Αποστολέας Θέμα: EUROFIGHTER TYPHOON TWIN SEATER 1/72 REVELL  (Αναγνώστηκε 3591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: EUROFIGHTER TYPHOON TWIN SEATER 1/72 REVELL
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 10:39:54 μμ »
Νάσο εγώ στα είπα και στο καφέ!!!
Κακώς έμπλεξες με το κιτ αυτό,σε δυσκόλεψε αρκετά αλλά το αποτέλεσμα σε δικαίωσε!Μια χαρά το ''ίσιωσες'' το μοντελάκι!
Επίσης εγώ αυτό που βλέπω,έχοντας στο μυαλό μου τα πρώτα σου μοντέλα που πόσταρες, τότε στο μακρινό 2012-2013 δε θυμάμαι κιόλας... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, έχεις κάνει θεαματική άνοδο στην ποιότητα της δουλειάς σου!
Μπράβο Νάσο! ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
Spoiler (hover to show)
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: EUROFIGHTER TYPHOON TWIN SEATER 1/72 REVELL
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 06:35:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους παιδιά και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ως υπόστρωμα δεν έβαλα κάτι ιδιαίτερο. Κλασσικά γυαλιστερό βερνίκι w&n αραιωμένο σε αναλογία 2:1 με άζαξ. Στην συνέχεια λάδια που αραιώθηκαν με sansodor της ίδιας εταιρίας και μετά πάλι γυαλιστερό βερνίκι αφού τα άφησα να στεγνώσουν. Τελικό βερνίκι mat cote της humbrol αραιωμένο σε αναλογία 1:1 με ακρυλικό διαλυτικό 740 acryl normal της HB BODY.

ΥΓ. Μετά απο την εμπειρία του συγκεκριμένου κιτ θα έλεγα το εξής. Επειδή ο μοντελισμός για μένα είναι hobby πάνω από όλα και δεν διαθέτω πολύ χρόνο δυστυχώς σε καθημερινή βάση διότι δεν περισσεύει σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα να πληρώνω ένα κιτ ακριβά ακόμη και αν αργήσω να μαζέψω τα χρήματα η και αν είναι ακριβό πολύ για την κλίμακα αλλά κουμπώνει και φτιάχνεται από το να σπάνε τα νεύρα μου σε κιτ που ναι μεν είναι φθηνά η αποτελούν μοναδικές επιλογές ως θέματα αλλά για να συναρμολογηθούν και να δείξουν σωστά απαιτούν πατέντες προσευχές ευχέλαια κλπ.Να είστε όλοι καλά. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: EUROFIGHTER TYPHOON TWIN SEATER 1/72 REVELL
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 07:30:10 μμ »
 ::keep_mod::
Νομιζω οτι το εχεις , υπεροχο το εκανες!
Το φτιαχνω και εγω σε 1/48 και εχω πελαγωσει με τα χρωματα. Θα κανω και εγω το Γερμανικο. Tο radome με τι χρωμα το εκανες? οσο για το χρωμα του Α/Φ το πετυχες 100% ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ! θυμασαι τις αναλογιες? Μπραβο και παλι
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: EUROFIGHTER TYPHOON TWIN SEATER 1/72 REVELL
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 07:28:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Το radome βάφτηκε με gunze H-334. Για το υπόλοιπο χρώμα του Α/Φ έκανα μίξη το H-337  με το  H-11 σε αναλογία 1:1 και έξι σταγόνες H-25. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: EUROFIGHTER TYPHOON TWIN SEATER 1/72 REVELL
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 11:39:13 μμ »
 ::pc024:: εληφθει! ευχαριστω , να υποθεσω οτι οι σταγονες Η25 μπαινουν αναλογα με την ποσοτητα του υπολοιπου μιγματος χρωματων (Η337+Η11). Κοντα ειμαι παντως εγω ειχα αρχισει να δοκιμαζω με Η337 + 314 +45

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: EUROFIGHTER TYPHOON TWIN SEATER 1/72 REVELL
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 12:08:22 πμ »
Το εκανα εβαλα μαλλον πολυ γαλαζιο και βγηκε λιγο ανοιχτο αλλα δεν με πειραζει γιατι σκεφτομαι ή να ριξω απο πανω 337 απο αποσταση ή να το σκουρηνω λιγο λαο αφου διορθωσω καποιες ατελειες να το ξαναπερασω. Δευσμευομαι για φωτος δεν προλαβα να βγαλω... :roll:

Tags: