Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά  (Αναγνώστηκε 1613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:23:22 μμ »
Καλή χρονία σε όλους!!... έπειτα απο πολλά χρόνια απραξίας ( μοντελιστικής) , είπα κι εγώ να κάνω την αρχή μου...
..για το συγκεκριμένο θέμα...ειχα κάνει καποιες ερωτήσεις....πισω στο 2014... :D :D . ..ναι ναι..απο τότε το σκέφτομαι...μεσολάβησαν βέβαια και κάποια πολύ σημαντικά πράγματα που έπαιξαν το ρόλο τους...ενα μεταπτυχιακο αλλα και ενα μεταπτυχιακο ως μπαμπας , γιατι μετα απο δυο γιους...εχω και μια κορη  ::eusa_dance::...
με αυτα και με αυτά...θελω να καταφέρω ( στα πλαισια των πολυ περιορισμένων δυνατοτήτων μου) ...το παρακάτω..


..να καταφέρω να το κάνω να μοιάζει - πλησιάζει σε αυτο....

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:24:12 μμ »
σε αυτο που προσπαθω να ανεβασω...αλλα εχει μουλαρωσει... :evil:

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 02:35:56 μμ »
τέλος πάντων ...χρωστάω φώτο του κανονικού...η όλη προσπάθεια ξεκίνησε με πολύ μελέτη...αρχικά και βασικά στο σασί...που θα στηρίζει όλο το σύνολο...


μετά από πολύ σκέψη...διαπίστωσα οτι - όπως γράφω και στον τίτλο - θα γίνει 90 και κάτι ψιλά..δηλ δεν είναι εφικτό να το κάνω <<<<<<ακριβώς>>>>>> όπως το κανονικό στις διαστάσεις αλλά και στη διαμόρφωση, και εξηγώ... το μοντέλο είναι δεξιό τίμονο....
  η διαφορα στα χιλιοστά και μπροστά από τον εμπρός τροχό , και στο μετατρόχιο αλλά και μετά τον πίσω τροχό...
και πολλες αλλες διαφορές που μου προκύπτουν καθώς προχωρώ...
η πρωτη ...μείωση διαστάσεων έγινε στο σασι...(και λεω πρωτη γιατι ακολουθει η ίδια ''ποσοτικά'' μειωση τόσο στο αμάξωμα , όσο και στο ''πάτωμα'' του οχήματος...)
η οποία θα είναι στα 13mm , οχι γιατι τοσο πρεπει να είναι , αλλα γιατι τελικα τοσο θα μειώσω το αμάξωμα....

ωστε να μοιαζει με 90ρι ...
το σασι...ειναι σε δύο κομματια...οποτε με βολεύει ωστε να κολληθει και να ειναι στιβαρο οπως πριν...δημιουργώντας ενα ''σκαλοπάτι'' στις τομες..




.παρακάτω ειναι πλέον το κοντό σασι..στα βελάκια ειναι τα σημεία ενωσης..απο την εσωτερική πλευρα χωρις στοκαρισμα ακομα...

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 02:41:20 μμ »
επομενο σταδιο ... η τομη του αμαξωματος...



..και μετα...βλεπουμε   ::pop:: ::pop::πως θα κουμπωσω σασι - αμαξωμα - πατωμα.... ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::πολυ γέλιο θα πεσει... ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
το πολυ πολυ...να το κανω τρικυκλο!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 07:14:36 μμ »
Καλη επανοδο στο χομπυ και καλη συνεχεια στο landrover..
το κιτ απο λεπτομερεια τι λεει?,το χα πολλες φορες στα υποψη για αγορα...
ανεβασε και την φωτο να δουμε τι ακριβως εχεις στο μυαλο :wink:

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 10:35:49 μμ »
Καλη επανοδο στο χομπυ και καλη συνεχεια στο landrover..
το κιτ απο λεπτομερεια τι λεει?,το χα πολλες φορες στα υποψη για αγορα...
ανεβασε και την φωτο να δουμε τι ακριβως εχεις στο μυαλο :wink:

 ::salut::

ευχαριστω φιλε sluff! το κιτ ειναι αρκετα καλο με καλη λεπτομερια  , το πλαστικο του ειναι σχετικα μαλακο , αυτο βεβαια δεν ξερω αν ειναι στα + η στα - , ειναι υποκειμενικο φανταζομαι...εμενα με βολευει για τα τεμαχισματα που θελω και κανω...
και τα χρωστουμενα του υπαρκτου ...




Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 10:38:03 μμ »
και μια ερωτηση για ολους τους αυτοκινηταδες....που μπορω να βρω ζαντολαστιχα οεο???το κιτ δινει βινυλιου λαστιχα και λεπτα σε σχεση με αυτα που θελω... ευχαριστω προκαταβολικα! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 10:12:41 πμ »
Καλή επάνοδο στο χόμπι και καλό ξεκίνημα στο συγκεκριμένο! Φιλόδοξο και απαιτητικό το πρότζεκτ αλλά δείχνει να το 'χεις πιάσει από τη σωστή μεριά. Καλή επιτυχία, θα σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Και να χαίρεσαι και την κορούλα!

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 10:25:02 μμ »
Καλή επάνοδο στο χόμπι και καλό ξεκίνημα στο συγκεκριμένο! Φιλόδοξο και απαιτητικό το πρότζεκτ αλλά δείχνει να το 'χεις πιάσει από τη σωστή μεριά. Καλή επιτυχία, θα σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Και να χαίρεσαι και την κορούλα!

Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λόγια και για τις ευχες σου!! Δηλωνω μεγαλος θαυμαστης σου...μπορει να ειχα πολυ καιρο να πιασω κατι , ειμαι ομως καθημερινος ''παρατηρητης - ματακιας''  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, και πραγματικα θαυμαζω τα δικα σου αλλα και αλλων παιδιων τα εργα!

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 10:44:51 μμ »
Συνεχεια εργασιων.....ολοκληρωσα το σασι...τοποθετησα και το μπλοκ κινητηρα - σασμαν , καθως και τα διαφορικα , και τους κεντρικους,..και ολα κάθονται μια χαρα!! :roll: στην φωτο ειναι προχηρα τοποθετημενα....
δεν θα επενδυσω χρονο σε λεπτομερια..οταν κλεισει δεν θα ειναι τιποτα ορατο...ουτε καν τα διαφορικα...εχω σκοπο να το βαλω σε μια βασουλα...πακτωμενο..και κλεισμενο με καπακι...βεβαια...αν ηθελα.. ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: θα μπορουσα να το κανω λιιιγο καλυτερο απο αυτο που φαινεται ως μπακ ραουντ ( που λενε και στο χωριο μου)..


αλλα ..δεν θα ηθελα να απογοητευσω τον φιλο KonstandinF ....... ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::  ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 11:28:16 μμ »
Στη συνεχεια , καταπιαστηκα με το πατωμα....αφου το ειδα απο εδω..το ειδα απο εκει..κατεληξα οτι θα αφαιρεσω ενα ενδιαμεσο κομματι , γιατι ετσι εχω περισσοτερα οφελει...το πισω μερος που κουμπωνουν προφυλακτιρες , πισω πορτα κλπ μενει ως εχει και θα ειναι ισιο.. :mrgreen: :mrgreen: , και θα ''κατσει '' πανω στις οπες που εχει απο κατασκευεις στο σασι , στα 3/4 απο αυτες .


και επειδη μεχρι στιγμης ολα μου πηγαιναν πραγματικα καλα...μετα την αφαιρεση του ενδιαμεσου κομματιου...

...
ε...εμεινε ενα μικρο κενουλι...οχι πολι..1-1,5 mm ,  ::thumbleft:: ,  και εχω πιει μονο coca cola ετσι!!

οποτε....κολλησα δυο ''φλαντσες'' πλαστικου στο ενα κομματι της καροτσας...

τοποθετησα τα κομματια πανω στο σασι στη θεση τους , και εριξα κολλα στις φλατσες...τωρα εχω ετοιμο το κενο για χτισιμο...αντε..θα σπασω τα χαρμανια και αυριο θα σας πω το αποτελεσμα..( σκεφτομαι να χρησιμοποιησω πλαστικο απο τα περισευματα για ...ομοιομορφια,,,χαζομαρα???)

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1254
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 08:48:21 πμ »
Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λόγια και για τις ευχες σου!! Δηλωνω μεγαλος θαυμαστης σου...μπορει να ειχα πολυ καιρο να πιασω κατι , ειμαι ομως καθημερινος ''παρατηρητης - ματακιας''  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, και πραγματικα θαυμαζω τα δικα σου αλλα και αλλων παιδιων τα εργα!
Χαίρομαι που σου αρέσουν οι κατασκευές μου και χαίρομαι ακόμα περισσότερο που με σένα και τον wavelet φουσκώνει η ενργή συμμετοχή στον τομέα των πολιτικών οχημάτων. Είχα αρχίσει να νοιώθω μοναξιά... Όσο για το Rover, ... μην βιάζεσαι :wink:

Αποσυνδεδεμένος wavelet

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 275
  • Age: 58
  • Τόπος: Λευκωσία
  • Goddammit
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 05:48:19 μμ »
Υπομονή και μην βιάζεσαι. Κάνεις πολύ καλή δουλειά. Καλή συνέχεια.
I scream, you scream, we all scream for ice cream.

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: Μετατροπή Land Rover 110 σε 90..και κατι ψιλά
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 12:40:36 πμ »
KonstantinF , wavelet....σας ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές και για τα καλά σας λόγια ! Πραγματικά δεν βιάζομαι.. με πάει μόνο του ... και το απολαμβάνω απίστευτα μετά από χρόνια! Ξέρω ότι δεν θα γίνει μοντέλο έκθεσης αλλά πραγματικά δεν έχω τέτοια πρόθεση ( ούτε μπορώ κιόλας) ......
...και μια συνέχεια της κατασκευής...τοποθετήθηκαν κάποια μικρά κομμάτια στο σασί και είναι πλέον έτοιμο για βάψιμο , στο κανονικό κυριαρχεί το μαύρο όποτε κάποιες λεπτομέρειες θα γίνουν με στεγνό πινέλο, επίσης η επέμβαση στην καρότσα ήταν επιτυχής και έχω τελειώσει σχεδόν με τα τριψιματα... φωτό της προόδου....προσεχώς...με πρόλαβε ο εγκέλαδος και τα παράτησα όλα ...

Tags: