Αποστολέας Θέμα: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)  (Αναγνώστηκε 9438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HEL(las)

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1043
  • Τόπος: Σωμα στην Σαλονικη, μυαλο και καρδια στην Κομοτηνη
  • "ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΑΝΤΕΣ"
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 04:57:38 μμ »
Περιμενω να το δω τελειωμενο στην μνημη οσων εφυγαν σαν σημερα με το ΠΝ 21 , αλλα και για ολους αυτους που ειναι οι φυλακες αγγελοι στις θαλασσες μας..

Καταπληκτικη η ιστορια  ... Καλη συνεχεια   ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 05:13:17 μμ »
H κατασκευη ειναι αφιερωμενη εξ αρχης στους ηρωες... που εφυγαν αδικα... :(,Ελπιζω (παρα τα προβληματα με το κιτ...)να πανε ολα καλα.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 07:49:53 μμ »
Στο είχα πει οτι θέλει πολύ δουλειά Παναγιώτη :mrgreen:
Καλά το πας...προχώρα στο παρασύνθημα!!!
Τα υποπόδια δεξιά και αριστερά στις πόρτες νομίζω είναι λίγο εκτός κλίμακας, για τσέκαρε το. :wink: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 09:16:33 μμ »
Στο είχα πει οτι θέλει πολύ δουλειά Παναγιώτη :mrgreen:
Καλά το πας...προχώρα στο παρασύνθημα!!!
Τα υποπόδια δεξιά και αριστερά στις πόρτες νομίζω είναι λίγο εκτός κλίμακας, για τσέκαρε το. :wink: ::salut::

Πριν το ξεκινησω ειχα σχετικη αγνοια,μολις κολησα τα μερη της ατρακτου...''επηξα''διοτι καταλαβα τι με περιμενει!... :( ευτυχως βοηθανε πολυ οι φωτογραφιες του Νικου εκπληκτικες σε λεπτομεριες...! :wink:
ευχαριστω για την τονωση ηθικου ειναι απαραιτητη!! :wink:

η σκεψη μου ειναι στο hoist...καθως οπως βλεπω θα το φτιαξω απο την αρχη...!
Ναι εχεις δικιο alex ειναι εκτος τα υποποδια...μυνημα εληφθη!! :wink:

Ερωτηση,σκοπευω να βαλω τις 2 τορπιλες δεξια,αριστερα...το κιτ δινει πολυβολο και εναν πυραυλο..χωραει ακομα να το φορτωσω...??? :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 01:38:28 μμ »
Επεσε το πρωτο χερι βαψιμο και αναμενω να στεγνωσει....
οι εργασιες φυσικα συνεχιζονται...!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 07:12:11 μμ »
Οι φωτογραφίες που έχεις βάλει είναι σκοτεινές οπότε δεν βοηθάνε καθόλου να σου πώ αν είναι οκ το χρώμα.
2 τορπίλες Μκ 46 βάλε και είσαι εντάξει! :wink:
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 02:36:46 πμ »
Οι φωτογραφίες που έχεις βάλει είναι σκοτεινές οπότε δεν βοηθάνε καθόλου να σου πώ αν είναι οκ το χρώμα.
2 τορπίλες Μκ 46 βάλε και είσαι εντάξει! :wink:


fs 16099 ειναι, αλλα ημουν και μεταξυ fs 16081, οπως και να χει μικρη διαφορα πιστευω...

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 03:49:44 μμ »
H κατασκευη του ΠΝ21,βρισκετε σε εξελιξη,ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για την ωρα...οσο φυσικα μου το επετρεπουν το κιτ της Aeroplast και οι γνωσεις μου στα ελικοπτερα...(1η προσπαθεια σε ελικοπτερο η συγκεκριμενη),Αρχικο μου πλανο ηταν να μπει σε μια ξυλινη απλη βαση δεμενο με αλυσιδες,επειτα μου ηρθε η σκεψη να φτιαξω ελικοδρομιο! Σε κοντρα πλακε θαλασσης (διοτι μου αρεσε η υφη που εδινε για deck ελικοδρομιου...)αρχισα να σχεδιαζω το ελικοδρομιο με το χερι για δοκιμη και μου αρεσε οποτε το συνεχισα και το τελειωσα...Πιο πολυ ομως σαν πειραματικο το εφτιαξα (για μελλοντικη κατασκευη) γι αυτο τον λογο δεν το ‘’ψιρισα’’ ιδιαιτερα,ολο το βαρος το εριξα στο ελικοπτερο,το ελικοδρομιο ηρθε επειτα...πιο πολυ για να πειραματιστω... το πολυσυζητημενο hoist…τελικα το εφτιαξα εγω απο ριτινη με την 1η προσπαθεια... (ισως βγηκε λιγο πιο μεγαλο σε μεγεθος...αλλα δεν το πολυσκεφτομαι να το ακουμπησω προς ωρας...!) το ρανταρ ειναι το μαμισιο δεν το εχω κολησει απλα το εβαλα για την φωτογραφηση...κανω μια προσπαθεια με evergreen και στοκο να το φτιαξω σε μεγαλυτερη διαμετρο...διοτι αυτο του κιτ ειναι ελαφρως πιο μικρο σε διαμετρο...αν καταφερω να το φτιαξω καλως....εχει αρκετη δουλεια και προσπαθεια ακομα.... :wink:



Συνεχιζεται... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 05:04:40 μμ »
...αναρτω επισης και δυο φωτογραφιες με οτι θα περιεχει η βιτρινα... εκτος του ελικοπτερου και του ελικοδρομιου.... 8)

Αποσυνδεδεμένος Thunderbolt

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 06:05:52 πμ »
Συγχαρητήρια για την ιδέα και το εντυπωσιακότατο αποτέλεσμα. Αν μπορείς ψάξε για λεπτότερη αλυσίδα πρόσδεσης με πολύ πιο μικρούς κρίκους (γύρω στο 1 - 1,2mm - δύσκολο βέβαια και ολίγον... δαπανηρό). Δυνατό πάντως διόραμα. Μπράβο και καλά τελειώματα!

http://www.alamy.com/stock-photo-thessaloniki-greece-26th-oct-2013-an-ab212-asw-helicopter-on-board-62025425.html

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 10:26:54 πμ »
Ευχαριστω πολυ... :wink:


Θα μπορουσα να προσεξω πιο πολυ το ελικοδρομιο....πχ τα ρελια να τα φτιαξω οπως τα πραγματικα ανα τριαδες και να πεφτουν...για πιο πολυ ρεαλισμο...(ακομα και τα φωτα κατω στο deck ειναι μια πολυ καλη λεπτομερια που αξιζει...! 8)ειναι ομως χρονοβορα αρκετα..)αλλα οπως εγραψα πιο πανω.. εδωσα ολη την προσοχη στο ελικοπτερο,οι αλυσιδες ειναι απο το σετακι της trumpeter (το σετ δινει 2 διαστασεις 1.1mm-2mm και την πιο μικρη 0.8mm-1.5mm) εβαλα των μεγαλων διαστασεων θα δοκιμασω την πιο μικρη 0.8mm... σκεφτομαι να προσθεσω καποια decals  και 1-2 λεπτομερειες ακομα στο ελικοπτερο και καποιες ψιλοδιoρθωσεις στο deck του ελικοδρομιου και νομιζω θα ειμαστε ετοιμοι...:wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος boulba

  • LIVE TO FLY....FLY TO LIVE...
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 120
  • Age: 50
  • Τόπος: L.A.(Λεκανοπέδιο Αττικής)
  • πίνει , καπνίζει και κάνει θόρυβο!!!
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 11:24:26 πμ »
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 01:33:51 μμ »

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 07:03:49 μμ »
Παναγιώτη πολύ καλή προσπάθεια, μπράβο! ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
 ::arrowred::Πολύ σωστά επίσης επέλεξες να κάνεις την διαγράμμιση στο Ε/Δ μόνο ώρα 11!
 ::arrowred::Ο κύκλος είναι λίγο μικρός όντως αλλά μικρό το κακό.
 ::arrowred::Αν βρεις αλυσίδες εχμάνσεως λεπτότερες άλλαξε τις.
 ::arrowred::Το rescue hoist είναι λίγο εκτός κλίμακος αλλά μπράβο για την προσπάθεια κατασκευής του απο το μηδέν!
 ::arrowred::Οι πιτοτ του κιτ είναι για τα ανάθεμα..τελείως εκτός κλίμακας τώρα που τους βλέπω καλύτερα!
 ::arrowred:: Wash έκανες καθόλου :?:
Άντε καλά τελειώματα! ::salut::
 ::keep_mod::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 09:50:25 μμ »
Παναγιώτη πολύ καλή προσπάθεια, μπράβο! ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
 ::arrowred::Πολύ σωστά επίσης επέλεξες να κάνεις την διαγράμμιση στο Ε/Δ μόνο ώρα 11!
 ::arrowred::Ο κύκλος είναι λίγο μικρός όντως αλλά μικρό το κακό.
 ::arrowred::Αν βρεις αλυσίδες εχμάνσεως λεπτότερες άλλαξε τις.
 ::arrowred::Το rescue hoist είναι λίγο εκτός κλίμακος αλλά μπράβο για την προσπάθεια κατασκευής του απο το μηδέν!
 ::arrowred::Οι πιτοτ του κιτ είναι για τα ανάθεμα..τελείως εκτός κλίμακας τώρα που τους βλέπω καλύτερα!
 ::arrowred:: Wash έκανες καθόλου :?:
Άντε καλά τελειώματα! ::salut::
 ::keep_mod::


Ευχαριστω... ::salut::

Νομιζω εκεινη την εποχη ειχαν ολες διαγωνια γραμμη ελικοδρομιου...αλλα φυσικα δεν ειμαι σιγουρος ::eusa_whistle::

wash δεν εχω κανει θα κανω... :oops:   (μην νομιζεις οτι εχει και πολλες γραμμωσεις το κιτ...απλα για να πω οτι εκανα wash θα κανω... 8) )

Αλυσιδες θα δοκιμασω της trumpeter τις πιο λεπτες που εχει το σετ... :wink:

το πιτοτ  τι ειναι???... :D  αλλα για το αναθεμα θα ειναι σιγουρα...! (οπως σχεδον ολο το κιτ...στην αρχη με ειχε αγανακτησει... :( :( )

απο την στιγμη που ειδα οτι δεν περιεχει το κιτ hoist....ημουν ετοιμος να το πεταξω! το παλεψα ομως τιμης ενεκεν..... :wink: ::salut::   ( αλλιως  δεν θα ειχα ασχοληθει...)

Αν το ηξερα θα ειχα παρει το Italeri...το μονο σιγουρο ειναι οτι εμαθα απο ολο αυτο και συμπαθησα πολυ τα ελικοπτερα...! στο μελλον υπαρχει και ΠΝ28.... 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 10:49:13 μμ »
φτιαχτηκε και η βαση πανω απ τον κυβερνητη,προσθεσα και το συρματοσχοινο-κεραια και τα πτερυγια στην ουρα οπως επισης μερικες λεπτομεριες ακομα,ασταρωσα να δω που βρισκομαι...και συνεχιζουμε...


Ωραίο είναι....

Το συρματόσχοινο τι είναι? Μήπως έπρεπε να το βάλεις στο τέλος? Με τα χρώματα μάλλον θα παχύνει πολύ και θα είναι εκτός κλίμακας νομίζω...
μήπως να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις στο τέλος?

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 10:59:32 μμ »
...το συρματοσχοινο ειναι η κεραια....την  ειχα βαλει για την φωτογραφηση....πριν βαψω το βασικο...την ειχα βγαλει και την εβαλα επειτα...δες πανω στις φωτογραφιες απο την αριστερη μερια... :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 11:08:03 μμ »
οπως επισης και τους πλωτηρες...τους εβαλα-εβαψα ξεχωριστα στο τελος...η φωτογραφια με το ασταρι απλως τα ειχα βαλει για την φωτογραφηση...



alex,αν οι πιτοτ ειναι οι κεραιες μπροστα  στις μπαταριες...εχω βαλει καπακια...γι αυτο δεν φαινοντε οι μυτες....θα μπει και σημανση remove before flight.... :wink:





Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 12:07:37 πμ »
οπως επισης και τους πλωτηρες...τους εβαλα-εβαψα ξεχωριστα στο τελος...η φωτογραφια με το ασταρι απλως τα ειχα βαλει για την φωτογραφηση...



alex,αν οι πιτοτ ειναι οι κεραιες μπροστα  στις μπαταριες...εχω βαλει καπακια...γι αυτο δεν φαινοντε οι μυτες....θα μπει και σημανση remove before flight.... :wink:


Οι σωλήνες pitot-αυτα που είναι μπροστά στο nose - δεν είναι κεραίες... Από εκεί περνάει ο αέρας και έχουμε ένδειξη σε όργανα στο κοκπιτ όπως airspeed, vertical speed.. κτλ
Το συρματοσχοινο λογικά θα εννοείς την HF antenna.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 01:18:12 πμ »
Την κεραια την ξερω.... 8)
Στους pitot... μπροστα  εχω βαλει καπακια....ισως να θελουν λιγο να τα κοντυνω....  8)
Παντως απο εκει που δεν ηξερα και πολλά απο ελικοπτερα με ολες τις πληροφοριες σε λιγο θα μαθω να πιλοταρω....!! ::salut:: ::laia::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 10:32:18 πμ »
Την κεραια την ξερω.... 8)
Στους pitot... μπροστα  εχω βαλει καπακια....ισως να θελουν λιγο να τα κοντυνω....  8)
Παντως απο εκει που δεν ηξερα και πολλά απο ελικοπτερα με ολες τις πληροφοριες σε λιγο θα μαθω να πιλοταρω....!! ::salut:: ::laia::
Ναι, ίσως λίγο κοντεμα θα ήταν καλή λύση, βέβαια μην σε πάρω και στο λαιμό μου γιατί πολλά πράγματα στις φώτο αρκετές φορές ξεγελούν το μάτι.
Μπορεί να φταίει και το καπάκι και τους κάνει να φαίνονται εκτός κλίμακας.
Τι υλικό χρησιμοποιησες για τα καπάκια;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 10:53:46 πμ »
Τα καπακια ειναι αλουμινοχαρτο τα εκανα ρολα σε βελονα να παρουν σχημα...τα εβαψα και παραλληλα το χρωμα τα σκλυρηνε και λιγο...αν θελω φυσικα τα βγαζω,"φορετα" ειναι...σκεφτομαι και για πισω στις εξατμισεις να βαλω καλυμα μιας και το ελικοπτερο ειναι δεμενο....

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 11:17:51 πμ »
Για τα καπάκια μπορείς να βάλεις λίγο μασκολ με λεπτό πινελάκι γύρω γύρω απο τον πιτοτ και μόλις στεγνώσει το βάφεις κόκκινο...εγώ έτσι έκανα στο Seahawk που έφτιαξα...
Αλλά πρόσεξε την ποσότητα που θα βάλεις,ίσα-ίσα ενα λεπτό στρώμα για αυτή την κλίμακα! :wink: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 22, 2018, 01:18:34 μμ »
 ::salut:: Παναγιωτη ωραια η δουλεια σου και το ...γραψιμο σου επισης Θα σου γραψω κι εγω μια εμπειρια απο αυτες που σημαδευουν την ζωη σου.

" Καλοκαιράκι στην Τριπολη στην 124 ΠΒΕ Επόπτης Πτερυγας εκεινο το βραδυ. Καθομασταν στην Λ αξκων μετα το βραδυνο φαγητο και ετοιμαζομασταν για τους τυπικους ελεγχους της βραδυνης φρουρας. Ξαφνικα ακουγεται ενας πυροβολισμος . Τιναχτηκαμε σαν ελατηρια και τρεξαμε προς τη μερια που ακουστηκε. Πλησιαζοντας το οπλουργειο βλεπω συνωστισμο. Ενας κειτεται στο κρεββατι με αιματα λιγο πιο πανω στο μερος της καρδιας, Νεκρα ο γιατρος ειδοποιηθηκε και πεφτει με τα μουτρα να δωσει τις πρωτεσ βοηθειες. Το ασθενοφορο ετοιμο για να τον μεταφερει στο στρατιωτικο νοσοκομειο του Παναρκαδικου. Ο Δκτης φτανει με εκδηλα τα σημαδια ανησυχιας στο προσωπο του Τι εγινε ρωτα. Ενας απο τους οπλουργους χεσμενος στην κυριολεξια και με τρεμαμενη φωνη του λεει, Κυριε Δκτα παιζαμε ρωσικη ρουλετα με το περιστροφο (Smith Wesson 0,38) , ο ταδε εβαλε τη σφαιρα μεσα και απο κακο υπολογισμο πως γυρνα ο μυλος το οπλο πυροβολησε και βρηκε τον ταδε στο στηθος. Οπλουργοι και κανετε μαλακιες μαλακισμενα μη σας γαμησω ψελισε με σφιγμενο το στομα και μεσα στα νευρα του ο Δκτης. Ο γιατρος τελειωσε και το ασθενοφορο σφαιρα τον μεταφερει στο νιοσοκομειο. Εκει οι γιατροι πεφτουν με τα μουτρα. Η σφαιρα περασε διπλα απο την καρδια και σφηνωθηκε στην δεξια πλερα στα μαλακα της πλατης κατω απο τον θωρακα. Το νοσοκομειο ειδοποιει για μεταφορα στο 251 ΓΝΑ. Ενημερωνεται ο αρχηγος για να ερθει ελικοπτερο να τον παραλαβει Τα 205 της ΠΑ δεν εχουν ρανταρ για βραδυνη πτηση. Το αεροδρομιο της Τριπολης δεν εχει φωτισμο προσγειωσης για το βραδυ, Βγαζουμε τις goose lamps με φωτιστικο πετρελαιο τις αναβουμε, συγχρονως επιστρατευεται το καλυτερο πληρωμα και ο Μοιραρχος της μοιρας ελικοπτερων η Παρνηθα του δινει οδηγιες  και το ελικοπτερο φτανει .  Το προσγειωνουμε. Κατεβαινει ο χειριστης και μας λεει οτι το ελικοπτερο σημερα  βγηκε απο επιθεωρηση και δεν εχει τις βοηθητικες δεξαμενες και θα χρειαστει καυσιμο. Τωρα τι κανουμε; το αεροδρομιο εχει καυσιμο σε βαρελια. Τα φερνουμε , Τα αφηνουμε μιση ωρα να καθισει τυχον νερο στον πατο, αρχιζουμε με φορητη αντλια να γεμιζουμε το ελικοπτερο, Μιση ωρα για να κατακαθισει και παλι τυχον νερο στη δεξαμενη, αποστραγγιση δεξαμενων για να βγει τυχον νερο απο κατω απο το ελικοπτερο , μολις τελειωσαμε εφτασε και το ασθενοφορο με τον τραυματια τον φορτωσαμε για 251 ΓΝΑ. Τελικα σωθηκε το παιδι . Εκεινο το βραδυ τα ειδαμε ολα



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος Veteran_Sailor

  • 29/11/2002
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 188
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: AGUSTA-BELL 212 ΠΝ (1/72)
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 22, 2018, 10:36:32 μμ »
Πραγματικα απιστευτη ιστορια κυριε Νικο...!

Tags: