των ΗΠΑ και έχουν λάβει την ονομασία AegeanHawk.





Kαι λιγη εργασια απο το ελικοδρομιο...




Συνεχιζεται... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2018, 04:05:31 μμ »
Παναγιώτη βλέπω έχεις πιάσει το νόημα....σε σπάνια θέματα για το modelclub μιας και απαιτούν αρκετές αλλαγές τα κιτ για να βγουν ελληνικά του ΠΝ.
Αυτό το σετ (κιτ + ρητινες ) το έχω και εγώ και περιμένω να έρθει η κατάλληλη στιγμή να το πιάσω και να το κάνω δώρο σε συνάδελφο κυβερνήτη S-70B.
Μην αγχώνεσαι πάντως, εδώ είμαι για βοήθεια, θα σε παρακολουθώ! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2018, 09:46:42 μμ »
Παναγιώτη βλέπω έχεις πιάσει το νόημα....σε σπάνια θέματα για το modelclub μιας και απαιτούν αρκετές αλλαγές τα κιτ για να βγουν ελληνικά του ΠΝ.
Αυτό το σετ (κιτ + ρητινες ) το έχω και εγώ και περιμένω να έρθει η κατάλληλη στιγμή να το πιάσω και να το κάνω δώρο σε συνάδελφο κυβερνήτη S-70B.
Μην αγχώνεσαι πάντως, εδώ είμαι για βοήθεια, θα σε παρακολουθώ! ::salut::


Ευχαριστω alex! :wink:

Προσπαθω οσο μου το επιτρεπουν οι γνωσεις μου...(μοντελιστικα και οχι μονο) να εχουν λεπτομερειες τα θεματα που πιανω...και να δινουν ενα αποτελεσμα αξιοπρεπες... 8)

Νομιζω θα ειναι ακομα πιο καλο το αποτελεσμα στο SH και στο ελικοδρομιο...διοτι και επιασα το νοημα των ελικοπτερων αλλα και ειναι νορμαλ το κιτ της hobbyboss...δυσκολα θα ξαναπιασω ελικοπτερο μετα τα 3 του ΠΝ(ενδεχομενως 4..!),ομως παρα την δυσκολια τους...τα συμπαθησα παρα πολυ .... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2018, 06:14:18 μμ »
Παναγιώτη με το σετάκι ρητίνες είσαι καλυμμένος για να κάνεις ένα ελληνικό S-70B δηλαδή ένα απο τα ΠΝ 59-60-61 και αυτό γιατί το FLIR των S-70-Β6 είναι παλαιότερης έκδοσης.
Έχω εναν ενδοιασμό επίσης ότι ούτε το ίδιο που παρεχει το σετ είναι σωστό αλλά αυτό πρέπει να το τσεκάρω πρώτα γιατί απο την φωτό κάτι δεν μου παέι στο μάτι καλά.
Το κιτ της Hobby boss επίσης δεν δίνει εξωτερική δεξαμενή και η τορπίλη που δίνει δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστή για ελληνικό (συγγνώμη αλλά δεν έχω το κιτ μπροστά μου για να το ελέγξω και να είμαι απόλυτα σίγουρος).
Το μόνο σίγουρο είναι οτι τον στόκο δεν το γλιτώνεις στην αριστερή μεριά της ατράκτου, όπου και θα πρέπει να καλύψεις τις τρύπες απο τις θυρίδες των sonobuoys!
Αυτά για την ώρα είναι τα βασικά που θα πρέπει να έχεις υπόψιν!
Καλή συνέχεια και αναμένω πρόοδο! ::keep_mod:: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2018, 10:15:55 μμ »
Δεν εχω προλαβει να το κοιταξω καθολου...γιατι εχω αρκετες εκκρεμοτητες τις οποιες θελω να πιστευω συντομα θα τελειωσω...αμεσως μετα, θα το τιμησω.... 8) :wink:

Σιγουρα εξ οψεως δειχνει να θελει πολυ δουλεια....!! ::salut:: :wink:



Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2018, 02:10:31 πμ »
Μερικες δοκιμες για αρχη...συναρμολογησα το εσωτερικο εριξα και τα ρελια διοτι θα γινει σε φαση εν πλω...στο ελικοδρομιο,ανοιχτηκε και η πρωτη τρυπα δοκιμης (led) καθως ηταν στα σχεδια μου εξ αρχης να βαλω φωτα ελικοδρομιου...αναμενεται αρκετη δουλεια σε ελικοδρομιο και ελικοπτερο...

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2018, 05:30:07 μμ »
Αρκετες δοκιμες,τρψιματα διορθωσεις,πριν τα βαψιματα,παραλληλα ετοιμαζεται και η εγκατασταση του φωτισμου του ελικοδρομιου...





Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2018, 09:35:12 μμ »
Ωραία δουλειά Παναγιώτη!
Ώρα 1 στο ελικοδρόμιο γιατί δεν έβαλες?
Επίσης δεν σε πρόλαβα...το σκέλη προσγείωσης μπροστά είναι μακρύτερα μάλλον, έτσι όπως το βλέπω είναι αρκετά σηκωμένο το Ε/Π σχεδόν έτοιμο για απογείωση  :? ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2018, 11:11:55 μμ »
Alex ωρα 11 και 12 δεν εχουν οι meko οπως τις φωτογραφιες επανω?ετσι τις θυμαμαι και γω τοτε... Για ωρα μια δεν το γνωριζω... πρωτη φορα το ακουω... Αν ειναι μας περνει να προσθεσουμε...εχεις φωτο?8)

Ισως η φωτογραφια δεν ειναι καλη και το δειχνει ετσι...οσο το κοιταω απο κοντα δειχνει ακριβως στην ευθεια...θα ανεβασω καλυτερες φωτογραφιες ελπιζω συντομα...!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2018, 11:53:27 μμ »
Παναγιώτη φωτό δεν έχω μιας και δεν έχω υπηρετήσει σε ΜΕΚΟ αλλά στην αρχή-τα πρώτα χρόνια όντως έτσι ήταν η διαγράμμιση.
Απο το 2010 και μετά αν δεν κάνω λάθος άλλαξε η διαταγή διαγραμμίσεων των Ε/Δ.
Ο @gtdeath13 ίσως έχει φωτό με την νέα διαγράμμιση να στο επιβεβαιώσει και οπτικά ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2018, 09:49:13 πμ »
Όλες οι ΜΕΚΟ ώρα 11...

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2018, 10:25:00 πμ »
Όλες οι ΜΕΚΟ ώρα 11...
Πάω πάσο... Δεν έχω ανέβει σε ΜΕΚΟ οπότε ο Νίκος έχει δίκιο... Πήγα με τα δεδομένα του αρματαγωγού μιας και αμφιβιος... πού είναι και ώρα 11 και ώρα 1.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2018, 10:55:48 πμ »
Παντως εγω δεν το γνωριζα για ωρα 1...πολυ ενδιαφερον πληροφορια..! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 20, 2018, 12:30:45 μμ »
Συνηθως τα βραδια μου ερχεται η ορεξη,οποτε δουλευωντας υπερωριες πηγα το SH λιγο παρακατω εως τα λερωματα... 8) ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 20, 2018, 01:57:27 μμ »
Ωραία το πας..είσαι γρήγορος και δεν σε προλαβαίνουμε...και τσιγκουνεύεσαι τις φωτογραφίες μου φαίνεται :mrgreen: :mrgreen: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 20, 2018, 02:45:30 μμ »
Λιγο να με πιασει ο ιστρος...δεν το πολυσκεφτομαι... ::salut::
Τις πολλες τις αφηνω για το τελος... :wink:
οταν βρισκω ορεξη αμεσως πιανω δουλεια...γιατι αν πεσω δυσκολευομαι μετα... :mrgreen:

Να αναφερθω στα χρωματα...

Αkan,fs 36320 πλευρες
Η 337, Ανω
Η 324 + valejo white,Κατω

Δεν μου αρεσαν τα σηματα του armycast πρεπει να πω,τα ηθελα πιο εντονα...και μεγαλυτερος σε διασταση ο αριθμος 9 (στην επιλογη του ΠΝ 59) δεν ξερω αν ειναι λαθος στην παραγωγη...η ετυχε στην καρτελα μου.

Θα πιασω σιγα,σιγα τον φωτισμο στο deck...

Eλπιζω σε ευτυχη καταληξη και στα δυο ελικοπτερα,αν και στο ΑΒ μου εχει κατσει το hoist να το ξαναφτιαξω...!! :? :?


Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 22, 2018, 03:19:35 μμ »
Oλοκληρωθηκε η εγκατασταση του φωτισμου του ελικοδρομιου, εγιναν και οι απαραιτητες δοκιμες με επιτυχια...





Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 23, 2018, 04:38:24 μμ »
Και οι αμετρητες δοκιμες συνεχιζονται....αποφασισα επισης να φτιαξω απο την αρχη τα πτερυγια λογο μεγεθους...και σχηματος...(προσωπικο κολυμα... 8) )




Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 23, 2018, 05:07:28 μμ »
 ::arrowred::Παναγιώτη έχω την εντύπωση οτι τα led που έχεις βάλει στο ελικοδρόμιο είναι εκτός κλίμακας...αν μπορείς να βρεις πιο μικρά :wink:
 ::arrowred::Επίσης σχεδιαστικό λάθος της χομπυ μπος στις πτέρυγες..στα ναυτικά ελικόπτερα η ρίζα της πτέρυγας είναι όπως σου έχω σημαδέψει στην φωτό, θα χρειαστεί δηλα΄δη κόψιμο υπο γωνία η ρίζα της πτέρυγας :mrgreen: :wink: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: SΗ-70B,AEGEAN HAWK- ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 23, 2018, 05:24:47 μμ »
Για πιο μικρα led ειχα θεμα με την ταση....οποτε αυτα ηταν τα καταλληλα,θα μπει σιλικονη στις τρυπες...θα βαφτουν και θα μικρυνουν...τα πτερυγια οντως θέλουν λιγο δουλεια εκει στην ριζα....και αυτο που ειπες με το μπροστινο συστημα στους τροχους εχει κλιση προς τα πανω....η οι πισω ειναι χαμηλοι,ελαφρως βεβαια...αλλα ειναι, εχω ριξει αρκετη δουλεια,οποτε λιγο κρατειν για ξεκουραση και θα επανελθω ελπιζω συντομα!! ::salut::

Tags: