Αποστολέας Θέμα: Φρεγάτες τύπου “S” (1/350)  (Αναγνώστηκε 14852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Φρεγάτες τύπου “S” (1/350)
« στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 12:35:07 πμ »
Πρίν περίπου πέντε χρόνια τέτοια εποχή παροπλίστηκε
η Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ, η πρώτη φρεγάτα  τύπου  ''S'' που παροπλίστηκε.
Συγκεκριμένα τελετή παροπλισμού  Παρασκευή 15 Φεβ.2013, και δόθηκαν τα φ.π. στο πλήρωμα για τις νέες τους υπηρεσίες....αν θυμάμαι καλά.... :?
Τα στοιχεία των πλοίων της κλάσης λίγο πολύ γνωστά, και εύκολο να βρεθούν στο διαδίκτυο,
οπότε δεν θα ασχοληθώ να αναφερθώ σε λεπτομέρειες.
 
Αυτές είναι κάποιες από τις πιο γνωστές ίσως φωτογραφίες της Μπουμπουλίνας, υπάρχει άφθονο φωτογραφικο υλικο και στο διαδίκτυο και στο προσωπικό μου αρχείο :oops: και θα χρησιμοποιηθούν να φτιαχτεί όσο πιο σωστά ::eusa_whistle:: μπορώ....
Οπότε καλή μου αρχή....

 ::arrowbox::Το κιτ που θα χρησιμοποιηθεί είναι το ρητινένιο της Ys masterpieces που φαίνεται αρκετά καλό και λεπτομερές από μια πρώτη ματιά.
Δείχνει να δίνει όλες, μα όλες τις λεπτομέρειες να φτιαχτεί ένα οποιαδήποτε πλοίο.
Αν και στο κουτι γράφει για batch 3 με λίγο ψάξιμο, βοήθεια  ::sprechende_015:: 8) και προσπάθεια ::eusa_whistle::  φτιάχνονται όλα τα πλοία όλων των batch!!!

Φωτογραφίες από το κιτ μέρος Α:




Συνεχίζεται.

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 12:49:24 πμ »
Φωτογραφίες από το κιτ μέρος Β:


Μέχρι εδώ είδαμε τα μεγαλύτερα κομμάτια και τώρα τα μικρότερα, που βρίσκονται στα τρία αυτά σακουλάκια.



Και τέλος τα photoetch και τα decals.


και μια δοκιμή των μεγάλων κομματιών....

Δεν έχω φωτογραφίσει τα phalanx τα οποία πραγματικά είναι τρομερά!!!

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 10:13:57 πμ »
Kαλη αρχη και καλη συνεχεια... :wink:

Φαινεται πολυ καλο σε λεπτομερεια,μιας και εχω το Ολλανδικο το οποιο ειναι στην αναμονη...εχω να πω ποσο ''ζηλευω'' τα ρελια.... το ελικοπτερο...και καποιες λεπτομερειες ακομα... 8)


Το επιστεγο το δινει ενιαιο οπως φαινεται :?:(ρωταω γιατι μου εχει ψυχολογικο... απο τον Καναρη...)  :(

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 10:49:18 πμ »
Γειά σου Χρήστο με τα ωραία σου.




Σε παρακολουθώ.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8209
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 02:27:32 μμ »
Καλή αρχή αδελφέ :!: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 03:19:20 μμ »
Καλή αρχή Φίλε!!! ::armee_smilies121::

Αποσυνδεδεμένος papadakis.n

  • Νίκος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1321
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 06:58:09 μμ »
ωραίο μοντέλο ,καλή αρχή ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 08:06:16 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, αν και καθυστερημένα,σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τα καλά σας λόγια. :oops:
Το επιστεγο το δινει ενιαιο οπως φαινεται :?:(ρωταω γιατι μου εχει ψυχολογικο... απο τον Καναρη...)  :(
Παναγιώτη ναι το δίνει όπως το βλέπεις στις φωτογραφίες που ανέβασα.
Γενικά λόγω υποχρεώσεων το project αυτό θα προχωρήσει ψιλοαργά..... :( :roll: 8)

Εξελίξεις:
-στοκαρίστηκαν και τρίφτηκαν τα κενά και κάποια σκαλοπάτια που υπήρχαν στα ύφαλα του πλοίου.
Όχι ότι θα φαινόντουσαν πολύ αλλά δεν άντεχα να τα αφήσω.... ::glossa:: ::glossa:: μαζί με αυτά στοκαρίστηκε με milliput ο θολος του sonar γιατί...τον ήθελα λιγάκι πιο στρογγυλό...(σύμφωνα με τις φωτογραφίες μου...) :wink: και ανοίχτηκαν  τρύπες για τις βίδες που θα συγκρατούν το πλοίο στην ξύλινη βάση.

-Απο λεπτό φύλλο πλαστικού φτιάχτηκε ενα αντιγραφο πόρτας για να μπει η πορτα του επιστεγου,στην δεύτερη  φωτο, την εχω κοντα σε μια πόρτα του κιτ.Απο το ίδιο φύλλο πλαστικού φτιάχτηκαν τα καπάκια για την πίσω πλευρά των αποθηκων των πυραύλων sea sparrow.

-φτιάχτηκε και μια μικρή σκαλίτσα η οποία οδηγεί απο το κατάστρωμα του STIR στην κόντρα γέφυρα απλα δεν εχω βγαλει φωτο, την ξέχασα....
και πραγματικά έψαξα πάρα μα πάρα πολύ το κιτ, να δω αν λείπει κάτι άλλο σε πόρτες και σκάλες και δεν βρήκα...αυτό είναι ένα απο τα συν (+) του κιτ  κατα την γνωμη μου. ::handshake::



Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 10:07:37 μμ »
Αργα αλλα σταθερα... ::salut::


στις αποθηκες των πυρομαχικων αριστερα απο την πορτα που εχεις κυκλωσει ειναι ενα τριποδο με σχοινια το οποιο το βλεπω και το εχω απορια χρονια τωρα....αλλα δεν ξερω τι ειναι!(μεταφορα αντικειμενου ισως :?: ) το δινει στο κιτ το συγκεκριμενο? τα βλεπω σε ολες τις φρεγατες....δεξια αριστερα... ::eusa_whistle::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 01:37:57 μμ »
ειναι ενα τριποδο με σχοινια το οποιο το βλεπω και το εχω απορια χρονια τωρα....αλλα δεν ξερω τι ειναι!(μεταφορα αντικειμενου ισως :?.. ::eusa_whistle::
Παναγιώτη αν κατάλαβα καλά για το σημείο που λες, χρησιμοποιειται για την διάσωση ναυαγού όταν γίνεται με αυτοδύτη.
Το κιτ δεν δινει καποια κομμάτια για αυτό,αλλα είναι πολύ εύκολο να φτιαχτεί. Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι κομμάτια απο φωτοετσενια ρέλια, κομμένα σε κατάλληλο σχήμα και διαστάσεις :wink:

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 02:01:15 μμ »
Nαι,αυτο ακριβως εννοω μια χαρα καταλαβες...φτιαχνεται πανευκολα,(ελεγα μηπως το δινει το κιτ απο περιεργεια... :wink:)

Εχει πολλες λεπτομερειες να προσθεσεις (που λογικα τα εχεις υποψιν... :wink: )πχ στο επιστεγο μπορει να μπει διχτυ...επισης στο επιστεγο η σκαλα που ανεβαινει για το ελικοδρομιο...(τωρα θα μου πεις πως να μπει...ειναι δυσκολο... :? )το καλυτερο θα ηταν και οι σκαλες οι αναγλυφες να αντικατασταθουν με φωτοχαραγμενες σκαλες σε ολο το πλοιο...,ολα αυτα φυσικα αναλογα την ορεξη και τον χρονο...οπως και να χει μαχιμη θα ειναι, τα αλλα ειναι λεπτομερειες...! καλη συνεχεια!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2018, 08:29:44 μμ »
Μερικές φώτο απο το πλοίο με διάφορες διαγραμμίσεις ελικοδρομίου.

φωτ.1 με διαγώνια γραμμή μετά απο την παραλαβή του πλοίου απο Ολλανδία.


φωτ.2 με κάθετη που τελειώνει πριν την πόρτα του υπόστεγου ελικοπτέρου, σε άσκηση του Nato το 2006


φωτ.3 με κάθετη που συνεχίζει στην πόρτα του υπόστεγου ελικοπτέρου στην Μάλαγα το 2008.


και μια με λιιιιγο κούνημα;-) :lol: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2018, 09:56:23 μμ »





και μια με λιιιιγο κούνημα;-) :lol: ::glossa::


τι μου θυμισες με το κουνημα....! 8) 8) 8) ::salut::

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2018, 10:03:59 πμ »
Το πρώτο μου καραβάκι...  ::avgreekflag5pn::
Καλή συνέχεια.

 ::salut:: Κώστας

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 29, 2018, 01:34:37 πμ »
Το πρώτο μου καραβάκι...  ::avgreekflag5pn::
Κώστα πότε ήσουνα??

Θα αναφερθώ σιγα σιγα στις λεπτομέρειες-διορθώσεις που πρέπει να γίνουν μιας,
 και το κάθε πλοιο ειχε και εχει τις δικιές του ιδιαιτερότητες και διαφορές.
Αλλα και σε κάποιες διορθώσεις στο κιτ, κατά την γνώμη μου πάντα.

1.Μπουμπουλίνα είχε πάντα και ακόμα εχει άσπρη κόντρα γέφυρα.


2.Δεν είχε ποτε του phallanx. Το 2010 έγιναν οι εργασίες και τροποποιήσεις για να μπει αλλά δεν μπήκε ποτέ.
 Οπότε εώς 2010 με ''τύμπανο'' goalkeeper (που μεχρι τοτε ηταν τα εν πλω του). 
 Απο 2010 με ''βάση'' για phallanx αλλα χωρις phallanx,και μια φωτο της βάσης.


3.Μπροστα από την γέφυρα υπάρχει μια κεραια  (αν θυμαμαι καλα ηταν MF).
Από παραλαβής δεν υπήρχε το ''μαστίγιο'' της αλλά μόνο η βάση της.
Το κιτ δίνει σε φωτο ετσ την βάση με ένα κομμάτι φωτοετσ  ακόμα φτιάχνεται και το τάπωμα που φαίνεται στην φωτο.


4.Στον ΠΡ ιστο στα δεξιά υπάρχει ένα εξτρα ''κιγκλιδωμα'' για αναρτηση σημαιων που αν θυμαμαι καλα το εχει και ο Φωκας.
Στο κιτ δεν υπάρχει πρέπει να γίνει ιδιοκατασκευή...εχω μια ιδεα γι αυτο ::noidea::



5.Στην πορτα του hangar αρ-δε και πάνω υπάρχουν πολλά φωτα, προβολείς και κάμερες.
   Στο κιτ δίνονται κάποια ελαχιστα από αυτά σε φωτοετσ και κάποια καλουπαρισμενα.
   Τα  φωτοετσενια φωτα χρήζουν βελτιωσης.Τα κομματια που δινονται σε φωτοετσ ειναι τα 1,2 στην δεύτερη φωτο.
   Ειναι ομως πολλα που λείπουν, πιο συγκεκριμενα ολα τα υπολοιπα στους κυκλους.
   Προσοχη στην θεση της καμερας αλλαζει απο πλοιο σε πλοιο!!!


Στην πορτα του hangar ξεκίνησα μια προσπάθεια για να  διορθώσω φωτα, προβολείς και κάμερα αν και ακόμα δεν είναι τελικη εικόνα


Γίνονται και διάφορες εργασίες παράλληλα,αν και με καθυστερούν λίγο οι οδηγίες που δεν είναι έτοιμες ακόμα αλλα θα τα καταφέρω  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 18, 2018, 12:48:52 πμ »
Εξελίξεις έχουμε αρκετές.... :wink:
 Παρόλο των ελλείψεων των οδηγιών, με την βοήθεια του φωτογραφικού μου αρχείου και του Παναγιώτη @Veteran_Sailor που μου έστειλε τις οδηγίες του Ολλανδικού κατάφερα να είμαι έτοιμος σχεδόν για βάψιματά....για να ξεκινήσουμε με την ''πυραμιδα'' πρώτα.. ::sprechende_015::.


Πυραμίδα.
Πρώτα μερικές φωτογραφιες απο την πυραμιδα της Μπουμπουλινας.
Θέλει προσοχή να έχουμε φωτογραφίες απο το πλοίο που φτιάχνουμε,
γιατι πάντα υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες διαφορετικές....



Στις φωτογραφίες έχουν σημειωθεί με βελάκια κάποια σημεία που θέλει προσοχή.
Αν και στο κιτ δίνονται τα ραντάρ που χρειάζονται, για κάποια δεν υπάρχουν οδηγίες και πως να τοποθετηθούν.
Συγκεκριμένα μιλάω για την bridgemaster που βρίσκεται στο μπαλκονάκι που εξέχει πλώρα της πυραμίδας και στην άκρη έχει το ραντάρ ZW-06.
Η bridgemaster δεν υπήρχε στα Ολλανδικά πλοία. Στο Μπουμπουλίνα μπήκε αν θυμάμαι καλα το 2004....πρέπει να φτιαχτεί μια βάση με τα ποδαράκια να είναι επικλινή για το Μπουμπουλίνα. Σε άλλα πλοία όπως π.χ. ο Κανάρης είναι κάθετα. Ταυτόχρονα να φτιαχτούν τα υποτυπώδη ρέλια που έχει το μπαλκονάκι μιας και το κίτ δίνει κάποια που δεν μοιάζουν τόσο.....και βέβαια στον ιστό της πυραμίδας να φτιαχτεί το ''κιγκλίδωμα'' για τα σημαιάκια του επόπτη.....εεεε του σηματονόμου εννοούσα ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Με υπομονή χρήση μπόλικων περρισευούμενων φωτοετσένιων ρελιών και evergreen το οποιο το λεπτυνα έφτασα στο εξής αποτέλεσμα:


Ξεχασα και στα δυο πλευρικά πλέγματα απο  φωτοετσ που  υπήρχαν για κάποιες κεραίες.
Επειδή είναι απο  φωτοετσ προστέθηκαν κάποιες αντηρίδες στηριξής τους πάχους 0,3mm απο το brass pipe set,
εννοείται σε σημεία που δεν φαίνονται :twisted: ::glossa::
Σε αυτά φτιάχτηκαν κάποια ακόμα σημεία για σχοινάκια και ανάρτησης σημαιών πάλι απο φωτοετσ,τα οποία στην τελευταία φώτο τα υποδεικνύω με κίτρινο βελάκι.....


Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 18, 2018, 01:28:01 πμ »
Συνεχίζουμε με το ραντάρ LW-08 το οποίο αποτελεί από μόνο του ένα πολύπλοκο κομμάτι....


LW-08
Αν και το οτι βάφεται όλο μαύρο κάνει πολλά λάθη και ελλείψεις μας, να μην φαίνονται.
Προσωπικά όμως δεν μπορούσα να το αφήσω όπως το δίνει στο κιτ,
 και έριξα λίγη δουλίτσα.....κοινώς κάηκα λιγάκι.... :oops: :oops:
Ξεκινάμε:
-πρέπει ο προβολέας για κατεύθυνση ελικοπτέρων (GPI) να αφαιρεθεί,
  επειδή ''δείχνει'' ώρα 11 και να ξανατοποθετηθεί σε ώρα 12 όπως ήταν πάντα στο Μπουμπουλίνα.
-πρέπει να ανοιχτεί μία τετράγωνη τρύπα στην αριστερή πλευρά στο ρητινένιο κομμάτι που δίνεται,
  η οποία τρύπα στην πραγματικότητα είναι η καταπακτή που δίνει πρόσβαση στο πάνω μέρος του ραντάρ
-πρέπει η σκάλα που οι οδηγίες δείχνουν να μπεί εξωτερικά στο ρητινένιο κομμάτι,
  να μπεί έτσι ώστε να οδηγεί στην καταπακτή που αναφέραμε προηγουμένως......
-αν θέλουμε φτιάχνουμε ένα κομμάτι στο κάτω μέρος του ρητινένιου  κομματιού , για αναπαράστση του μοτέρ της κεραίας.
  Εννοείται το έφτιαξα ::glossa:: 8)
-στο πάνω σημείο πρέπει να μπεί ένα κομμάτι πάχους 0,5mm και ύψους 5mm κυλινδρικό, αλλά στο τέλος του να είναι κωνικό,
  για αναπαράσταση των άλλων κεραιών που βρίσκονται εκεί. (Είναι το κομμάτι που είναι άσπρο και στο τέλος γκρί στην δική μου κατασκευή).
-επειδή το ''πλέγμα'' έχει ελλειψοειδές σχήμα,χρησιμοποίησα το πλαστικό κομμάτι από το ραντάρ αέρος στο κιτ της academy για την φρεγατα perry,
  το οποίο δίνει αρκετή βοήθεια για να επιτευχθεί το κατάλληλο σχήμα.
-στο κάθε ποδαράκι απο το τρίποδο έβαλα ένα πολύ λεπτο κομμάτι evergreen, για αναπαράσταση των βάσεων, που κυριολεκτικά βιδώνει
  το ραντάρ στο κατάστρωμα του πλοίου.

και τώρα φωτογραφίες...





και ολοκληρωμένο:



....όχι και οι καλύτερές φωτογραφίες το ξέρω... :roll: :evil: αλλά κατι δεν πάει καλά αλλιώς τις ανεβάζω και αλλιώς εμφανίζονται....  :( :(

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 25, 2018, 01:48:13 πμ »
Συνέχεια στην κατασκευή.  8)
-Ετοιμάστηκαν όλα σχεδόν τα κυρίως κομμάτια και κάποια εξτρά για αστάρωμα.
-Ασταρώθηκαν για έλεγχο και διόρθωση παραλείψεων.
-Επίσης στις φωτογραφίες που ακολουθούν θα δείτε και διάφορες κεραίες που φτιάχτηκαν από το μηδέν για την κόντρα γέφυρα.
-Έγινε δοκιμή και βρέθηκε η σωστή θέση του τυμπάνου του goalkeeper που είναι: το κέντρο του 19mm από την άκρη του hangar, και πάνω στην center line του πλοίου.
-Προς ενημέρωση αν κάποιος θέλει να βάλει πυροβόλο oto melara :wink: στην θέση του goalkeeper,τότε το κέντρο του πυροβόλου από την άκρη του hangar έχει απόσταση 22mm. ::salut::
-Κάποιες κλίμακες που είχε καλουπωμένες στις βαρδιόλες και μια που ειχα φτιάξει για άνοδο στην κόντρα γέφυρα,
 αφαιρέθηκαν ''χειρουργικά''  ::gyros:: με ένα τρομερό!!! εργαλείο και αντικαταστάθηκαν με photo etch κλίμακες.
-Χρώματα που θα βαφτεί:
Ύφαλα:                               Humbrol   73
Ίσαλος:                               Humbrol   33
Πλευρές-Υπερκατασκευή:    Humbrol  126
Καταστρώματα:                   Humbrol   27

-Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.....και να το ξέχασα θαααα σας τα ζαλίσω άλλη μέρα ::glossa::  (με το συμπάθειο)







 Οποιαδήποτε παρατήρηση και σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 25, 2018, 10:09:16 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 25, 2018, 01:05:05 μμ »
Λεπτομερης αναλυση εχω να πω... :wink: ::salut::

Να μου επιτραπει να προσθεσω (προς ενημερωση συναδελφων για κατασκευη Καναρη)μια σημαντικη διαφορα ( Καναρη-Μπουμπουλινας),οι 2 επικοινωνιες δεξια και αριστερα στους Satcom, (στην Μπουμπουλινα) στον Καναρη πανε δεξια και αριστερα εκατερωθεν  της πυραμιδας, μαζι φυσικα με τις απαραιτητες βασεις...
Επισης φαινεται καθαρα η βαση του ρανταρ ΖW-06 οπου οπως πολυ σωστα Χρηστο εχεις προαναφερει πιο πανω...στον Καναρη τα ποδαρακια ειναι ισια ενω στην Μπουμπουλινα επικλινή... :wink:

πιο αναλυτικα....

                    Καναρης


                   Μπουμπουλινα

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 25, 2018, 11:50:08 μμ »
Νίκο @gtdeath13  ευχαριστώ για την υπόδειξη. ::thumbleft::
Θα φτιαχτεί ταχέως μαζί με το hatch της πυραμίδας που επίσης ξέχασα... :cry:

Λεπτομερης αναλυση εχω να πω... :wink: ::salut::

Να μου επιτραπει να προσθεσω (προς ενημερωση συναδελφων για κατασκευη Καναρη)μια σημαντικη διαφορα ( Καναρη-Μπουμπουλινας),οι 2 επικοινωνιες δεξια και αριστερα στους Satcom, (στην Μπουμπουλινα) στον Καναρη πανε δεξια και αριστερα εκατερωθεν  της πυραμιδας, μαζι φυσικα με τις απαραιτητες βασεις...
Επισης φαινεται καθαρα η βαση του ρανταρ ΖW-06 οπου οπως πολυ σωστα Χρηστο εχεις προαναφερει πιο πανω...στον Καναρη τα ποδαρακια ειναι ισια ενω στην Μπουμπουλινα επικλινή... :wink:

πιο αναλυτικα....

                    Καναρης


                   Μπουμπουλινα

Παναγιώτη έχεις μπερδευτεί λίγο.... :oops:
Ο Κανάρης δεν έχει satcom, αυτά που λες είναι τα ramses που έχει και ο Κανάρης.
Τα satcom είναι τα πιο μεγάλα...., και το ραντάρ αυτό με την μικρή εξέδρα είναι το bridgemaster.
Το ZW είναι λίγο πιο μπροστά στο μπαλκονάκι.
Πιστεύω αυτή η εικόνα από το σαιτ naval-analyses,  του Θεμιστοκλή που είναι ιδιος με την Μπουμπουλίνα,
θα βοηθήσει να αναγνωρίσουμε τα συστήματα.

www.navalanalyses.com/2015/03/elli-class-frigates-of-hellenic-navy.html

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 26, 2018, 12:40:14 πμ »
Δεν εχω μπερδευτει.., το ξερω οτι ο Καναρης δεν εχει  satcom διοτι τον εχω σχεδον ετοιμο.... ::salut::

απλα ισως μπερδευει οπως το εγραψα... :oops:

γραφω satcom σε παρενθεση Μπουμπουλινα... :wink:

το λαθος μου (κεκτημενη ταχυτητα...) ειναι στην bridgemaster η βαση του ρανταρ και οχι στο ΖW-06 (ζητω συγνωμη..) αυτο που ηθελα να τονισω ειναι κατανοητο νομιζω στις 2 φωτογραφιες που αναρτησα μεσα σε κυκλους...  προς ενημερωση κατασκευης....(Καναρη)::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 26, 2018, 01:24:48 πμ »
Δεν εχω μπερδευτει.., το ξερω οτι ο Καναρης δεν εχει  satcom διοτι τον εχω σχεδον ετοιμο.... ::salut::

απλα ισως μπερδευει οπως το εγραψα... :oops:

γραφω satcom σε παρενθεση Μπουμπουλινα... :wink:

το λαθος μου (κεκτημενη ταχυτητα...) ειναι στην bridgemaster η βαση του ρανταρ και οχι στο ΖW-06 (ζητω συγνωμη..) αυτο που ηθελα να τονισω ειναι κατανοητο νομιζω στις 2 φωτογραφιες που αναρτησα μεσα σε κυκλους...  προς ενημερωση κατασκευης....(Καναρη)::salut::
Παναγιώτη ίσως και εγώ να μην το κατάλαβα σωστά  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 26, 2018, 01:51:58 πμ »
Ευχαριστω για την διορθωση....!!! Επισης και η Ελλη (που εχω στα πλανα... 8) εχει διαφορες εκει στη πυραμιδα....στα ρανταρ κλπ...)στις οποιες εχω ερωτησεις...αλλα ας μην ξεφυγουμε απο Μπουμπουλινα...συνεχισε την αναλυτικοτατη-ακρως ενδιαφερουσα παρουσιαση!! :wink:  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 856
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: Φ/Γ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ F-463 (1/350)
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 02, 2018, 06:51:22 μμ »


Και αφού ασταρωσαμε και ελέγξαμε ατέλειες οι οποίες διορθώθηκαν..... μασκαραμε,ξαναμασκαραμε και βάψαμε. Η σειρά ήταν ισαλο γραμμή, μασκαρισμα,ύφαλα,μασκαρισμα,καταστρώματα,μασκαρισμα και πλευρές με υπερκατασκευές. Καλό μήνα κιόλας επ ευκαιρίας  8)
Το κομμάτι του ελικοδρομίου θα μπει μετά λόγω του ότι έπρεπε να βαφτεί το επιστεγο πρώτα, και γενικά έπεσε και εκεί πολύ δουλειά. Ο λόγος είναι και λόγω ότι δεν εφάρμοζε καλά και γιατί δεν μου άρεσαν οι γραμμές του.....
Σύντομα περισσότερες φωτό από βάψιμο κ κομμάτι ελικοδρομίου.

Tags: