Αποστολέας Θέμα: SH-60 B HOBBYBOSS 1/72 with Hasegawa decals  (Αναγνώστηκε 1383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Petros Kuwait

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 51
  • Τόπος: KUWAIT
  • modelclub.gr
SH-60 B HOBBYBOSS 1/72 with Hasegawa decals
« στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 08:20:12 μμ »
Φίλοι μοντελιστές θα μοιραστώ μία κατασκευή που δουλεύω τώρα, το καλό seahawk Hobbyboss 1/72 με τα σήματα απο το αντίστοιχο μέτριο κιτ της Hasegawa.
H Hobbyboss δίνει πού καλή καμπίνα με οροφή, καθίσματα, σταθμό εργασίας για τους ηχοσημαντηρες και το ραντάρ, sonobuys αλλά δεν δίνει σε τίποτα,ούτε ανάγλυφα ούτε σε χαλκομανία τη κεντρική κονσόλα.
Δεν πειράζει αφού έχω περίσσευμά απο της Hasegawa.
Τα εντυπωσιακά σήματα είναι της HSL-51 Warloards του 2007 που σταθμεύσει στη βάση Atsugi, Ayase City, Kanagawa Prefecture, Honshū Ιαπωνία και απεικονίζει το ηφαίστειο Fuji με τον αυτοκρατορικό ανατέλλοντα ήλιο και ένα σαμουράι στο κάθετο σταθερό.

Αποφάσισα να κρατήσω μόνο το ηφαίστειο και να βάψω τον ανατέλλοντα ήλιο.
Πρώτα ψέκασα με Η316 FS17875 white και μετά το μασκάρισμα με κόκκινο Η3.
Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο απο τα σήματα.




[U
RL=http://www.mchost.gr/v/17497][/URL]







Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SH-60 B HOBBYBOSS 1/72 with Hasegawa decals
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 08:38:09 μμ »
Καθόλου άσχημα και μπράβο για την υπομονή σου με το μασκάρισμα! Το κιτ είναι πολύ καλό για να μην σου πω το καλύτερο στη κλίμακα αυτή και βγαίνει και ελληνικό με το κατάλληλο σετάκι μετατροπής!
Το κόκκινο έχω ενδοιασμούς αν ήθελε άλλο ένα χεράκι ακόμη αλλά μπορεί να ξεγελάει και η φωτό λόγω φωτισμού :wink: ::salut::
Spoiler (hover to show)
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Petros Kuwait

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 51
  • Τόπος: KUWAIT
  • modelclub.gr
Απ: SH-60 B HOBBYBOSS 1/72 with Hasegawa decals
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 10:49:11 μμ »
Καθόλου άσχημα και μπράβο για την υπομονή σου με το μασκάρισμα! Το κιτ είναι πολύ καλό για να μην σου πω το καλύτερο στη κλίμακα αυτή και βγαίνει και ελληνικό με το κατάλληλο σετάκι μετατροπής!
Το κόκκινο έχω ενδοιασμούς αν ήθελε άλλο ένα χεράκι ακόμη αλλά μπορεί να ξεγελάει και η φωτό λόγω φωτισμού :wink: ::salut::
Spoiler (hover to show)
Έχω κάνει ελληνικό της hasegawa,  όταν το αγόρασα δεν υπήρχε το hobbyboss,  θα ανεβάσω φώτο αργότερα.
Το κόκκινο είναι οκ,  μη ξεχνάς ότι θα κάνω και φθορές,  οπότε μετά στο blending θα δέσει.
Βασικά έχω όλη τη σειρά της hobbyboss και έχουν όλα το ίδιο πρόβλημα,  καθόλου σήματα για τη κεντρική κονσόλα και καθόλου χρώματα για το εσωτερικό στις οδηγίες η παραλλαγή είναι λάθος αλλά από πριτσινομα και το εσωτερικό είναι πολύ καλό

Tags: