Αποστολέας Θέμα: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ  (Αναγνώστηκε 27034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 09:01:34 πμ »
Καθώς ο εκτελωνισμός είναι μια ιδιωτική υπηρεσία που παρέχεται από τα ΕΛΤΑ, αλλά τα ΕΛΤΑ είναι κρατικά, θα μπορούσε να γίνει καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή ή στο Συνήγορο του Πολίτη (λόγω της διπλής ιδιωτικής και κρατικής ιδιότητας) για να τα υποχρεώσει να καταργήσουν ή να μειώσουν αυτήν την ελάχιστη χρέωση εκτελωνισμού.
Τα ΕΛΤΑ θεωρούν ότι προσφέρουν ανταγωνιστική υπηρεσία εκτελωνισμού και εναλλακτικά έχεις τη δυνατότητα στο πλαίσιο της ελεύθερης αγοράς να το εκτελωνίσεις με άλλον εκτελωνιστή (βεβαίως θα πρέπει να πληρώσεις στα ΕΛΤΑ "τέλος παράδοσης σε εκτελωνιστή παραλήπτη") ή να το εκτελωνίσεις μόνος σου. Φυσικά δεν συμφέρει όλη αυτή η διαδικασία ούτε οικονομικά ούτε από χρόνο και ταλαιπωρία.
Βεβαίως τόσο τα ΕΛΤΑ όσο και τα ιδιωτικά ταχυδρομεία έχουν κατακλυστεί από τις παραγγελίες ηλεκτρονικού εμπορίου (δέματα έναντι επιστολών) και δεν τους πειράζει να χάσουν δουλειές λόγω υπερβολικών χρεώσεων. Γιατί για να αυξήσουν το δυναμικό τους χρειάζεται μεγάλη επένδυση σε προσωπικό, οχήματα και χώρους διαλογής και αποθήκευσης.
Ενδεικτικά δύο δημοσιεύματα:https://www.iefimerida.gr/news/339942/apokleistiko-tritokosmiki-katastasi-sta-elta-os-20-meres-kathysterei-i-dianomi-eikones
https://www.kathimerini.gr/1061936/article/epikairothta/ellada/trexoyn-kai-den-ftanoyn-oi-koyrier

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 01:46:39 μμ »
Δεν είναι τα ΕΛΤΑ που επιβάλουν τον δασμό άλλα το τελωνείο...🤔

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 14, 2020, 11:15:25 μμ »
Ευχάριστη εξέλιξη, φαίνεται ότι τα ΕΛΤΑ θα ακυρώσουν τη χρέωση στα δέματα που περνούν τελωνείο αλλά τελικά δεν υπόκεινται σε δασμούς.
https://techmaniacs.gr/to-kataferame-oloi-mazi-den-tha-epivlithei-telika-to-charatsi-ton-15-eyro-apo-ta-elta/Βέβαια αν δεν δω την τελική ανακοίνωση δεν πιστεύω τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 07:54:28 πμ »
 Έχουμε και αλλαγή στις τιμές των απλών δεμάτων(προς τα πάνω φυσικά!) :evil:
από τη Δευτέρα 3 Μαρτίου 2020
https://metabook.gr/blog/allagh-timokatalogoy-twn-elta-66

Με τις υγείες μας!

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 01, 2020, 01:10:57 μμ »

Με τις υγείες μας!

Μόλις το ῾πλήρωσα῾ και γώ ακριβά αυτό το με τις υγείες μας ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Περίμενα ανταλλακτικά για τον αερογράφο μου από Αμερική καθαρής αξίας - και εννοώ μόνο η αγορά όχι και τα ταχυδρομικά που με χρέωσε το κατάστημα για να μου τα στείλει - 39 ευρώ καί μου βάλανε για τον εκτελωνισμό (φόροι και τέλη) 31 ευρώ!!!

Οπότε, κοιτάτε πρώτα από τα εδώ καταστήματα αν μπορούν να σας εξυπηρετήσουν ή αν επικοινωνήσετε με κατάστηματα εντος ΕΕ ψάξτε το μην σας έρθει νταμπλάς (όπως λόγου χάρη εμένα!) και σας ζητούν εκτελωνισμό!!!

Πάντως, αυτή είναι η πρώτη φορά που μου έρχεται δέμα από Αμερική ίδιας αξίας και χρειάζεται να πληρώσω εκτελωνισμό.


There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 01, 2020, 01:34:47 μμ »
Σημασία των καιρών... ξηλώνεται η παγκοσμιοποίηση...

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 01, 2020, 01:46:53 μμ »
Οτι είναι πάνω απο 22 ευρώ αν θυμάμαι καλά ( αξία προιόντων και μεταφορικά ) πληρώνει ΦΠΑ 24% και τέλη εκτελωνισμού 15 ευρώ . Για δέμα με συνολική αξία πάνω απο 150 ευρώ επιπλέον πληρώνει και δασμούς . Δέν ξέρω να έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία γιατί   Απο την εμπειρία μου τα παραπάνω ισχύουν !!!!

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 01, 2020, 01:49:21 μμ »
Off topic - Αν πήγες είναι για Badger τα ανταλλακτικά, καλύτερα να ψάχνεις στο Barwell ή στο Superhobby της Πολωνίας.
Μετά το κλείσιμο του Καλφάκη έχουμε θέμα δυστυχώς....

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 01, 2020, 02:06:42 μμ »
Off topic - Αν πήγες είναι για Badger τα ανταλλακτικά, καλύτερα να ψάχνεις στο Barwell ή στο Superhobby της Πολωνίας.
Μετά το κλείσιμο του Καλφάκη έχουμε θέμα δυστυχώς....

Δυστυχώς έτσι είναι. Ο Καλφάκης αφήνει μεγάλο κενό και ναί τα ανταλλακτικά είναι όλα για Badger αερογράφο.

Παρεπιμποντως το Barwell είναι Βρετανικό κατάστημα;
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 01, 2020, 02:10:20 μμ »
Σημασία των καιρών... ξηλώνεται η παγκοσμιοποίηση...

Ουδεμία αντίρρηση , το αντίθετο μάλιστα συμφωνώ καί επαυξάνω αρκεί να μην πληρώνουμε εμείς το μάρμαρο!!!

There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 01, 2020, 03:33:29 μμ »
Δυστυχώς αυτή είναι η νέα κατάσταση. Θέλει πολύ προσοχή στις αγορές από εξωτερικό. Μόνο Ευρωπαϊκή Ένωση. Βρετανία για έξι μήνες ακόμη μέχρι να ισχύσουν οι ρυθμίσεις του Brexit και να μπει τελωνείο και από εκεί (το πρόβλημα θα είναι το κόστος εκτελωνισμού γιατί το ΦΠΑ υπάρχει ήδη και δεν θα υπάρχουν δασμοί). Δυστυχώς πολλά πράγματα δεν τα βρίσκεις στην Ευρώπη, δεν είναι μόνο θέμα κόστους.

Στο ebay να βάζετε επιλογή European Union only. Μετά το Brexit, η Amazon Γερμανίας θα εξυπηρετεί τις ευρωπαϊκές χώρες στα αγγλικά (έχει ήδη εφαρμογή) αλλά και πάλι θέλει προσοχή σε αυτά που είναι στο marketplace. Παρήγγειλα από amazon.de και μου ήρθε από Νέα Ζηλανδία. Ευτυχώς ήταν πολύ μικρής αξίας και πέρασε χωρίς εκτελωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 01, 2020, 03:53:11 μμ »
Για ανταλλακτικά για badger   από το supper hobby . Σε μια εβδομάδα από την παραγγελία είναι στην πόρτα μας παιδιά και σε πάρα πολύ καλές τιμές.  Εγώ από εκεί αγόρασα ανταλλακτικά για τον  krome !!!! Απλά δεν έχει για όλους τους αρθρογράφους  !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 01, 2020, 04:11:34 μμ »
Παρήγγειλα από amazon.de και μου ήρθε από Νέα Ζηλανδία. Ευτυχώς ήταν πολύ μικρής αξίας και πέρασε χωρίς εκτελωνισμό.

Το δικο μου ήρθε από Αμερική μέσω Ντόχας, Κατάρ!!!! Πρώτη φορά στα χρονικά μου συμβαίνει αυτό. Πάντοτε ότι παράγγελνα απο Αμερική δεν πήγαινε σε χώρες εκτός ΕΕ.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 06, 2020, 12:01:16 μμ »
Το περασμένο Ιανουάριο αρχές φεβρουαρίου είχα παραγγείλει κάτι πραματάκια απο το HLJ,πληρωμένα κανοικά με το paypall,ήρθαν στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου κανονικά χωρίς να πληρώσω τίποτα παραπάνω,τώρα που θέλω να παραγγείλω πάλι υπάρχει πιθανότητα να την πατήσουμε με δασμούς και τελωνεία.

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 06, 2020, 05:19:27 μμ »
ότι στοιχίζει πάνω από 22 ευρό περναει τελωνείο ,τώρα αν είσαι αν τυχερός και ξεφύγει την γλίτωσες

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 07, 2020, 02:25:41 μμ »
Είναι πραγματικά θέμα τύχης, εκτός αν έχουν γίνει πιο αυστηρές συστάσεις προς τους τελωνειακούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Το σωστό είναι αυτό που προσπαθούμε και ευχόμαστε όλοι να αποφύγουμε.
Να λαμβάνετε στα υπόψιν το θέμα του CoVid19 που καθυστερεί σημαντικά τις αποστολές, ακόμα και αν έρχονται από Ευρωπαϊκές χώρες.
Φανταστείτε πότε θα σας έρθει μια παραγγελία από HLJ, όταν υπό κανονικές συνθήκες θέλει 2 μήνες.

Προτού βάλετε λοιπόν μια παραγγελία από εκεί, υπολογίστε πόσο θα σας έρθει αν σας πιάσουν.   
Ας πάρουμε για παράδειγμα το κλασικό Tamiya F-16C blk50 1/48.
Αρχική τιμή στα 24,70 https://www.hlj.com/1-48-scale-f-16cj-fighting-falcon-block-50-tam61098
Τα ταχυδρομικά είναι περίπου 1990 γιεν, 16€, οπότε είμαστε στα 40€ (Το ποσό που θα πληρώσουμε αν δε μας πιάσουν)

Αν μας πιάσουν θα μας βάλουν το τέλος εκτελωνισμού οπότε καταλήγουμε στα 55€, όταν πλέον σε Ελληνικό κατάστημα το βρίσκεις στα 46€. http://www.gehobbies.gr/el/aeroskafi/38052-f-16cj-block-50-fighting-falcon.html
Νομίζω πως για το συγκεκριμένο ποσό δεν μπαίνει και ΦΠΑ 24%. Αν μπει και αυτό μιλάμε για 68€ τελική τιμή....

Οπότε όλη η φασαρία για αυτό το κιτ είναι για 6€ όφελος αν δεν μας πιάσουν και αναμονή τουλάχιστον δύο μηνών.

Πιστεύω πλέον πως τα καταστήματα που έχουν μείνει στην Ελλάδα έχουν λογικές τιμές σε αρκετά προϊόντα.
Το κατάστημα που έφερνε κάποτε το Tamiya F-14A στα 120€ έκλεισε, οπότε τώρα θέλει να κάνουμε τις επιλογές προσεκτικά για εκτός ΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 07, 2020, 02:33:35 μμ »
Είναι πραγματικά θέμα τύχης, εκτός αν έχουν γίνει πιο αυστηρές συστάσεις προς τους τελωνειακούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Το σωστό είναι αυτό που προσπαθούμε και ευχόμαστε όλοι να αποφύγουμε.
Να λαμβάνετε στα υπόψιν το θέμα του CoVid19 που καθυστερεί σημαντικά τις αποστολές, ακόμα και αν έρχονται από Ευρωπαϊκές χώρες.
Φανταστείτε πότε θα σας έρθει μια παραγγελία από HLJ, όταν υπό κανονικές συνθήκες θέλει 2 μήνες.

Προτού βάλετε λοιπόν μια παραγγελία από εκεί, υπολογίστε πόσο θα σας έρθει αν σας πιάσουν.   
Ας πάρουμε για παράδειγμα το κλασικό Tamiya F-16C blk50 1/48.
Αρχική τιμή στα 24,70 https://www.hlj.com/1-48-scale-f-16cj-fighting-falcon-block-50-tam61098
Τα ταχυδρομικά είναι περίπου 1990 γιεν, 16€, οπότε είμαστε στα 40€ (Το ποσό που θα πληρώσουμε αν δε μας πιάσουν)

Αν μας πιάσουν θα μας βάλουν το τέλος εκτελωνισμού οπότε καταλήγουμε στα 55€, όταν πλέον σε Ελληνικό κατάστημα το βρίσκεις στα 46€. http://www.gehobbies.gr/el/aeroskafi/38052-f-16cj-block-50-fighting-falcon.html
Νομίζω πως για το συγκεκριμένο ποσό δεν μπαίνει και ΦΠΑ 24%. Αν μπει και αυτό μιλάμε για 68€ τελική τιμή....

Οπότε όλη η φασαρία για αυτό το κιτ είναι για 6€ όφελος αν δεν μας πιάσουν και αναμονή τουλάχιστον δύο μηνών.

Πιστεύω πλέον πως τα καταστήματα που έχουν μείνει στην Ελλάδα έχουν λογικές τιμές σε αρκετά προϊόντα.
Το κατάστημα που έφερνε κάποτε το Tamiya F-14A στα 120€ έκλεισε, οπότε τώρα θέλει να κάνουμε τις επιλογές προσεκτικά για εκτός ΕΕ.
Έτσι ακριβώς,συμφωνώ και εγώ Λέων.Πλέον δεν αξίζει πιστεύω η όλη ταλαιπωρία να περιμένεις τόσο καιρό και να φας και τον φόρο για να γλυτώσεις 6 ευρώ για το συγκεκριμένο παράδειγμα.Στηρίζεις το ελληνικό κατάστημα και δεν το παίζεις κορώνα-γράμματα με το τελωνείο, χώρια την ταλαιπωρία που ενδεχομένως να έχεις :wink:
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 07, 2020, 02:44:08 μμ »
1. Τρίτες χώρες: ΦΠΑ μπαίνει από τα 22 ευρώ και πάνω, δασμός μπαίνει από τα 150 ευρώ και πάνω. Το ΦΠΑ είναι 24%, οι δασμοί είναι μικροί. Κανονικά η αξία περιλαμβάνει και τα ταχυδρομικά (αξία CIF κατά την τελωνειακή έννοια). Αν είναι κάτω από 22 ευρώ, περνάει τελωνειακώς ελεύθερο χωρίς κανένα κόστος. Μου έχουν έρθει έτσι δύο πακέτα (πραγματικά χαμηλή αξία όχι μούφα). Η αξία του πακέτου προσδιορίζεται είτε από τα συνοδευτικά παραστατικά είτε από το είδος βάση πίνακα (ιδίως αν δεν υπάρχουν παραστατικά ή μοιάζουν μούφα) κατά την κρίση του τελωνειακού. Ψωνίζω πλέον μόνο από Ευρωπαϊκή Ένωση. Από Βρετανία μέχρι τέλος του χρόνου και μετά βλέπουμε.

2. Ευρωπαϊκή Ένωση: Πακέτο από Ισπανία το περιμένω σχεδόν ένα μήνα, το ίδιο και δύο από Βρετανία με κανονικό ταχυδρομείο. Τα κανονικά ΕΛΤΑ έχουν μπλοκάρει. Από Βρετανία με ΕΛΤΑ courier μου ήρθε σχετικά γρήγορα και από Ισπανία με TNT (στις χειρότερες ημέρες τις καραντίνας) μέσα σε λίγες ημέρες. Πλέον προσπαθώ να αποφύγω παραγγελίες που είναι με κανονικό ταχυδρομείο της χώρας αποστολής γιατί μετά μπλοκάρει στα ΕΛΤΑ (το πρώτο πακέτο έχει φύγει από Ισπανία από 13 Μαίου και αγνοείται, για τα άλλα δύο δεν έχω tracking number).

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 07, 2020, 06:17:46 μμ »
Ναι φίλοι, συμφωνούμε να ψωνίζουμε και να στηρίζουμε
την εγχώρια αγορά, αλλά μόνο εάν αναζητάς το F16, ή
το King Tiger της Dragon και πάει λέγοντας. Υπάρχουν
προϊόντα, ιδίως Αμερικάνικα ή ακόμη και από την Ιαπωνία
που δεν υπάρχουν εδώ πουθενά και ούτε πρόκειται να
εισαχθούν από τους εδώ εμπόρους. Κάνεις την παραγγελία
σου λοιπόν κι επίκληση στις δυνάμεις του σκότους σαν
τον ΜαμΡα να τη γλυτώσεις , όσο φθηνότερα μπορείς.

Σαν παράδειγμα θ' αναφέρω τα προϊόντα της Tichy Train
Group ή της Grandt Line για ιδιοκατασκευές κτιρίων κλπ
σε κλίμακες Ν, ΗΟ και Ο.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 07, 2020, 07:26:48 μμ »
.... Υπάρχουν
προϊόντα, ιδίως Αμερικάνικά ή ακόμη και από την Ιαπωνία
που δεν υπάρχουν εδώ πουθενά και ούτε πρόκειται να
εισαχθούν από τους εδώ εμπόρους. Κάνεις την παραγγελία
σου λοιπόν κι επίκληση στις δυνάμεις του σκότους σαν
τον ΜαμΡα να τη γλυτώσεις
, όσο φθηνότερα μπορείς.
::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Πραγματικά, το ζήτημα εδώ είναι τα υλικά.
Πήγε φίλος στην Ιαπωνία και επισκεύτηκε όλους αυτούς τους ναούς του μοντελισμόυ....
Αυτό που μου είπε είναι πως του έφυγαν τα μάτια στα υλικά και εργαλεία. Τα κιτ τα βρίσκεις στις περισσότερες αγορές.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 07, 2020, 07:38:04 μμ »
::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Πραγματικά, το ζήτημα εδώ είναι τα υλικά.

Συμφωνώ καί επαυξάνω. Ειδικά με τον χαμό του Καλφάκη, και το σχεδόν σίγουρο πως δεν θα ξαναλειτουργήσει το/τα καταστήματα του (εκτός κι δώσει ο Θεός και βρεθεί κανας καλός άνθρωπος, όπως έλεγε και ο Βέγγος, φραγκάτος και τα σκάσει για να αγοράσει την επιχείρηση) στα υλικά είμαστε μείον.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 08, 2020, 09:19:18 πμ »
Έτσι ακριβώς,συμφωνώ και εγώ Λέων.Πλέον δεν αξίζει πιστεύω η όλη ταλαιπωρία να περιμένεις τόσο καιρό και να φας και τον φόρο για να γλυτώσεις 6 ευρώ για το συγκεκριμένο παράδειγμα.Στηρίζεις το ελληνικό κατάστημα και δεν το παίζεις κορώνα-γράμματα με το τελωνείο, χώρια την ταλαιπωρία που ενδεχομένως να έχεις :wink:

Πάντως έχω δει χτυπητές διαφορές στις τιμές μεταξύ των δικών μας μαγαζιών(τα οποία και εγώ συμφωνώ και προσπαθώ να στηρίξω) και άλλων ευρωπαϊκών,ειδικά απο Πολωνία,Ουκρανία και οχι μόνο σε δικά τους ανατολικά κιτ αλλά και σε δυτικά,π.χ το landrover της italeri,εδώ το βρίσκω σε ελληνικό μαγαζί 15ευρω και εκει 10.90 με τα μεταφορικά να είναι ίδια αν οχι και φθηνότερα απ ότι εδώ.
Αυτό που με χαλάει περισσότερο στην εγχώρια αγορά,είναι η τιμές των μεταφορικών,για εμένα είναι αρκετά υψηλές και δεν δικαιολογούνται,ούτε απο τα χιλιόμετρα,ουτε απο τις παρεχόμενες υπηρεσίες. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 08, 2020, 11:54:07 πμ »
Πάντως έχω δει χτυπητές διαφορές στις τιμές μεταξύ των δικών μας μαγαζιών(τα οποία και εγώ συμφωνώ και προσπαθώ να στηρίξω) και άλλων ευρωπαϊκών,ειδικά απο Πολωνία,Ουκρανία και οχι μόνο σε δικά τους ανατολικά κιτ αλλά και σε δυτικά,π.χ το landrover της italeri,εδώ το βρίσκω σε ελληνικό μαγαζί 15ευρω και εκει 10.90 με τα μεταφορικά να είναι ίδια αν οχι και φθηνότερα απ ότι εδώ.
Αυτό που με χαλάει περισσότερο στην εγχώρια αγορά,είναι η τιμές των μεταφορικών,για εμένα είναι αρκετά υψηλές και δεν δικαιολογούνται,ούτε απο τα χιλιόμετρα,ουτε απο τις παρεχόμενες υπηρεσίες. ::salut::
Εννοείται πως θέλει έρευνα προτού αγοράσεις κάτι,προσωπικά πριν αγοράσω οτιδήποτε κάνω έρευνα και αν η διαφορά τιμής με του εξωτερικού (εντός ευρωπαικής ένωσης) είναι κοντά στα 5 ευρώ χονδρικά τότε το παίρνω από την εγχώρια αγορά.Σαφώς υπάρχουν και καλές ευκαιρίες όπως κατά καιρούς βγάζει γνωστό κατάστημα στη γείτονα Βουλγαρία.
Τώρα για τα μεταφορικά Στάθη έχεις απόλυτο δίκιο,τα περισσότερα μεταφορικά είναι αρκετά υψηλά εδώ στην Ελλάδα και ίδια σε κάποιες περιπτώσεις με αυτά του εξωτερικού :?
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Νέα πολιτική των ΕΛΤΑ για δέματα εκτός ΕΕ
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 08, 2020, 01:03:22 μμ »
Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ με τα ίδια κριτήρια. ::thumbleft::
Οχι μόνο Βουλγαρία βρίσκω κατα καιρούς απο Πολωνία και Ουκρανία πολύ καλές πρόσφορες κιτ που δεν συγκρίνονται με εδώ η πολλές φόρες δεν υπάρχουν καθόλου στην εγχώρια αγορά.
Πάντως για έμενα πάνω απο 3 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα(σε σύγκριση χιλιομέτρων και  παρεχόμενων υπηρεσιών) είναι κλεψιά,το λέω και θα το ξαναλέω.Για  κάτι δε,περιπτώσεις 7-8 ευρώ με εξοργίζουν  ::salut::

Tags: