Αποστολέας Θέμα: Κατασκευαστες Αερογραφων  (Αναγνώστηκε 44544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 06:48:59 μμ »
αγαπητέ συναδελφε δεν κουρασες κανενα. Απλα εγω θα σου προτεινα να εμπιστευτεις την εμπειρία των περισσοτέρων εδωμέσα και ίσως να δοκιμασεις και τους 2.
εκει θα καταλάβεις την τεραστια διαφορα.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 10:35:04 πμ »
Να σας κουράσω και εγώ με την σειρά μου λίγο?

Το θέμα αερογράφος, έχει πολύ να κάνει και για ποια χρήση τον θέλεις. Προσωπικά έχω αλλάξει πολλούς (κάποιοι εδώ μέσα με ευλογάτε, αφού σας τους πούλησα  :twisted: :twisted: :twisted:) αλλά έχω καταλήξει σε δύο IWATA και έναν καρακινέζικο SPRAYMASTER. Τους θεωρώ όλους εξαιρετικούς, τον καθένα για την δουλειά που τον θέλω...

Εννοείται ότι δεν θα ψέκαζα ποτέ με τους πανάκριβους IWATA κόλλες ή σκληρά βερνίκια. Εννοείται ότι δεν θα ψέκαζα ποτέ με τον κινέζικο λεπτές και απαιτητικές δέσμες και ειδικά με χρώματα που έχουν σαν βάση διαλυτικό νίτρου!

Από την άλλη, φυσικά και η φθηνή σειρά της IWATA δεν συγκρίνεται με τους ακριβούς αερογράφους της ίδιας εταιρείας.

Και για να σας μπερδέψω ακόμα περισσότερο, πιστεύετε ειλικρινά ότι χεράδες όπως ο Τσώνος πχ, αν του δώσετε ένα κινέζικο με χαλασμένη τσιμούχα, θα φτιάξει άσχημο μοντέλο? Μάλλον θα βρει τρόπο να μας πετάξει τα μάτια έξω ακόμα μία φορά...

Υπάρχει λόγος λοιπόν που οι έμποροι φέρνουν όλες τις μάρκες και σε όλες τις τιμές. Ειδικά τώρα που η κρίση απαιτεί θυσίες!

Φιλάκια!
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 01:29:33 μμ »
Να σας κουράσω και εγώ με την σειρά μου λίγο?

Το θέμα αερογράφος, έχει πολύ να κάνει και για ποια χρήση τον θέλεις. Προσωπικά έχω αλλάξει πολλούς (κάποιοι εδώ μέσα με ευλογάτε, αφού σας τους πούλησα  :twisted: :twisted: :twisted:) αλλά έχω καταλήξει σε δύο IWATA και έναν καρακινέζικο SPRAYMASTER. Τους θεωρώ όλους εξαιρετικούς, τον καθένα για την δουλειά που τον θέλω...

Εννοείται ότι δεν θα ψέκαζα ποτέ με τους πανάκριβους IWATA κόλλες ή σκληρά βερνίκια. Εννοείται ότι δεν θα ψέκαζα ποτέ με τον κινέζικο λεπτές και απαιτητικές δέσμες και ειδικά με χρώματα που έχουν σαν βάση διαλυτικό νίτρου!

Από την άλλη, φυσικά και η φθηνή σειρά της IWATA δεν συγκρίνεται με τους ακριβούς αερογράφους της ίδιας εταιρείας.

Και για να σας μπερδέψω ακόμα περισσότερο, πιστεύετε ειλικρινά ότι χεράδες όπως ο Τσώνος πχ, αν του δώσετε ένα κινέζικο με χαλασμένη τσιμούχα, θα φτιάξει άσχημο μοντέλο? Μάλλον θα βρει τρόπο να μας πετάξει τα μάτια έξω ακόμα μία φορά...

Υπάρχει λόγος λοιπόν που οι έμποροι φέρνουν όλες τις μάρκες και σε όλες τις τιμές. Ειδικά τώρα που η κρίση απαιτεί θυσίες!

Φιλάκια!
Θα διαφώνησω έν μέρει μαζί σου,ο μάστορας κανει το εργαλείο και το εργαλείο κανει τον μάστορα !!!!
Δεν μπορείς να βάψεις με ένα μπεκ που ειναι σκισμένο η μια τσιμουχα χαλασμενη!οσο μάστορας και να είσαι..... ::salut::


Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 03:17:18 μμ »
Σε τεχνικά προβλήματα όπως μπεκ τσιμούχες κλπ,θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη.
Δεν γίνεται όσο και να προσπαθείς.
Απ την άλλη όμως η εμπειρία σε χρώματα,αραιώσεις και χέρι στον αερογράφο,
θα φανεί όταν με ίδιο αερογράφο βάψει ένας μέτριος μοντελιστής με έναν καλό.
Για την χρήση είναι άλλο θέμα.Αναγκαστικά δεν θα βάψεις βερνίκι ή ένα χρώμα σε 48άρι ή 32άρια με μπεκ/βελόνα 0,2...
Θα ξημερώσεις...
Άρα έχεις και τον δεύτερο σου αερογράφο(3ο,4ο,5ο για μερικούς... ::glossa::),όπου είτε είναι αντίγραφο,ή κάποιο μοντέλο με μεγάλο μπεκ και κάνεις άνετα την δουλειά σου.
Εγώ πχ έχω έναν Badger Αnthem για όλες τις χοντροδουλειές και νίτρα,που αποδεδειγμένα δεν καταλαβαίνει τίποτα..
η καλύτερη χρήση όμως,είναι όταν βαριέμαι να ξανακαθαρίσω,όπου βάφω ότι θέλω,ψεκάζω να φύγουν τα πολλά και τον αφήνω έτσι...!Φυσικα την επόμενη καθαρίζεται...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Tags: