Αποστολέας Θέμα: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!  (Αναγνώστηκε 1762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« στις: Ιανουάριος 02, 2018, 07:45:03 μμ »
Έχω φάει το διαδίκτυο σε σχετική έρευνα για το Panhard 178 και δεν έχω καταφέρει να βρώ απαντήσεις στα εξής δύο ερωτήματα:
α)Είχαν όλα τα Panhard ασύρματο;Φυσικά τα Command Cars (Διοικήσεως) διέθεταν,φαίνεται κι απο τις μεγάλες κεραίες μπρος-πίσω,όμως τα απλά που ήταν και η πλειοψηφία,διέθεταν;
β)Τι χρώμα είχε το διαμέρισμα του κινητήρα;Ως επιλογές έχω βρεί λευκό και πράσινο,ποιό από τα δύο όμως ήταν το σωστό;

Τα φώτα σας παρακαλώ!   ::helpsos::  ::Help2::

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 07:53:28 μμ »
α) OXI. Οι Γάλλοι δεν είχαν υιοθετήσει σε όλα τους τα οχήματα ασυρμάτους προ ΒΠΠ.

β) Άσπρο

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 08:00:36 μμ »
α) OXI. Οι Γάλλοι δεν είχαν υιοθετήσει σε όλα τους τα οχήματα ασυρμάτους προ ΒΠΠ.

β) Άσπρο

Ταχύτατος και σαφέστατος!Thank you ρε Νικόλα.


Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2018, 02:45:48 πμ »
Φιλαρακι,βρηκα αυτην εδω στο σκληρο ,αλλα κ παλι δεν φαινεται.
Ακρη δεν ειχα εβγαλα οταν το εψαξα κ προσφατα ξανα για το δικο μου,σε καποια γαλλικα site με τη βοηθεια του μεταφραστη,ελεγαν οτι συνεβαινε το αντιθετο απο οτι στο υπολοιπο οχημα,δλδ αν δεις φωτο τα περισσοτερα ειχαν το εσωτερικο των πλαινων θυριδων προσωπικου με πρασινο αλλα το διαμερισμα του σκαφους σε λευκο.Στο διαμερισμα κινητηρα,εγραφαν,ισχυε το αντιθετο δλδ το εσωτερικο των θυριδων προσβασης σε λευκο κ το διαμερισμα πρασινο.Ανεφερε κ καποιος οτι ενα απο τα 2 ηταν κ πυριμαχο,οποτε με τη λογικη αυτο θα εμπαινε κ στο χωρο του κινητηρα..

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2018, 05:13:04 μμ »
Πολύ ωραία φωτογραφία Παναγιώτη.Σε συνδυασμό με αυτή:



μπορούμε να συμπεράνουμε οτι τα καπάκια του κινητήρα εσωτερικά ήταν πράσινα και η πίσω θυρίδα λευκή.Έκανα κι εγώ ανάλογο ερώτημα στο Missing Lynx και σε ομάδα στο F.B. και δεν έλαβα πειστική απάντηση.Προσπάθησα να βγάλω άκρη διά της ατόπου απαγωγής δηλ. να μάθω τα αντίστοιχα χρώματα στο διαμέρισμα κινητήρα π.χ. του Hotchkiss H35 υποθέτοντας οτι θα υπήρχε κάποιος γενικός κανόνας βαφής αλλά με πληροφόρησαν οτι κάτι τέτοιο δεν ίσχυε και τα χρώματα διέφεραν από τον ένα κατασκευαστή στον άλλο.Έτσι π.χ. άλλα χρώματα χρησιμοποιούσε η Renault κι άλλα η Somua.Δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια αυτό ισχύει...
Τώρα για το χρώμα των θυρίδων,μελετώντας πολλές φωτογραφίες με τον γνωστό Γατούλη μας,παρατηρήσαμε οτι σε αρκετές περιπτώσεις,το χρώμα της κύριας θυρίδας εισόδου του σκάφους είναι πολύ πιο σκούρο από εκείνο της παραλλαγής και μοιάζει σαν το σκούρο γκρί του πατώματος:



άλλο ένα θέμα για προβληματισμό και ψάξιμο...   :roll:

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2018, 07:57:21 μμ »
Να σε προβληματησω τότε ακομα παραπάνω με βάση το τελευταίο..Αν δεν είναι σε σκούρο γκρι,τότε παίζει να είναι το σκούρο γκρι-πράσινο της παραλλαγής του '38.gris-vert armee fonce.Και το πιο ανοιχτόχρωμο εξωτερικό να είναι το βασικό vert olive προ του '38..

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2018, 09:20:10 μμ »
Πάτωμα=σκούρο γκρί,τοιχώματα σκάφους-πύργου=λευκό,καρατσεκαρισμένο:



 :wink:


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Panhard 178 απορίες για...γαλλομαθείς!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2018, 09:38:34 μμ »
Να σε προβληματησω τότε ακομα παραπάνω με βάση το τελευταίο..Αν δεν είναι σε σκούρο γκρι,τότε παίζει να είναι το σκούρο γκρι-πράσινο της παραλλαγής του '38.gris-vert armee fonce.Και το πιο ανοιχτόχρωμο εξωτερικό να είναι το βασικό vert olive προ του '38..

Ανάλογα την παραλλαγή.Πάντως ακόμα και στο pattern με τα δύο "πράσινα" δείχνει πιο σκούρο.Υπάρχουν και φωτογραφίες που το εσωτερικό της θυρίδας είναι βαμμένο με το χρώμα,ακόμα και το σχέδιο της παραλλαγής του εξωτερικού.  :wink:

Tags: