Αποστολέας Θέμα: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)  (Αναγνώστηκε 3000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« στις: Αύγουστος 29, 2017, 11:52:38 πμ »
Με τις εταιρίες να παράγουν ότι βλακεία πέρασε από το μυαλό των Γερμανών, η Dragon έβγαλε (σε λάθος κλίμακα όμως  ::glossa::) το κιτ αυτό:


Αν και δεν φτιάχτηκε ποτέ αυτό το εξάμβλωμα, θεώρησα ότι θα είναι μια ιδιότυπη προσθήκη στη συλλογή των 4αριών μου, κυρίως λόγω της ελευθερίας που έδινε στο βάψιμο.

Το πήγμα και η ανάρτηση είναι από το εξαιρετικό κιτ της Revell, ενώ ο πύργος από το αντίστοιχο της Hasegawa. Στον πύργο έγιναν κάποιες βελτιώσεις (άνοιγμα περισκοπίων, προσθήκη μικρής θυρίδας πίσω, προσθήκη "φρυδιού" στη μεγάλη θυρίδα πίσω, μπουλόνια, κλπ). Το δυσκολότερο σημείο (στο οποίο η δουλειά που έγινε δεν φαίνεται  :evil:), είναι το "κεντράρισμα" του πύργου (ο πύργος του κοινού 4αριού είναι έκκεντρος). Η παραλλαγή είναι (σχεδόν) τελείως υποθετική, αλλά διάβασα ότι (θα) έπαιζε αν συνεχιζόταν ο πόλεμος  ::dontknow:: Το πρασινάκι είναι της ΑΚ (από το σετ των ύστερων γερμανικών - ευγενική προσφορά του Pz-Panos  ::salut::), ενώ το καφέ είναι της Gunze (Mahogany Brown). Με τη φωτογράφιση διαπίστωσα ότι δεν έχω βάλει το πολυβόλο στο πήγμα και δεν έχω βάψει την κορυφή του μάκτρου - θα επάνορθώσω σύντομα....

Ελπίζω να σας αρέσει.... Σχόλια και σχολιανά, καλοδεχούμενα!!!!! ::salut::



ΔΚ



Αποσυνδεδεμένος STEINER

  • ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 410
  • Τόπος: BUGATSUANA
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:45:11 μμ »
συγχαρητήρια για μια ακόμη όμορφη κατασκευή, για να κρατάμε όμως τις ριβετκαουντερικές παραδόσεις, (αν και έκανα απεξάρτηση, έχω κρίσεις κατά καιρούς) , θα εντοπίσω πως οι μπροστινές προεκτάσεις του πήγματος για τη ρυμούλκηση επαναλαμβάνονται και στο πίσω μέρος στα final J  και έτσι δεν πρέπει να υπάρχουν οι δυο "γάντζοι" μεταξύ φτερών και εξατμίσεων,  ::bioliicon:: ::sofos11::  αλλά παρόμοιες προεκτάσεις. Τώρα πάω να πάρω το χάπι μου να επανέλθω ::mastigoma:: :wink: ::salut:: ::salut:: ::salut::
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:58:49 μμ »
....... τις ριβετκαουντερικές παραδόσεις, (αν και έκανα απεξάρτηση, έχω κρίσεις κατά καιρούς).......

 ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
Νασαι καλά ρε Θόδωρε, με έκανες και γέλασα σε μια πολύ δύσκολη φάση μου..... Για ρίξε καμμιά φωτογραφία μπας και το διορθώσω.....

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος STEINER

  • ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 410
  • Τόπος: BUGATSUANA
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2017, 01:35:33 μμ »
 οι φωτογραφίες εποχής είναι σπάνιες και όχι πάντα καθαρές, εδώ απευθείας όπως το δίνει η ντράγκον:



ελπίζω να βοήθησα με αυτό, ::salut:: ::salut:: ::salut::
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2017, 01:54:33 μμ »
Θόδωρε, ότι και να του δείξεις, πάλι λάθος θα το κάνει! :twisted: :twisted: :twisted:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2017, 02:52:28 μμ »


Αλέξη εσύ???????  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Θόδωρε αν μπορούσες και μια από το πίσω μέρος του Dragon, να δω τι θα πρέπει να κόψω......

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος STEINER

  • ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 410
  • Τόπος: BUGATSUANA
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2017, 08:13:51 μμ »
όπως βλέπεις είναι απλό, φεύγουν οι γάντζοι με τα τριγωνάκια και στη θέση τους μπαίνουν οι προεκτάσεις του πήγματος με μια τρύπα, γεγονός πασίγνωστο στο 0,0000000000000000000000000001% του γενικού πληθυσμού και στο 1% των βλαμμένων (καλή ώρα) ::book:: ::cofee_proi:: ::sofos11::






ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2017, 12:54:06 πμ »
Μιλάμε για τρελλό ζώον!!!!!!!!!! Τι ρωτάω ο μα@%&ας, αφού το έχω ήδη κάνει στο Ausf J..... :roll: :roll: :roll: Ζώον παιδί μου ζώον - δε τα 'παμε????

Πάντως σε ευχαριστώ για τον κόπο σου με τις (νέες) φωτό  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:03:59 πμ »
Φωτό δεν βλέπω Δημήτρη.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2017, 02:19:49 μμ »
Τι εννοείς Κώστα??? Εγώ τις βλέπω κανονικά.... Ωστόσο, επειδή τις ανέβασα (και αυτές) με το MC Host, τηρώ μια επιφύλαξη: χτες, δεν μου εμφάνιζε τις φωτογραφίες (μου) σε αυτό:http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,32897.0.html, ενώ σήμερα τις βλέπω κανονικά  :roll: :roll:

Τέλος πάντων, έκανα και τη διόρθωση που (ορθότατα) επισήμανε ο αγαπητός Steiner  ::salut:: Στις δύο επόμενες φωτό, έχω συγκεντρώσει τις αλλαγές που έκανα, προκειμένου να γίνει λίιιιιιιιιιιγο πιο λεπτομερές και πειστικό:


Και οι νέες φωτό, με το διορθωμένο πλέον άρμα:



 ::salut::
ΔΚ



Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:08:05 μμ »
.......
Τέλος πάντων, έκανα και τη διόρθωση που (ορθότατα) επισήμανε ο αγαπητός Steiner  ::salut:: Στις δύο επόμενες φωτό, έχω συγκεντρώσει τις αλλαγές που έκανα, προκειμένου να γίνει λίιιιιιιιιιιγο πιο λεπτομερές και πειστικό:

......

μάλιστα ....
και φωτό με μπάουρμπόηντ ....
τίπότε άλλο πιο κσσσζιπασζμένο θα ανεβάσετε ? κάτι πχιό ιουροσαύριο ?

 :mrgreen:
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:33:07 μμ »
Κατ' αρχήν, δεν είναι powerpoint αλλά paint (όχι ότι περίμενα να το ξέρεις). Θα έπρεπε ωστόσο να ξέρεις (το έχω πει τουλάχιστον 3 φορές μέχρι τώρα εγώ, το έχει πει άλλες τόσες και ο.... ακατανόμαστος), ότι η γεωλογική περίοδος, λέγεται ΙΟΥΣΑΥΡΙΑ και όχι ΙουΡΟσαύρια ::sprechende_015:: Όπως άλλωστε έχουμε ξαναπεί, λέγεται ΙΟΥΣΑΥΡΙΑ, διότι τότε στη Γη υπήρχαν μόνο ΙΟΙ και ΣΑΥΡΕΣ. Ωραία εποχή!!!!! Δεν υπήρχαν πυροβόλα όπλα και επομένως ούτε και ΒΛΗΜΑΤΑ και είμασταν ήσυχοι!!!!!!!!!!!!  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:21:51 μμ »
Πολύ μου αρέσει το υβρίδιο.  ::thumbleft:: Τα σειρητοπαρασημοδιάσημα της φιγούρας θα ήταν καλύτερα να τα έβαφες με ένα πολύ ανοιχτό γαλάζιο (σχεδόν λευκό) αντί για μεταλλικό για να πετύχει το εφέ της κλίμακας. :wink: Αλήθεια τώρα,το IVαρι στις μακρύκανες εκδόσεις του είχε ήδη επιβαρυμένη ανάρτηση,μ'αυτό το πύργο-ντούκι πως θα έστριβε;  :|

Αποσυνδεδεμένος STEINER

  • ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 410
  • Τόπος: BUGATSUANA
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:58:52 μμ »
Αλήθεια τώρα,το IVαρι στις μακρύκανες εκδόσεις του είχε ήδη επιβαρυμένη ανάρτηση,μ'αυτό το πύργο-ντούκι πως θα έστριβε;  :|

το είχαν προβλέψει βεβαίως-βεβαίως με την χρήση μασίφ εδαφιαίων , όχι παίζουμε



καιιιι, τώρα που ανοίξαμε την κουβέντα, κύριε Δημήτρη μας, μήπως θα ήταν καλό να άνοιγες και δυο τρύπες εκατέρωθεν του πυροβόλου για  σκοπευτικό και συζυγές?  .....  (ελπίζω να μη με διακτινίσεις απο το φόρουμ :oops:) ::salut:: ::salut:: ::salut::

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:38:26 μμ »
το είχαν προβλέψει βεβαίως-βεβαίως με την χρήση μασίφ εδαφιαίων , όχι παίζουμε

Σαν το Jagdpanzer L/70 και λοιπές late panzerικές δυνάμεις  :D Θα ήθελα να δώ πάντως με τι ρυθμό θα έστρεφε ο πύργος χωρίς ηλεκτρικό σύστημα περιστροφής  ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2017, 11:42:29 μμ »
Μέχρι το πρωί, μόνο οι φωτό του Θεόδωρου φαίνονταν.
Τώρα εμφανίστηκαν μια χαρά. Ωραία μετατροπή και βάψιμο.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2017, 12:06:17 πμ »
το είχαν προβλέψει βεβαίως-βεβαίως με την χρήση μασίφ εδαφιαίων , όχι παίζουμε



καιιιι, τώρα που ανοίξαμε την κουβέντα, κύριε Δημήτρη μας, μήπως θα ήταν καλό να άνοιγες και δυο τρύπες εκατέρωθεν του πυροβόλου για  σκοπευτικό και συζυγές?  .....  (ελπίζω να μη με διακτινίσεις απο το φόρουμ :oops:) ::salut:: ::salut:: ::salut::

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να βάλω ολομεταλλικές ρόδες μπροστά (έχω στο στοκ), αλλά αφού είχα βάλει και κολλήσει τις ερπύστριες... Όσο για τις τρύπες, να τις ανοίξω, αλλά: α) δεν ξέρω που διάβολο είχε το συζυγές (αν είχε) και β) υποθέτω ότι τα σκοπευτικά, ήταν στις δύο "φούσκες" εκατέρωθεν του πύργου (όπου έχω ήδη ανοίξει τρύπες)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος STEINER

  • ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 410
  • Τόπος: BUGATSUANA
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2017, 10:51:49 πμ »
είχε, είχε το ρημάδι, δες την ντράγκον και πράξε τα δέοντα

τελυταία φορά, δεν θα το ξανακάνω :lol:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2017, 01:41:54 μμ »
Εντάξει: το 'χουμε!!!!! Και μην κολώνεις..... Να το ξανακάνεις αν χρειάζεται!!!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2017, 01:52:17 μμ »
Βρήκα και αυτή τη φωτογραφία:



Από ότι φαίνεται άνοιγμα υπάρχει μόνο δεξιά του πυροβόλου (μάλλον για το συζυγές). Οπότε θα πρέπει η σκόπευση να γινόταν από τα στερεοσκόπια (ρρρρρρρρούφα Dragon)!!!!!!!!!!  :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 31, 2017, 03:22:06 μμ »
Καλησπέρα.
 Απ' ό,τι φαίνεται το άνοιγμα για την σκοπευτική διόπτρα, αλλά και για την περισκοπική, υπάρχει μόνο στο πρώτο πρωτότυπο, του Αυγούστου 1944.

Στο δεύτερο πρωτότυπο, τον Ιανουάριο του '45, μένει μόνον η περισκοπική και φυσικά η στερεοσκοπική συμπίπτοντος ειδώλου ( νομίζω ότι η Zeis δεν είχε τελειώσει την εξέλιξη ).


Στους πύργους παραγωγής δεν φαίνεται να υπάρχει η οπή αυτή στο αριστερό πλάι του πυροβόλου. Ο πύργος κατωτέρω φαίνεται έτοιμος για τοποθέτηση. Είναι βαμμένος.


Στον μοναδικό υπάρχοντα πύργο, στο Μουσείο του Μπόβινγκτον, δεν φαίνεται οπή αριστερά του πυροβόλου.


Στο πύργο που πήγε στο Αμπερντήν, στις ΗΠΑ, και πλέον δεν υπάρχει πιά, φαίνεται αντιθέτως οπή για σκοπευτική διόπτρα, αλλά όχι για περισκοπική. Οπωσδήποτε η ύπαρξη 2 σκοπευτικών διοπτρών, σε συνδυασμό με το αποστασιόμετρο, είναι περιττή.


΄Αρα ο Dimitris φαίνεται να έχει δίκιο. Ο Δράκος φαίνεται να στηρίχθηκε στις φώτο του 1ου πρωτοτύπου.
Για την τοποθέτηση του πάντως του schmalturm στο panzer IV... Πύργος βάρους 7,5 τόννων στο P IV ;;
Μια μικρή λεπτομέρεια. Η σειρά παραγωγής του MG 34 ( με το MG 34 Panzerlauf ειδικά για άρματα ) είχε κλείσει και τα τελευταία γερμανικά άρματα έφεραν MG 42. Ενώ όμως στο MG 34 έστρεφες τον κορμό του όπλου και άλλαζες την κάννη, το MG 42 χρειάζεται περισσότερο χώρο στα πλάγια.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 31, 2017, 06:34:47 μμ »
Ωραία.... Μάλλον λύθηκε το θέμα της αριστερής τρύπας - δεν θα την κάνω.... Σχετικά με το βάρος, προφανώς έχεις δίκιο (οι πύργοι φτιάχτηκαν άλλωστε για τους Πάνθηρες = 2πλάσιο βάρος από το 4άρι). Προφανώς είναι και ο λόγος που δεν φτιάχτηκε ποτέ το τέρας αυτό. Τώρα γιατί το έφτιαξα εγώ???? Το γράφω στο εισαγωγικό ποστ!!!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος STEINER

  • ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 410
  • Τόπος: BUGATSUANA
Απ: PzKw IV Ausf J, mit Panther Ausf F turm (1/72)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 02:05:06 μμ »
μπορείς άνετα  να την παραλείψεις την οπή για το σκοπευτικό Δημήτρη, έτσι θα ήταν ΑΝ έμπαινε σε παραγωγή, πάντως  δεν  την βλέπουμε ΜΟΝΟ στο πρωτότυπο, ήδη ο φίλος 1st Guards Tank Brigade μας πόσταρε 2  διαφορετικούς  πύργους, δε χρειάζεται να υποδείξω τις διαφορές, είναι πασιφανείς, αλλά και στο δεύτερο πρωτότυπο αν προσέξει κανείς η οπή είναι ταπωμένη (το επιβεβαιώνει και η βιβλιογραφία) ::salut:: ::salut:: ::salut::
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Tags: