Αποστολέας Θέμα: Κατασκευαστες Αερογραφων  (Αναγνώστηκε 44561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 01, 2013, 04:24:42 μμ »
To ξέρω θα ακουστεί μπακάλικο, αλλά εγώ το έλυσα με το να κόψω πολύ λεπτό κομμάτι απο ταινία τεφλόν, και να τυλίξω τα σπειρώματα. Αυτό έγινε στο κομμάτι του μπέκ με την κεφαλή και της κεφαλής με το σώμα.
Και εγω αυτο εκανα απο την αρχη γιατι εχανε αερα απο εκει (αλλο κουσουρι και αυτο!). Οταν ομως χαλασε η τσιμουχα της βελονας εχανε και χρωμα απο την μερια της σκανδαλης.

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 01, 2013, 04:26:14 μμ »
Ξεκινώντας να πω ότι δεν ξέρω τίποτε για τους αερογράφους που λέει ο Crow.

Επίσης να πω ότι αν διαβάσει κανείς καλά όλα τα θέματα για αερογράφους θα δει ότι κάποιοι έχουμε λιώσει δύο πληκτρολόγια να γράφουμε «ό,τι πληρώσεις παίρνεις» και «μακριά από τους κινέζικους αν μπορείτε οικονομικά».

Ευθύνη δεν φέρω για κανέναν νοήμον ων που έχει την απαραίτητη κριτική ικανότητα να αγοράσει αυτό που κρίνει ο ίδιος ότι τον εξυπηρετεί. Και για να το κάνω πιο λιανά, για να το πιάσουν όλοι, όποιος αντέχει να αγοράσει Panzer IV της dragon, αγοράζει αυτό. Όποιος δεν αντέχει, παίρνει το παμφτηνο Academy και συμβιβάζεται με την κακή λεπτομέρεια κλπ κλπ.

Οι καταστηματάρχες όμως φέρνουν και dragon και academy. Κι άλλα πολλά κιτ που είναι άθλια αλλά ακόμα πουλάνε. Το ίδιο λοιπόν ισχύει και για τους αερογράφους.

Κι επειδή το διαβάσαμε κι αυτό, ότι φέρουμε ευθύνη, όποιος θέλει να πάρει αερογράφο, ας έρθει με τα λεφτάκια του να τον πάρω από το χέρι να πάμε να αγοράσει αυτόν που θα του πω. Χωρίς ερωτήσεις και να το σκεφτεί. Τοτε ναι, δέχομαι ότι έχω ευθύνη.

Επίσης ΔΕΝ δέχομαι ότι φέρω ευθύνη για κάτι που πρέπει να διαβάσει κάποιος τις οδηγίες και να αποκτήσει μια σχετική πείρα. Όταν λοιπόν γκρινιάζει κάποιος ότι μόλις αγόρασε κάτι αλλά δεν δουλεύει όπως του είπαν οι άλλοι είναι επιεικώς, απαράδεκτος.

Και για να επανέλθω στο θέμα, ΕΠΩΝΥΜΟΣ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟΣ = ΕΓΓΥΗΣΗ.

Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά..Πολύ εύθικτοι είστε..  ::glossa:: Ρε Νίκο εγώ απευθύνθηκα στον CROW, εσύ γιατί απολογήσε αφού δε ξέρεις κάτι για τους αερογράφους; Συζήτηση κάνουμε..Γιατί τα ''παίρνεις''; Εξάλλου δε διαφωνούμε. Αλλά μη συγκρίνεις ανόμοια πράματα..Οι αερογράφοι δε δούλευαν, ΤΕΛΟΣ..Το κιτ της ACADEMY όμως που αναφέρεις ως παράδειγμα, το οποίο θέλει παραπάνω δουλειά κλπ, στο τέλος θα φτιαχτεί και θα έχεις ένα αποτέλεσμα!! Δε θα πετάξεις απλά τα χρήματά σου.. Και κανείς δεν είπε ότι δεν έχει ξαναναφερθεί από εσάς πολλές φορές για τους κινέζικους και την κακή τους ποιότητα κατασκευής.. Όσο για το νοήμων άνθρωπο που ξέρει τί τον εξυπηρετεί όπως λες, είναι σχετικό και αυτό , το τί ξέρει δηλαδή..Γιατί αν κάποιος του εξηγήσει ότι με κινέζικους αερογράφους μπορεί να μη βάψει ούτε μία φορά ή έστω λίγες τότε δε νομίζω να υπάρχει όπως λες νοήμων άνθρωπος που να μη καταλαβαίνει ότι σε βάθος χρόνου θα είναι χαμένος οικονομικά..

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 01, 2013, 04:33:05 μμ »
Θες να σου γραψω αυτη την στιγμη το περιεχομενο και τον 5 τεστ??? Ωραια λοιπον...

'' Η δοκιμη δεν ολοκληρωθηκε λογο σοβαρωτατων κατασκευαστικων προβληματων του αερογραφου!''... Εγω ετυχε να δοκιμασω τον ταιβανεζικο (υποψην,ειχε τιμη πωλησης μολις 4 ευρω κατω απο εναν Iwata Revolution) o οποιος μετα απο το πρωτο λυσιμο-καθαρισμα εχανε αερα απο οπου μπορεις να φανταστεις!

Σε αυτή την περίπτωση δε συζητάμε για νοήμων άνθρωπο που θα έκανε μια τέτοια αγορά!! Κυρίως μιλάμε για κινέζικα αντίγραφα σε τιμή 1/3 της τιμής των επώνυμων αερογράφων... Και το πρόβλημα είναι ότι πουλιούνται φύκια για μεταξωτές κορδέλες και ο καταναλωτής-μοντελιστής εξαπατάται, στο βωμό πάντα του μεγαλύτερου κέρδους..

Αποσυνδεδεμένος ARMED AND READY

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 53
  • Τόπος: ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ
  • ΕΔΩ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ.....(ορεστης π.)
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 01, 2013, 05:13:41 μμ »
να πω κ εγω κατι πανω στο θεμα? εχω εναν OLYMPUS ΗΡ-PC DANDAN 43...(ναι ολο αυτο γραφει.... :mrgreen:) αγορασμενο εν ετη 1985......27,000 ΔΡΧ ολοκληρες τοτε....(το μηνιατικο τοτε ηταν περιπου 60,000 εαν θυμαμαι καλα,,,,) Κ ΑΚΟΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ παρολο που εκτος απο μοντελα εχει ψεκασε κ ΣΜΑΛΤΟ (οχι χρωμα μονελιστικο ή αλλο τετοιο) αλλα ΣΜΑΛΤΟ ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ που ουσιαστικα ειναι πουδρα γυαλιου με νερο....!!!!!!!!!!!!! ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙς ΠΑΙΡΝΕΙΣ σε ολα τα πραγματα.

"ΜΟΝΤΕΛΑ"-ΚΥΝΗΓΙ-ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ-Α/ΦΗ

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 01, 2013, 08:54:46 μμ »
Κύριοι επειδή έχετε μάλλον μπερδευτεί...

Ποτέ κανένα κατάστημα δεν έδωσε στο MC, αερογράφους, για δοκιμές ή review. Πολλώ δε μάλλον, να έχει γίνει κριτική και να τη "θάψουμε" γιατί ήταν κακή.
Ζητήθηκε τότε η συνδρομή μας έχοντας πρόσβαση σε "ειδικούς" (με την καλή έννοια τα εισαγωγικά), ώστε να κάνουν βιντεοσκοπημένες δοκιμές με συγκεκριμένους αερογράφους, ώστε αυτά τα video να ανέβουν και στο site του καταστήματος, όπερ και εγένετο.

Δεν δόθηκαν στο MC, αλλά σε αυτούς που ανέλαβαν να φτιάξουν το βίντεο. Δεν ξέρουμε και δε μας αφορά καν εάν τους κράτησαν ή τους επέστρεψαν.
Άρα το MC, δεν έκανε review σε κανέναν αερογράφο ποτέ, γιατί δεν του δόθηκε ποτέ κανένας αερογράφος για αυτό το σκοπό. Εάν υπήρχε θα το βλέπατε αναρτημένο στο site μας.

Τελεία και παύλα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 01, 2013, 10:59:48 μμ »
Μια ερώτηση για τον grapho tech: Δε σου προέκυψε πρόβλημα ποτέ με τις τσιμούχες του;Να φθαρούν και να μη ψεκάζει; Αν ναι πώς έλυσες το πρόβλημα; Θα ήθελα να μάθω γιατί έχω έναν &γω που περιμένει γιατρειά.. :lol:
Στον BD-132 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τσιμούχες. Μία ψιλοδιαρροή αέρα στο κάλυμμα του μπεκ (όπου δεν υπάρχει τσιμούχα) αντιμετωπίστηκε όπως είπε και ο kido παραπάνω, λίγο teflon και τέλος. Και δεν είναι μπακάλικη λύση, η ταινία teflon για αυτή τη δουλειά είναι. Εντάξει, ο Infinity και ο Badger 150 δεν ένάγκη από κάτι τέτοιο, αλλά η επισκευή έγινε και ο αερογράφος παίζει μια χαρά. Πέραν αυτού κανένα πρόβλημα, δεν έχω αλλάξει τίποτα πάνω του.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 02, 2013, 12:19:49 πμ »
Ας καταθέσω κ εγώ την αποψή μου.....

Πρίν από αρκετό καιρό αγόρασα ένα κινέζικο από ελληνικό κατάστημα (όχι μοντελιστικό), (αντιγραφή της αντιγραφής κτλ)

σε τιμή λιγότερο από 20,00€

Παρατήρησα ότι ποτέ μα ποτέ δεν έβαψα σωστά.....τι αραιώσεις κ αλχημείες τίποτα.....Κατάφερα πολύ ψιλές δέσμες

σχεδόν μολυβιού αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα σίγουρος μαζί του. Τώρα τον χρησιμοποιώ σε Alclad κ σμάλτα κ αυτά μετά από πολλά

 ::pop:: ::pop:: ::pop::.......γιατί ο  ::077devil:: καραδοκεί  :twisted:

Συμπέρασμα των παραπάνω  ::arrowred:: ότι πληρώνεις παίρνεις  :wink:

Να σημειώσω επίσης ότι διαθέτω ακόμα έναν Paasche Millenium κ τον Evolution της Harder & Steenbeck με τους οποίους

είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.....

Επιλογές υπάρχουν πολλές .............

καλό βράδυ σε όλους  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 02, 2013, 12:56:58 πμ »
Αυτό το θέμα με τους αερογράφους έχει κουράσει απίστευτα....και γράφτηκαν πράγματα απίστευτα.
Αυτό που μου κάνει πραγματικά εντύπωση είναι οτι ρωτάτε "αγόρασα τον τάδε κινέζικο αερογράφο,πως σας φαίνεται;" και μόλις σας απαντήσουν οτι η αγορά δεν αξίζει και οτι είναι προτιμότερο να δώσετε κάτι παραπάνω για να πάρετε έναν αξιόπιστο επώνυμο αντιδράτε.
Καταλαβαίνετε οτι η ερώτηση δεν έχει κανένα νόημα γιατί δεν δέχεστε την απάντηση.
Λυπάμαι αλλά ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ...έχω 5 αερογράφους και είναι όλοι επώνυμοι.Ένας έπεσε στα χέρια μου (1 απο τους 5 που γίνεται ο λόγος) και δεν κάνει ούτε για πέταμα.Πόσο τυχαίο να είναι δηλαδή;

Και επειδή κάποιοι θίγουν ανθρώπους χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα παρά μόνο την καχυποψία τους...πιστεύει κανένας οτι τα "παίρνουμε" απο τους μαγαζάτορες;Ελάτε τότε να κάνετε εσείς τα review και να 'κονομήσετε...

Όσον αφορά τους 5...ο μαγαζάτορας προς τιμήν του μας ζήτησε την άποψη μας.Όταν του την είπαμε χωρίς περιστροφές μας διαβεβαίωσε οτι θα κοιτάξει το θέμα και θα προσπαθήσει να βρει κάποια λύση.

Λοιπόν,επιστροφή στο θέμα μας...φίλε sixoremenos,βάψε με τον αερογράφο σου και δείξε μας τα αποτέλεσματα.Αν θες ρώτα μας κιόλας για του τι είδους δοκιμές θα μπορούσες να κάνεις ώστε να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Παρακαλώ να μην συνεχίσουμε την όποια αντιπαράθεση..δεν έχει κανένα νόημα και έχει χαθεί και εντελώς το θέμα.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 02, 2013, 10:36:56 πμ »
Ίσως ο όρος που είπε ο Δημήτρης (Crow) να μην διατυπώθηκε σωστά...ή να μην έγινε σωστή ερμηνεία.
Τους έδωσαν τους αερογράφους για δοκιμή σε κάποιους συναδέλφους για να πούν την γνώμη τους και μόνο αυτό..και ίσως οχι για review..
Οπότε δεν θα μπορούσαν να κάνουν review..ή πόσο μάλλον να το δώσουν κιόλας..

Τεσπά σε γενικές γραμμές ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις...αλλά και το ότι βολεύει ο καθένας...
Οπότε φίλε sixoremene (αμαν ανατρίχιασα πρωι πρωί!!!! :mrgreen: :mrgreen:)

Δεν θα ήταν κακό να δούμε ενα review για αυτό που προμηθεύτηκες θα ήταν καλό πιστεύω! ::salut::

Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Age: 55
  • modelclub.gr
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 03, 2013, 01:18:51 μμ »
Sorry που δεν απάντησα νωρίτερα.

Η αναζήτησή μου στο διαδίκτυο για φτηνό αερογράφο, ξεκίνησε από την πρόθεσή μου να αντικαταστήσω έναν πεπαλαιωμένο και χαλασμένο πέραν επισκευής Badger 350, για βαψίματα γενικής χρήσης χωρίς πολλές απαιτήσεις. Ψάχνοντας λοιπόν, έπεσα πάνω σε κάποιες αναφορές και video Αμερικανών κυρίως, για τη συγκεκριμένη μάρκα αερογράφων (VEDA). Όταν είδα την τιμή τους, αποφάσισα να παραγγείλω έναν από το ebay, αν και από την αρχή ένοιωθα ότι ήταν "too good to be true". Πριν προχωρήσω πάντως στην παραγγελία, έκανα κι ένα search στο MC με τον όρο VEDA, αλλά δε βρέθηκε τίποτα.
Για να μην πολυλογώ, έχω πλέον στην κατοχή μου 2 αερογράφους της συγκεκριμένης εταιρείας, χωρίς όμως να τους έχω δοκιμάσει εξαντλητικά. Τους πρότεινα μόνο και μόνο λόγω της τιμής τους και της ποιότητας κατασκευής τους και μόνο για αρχάριους μοντελιστές καθώς κι αυτούς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάρουν κάποιον επώνυμο.
Ίσως να μην έπραξα σωστά, αφού δεν είμαι και έμπειρος μοντελιστής και δεν είχα και πολύ καιρό που τους δοκίμαζα.
Δε μετανοιώνω για την αγορά τους, ίσως όμως για την κοινοποίησή τους στο MC χωρίς προηγούμενη εξαντλητική δοκιμή. Από την άλλη, και τον IWATA μου, χάρις σε ένα μονόστηλο στην τελευταία σελίδα μιας ΠΤΗΣΗΣ του 1988 τον πήρα. Άραγε, πόσο εξαντλητικά είχε δοκιμαστεί από το συγγραφέα του διθυραμβικού άρθρου;
Τελειώνοντας, δε θα παραξενευτώ αν μετά από λίγους μήνες κάποιο μαγαζί αρχίσει να πουλάει και στην Ελλάδα τους VEDA. Μένει να δούμε σε τι τιμή θα τους διαθέτει.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 03, 2013, 02:15:47 μμ »
Εχω την εντύπωση οτι τους συγκεκριμένους δεν πρέπει να τους βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι ,είναι ευκαιρεία τωρα που τους έχεις στην κατοχή σου να τους δοκιμάσεις και να μας πεις ,να δούμε και κάνα βάψιμο (δέσμη) και να βγάλουμε όλοι πιό ασφαλή συμπεράσματα ,όλοι μας κατά καιρούς πετάξαμε πολλά 30 αρια σε πάρα πολλά πράγματα και σε μοντελιστικά αλλά και σε άλλα άσχετα ....ισως ποιός ξέρει ,να βγάλουμε λαβράκι στο τέλος ....από προσωπική πείρα ξέρω οτι όλα τα κινέζικα δεν είναι ιδια ,πάντα υπήρχαν τα φτηνά τους (που είναι για τα σκουπίδια)αλλά και τα ακριβά τους ,που σε πολλές περιπτώσεις ήταν εφάμιλα των ευρωπαικών και στη μισύ τιμή......και δε μιλάω για μπλουζάκια και τσάντες αλλά για μηχανικά -τεχνολογικά πράγματα .......απλά στην Ελλάδα έιχαμε πρόσβαση στα σκουπίδια τους ....δηλαδή ο έμπορας έβρισκε το τελείως φτηνό και το έφερνε και απόκλειε το ακριβότερο με την δικαιολογία ''ακριβό ΓΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΟ'' ασχέτως αν ήταν στο 1/3 της τιμής του πολύ ακριβού ευρωπαικού......σε αυτά τα πράγματα χρειάζεται να βγάλουμε τις παροπίδες και να δοκιμάσουμε και το άλλο ....τι διάολο ,πυρηνική και διαστημική δύναμη είναι ,στέλνουν πραγματάκια σε τροχιά ,δεν μπορούν να βγάλουν έναν αερογράφο της προκοπής ,μην τρελαθούμε!!! ::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 39
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 04, 2013, 03:55:33 μμ »
Θες να σου γραψω αυτη την στιγμη το περιεχομενο και τον 5 τεστ??? Ωραια λοιπον...

'' Η δοκιμη δεν ολοκληρωθηκε λογο σοβαρωτατων κατασκευαστικων προβληματων του αερογραφου!''
Αυτο ηταν το αποτελεσμα σε ολες τις περιπτωσεις,ειτε το θελετε ειτε οχι! Δεν καταφερε κανεις απο τους συναδελφους να βαψει!
Οταν προσωπικα γραφω εδω και χρονια με καθε ευκαιρια οτι οι κινεζικοι ειναι της πλακας δεν νομιζω οτι θα φταιω εγω αν καποιος το διαβασει και μετα παει και τον αγορασει! Αερογραφοι της προκοπης υπαρχουν σε καλες τιμες (εγραψα πριν οτι αυτος που δοκιμασα εγω ηταν μολις 4 ευρω φτηνοτερος απο Iwata) αλλα δυστηχως υπαρχουν και καβουρια σε καποιες τσεπες. Το γεγονος οτι ενας αρχαριος μοντελιστης δεν πιστευει καποιον παλιοτερο (που την εχει πατησει κιολας οταν ηταν και ο ιδιος αρχαριος) αλλα αγοραζει οτι του δωσει ο μαγαζατορας ( που εχει τρελο κερδος απο τα κιναζικα προιοντα) ειναι δικο του προβλημα και οχι δικο μου! Αυτο μας ελειπε να βρουμε και τον μπελα μας!

Προφανώς και ο κάθε ένας που εκφέρει γνώμη ΔΕΝ έχει ευθύνη αν τελικά οι άλλοι κάνουν το αντίθετο
από ότι προτείνει.Κατά τη γνώμη μου μάλιστα δεν έχει ευθύνη ακόμα και αν κάνουν ότι προτείνει και
την πατήσουν.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 04, 2013, 08:39:53 μμ »
Sorry που δεν απάντησα νωρίτερα.

Η αναζήτησή μου στο διαδίκτυο για φτηνό αερογράφο, ξεκίνησε από την πρόθεσή μου να αντικαταστήσω έναν πεπαλαιωμένο και χαλασμένο πέραν επισκευής Badger 350, για βαψίματα γενικής χρήσης χωρίς πολλές απαιτήσεις. Ψάχνοντας λοιπόν, έπεσα πάνω σε κάποιες αναφορές και video Αμερικανών κυρίως, για τη συγκεκριμένη μάρκα αερογράφων (VEDA). Όταν είδα την τιμή τους, αποφάσισα να παραγγείλω έναν από το ebay, αν και από την αρχή ένοιωθα ότι ήταν "too good to be true". Πριν προχωρήσω πάντως στην παραγγελία, έκανα κι ένα search στο MC με τον όρο VEDA, αλλά δε βρέθηκε τίποτα.
Για να μην πολυλογώ, έχω πλέον στην κατοχή μου 2 αερογράφους της συγκεκριμένης εταιρείας, χωρίς όμως να τους έχω δοκιμάσει εξαντλητικά. Τους πρότεινα μόνο και μόνο λόγω της τιμής τους και της ποιότητας κατασκευής τους και μόνο για αρχάριους μοντελιστές καθώς κι αυτούς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάρουν κάποιον επώνυμο.
Ίσως να μην έπραξα σωστά, αφού δεν είμαι και έμπειρος μοντελιστής και δεν είχα και πολύ καιρό που τους δοκίμαζα.
Δε μετανοιώνω για την αγορά τους, ίσως όμως για την κοινοποίησή τους στο MC χωρίς προηγούμενη εξαντλητική δοκιμή. Από την άλλη, και τον IWATA μου, χάρις σε ένα μονόστηλο στην τελευταία σελίδα μιας ΠΤΗΣΗΣ του 1988 τον πήρα. Άραγε, πόσο εξαντλητικά είχε δοκιμαστεί από το συγγραφέα του διθυραμβικού άρθρου;
Τελειώνοντας, δε θα παραξενευτώ αν μετά από λίγους μήνες κάποιο μαγαζί αρχίσει να πουλάει και στην Ελλάδα τους VEDA. Μένει να δούμε σε τι τιμή θα τους διαθέτει.

Ξεκινάμε με το βασικό λάθος....δεν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι χωρίς πρώτα να το έχει δοκιμάσει και να ειναι σίγουρος.Το κριτήριο της τιμής νομίζω ότι δεν πρεπει να μπαίνει πρώτο,προσωπικά το βάζω τελευταίο.Τι να κάνω κάτι φτηνό που είναι για πέταμα όταν μπορώ να πάρω κάτι ακριβότερο και καλύτερο;

Θα επαναλάβω...είστε ελεύθεροι να κάνετε ότι παρουσίαση θέλετε,σε οτιδήποτε μοντελιστικό έχετε αγοράσει αρκεί να γίνεται με σκοπό την ενημέρωση των μελών του φόρουμ.

Οσον αφορά το θέμα των 5 θα παρακαλέσω να μην ξανά αναφερθεί.Δεν γνωρίζετε και δεν σας απασχολεί να μάθετε....τελεία και παύλα.

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Age: 55
  • modelclub.gr
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:02:54 μμ »
Όχι, όχι, για πέταμα δεν είναι... Για τα 55 ευρώ που έδωσα για 2 αερογράφους αυτής της ποιότητας, είμαι πολύ ευχαριστημένος, γι αυτό και είπα τη γνώμη μου και τους πρότεινα.

Πάντως από χθες τους δοκιμάζω συνέχεια και (δεδομένης όπως είπα της μικρής μου εμπειρίας) είμαι ικανοποιημένος. Βέβαια, ξεκίνησα για έναν αντικαταστάτη του Badger 350 και με βάση αυτή την αρχική μου πρόθεση είμαι υπερ-ευχαριστημένος, αφού και οι 2 (WD 128 και WD 180) κάνουν πολλά περισσότερα πράγματα.

Αν πρέπει να συγκρίνω με τον IWATA HP-BC (σιφωνιού 0.30mm) που έχω, μπορώ να πω ότι ο WD 128 (σιφωνιού 0.35mm) είναι ελάχιστα υποδεέστερος (όσον αφορά τις δέσμες) αλλά αρκετά πιο χαμηλά σε ποιότητα κατασκευής και ο WD 180 (βαρύτητας 0.20mm και 0.30mm) είναι εφάμμιλος (0.30mm) και καλύτερος (0.20mm) όσον αφορά τις δέσμες και κοντά όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής.

Επαναλαμβάνω, ότι η σύγκριση γενικά δεν έχει νόημα, αφού δεν υποστηρίζω ότι οι VEDA είναι εφάμμιλοι των IWATA σε καμμιά περίπτωση και σε καμμιά έκδοση. Απλά πιστεύω ότι είναι value for money που λένε και στο χωριό μου. Βέβαια, ο χρόνος θα δείξει, αφού τον IWATA τον έχω 25 σχεδόν χρόνια...
Βαγγέλης

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 08:31:00 πμ »
  Λοιπον, καποια στιγμη ειπα να κανω και εγω τον " πονηρο " και να αγορασω ενα κινεζικο κλωνο,και οταν τον πηρα στα χερια μου αρχισα να χασκογελω...α ρε κοροιδα που εισαστε οσοι πληρωνετε για iwata και badger κλπ.....Ψεκαζω και το πρωτο μου μοντελο και ομολογω πως εβγαλε πολυ καλο αποτελεσμα και χασκογελουσα εις διπλουν...
Ε λοιπον εκει ξεκινησε η γλαροσουπα. Στο πρωτο καθαρισμα διαλυθηκαν ολα τα τσιμουχακια,στο δευτερο ξεφτισε ολο η βαφη του αερογραφου,και στο τριτο κοπηκε το σπειρωμα του μπεκ μεσα στις βολτες.....  :mrgreen:
Ξεπονηρεψα,αγορασα εναν badger και ησυχασα..Και οσους δεν εχετε 100+ για αερογραφο που να κανει τα παντα αλλα εχετε 40 για κινεζικο,δωστε αλλα 20 και αγοραστε ενα badger η ενα paasche και για τις λεπτοδουλειες που θελατε να κανετε free hand μπορειτε να καταφυγετε σε μια "παναρχαια" μεθοδο....το μασκαρισμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:33:59 μμ »
Το φτηνό κρέας οι σκύλοι το τρώνε !!!!!Ειναι κανόνας .... ::salut::


Αποσυνδεδεμένος orck

  • .
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 280
  • Age: 124
  • Τόπος: .
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 08:40:57 μμ »
  Λοιπον, καποια στιγμη ειπα να κανω και εγω τον " πονηρο " και να αγορασω ενα κινεζικο κλωνο,και οταν τον πηρα στα χερια μου αρχισα να χασκογελω...α ρε κοροιδα που εισαστε οσοι πληρωνετε για iwata και badger κλπ.....Ψεκαζω και το πρωτο μου μοντελο και ομολογω πως εβγαλε πολυ καλο αποτελεσμα και χασκογελουσα εις διπλουν...
Ε λοιπον εκει ξεκινησε η γλαροσουπα. Στο πρωτο καθαρισμα διαλυθηκαν ολα τα τσιμουχακια,στο δευτερο ξεφτισε ολο η βαφη του αερογραφου,και στο τριτο κοπηκε το σπειρωμα του μπεκ μεσα στις βολτες.....  :mrgreen:
Ξεπονηρεψα,αγορασα εναν badger και ησυχασα..Και οσους δεν εχετε 100+ για αερογραφο που να κανει τα παντα αλλα εχετε 40 για κινεζικο,δωστε αλλα 20 και αγοραστε ενα badger η ενα paasche και για τις λεπτοδουλειες που θελατε να κανετε free hand μπορειτε να καταφυγετε σε μια "παναρχαια" μεθοδο....το μασκαρισμα.

Πραγματικα με ενδιαφερει το θεμα.
Θα παρακαλουσα εαν θελετε να μετακινηθουν αυτα τα τελευταια μυνηματα που δεν εχουν σχεση με το θεμα του τιτλου σε αλλο πιο καταλληλο νημα.
Εχω τον πιο φτηνο κινεζικο, εχω βαψει, ειτε αεροπλανο ειτε ψακαζοντας σε φυλλο πλαστικου καμια 10αρια φορες. Σαν διαλυτικο-καθαριστικο χρησιμοποιω ειτε το Azax ειτε το Gunze Mr.Aqueos. Ακομη δεν εχω καποιο προβλημα. Τι διαλυτικο χρησιμοποιησες και σου διαλυσε τα τσιμουχακια;
Ο Badger η ο Pasche με 60€ δεν υπαρχει. Ενω ο κινεζικος των 20-25€ υπαρχει.
.

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 09:01:58 μμ »
 :wink:


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8214
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:38:47 πμ »
Άντε, πάμε πάλι από την αρχή... ήμαρτον πια με τους κινέζικους ::icon_hang::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:01:09 πμ »
Paashe millenium 42,25 € χωρίς μεταφορικά
Paashe VLS-202-S με δύο μύτες 51,85€.
Και μετά μου μιλάτε για κινέζικους  ::glossa:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:09:50 πμ »
Οχι, εγώ θέλω να το ξαναπάμε από την αρχή! ::glossa::

Ρε παιδιά, οι κινέζικοι είναι πάμφθηνοι αλλά έχουν και περιορισμούς. Επειδή έχω αγοράσει μερικούς, ΟΛΟΙ οι περιορισμοί αναφέρονται στις οδηγίες τους, πχ λένε πως είναι συμβατοί μόνο με water based colours, αν πάρω έναν τέτοιο και ψεκάσω νίτρο μάλλον θα τον τελειώσω, ίσως οριστικά. RTFM συνάδελφοι, και όποιος κατάλαβε.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:04:53 πμ »
Πραγματικα με ενδιαφερει το θεμα.
Θα παρακαλουσα εαν θελετε να μετακινηθουν αυτα τα τελευταια μυνηματα που δεν εχουν σχεση με το θεμα του τιτλου σε αλλο πιο καταλληλο νημα.
Εχω τον πιο φτηνο κινεζικο, εχω βαψει, ειτε αεροπλανο ειτε ψακαζοντας σε φυλλο πλαστικου καμια 10αρια φορες. Σαν διαλυτικο-καθαριστικο χρησιμοποιω ειτε το Azax ειτε το Gunze Mr.Aqueos. Ακομη δεν εχω καποιο προβλημα. Τι διαλυτικο χρησιμοποιησες και σου διαλυσε τα τσιμουχακια;
Ο Badger η ο Pasche με 60€ δεν υπαρχει. Ενω ο κινεζικος των 20-25€ υπαρχει.
 
Badger 105 patriot 62 ευρω με μεταφορικα...chicago airbrush supplies....
μολις ψεκασεις white spirit η για να μη το χοντρυνω με  νιτρο θα αλλαξεις αποψη....


Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:12:57 πμ »
αν δεν πιασεις στο χέρι σου επώνυμο καλο αερογραφο δεν θα καταλαβεις ποτε την διαφορά στο τι παραπάνω σου προσφέρει.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:16:28 πμ »
αν δεν πιασεις στο χέρι σου επώνυμο καλο αερογραφο δεν θα καταλαβεις ποτε την διαφορά στο τι παραπάνω σου προσφέρει.
+1...
Μην τα ξαναλέμε. Κι' εγώ με κινέζικο άρχισα αλλά από τότε που πήρα τον Iwata έχει πιάσει αράχνες.
Όταν θα αρχίσετε να σιχτιρίζετε σε κάθε καθάρισμα θα με καταλάβετε... :twisted: :mrgreen:
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος orck

  • .
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 280
  • Age: 124
  • Τόπος: .
Απ: Κατασκευαστες Αερογραφων
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 06:37:44 μμ »
Ποιος ειπε οτι θα ξεκινησει ξανα η "πολυ κουραστικη και βαρετη κουβεντα" σχετικα με τους κινεζικους αερογραφους; Εκανα μια συγκεκριμενη ερωτηση στον Ηρακλη γιατι πραγματικα μου φαινεται παραξενο εαν εχεις ενα εργαλειο που λεει για water based colors να πας και να ψεκασεις με νιτρο. Σας κουρασα και σημερα ::sorry::
.

Tags: