Αποστολέας Θέμα: Αρχάριος βοήθεια  (Αναγνώστηκε 3350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bks1924

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Γαλατσι
  • modelclub.gr
Αρχάριος βοήθεια
« στις: Ιανουάριος 09, 2018, 04:32:44 μμ »
Γεια σας,άσχετος με το θέμα μοντελισμος αλλά πάντα μου άρεσε και ήθελα να το κάνω αυτό το hobby ειδικά με τα αυτοκίνητα,πήρα ενα ford probe gt της amt 1/25.μου δώσανε χρώματα της tamiya ακρυλικά(θελω με πινέλο)απο το μοντελομάγαζο μου είπαν πλύσιμο με σαπούνι νερό στέγνωμα και μετά βάψιμο,άλλοι μου είπαν σπρέι ακρυλικό γκρι και βαψιμο και άλλοι ντουκοχαρτο σε νερό ελαφρύ τρίψιμο και βάψιμο,τι να κάνω από όλα;πόσα χέρια να περάσω το μοντέλο;

Αποσυνδεδεμένος lycos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • Τόπος: gr
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 05:36:22 μμ »
Καλωσόρισες. Για βάψιμο με πινέλο τα ακρυλικά δεν είναι ότι καλύτερο. Προτιμότερα είναι τα σμάλτα. Εναλλακτικά χρησιμοποίησε spray. Πριν βάψεις μπορείς να περάσεις αστάρι.

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 06:05:30 μμ »
Τα ακρυλικά με πινέλο ειδικά σε μεγάλες επιφάνειες δεν θα στο συνιστούσα...
Το τρίψιμο ή το πέρασμα με γκρι αστάρι στο πρότειναν λόγω της τάσης των ακρυλικών να μην "πιάνουν" καλά σε λείες επιφάνειες...
Μίας και πρόκειται για αυτοκίνητο θα έλεγα καλύτερα σπρευ ...

Αποσυνδεδεμένος bks1924

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Γαλατσι
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 06:16:24 μμ »
Δε θέλω με σπρέι,δεν έχω το κατάλληλο χώρο κιόλας,άρα τα ακρυλικά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για το εσωτερικό του οχήματος (καθισματα, ταμπλό),της μηχανής;άρα το body kit μόνο με σμάλτο

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 06:46:29 μμ »
Δε θέλω με σπρέι,δεν έχω το κατάλληλο χώρο κιόλας,άρα τα ακρυλικά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για το εσωτερικό του οχήματος (καθισματα, ταμπλό),της μηχανής;άρα το body kit μόνο με σμάλτο
Ναι θα έλεγα... Τα ακρυλικά στεγνώνουν γρήγορα και καθώς βάφεις με πινέλο δεν θα αποφύγεις καθώς στεγνώνουν να φαίνονται οι πινελιές σου πάνω στο μοντέλο και όταν πρόκειται για αυτοκίνητο αυτό δεν είναι ωραίο...

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 08:36:09 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα,

Γενικά για το εσωτερικό και για μικρότερες επιφάνεις μπορείς πιο εύκολα να χρησιμοποιήσεις ακρυλικά καθώς έχουν και το περιθώριο διόρθωσης στην περίπτωση που κάτι δεν πήγε καλά, εστω και τοπικά.

Απο την άλλη το αμάξωμα επειδή θέλει διαφορετική προσέγγιση και διαδικασία μπορείς να το τρίψεις ελαφρά, να του ρίξεις ένα αστάρι (το οποίο μπορεί να είναι και χρώμα σμάλτου με πινέλο)
Και να προχωρήσεις με αραιό το πρώτο και έπειτα σιγά σιγά με λιγότερο αραιωμένο το χρώμα.

Αν μπορέσεις το εξωτερικό καλύτερα θα ήταν με σπρέυ έστω και κάπου σε εξωτερικό χώρο και πάντα με μάσκα και γάντια!!!
 ::salut::
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 12:45:16 μμ »
Kαλημέρα και από εμένα και καλώς ήρθες. Προτού ξεκινήσεις, καλό είναι να προμηθευτείς τα παρακάτω υλικά και εργαλεία.
1 - Κοπίδι μοντελιστικό  ή εναλλακτικά φαλτσετάκι
2- Πλαγιοκόφτη ή εστω νυχοκόπτη
3- Ψαλίδι γενικής χρήσης
4- Λίμες ή Χαρτολίμες (μετριας σκληρότητας & μαλακή)
5- Πινέλα στρογγυλά διασταση 0 & 000 και πλατιά (π.χ. διάσταση 2 & 0) και ακόμα πιό πλατιά για το αμάξωμα
6- Κόλα για πλαστικά
7- Κυανοακρυλική κόλα (ή logo στιγμής)
8- Μοντελιστικός στόκος (ενδεχομένως να σου χρειαστεί)
9- Τσιμπιδακι
10- Διάφανη ή άσπρη κόλλα για τα διαφανή μέρη και ενδεχομένως για κάποια χρωμιωμένα.
11- Ντουκόχαρτα (400, 600, 1000/1200 και 2000 βαθμών)
12- Ταινία μασκαρίσματος μοντελιστική ή εστω σελοτέιπ τύπου detachable
13- ασημί χρώμα για το εσωτερικό των προβολέων.
14. - Μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο με λεπτή μύτη
Τα περισσότερα από τα παραπάνω ενδέχεται να τα έχεις ήδη στο σπίτι σου. Κατανοώ οτι είναι το 1ο σου μοντέλο και οτι είναι αναμενόμενο να μην θέλεις να ξοδευτείς. 'Ομως θα σου χρειαστούν όλα τα παραπάνω. Για την βαφή των μεγαλύτερων επιφανειών και για να μην χτυπάς το κεφάλι σου αργότερα, καλύτερα να κάνεις ένα επιπλέον έξοδο και να αγοράσεις μερικά χρώματα της modelmaster που  παράγουν τις λιγότερες πινελιές και έχουν έντονες αποχρώσεις.


Αποσυνδεδεμένος bks1924

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Γαλατσι
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 03:16:57 μμ »
Kαλημέρα και από εμένα και καλώς ήρθες. Προτού ξεκινήσεις, καλό είναι να προμηθευτείς τα παρακάτω υλικά και εργαλεία.
1 - Κοπίδι μοντελιστικό  ή εναλλακτικά φαλτσετάκι
2- Πλαγιοκόφτη ή εστω νυχοκόπτη
3- Ψαλίδι γενικής χρήσης
4- Λίμες ή Χαρτολίμες (μετριας σκληρότητας & μαλακή)
5- Πινέλα στρογγυλά διασταση 0 & 000 και πλατιά (π.χ. διάσταση 2 & 0) και ακόμα πιό πλατιά για το αμάξωμα
6- Κόλα για πλαστικά
7- Κυανοακρυλική κόλα (ή logo στιγμής)
8- Μοντελιστικός στόκος (ενδεχομένως να σου χρειαστεί)
9- Τσιμπιδακι
10- Διάφανη ή άσπρη κόλλα για τα διαφανή μέρη και ενδεχομένως για κάποια χρωμιωμένα.
11- Ντουκόχαρτα (400, 600, 1000/1200 και 2000 βαθμών)
12- Ταινία μασκαρίσματος μοντελιστική ή εστω σελοτέιπ τύπου detachable
13- ασημί χρώμα για το εσωτερικό των προβολέων.
14. - Μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο με λεπτή μύτη
Τα περισσότερα από τα παραπάνω ενδέχεται να τα έχεις ήδη στο σπίτι σου. Κατανοώ οτι είναι το 1ο σου μοντέλο και οτι είναι αναμενόμενο να μην θέλεις να ξοδευτείς. 'Ομως θα σου χρειαστούν όλα τα παραπάνω. Για την βαφή των μεγαλύτερων επιφανειών και για να μην χτυπάς το κεφάλι σου αργότερα, καλύτερα να κάνεις ένα επιπλέον έξοδο και να αγοράσεις μερικά χρώματα της modelmaster που  παράγουν τις λιγότερες πινελιές και έχουν έντονες αποχρώσεις.



8,11,12,14 δε τα έχω.ο στόκος που θα μου χρειαστεί;τ; Ντουκοχαρτα γιατί όλα αυτά και όχι ενα;από ποιο νούμερο να ξεκινήσω;ο μαρκαδόρος που θα μου χρειαστεί;έχω πελαγωσει.....τα χρώματα είναι ακρυλικά ή σμάλτου;κάνουν για πινέλο;

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 04:04:54 μμ »
Καλή αρχή και από εμένα ! Στόκο θα χρειαστείς ώστε να κλείσεις κάποια κενά από κολλήσεις που δεν έχουν γίνει σωστά είτε από δική σου απειρία είτε από ατέλειες του κιτ . Ντουκόχαρτα θα χρειαστείς σε διαφορετικούς βαθμούς ώστε ξεκινώντας να τρίβεις ( το στόκο πχ )  να καταλήξεις σε μια λεία επιφάνεια που δεν θα έχει γρατζουνιές . Οπότε ξεκινάς με το 400αρι για παράδειγμα και καταλήγεις να τρίβεις με 2000αρι που σου δίνει μια πολύ ομαλή επιφάνεια έτοιμη για βάψιμο

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 04:21:45 μμ »
8,11,12,14 δε τα έχω.ο στόκος που θα μου χρειαστεί;τ; Ντουκοχαρτα γιατί όλα αυτά και όχι ενα;από ποιο νούμερο να ξεκινήσω;ο μαρκαδόρος που θα μου χρειαστεί;έχω πελαγωσει.....τα χρώματα είναι ακρυλικά ή σμάλτου;κάνουν για πινέλο;

ο στόκος θα χρειαστεί σε περίπτωση που κάπου υπάρχει πχ κάποιο κενό στην εφαρμογή των κομματιών... Ντουκόχαρτο δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα απλά γιατί άλλα είναι για "ελαφρύ" ας πούμε τρίψιμο και άλλα για πιο "χοντρές" εργασίες... Με τον μαρκαδόρο μπορείς να τονίσεις τις γραμμώσεις του αμαξώματος... Τα enamel λόγω ότι στεγνώνουν πολύ πιο αργά από τα ακρυλικά δεν αφήνουν πινελιές αν προσέξεις...
Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις να δεις εδώ στο φόρουμ και να διαβάσεις το κομμάτι που αναφέρεται στα εργαλεία, τα χρώματα αλλά και τις μοντελιστικές τεχνικές κτλ σίγουρα θα λύσουν κάποιες από τις απορίες σου, μην πελαγώνεις κανείς μας δεν τα ήξερε όλα εξαρχής...

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 04:39:23 μμ »
Στόκο θα χρειαστείς ώστε να κλείσεις κάποια κενά από κολλήσεις που δεν έχουν γίνει σωστά

Βέβαια Διονύση να προσθέσω πως υπάρχει και η λύση της κυανοακρυλικής κόλλας με την οποία και γλιτώνεις τυχόν αστοχία του στόκου να καλύψει πλήρως το προβληματικό σημείο αλλά και επαναχαράζεις καλύτερα μία λεπτομέρεια που έχει χαθεί.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 08:21:18 μμ »
8,11,12,14 δε τα έχω.ο στόκος που θα μου χρειαστεί;τ; Ντουκοχαρτα γιατί όλα αυτά και όχι ενα;από ποιο νούμερο να ξεκινήσω;ο μαρκαδόρος που θα μου χρειαστεί;έχω πελαγωσει.....τα χρώματα είναι ακρυλικά ή σμάλτου;κάνουν για πινέλο;
Kαλησπέρα.
Νο 14 -> Σε 1η φάση θα σου φανεί πολύ χρήσιμο να γράφεις πάνω σε διάφορα κομμάτια που θα έχεις αποκολλήσει από τα πλαίσια, είτε το νούμερό τους είτε κάποιο βέλος που να δείχνει την κατεύθυνση τοποθέτησης τους, είτε Α,Δ για αριστερό -δεξί. Εάν αποφασίσεις να βάψεις τα στεγανοποιητικά λάστιχα περιμετρικά των υαλοστασίων του αυτοκινήτου σου, ο μαρκαδόρος είναι πιο σίγουρη λύση από πινέλο. Τελος μπορεί να θες να τονίσεις με μαρκαδόρο τις σχισμές στις θύρες του αυτοκινήτου σου - αλλά μια και είναι το 1ο σου μοντέλο καλύτερα να το παραλείψεις
Νο 12 -> Σε πολλές φάσεις της κατασκευής θα χρειαστείς κάποια συγκολλητική ταινία για να συγκρατεί δύο κομμάτια μεταξύ τους. Ενδεχομένως να χρειαστείς και ταινία για προστασία η οδηγό στην βαφή κάποιων κομματιών. Σε κάθε περίπτωση θέλουμε κατι εύκαμπτο, που να μην αφήνει υπόλλειμα κόλλας πάνω στο μοντέλο μας
Νο 11 -> Ντουκόχαρτα (και όχι γυαλόχαρτα). Πάμφηνα και απαραίτητα για να τρίβουμε ....σχεδόν τα πάντα. Ξεκινάμε με το μικρότερο νούμερο και συνεχίζουμε με μεγαλύτερα.
Νο 8 -> Στόκος ....Για να καλύψουμε τυχόν γραντζουνιές η/και βαθουλώματα στο αμάξωμα.

Να σου προσθέσω και ένα δέκατο πέμπτο. Ελαστική επιφάνεια κοπής. Ξεκινούν από 1 ευρώ όσες είναι για κουζίνα. Οι μοντελιστικές είναι ακριβότερες αλλά καλύτερες. Πάνω σε αυτήν θα εργάζεσαι, θα κόβεσαι, θα λερώνεσαι και οτιδήποτε άλλο προβλέπει ο νόμος του Μέρφυ για τους νέους μοντελιστές.

Αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο σου, μελετώντας το εσκεμμένα απλοϊκό videάκι που σου παραθέτω.
http://www.italeri.com/videoDetail.asp?id=82
Θα σου λύσει αρκετές απορίες...

Αποσυνδεδεμένος bks1924

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Τόπος: Γαλατσι
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 10:08:45 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ και όλους σας για τη βοήθεια,όλα κατατοπιστικά,θα πειραματιστω σίγουρα στο πρώτο και δεύτερο μοντέλο μου.μεσα στο σαββατοκύριακο θα το βάλω μπροστά

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 10:50:14 πμ »
Βέβαια Διονύση να προσθέσω πως υπάρχει και η λύση της κυανοακρυλικής κόλλας με την οποία και γλιτώνεις τυχόν αστοχία του στόκου να καλύψει πλήρως το προβληματικό σημείο αλλά και επαναχαράζεις καλύτερα μία λεπτομέρεια που έχει χαθεί.
Εχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να χρησιμοποιώ στόκο και χρησιμοποιώ κυανοακρυλική γιατί μπορώ μετά να την χαράξω χωρίς να φοβάμαι μήπως σπάσει . Φυσικά γλυτώνω και πάρα πολύ χρόνο

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 12:00:37 μμ »
(...)θα πειραματιστω σίγουρα στο πρώτο και δεύτερο μοντέλο μου (...)
Έχοντας αυτό σαν οδηγό σου, τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι και θα περάσεις καλά και θα το ευχαριστηθείς και πάνω απ'όλα θα μάθεις!!!!

Μακριά από την «πεποίθηση», ότι το πρώτο μοντέλο θα είναι το σούπερ ντούπερ μοντέλο, που κυριαρχεί τον τελευταίο καιρό...
Για αυτό στο κομμάτι «τί χρειάζομαι», θα συμπλήρωνα, ένα - δύο φθηνά μοντέλάκια για πειριαματισμό...
Καλή αρχή και καλή διασκέδαση!!!

Αποσυνδεδεμένος iliasbass

  • χρόνος... ποτέ δεν είναι αρκετός...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 321
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 05:28:46 μμ »
καλο θα ηταν να προτεινετε κανα-δυο μοντελα για αρχαριους που δεν θα αποθαρρύνουν ουτε θα απογοητευσουν τους επιδοξους μοντελιστες!!!!
3% μοντελιστης
97% θαυμαστης των εργων σας...

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 07:54:06 μμ »
καλο θα ηταν να προτεινετε κανα-δυο μοντελα για αρχαριους που δεν θα αποθαρρύνουν ουτε θα απογοητευσουν τους επιδοξους μοντελιστες!!!!

Καλησπέρα,

Όλα τα καινούργια μοντέλα της Αίρφιξ (στην κόκκινη συσκευασία - υπάρχουν και κάποια από τα παλιά της σε κυκλοφορία ακόμα με  αυτή την συσκευασία γι' αυτό προσοχή, κάνε πρώτα μια ερευνα και μετα αγόρασε) τόσο στην 1/72 όσο και στην 1/48,  είναι εξαιρετικά κίτ με ποιότητα και πολύ καλές τιμές.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 07:56:21 μμ »
Καλησπέρα,

Όλα τα καινούργια μοντέλα της Αίρφιξ (στην κόκκινη συσκευασία - υπάρχουν και κάποια από τα παλιά της σε κυκλοφορία ακόμα με  αυτή την συσκευασία γι' αυτό προσοχή, κάνε πρώτα μια ερευνα και μετα αγόρασε) τόσο στην 1/72 όσο και στην 1/48,  είναι εξαιρετικά κίτ με ποιότητα και πολύ καλές τιμές.
Ακριβώς αυτά θα πρότεινα και εγώ!!

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 08:03:11 μμ »
καλο θα ηταν να προτεινετε κανα-δυο μοντελα για αρχαριους που δεν θα αποθαρρύνουν ουτε θα απογοητευσουν τους επιδοξους μοντελιστες!!!!
Με κάλυψαν οι προηγούμενοι 😉👍

Αποσυνδεδεμένος iliasbass

  • χρόνος... ποτέ δεν είναι αρκετός...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 321
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 09:40:30 μμ »
χμμμ.... για αυτοκινητα δε μιλαμε? :roll:
3% μοντελιστης
97% θαυμαστης των εργων σας...

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 09:53:30 μμ »
Ναι...
https://www.airfix.com/uk-en/shop/vehicles/cars.html
Με εξαίρεση τα quick build που είναι για μικρά παιδιά (είναι κυριολεκτικά σαν lego...), τα υπόλοιπα είναι μια χαρά για αρχάριους και δίνουν και τα χρώματά τους... Είναι και σχετικά φθηνά...

Αποσυνδεδεμένος iliasbass

  • χρόνος... ποτέ δεν είναι αρκετός...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 321
Απ: Αρχάριος βοήθεια
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 10:30:48 μμ »
 ::salut::
3% μοντελιστης
97% θαυμαστης των εργων σας...

Tags: